ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2015
ÎNSCRIS: 22.04.14
SEP-2015
single

Islanda! Pentru ca mi-am dorit, am revenit!

Asa cum ziceam in prima povestire, am revenit in Islanda cu la fel de multa nerabdare.

Cazare la hotel Hafnarfjordur, in suburbii, pentru ca sezonul de vara inca nu se incheiase, iar in oras, nu mai erau locuri la hoteluri. Pozitia foarte buna, chiar pe autostrada ce leaga Reykjavik de aeroport. Foarte curat, cu chicineta in camera, ca in toata islanda, internet mult si bun.

De data asta am ales destinatii ceva mai indepartate pentru ca ziua mai lunga permite asa ceva.

Am ales sa nu inchiriez masina pentru ca la volan, chiar daca poti opri cand vrei, daca se poate, poti rata niste peisaje de vis!

Din pacate vremea a fost cu multa burnita toata perioada, dar a fost suficienta o noapte senina pentru a ma bucura din nou de ireala aurora!

Am avut in Hafnarfjiordur cateva restaurante excelente cu meniuri delicioase si foarte convenabile la pret. Asta nu inseamna ca nu am fost la supermarket pentru aprovizionare, sa-mi fac pachet pentru excursii si pentru fructe!

Pentru prima seara, imediat dupa sosire si cazare, am planificat o croaziera la "vanatoarea de aurora". Din pacate nu a fost sa fie! Am avut posibilitatea sa mai merg o data, dar am ales sa vad, daca intalnim balene si am avut noroc.

A doua zi am ajuns la minunata laguna de gheata Jokulsarlon, intr-o foooarte lunga zi. Drumul este atat de lung si opririle binemeritate.

Asa cum banuiam, pentru ca am ajuns pe la 11 seara la hotel, a doua zi aveam sa fiu foarte obosita, asa ca am programat o excursie de dupa-masa. Chiar daca mai facusem Golden Circle, prima data a fost iarna. de data asta a fost o alta companie de turism, asa ca trebuia sa fie ceva deosebit si a fost: am descoperit ca in Islanda si la toaleta poti plati cu cardul! S-a intamplat la cascada Gullfoss.

Tot in acea minunata dupa-masa insorita am intalnit, la magazinul de suvenire de la gheizere doua tinere romance, destepte si frumoase!

Seara, am intrebat la receptie unde as putea merge sa vad aurora, pentru ca in plimbarea facuta de la restaurantul din centru pana la hotel am vazut ca vantul imprastie norii si stiam deja ca va fi ceva de vazut in noaptea asta. Raspunsul a fost ca trebuie sa ma intorc in centru si de acolo, pe faleza, spre larg, cat mai departe de luminile orasului... A fost noaptea la care am visat cu ochii deschisi!

Ziua urmatoare a fost un nou tur de forta: la ora 07 decolare spre Akureyri! 45 de minute de zbor pe deasupra minunatelor fiorduri si varfurilor de munti si cratere albite de gheata! Apoi, de-a lungul fiordului pana la aterizarea pe pista... Aici am avut parte de mers cu masina si, asa cum banuiam, nu te prea poti bucura de peisaj la volan. Am oprit la Godafoss, o alta cascada renumita si legata istoric de traditia islandezilor. de fapt, in Islanda, daca e un munte, trebuie sa fie si macar o cascada!

Apoi am ajuns la marele lac Myvatn al carui tur este ca o melodie: cratere, stanci, vai, fumuri, miros de sulf si muuulte pasari. Si ape termale...

La intoarcerea spre aeroport aveam sa descopar o vedere a cascadei pe care nu o mai vazusem in poze...

Dupa aterizare am hoinarit prin Reykjavik si aveam sa descopar ca s-au schimbat destul de multe intr-un an si jumatate: muuult mai aglomerat! O multime de produse noi si preturi...

In dimineata urmatoare, pentru ca solicitasem prin mail, m-am bucurat de croaziera pentru vazut balene. Vremea in continuare umeda, cu burnita si vant. Vaporasul dispune de costume de protectie, din cauciuc, sa nu te uzi pe puntea superioara. Barmanul m-a uimit vorbindu-mi romaneste: cel mai bun prieten al lui este de 15 ani acolo si intelege destul de bine limba, asa ca, straniu, am tot vorbit romaneste pentru ca voia sa exerseze.

Am vazut si balene, parerea mea ca erau doua, de fapt, le-am vazut spatele cand spargeau valurile. Senzatia a fost nemaipomenita!

Dupa masa am facut o ""sesiune"" de cumparaturi la niste outlet-uri din zona: produse din lana pentru purtat direct pe corp...

A urmat o noua zi lunga: Snaefellnes peninsula. Daca am mers in islanda pentru peisaje, apai peisaje am avut! chiar daca a fot tot inorat si burnita din cand in cand, mi-au zambit cascade, lei de mare multe pasari si stanci.

Char daca ziceam ca voi merge cu elicopterul de data asta, am impartit aventura in doua: am fost cu avionul si urma sa merg calare. Am rezervat o excursie din care am inteles ca voi merge la o ferma unde voi face o plimbare cu un calut islandez, apoi la un izvor fierbinte pentru o baie... specifica. Ei, am fost calre, la paraul fierbinte. Pretul excursiei a inclus chiar o gustare si apa plata! Pot descrie drumul, pe poteci prin padurice, prin pariuri apoi pe o poteca stancoasa...

Am intors o clipa capul si din nori am zarit in stanga o cascada... Din nefericire, vantul era atat de tare, incat am intrat doar cu picioarele in apa, pret de vreo 20 de minute. Cei care s-au bucurat din plin de baie s-au imbracat cu hainele udate de burnita si zburate de vant prin iarba. Aici totul e cat mai natural si in locurile vechi, traditionale, nu exista constructii cu cabine de schimb... Apoi a urmat drumul spre casa, cand calutul meu, care la dus nu prea a inteles ce vreau de la el, mi-a arata ca e calul lui Harap Alb! De neimaginat sa traiesti pentru prima data asa o senzatie: si la trap si la galop! De vis!

Dupa ziua epuizanta de calarie, ultima a fost rezervata pentru Blue lagoon, unde poti chiar sa tragi un pui de somn in apa!

De data asta, facand ceva cumparaturi, altceva decat magneti, am adunat un teanc de facturi pentru returnare de taxe.

Va recomand sa va faceti card FREE TAX pe net, vine in 3 saptamani si il veti putea folosi in toate tarile care nu sunt in UE. Nu prea stiu ei, la magazine sa spuna cum functioneaza sistemul, asa ca, urmand sfaturile, am pastrat in bagajul de mana lucrurile supuse taxelor. Pe pliantele primite in magazine, cand specificati ca vreti returnare de taxe (de obicei vanzatoarele intreba; nu se returneaza pentru produse alimentare, deci nu am primit pentru pestele uscat plimbat din islanda!), deci, pe pliante scrie ca trebuie sa mergeti la etajul 1 in aeroport sa va puna stampila: asta DOAR daca aveti 1 bon cu 5000 ISK taxe, nu cost total; pe bonuri scrie si cat aveti de primit. Deci, daca aveti un bon cu retur de 5000 isk, mergeti la et 1, sunati la clopotel si cineva va pune o stampila. Daca nu aveti asa un bon, nu pierdeti timpul, treceti prin filtrul de securitate si vama si prin shop; in zona cafenelelor, daca vreti sa mergeti la toaleta, veti trece chiar printre cei care stau la coada sa-si ia taxele. Mi s-a spus ca daca vreau euro, pierd la cursul de schimb; daca vreau ISK primesc toata suma. Puteti alege ISK, cash! si aveti bani de cheltuit pe cadouri in aeroport. Eu am ales sa fie pusi in card. I-am primit, primii bani dupa 1 saptamana; restul, dupa ce le-am trimis o scrisoare cu valoarea bonurilor si taxele aferente, pentru ca imi notez, de cand ma stiu, ce cheltuiesc in fiecare zi. Bineinteles ca am calculat si ce bani am de primit, in total 71 euro! S-a rezolvat...

Ultima noapte fusese una atat de vantoasa incat nu au aterizat avioane iar decolarile au inceput cu intarziere; s-a tot modificat ora, dar tot am asteptat in avion vreo 30 de pasageri de la curse de America, ce nu aterizasera inca si veneau cu noi la Amsterdam.

Ma iertati pentru greseli, dar deja mi-e dor!

Trimis de Millana in 09.11.15 00:20:16
Validat / Publicat: 09.11.15 09:24:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ISLANDA.

VIZUALIZĂRI: 6831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Millana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Gullfoss

webmaster33 [09.11.15 09:23:13] »

Cazare la hotel Hafnarfjordur...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mariana.olaru [09.11.15 10:03:02] »

Frumos review si minunate fotografii! Cred că pentru iubitorii de natură nefardată, Islanda este o destinaţie de top, în ciuda climei reci şi de multe ori neprietenoase. Şi deşi mă număr printre cei ce preferă călătoriile în mijlocul naturii, trebuie să mărturisesc că o vizită în insulă din parte-mi mi se pare improbabilă, având în vedere distanţa foarte mare de străbătut cu avionul şi costul, presupun destul de mare. Aşa încât, impresiile tale mi se par cu atât mai valoroase cu cât mă aduc mai aproape de o lume la care doar aspir, dar şi pentru că fac dovada că o destinaţie de călătorie atât de îndepărtată poate fi abordată chiar şi de o femeie singură. Felicitări!

zlatna [09.11.15 12:07:20] »

@Millana - Frumos review, ati pus niste poze superbe. Islanda o destinatie indepartata de tara noastra (cred ca si costisitoare ) dar atat de cautata si de surprinzatoare. Peisajele pe care le-ati surprins in poze spun foarte multe despre frumusetea acestei insule. Ati avut parte de aurora, de balene, de calarie si putina baie, cred ca totul a fost minunat. Va felict pentru articol.

alinaro [09.11.15 12:07:22] »

@Millana - Super review și din partea mea. Islanda nu se află pe lista mea scurtă, dar după vederea fotografiilor și frumoasa relatare, tânjesc să ajung și eu acolo într-o bună zi. Foarte utile și informațiile despre Free Tax, de reținut în caz de nevoie.

Ma iertati pentru greseli, dar deja mi-e dor!

Eu nu le-am văzut, mi-a plăcut mult.

elviramvio [09.11.15 16:21:14] »

Te rog, fii sinceră: ce zeu te-a ajutat să vezi și să trăiesti toate astea? Desigur glumesc căci te invidiez puțin. P05, minunata.

Felicitari pt articol dar în special pentru poze.

mprofeanu [09.11.15 19:43:56] »

@Millana - Ce destinație deosebită dar și ce poze!

Ar fi fost minunat dacă ai mai fi adăugat și mai multe poze ca să mă bucur și eu de ele văzându-le! Le-am votat cu plăcere!

Millana [22.10.16 17:48:52] »

@mariana. olaru: Multumesc. ma bucur ca ai inceput sa visezi! Islanda nu e departe... exista si wow Air, companie low cost din Uk... Costul, da, este tot mai mare, dar se pot inchiria apartamente, daca merg 4-5 persoane. Numarul turistilor e tot mai mare si toate se scumpesc; din pacate se " apropie" si chinezismele de ei. In ce priveste... singura... Nu, acolo nu esti singur. Islandezii sunt foarte prietenosi, poti intalni chiar romani... si eu am pornit tot de la un vis...

Millana [22.10.16 17:57:40] »

@zlatna: Multumesc. Nu renuntati la vise, oricand se pot implini.

Millana [22.10.16 18:02:56] »

@alinaro: Multumesc. Sper sa ajungi acolo, inainte de a se topi ghetarii...

Millana [22.10.16 18:10:04] »

@elviramvio: Multumesc. Recunosc, cel mai Mare si mai Bun, ma duce pe drumuri minunate. pozele sunt minunate dar natura e... de nedescris, oriunde pe Pamant. Iti doresc sa vezi toate locurile la care visezi!

Millana [22.10.16 18:20:35] »

@mprofeanu: Multumesc. Mi-a fost greu sa aleg poze, dar nu pot ocupa tot spatiul afa doar eu, nu? Le astept pe ale tale.

elviramvio [22.10.16 21:37:45] »

@Millana:

Multumesc mult, sa te auda cel mai Mare si mai Bun!

Utube [08.07.18 17:19:16] »

Bună!

Bun articol dar o mică precizare: dacă ai fi menţionat şi câteva preţuri la excursii ar fi fost de ajutor pentru cei care doresc să meargă acolo.

Am citit că preţurile sunt mari şi viaţa e scumpă, deci câteva informaţii despre costuri pentru cei care doresc să viziteze Islanda ar fi bine venite.

Felicitări pentru articol!

Millana [24.09.18 19:48:16] »

@Utube: Salut! E foarte greu! Prima data cand am fost, preturile erau mari! peste 1 an si jumatate, crescusera foarte mult1 Acum, incerc doar sa-mi imaginez; in general nu mi se pare relevant si nici nu tin minte preturi...

Excursii gasiti pe net si vedeti preturile din agentiile lor; la fel despre restaurante, cred, nu mai vorbesc de hoteluri; eu asa am cautat si preturile variaza tot timpul iar numarul turistilor a crescut foooarte mult! Probabil ca si preturile, pentru a face selectia...

alinaro, elviramvio, mariana.olaru, Millana, mprofeanu, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Islanda: