SUS

FEB-2013

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

O săptămână pe Mahé

Urmare de aici

Cum ziceam in articolul anterior, am stat pe Mahe o saptamana in februarie. Am ajuns chiar a doua zi dupa ce s-a terminat carnavalul Creol, din pacate. Pe strazi inca mai gaseai decoratiile de hartie colorata. Dar din fericire am prins acolo alta sarbatoare - Valentain's Day. Dar despre asta un pic mai la vale.

Am ajuns pe Mahe la 8 dimineata dar inca de la ora 5 scrutam cu nerabdare pe geam sa vad insulele insirate in Oceanul Indian. Cum am aterizat a inceput o saptamana ce nu o pot descrie decat: de vis! Am intrat in atmosfera de vacanta inca de pe scara avionului cand m-a lovit aerul umed si cald (noi venind de la frig si burnitza). E o senzatie de nedescris sa treci in cateva ore de la geaca si cizme la fusta scurta si sandale. Aeroportul e foarte mic, din lemn, ornamentat cu stuf si flori tropicale. Angajatii aeroportului imbracati in camasi inflorate... Am trecut rapid formalitatile cu actele si am urcat in taxi. Cele 30 minute pana la apartament am stat cu capul pe geam si gura cascata de incantare: palmieri, flori tropicale, ciripit de pasari, tufe de ananas, de-o parte muntele si de alta oceanul... nu am cuvinte sa redau intocmai ce am vazut.

Ne-am petrecut saptama plimbandu-ne cu masina pe toata insula. Am fost in Beau Vallon, unde am si luat pranzul la Boat House chiar pe plaja. Plaja insa nu m-a prea impresionat, erau valuri mari, apa tulbure, erau si ceva alge. Prin urmare la recomandare am plecat spre Anse Soleil, in sud. Plaja era absolut minunata, nisip auriu, apa clara... In plus am descoperit chiar pe plaja un excelent local - Kaz Kreol. Ne-a placut mult mancarea de acolo asa ca am facut imediat rezervari si pentru Valentain's. Sa stai cu picioarele in nisip, sub un palmier, ascultand muzica dansanta a formatiei invitate si delectandu-te cu preparate care erau nu doar gustoase ci mai si aratau excelent...

Ce m-a mai incantat pe insula:

- Privelistea asupra capitalei, noaptea, vazuta de pe deal, din cartierul Bel Ombre

- vizita la parcul maritim Port Launay

- Homarul si crevetii la Kaz Kreol

- salata de fructe de mare de la restaurantul Pirate Arms, care e chiar in centrul Victoriei langa turnul cu ceas

- portul cu iahturi de langa capitala

etc

Cateva informatii utile:

- pe insula totul se petrece foarte incet: se conduce incet, chelnerii se misca incet, magazinele si institutiile statului (banci, etc) sunt deschise doar pana maxim pe la ora 4 dupa amiaza..etc ...nu va enervati si nu va certati. Localnicii spun ca ei se misca pe " Seychelles time" adica un fel de " nu avem unde ne grabi".

- in localuri preturile pot parea destul de piparate...O masa de pranz e cam greu sa o luati fara sa lasati in jur de 60 euro.

- pe insula nu am vazut supermarketuri ci mai degraba mici magazinase, unde preturile sunt destul de ok. Cum stateam in regim de self catering ne aprovizionam de acolo seara cu apa, suc, bere, crantanele, etc...la preturi destul de ok

- daca planuiti sa luati suveniruri, nu va grabiti (ca mine) sa luati din primul magazin, in prima zi. Preturile difera foarte mult de la un loc la altul, e bine sa va plimbati intai sa vedeti ce si cum. De exemplu in Victoria la tarabele de afara erau niste preturi destul de mari la esarfe, bijuterii, etc. In scimb chiar peste drum erau mici magazinase unde se vindeau marfurile produse de artistii localnici si erau la cel putin jumatate de pret.

Cam atat, daca mai doreste cineva detalii, va stau la dispozitie.

Impresii încărcate de olesea13 in 09.11.2015 09:44:40

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 09.11.15 / 12:10:15

VIZUALIZARI: 3141

Nu a fost singura vizită/vacanţa în SEYCHELLES.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (olesea13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  18200 PMA (din 20 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de olesea13? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

- zake
[10.11.15 14:53:01]

Foarte frumoasa destinatia! A ramas si la mine pe lista scurta, in top!

- zlatna
[11.11.15 11:05:38]

Cum am zis si in articolul anterior, o destinatie exotica foarte frumoasa. Probabil uni dintre locuitorii insulei sunt ardeleni, si din acesta cauza se misca incet, glumesc. Homarul arata foarte bine, iar pasarica din poza .... Despre suveniruri cred ca in orice excursie nu trebuie sa ne aruncam din prima zi la comparaturi. Un articol care a meritat votul 14 pentru super bonus.

Va doresc sa aveti parte de multe asemenea experiente, in cat mai multe locuri de pe lume.

- olesea13
[11.11.15 13:01:23]

@zlatna: multe multumiri pentru vot. Chiar a fost o vacanta incredibila, sper sa ma ajung inca o data

- danadineata
[27.05.16 16:16:22]

Noi mergem in noiembrie - 4 zile in Mahe si 10 in Praslin. Inca nu am ales hotelurile, dar inclinam spre zona Beau Vallon in Mahe si C'ote D'or in Praslin. Suntem in dilema daca sa luam hotelurile cu demi-pensiune sau gasim unde sa mancam pe acolo prin jur. Din ce am citit, mancarea la restaurant este foarte scumpa, dar nici la hotel suplimentul de HB nu e nesemnificativ (minim 30 euro/pers/zi). Gasim sa mancam cu 50-60 euro 2 persoane sau sa ne luam cazarea cu 2 mese?

Merci,

Dana

[24.07.16 19:58:51]

Mutat în rubrica "Vacanţa în insula Mahe, MAHE" (nou-creată, între timp, pe sait)

• Seychelles - Mahe (Jan.2016) - punctaj satisfactie: 9.88 (scris in 24.07.16 de ascarlat din DUBLIN) - RECOMANDĂ
  • Un mic paradis in Oceanul Indian - Mahe island (I) (May.2013) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 25.05.13 de roxana.tomina din DUBAI, U.A.E) - RECOMANDĂ

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[8] foto. Click pe poze pentru a le mări

P05 [FEB-2013] homarul de la Kaz Kreol

P06 [FEB-2013]
# [50 PMA, fara bonus]

fotografii din vacanta la Vacanţa în insula MaheFoto VOTATĂ de mine!
P10 [FEB-2013] e pacat sa ajungi in Seychelles si sa nu incerci cei mai gustosi creveti

P11 [FEB-2013] uite asa frumuseti poti vedea pe toata insula

fotografii din vacanta la Vacanţa în insula MaheFoto VOTATĂ de mine!
P19 [FEB-2013] poftiti la ananas!

[8] foto . Click pe oricare pentru a le mări