ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
MAR-2009
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

La CASA IANCULUI se mananca foarte bine!

Un restaurant potrivit pentru a lua o masa buna in oras sau pentru a petrece un eveniment cu prietenii.

Daca vreti insa sa organizati un botez sau o nunta aici, de dorit este sa il inchiriati in intregime deoarece pot surveni doua sau chiar trei evenimente simultane care pot sa interfereze unul cu altul (are o configuratie care ii permite acest lucru).

La o nunta la care am fost, DJ-ul/orchestra fusesera platiti de organizatorii fiecarui eveniment in parte – fara ca ei sa stie acest lucru – si ne-am trezit cu cateva surprize neplacute (un actor penibil care a interpretat un moment vulgar sau ursitoare care au inceput sa danseze din buric unde nu era cazul).

Restaurantul este destul de curat si intim, personalul este extrem de amabil si prompt, iar servirea ireprosabila.

De asemenea, are spatiu pentru fumatori la etaj. Practic, etajul este destinat fumatorilor si mai exista un spatiu oarecum deasupra ringului de dans, dar mai ingust si cu vedere spre cel de la parter care este pentru nefumatori.

Incercati cartofii in coaja cu boia dulce, tigaia picanta cu cartofi in coaja tavaliti in boia dulce si pepenele galben cu inghetata! In general, va recomand toate mancarurile – am luat din fiecare in atatia ani de cand il frecventez, am petrecut inclusiv zile de nastere aici.

Exista si card de fidelitate unde ai reducere la consumatie.

Nu are terasa, dar are aer conditionat si plasma.

M-am simtit mereu bine aici, tocmai de aceea revin cu placere ori de cate ori am ocazia si pot spune ca nu am mancat in alta parte mai bine.

Trimis de magdalena in 01.02.10 19:01:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4382 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul se afla pe Strada Sarafinesti nr. 2, imediat cum intri de pe Iancului

[01.02.10 19:04:12]

Rog webm sa modifice incadrarea review-ului daca este cazul, ori sa fie rubrica separata cu Restaurant Casa Iancului, asa am vrut initial dar nu mi-a iesit!

[01.02.10 19:07:34]

E mai bine asa, e o idee foarte buna - sa avem o asemenea rubrica (Resturante, baruri etc) pentru fiecare destinatie (si nu zeci) -- orientarea e mult mai usoara astfel.

ionescunic
[01.02.10 19:30:05]

Corect am si eu o carciuma care mi-a placut si o sa scriu un review in curand pe ecrane.

[01.02.10 19:33:10]

Tare faza cu "in curand pe ecrane"!!!

Astept cu nerabdare!

[01.02.10 21:11:14]

Probabil ca voi fi singura contra curentului, dar mi se pare ca ne indepartam de scopul site-ului. Nu era amfostacolo. ro "garantia unei vacante reusite", locul unde gaseam impresii de vacanta si "fotografii surprinse de turisti in sejururile lor"? Ce au toate astea in comun cu locurile unde iesim sa mancam, ne organizam nunta sau botezul sau ne sarbatorim sotii? Informatii de acest gen gasim gramada pe alte site-uri de profil, aici intram cand vroiam sa ne organizam vacanta nu sa ne punem burta la cale. Sunt sigura ca fiecare dintre noi avem in orasul in care locuim o multime de restaurante pe care le-am incercat, iar daca chiar dorim (si avem voie) sa scriem despre ele, macar sa nu le punem pe picior de egalitate in concurs cu materialele de vacanta (destinatii)

[01.02.10 21:16:54]

Lizuk, dupa cum se observa, restaurantele sunt trecute "in bloc" la o singura categorie, deci nu ocupa spatiu mult.

In afara de asta, doar restaurante intalnim peste tot unde mergem in vacante si nu sunt si hoteluri in acelasi timp. Nu ar trebui sa stiu si eu unde pot manca? Nu de alta, dar nu vreau sa ajung la spital!

Aceste categorii nu se refera la restaurantele la care iesim in timpul unei vacante, unde sunt trecute la vacanta respectiva. Si aici exista webmasterul care poate face diferenta.

Acest site se dovedeste destul de util, deja aproape ca nu mai consult alte site-uri de profil - gen booking sau tripadvisor, pentru ca ma intereseaza mai mult parerea unui roman care "a fost acolo" si mai ales, faptul ca pot "conversa" cu el, ii pot cere parerea si ma pot hotara asupra locatiei.

Felicitari celui care a avut initiativa acestui format, merita un milion de PMA!

[01.02.10 21:20:19]

Acum nu ocupa spatiu mult, dar stai sa vezi in curand! Despre ce o fi mai usor sa scrii, despre o vacanta/hotel sau despre un restaurant? tu ce zici? si care subiect o fi mai la indemana? restaurantul unde iesi cu atatea ocazii (enumerate si mai sus, dar poti adauga si iesiri la pranz sau cina, fara motiv) sau vacantele, cateva pe an?

Raman la parerea mea... nu cred ca era locul potrivit pentru asemenea materiale...

[01.02.10 21:25:26]

Mai, nu stiu cata lume iese toata ziua buna ziua la restaurant... Eu personal le pot numara pe degetele de la o mana si nu am scris decat de cel la care am fost mereu si pe care il stiu pe toate fetzele.

Sa fim seriosi, cum sa scriem de un loc unde am iesit la o cafea? Ca era buna cafeaua???

Ma rog, ai si nu ai dreptate, acuma daca webm considera ca nu e de bun augur, va lua decizia care se impune.

[01.02.10 21:27:22]

Vad ca sunt si altii care gandesc ca mine (ca dau note pe aici) dar nu vor sa spuna mai multe...

Costi
[01.02.10 22:57:32]

@lizuk

Nu eşti singura care crede "că ne îndepărtăm de scopul site-ului", care era "garantia unei vacante reusite", locul unde gaseam impresii de vacanta si "fotografii surprinse de turisti in sejururile lor".

Se pare că recent încheiatul proces de atribuire a premiilor a inspirat pe mulţi.

În curând cred că vor fi postate şi reţete culinare, mă gândesc să-mi pregătesc deja câteva.

geni
[01.02.10 23:33:02]

lizuk & costi,

Aveti dreptate din punctul meu de vedere. Chiar la restaurante nu am crezut ca se poate gandi cineva. Este altceva restaurantul hotelului unde ti-ai petrecut vacanta!

magdalena,

Chiar stiu destule persoane care ies tot timpul la restaurant... nu neaparat cel (e) din localitatea de bastina (si nu la o cafea)... argumentul acesta nu este tocmai concludent...

[02.02.10 00:01:13]

lizuk, costi, geni: apreceirile si judecata voastre sunt GRESITE.

Daca am admis pe site prezentarea unei plaje, a unei cascade, a unui parc - toate obiective totusi utile in opinia mea - atunci nu vad de ce nu am accepta recomandari de restaurante - sunt chiar mai aproape de ideea si spiritul initial al site-ului (aceea de a recomanda prin notele acordate un obiectiv de cazare) decat prezentarile unui cartier, ale unui muzeu, ale unui parc - ca sa iau doar cateva exemple. Va invit sa reflectati doar la un singur aspect: notarea unui restaurant se face la 3 capitole distincte - servicii, bucataria si masa, distractie si relaxare - fata de UNUL SINGUR in cazul unui review "de calatorie" (prezentare obiectiv turistic de interes general).

Ori acceptam TOATE aceste tipuri de reviews-uri "non-cazare", ori nu acceptam niciunul.

Costi si ceilalti care mai sunt tentati cu exemple "didactice": va invit sa mai folositi astfel de exemple aberante DOAR DUPA CE scrieti un astfel de review si va asigurati ca este acceptat pe site. Deci Costi, ori scrii un review culinar - si vezi cate mii depuncte primeste cat sau de rapid zboara de pe site - ori iti asumi riscurile de rigoare daca mai folosesti astfel de exemple aiurea.

IN CONCLUZIE: impresii (consistente) cu recomandari sau contra-recomandari de restaurante SUNT acceptate pe site.

Sunt necesare insa completari in Regulament care sa lase loc cat mai putin spatiu abuzurilor.

Aceste reglementari vor consta probabil in

- diminuarea numarului total de impresii PUNCTABILE dintr-un obiectiv (etapa a vacantei, daca aceasta se desfasoara in mai multe etape) de la 3 la 2

- reviews-urile "de restaurant" sunt asimiliate impresiilor "de calatorie" - descrieri ale locurilor care merita vizitate, fiind contabilizate alaturi de acestea la numarul total de reviews-uri punctabile admis. Exemplu: ati fost in Lisabona? puteti scrie maxim 2 reviews-uri PUNCTABILE - cazarea, "locuri de vazut", "restaurant", "parc", "muzeu" etc - alegeti oricare doua doriti dintre ele.

- este acceptat un singur review dedicat unui restaurant per sejur sau obiectiv

- nu se poate scrie un review distinct la un hotel/pensiune la care s-a scris si review de cazare

In mod evident recomandarile de restaurante se supun absolut acelorasi cerinte si asteptari (cantitative & calitative) precum oricare alt reveiw de pe site.

Reflectez la modificarile necesare si le voi completa in Regulament.

mili1983
[02.02.10 09:15:23]

De ce atata strictete? Ce s-a intamplat cu libertatea de pe acest site care m-a intampinat cand am ajuns aici?

Nu vi se pare ca totul s-a transformat intr-un concurs intre cei din top 200? Nu vedeti ca cei care posteaza mereu se voteaza intre ei? De ce nu va aruncati ochii pe review-urile de la cei de pe ultimele locuri? Au scris putin??? Nu v-a placut? Si ce? Vi s-a parut util sau nu?

De exemplu utilizatorul alex970 a scris un review scurt. Nu are darul povestirii... dar mie mi s-a parut ca a adus cateva informatii utile. Nu e mult... dar e ceva. Si mai presus de toate... cand a fost intrebat ceva... a raspuns. Eu spun ca merita si el macar 50 pma. (SI ca el sunt si altii care au pana in prezent doar 1000 pma.)

Brasovul este un oras turistic... si ca el, multe altele din tara... din lume... Eu consider ca multa lume ar fi interesata unde se mananca ieftin si bun... unde bei o cafea buna... unde mananci niste creveti ca la mama lor... unde mananci o pizza gustoasa si pufoasa... sau poate crocanta? ...

Parerea mea este ca aceste informatii sunt foarte utile... dar... ca acest concurs sa nu degenereze... consider ca fiecare persoana poate scrie un review cu restaurantele din orasul lui. Nu cred ca ar fi corect ca un review sa contina descrierea unui singur restaurant.

@Cornel... consideri ca acest ecou nu isi are locul aici?... muta-l te rog pe forum. Multumesc.

[02.02.10 09:26:12]

Stictetea se refera doar la Concurs, mili -- care impresii participa (primesc puncte) si care nu. E necesar pentru o competitie cat mai corecta.

In rest nu exista nicio restrictie - daca cineva vrea, poate sa scrie si 100 de impresii distincte din Paris, de exemplu - chiar m-as bucura s-o faca, o consider pe fiecare potential utila vizitatorilor si membrilor comunitatii. Puncte primeste insa doar pentru primele doua (de acum inainte).

david
[02.02.10 10:01:15]

Magdalena astept si alte oferte de a servi masa in conditii civilizate si ambianta placuta in Bucuresti.

Venind din Timisoara la simpozioane sau conferinte in Bucuresti imi face placere sa servesc masa la un restaurant bun.

[02.02.10 10:07:46]

este EXACT si interesul meu PERSONAL (acelasi exprimat de David mai sus), in calitate de simplu calator, magdalena si ceilalti care ati putea sa postati asemenea recomandari de restaurante. Si sunt sigur ca SI al multor altora!

Sincer m-as bucura sa citesc asemenea reviews-uri si despre restaurante din orasul meu - nu cunosc destule si mereu se deschid unele noi!

In mod evident cu atat mai mult despre restaurante din Grecia / Paris / Vienna / whatever!

[02.02.10 10:29:00]

David, pentru moment aici gasesti mai multe recomandari pentru restaurante decat pe amfostacolo.ro – cel putin pentru moment, ca in curand cine mai stie…: http://www.afterhours.ro; http://restaurantebucuresti.ro. Sper sa nu fie „cenzurate” linkurile, pana una-alta nu fac in nici un fel concurenta siteului nostru.

Cornel, te-ai enervat absolut degeaba. Spui ca „nu vad de ce nu am accepta recomandari de restaurante - sunt chiar mai aproape de ideea si spiritul initial al site-ului”. Asta o stii doar tu, nu ne certa pe noi, cei care am scris despre altceva aici pentru ca din prezentarea site-ului am inteles ca aici in general se scrie despre vacante, locuri vizitate si nu despre restaurantele (culmea!) din orasul nostru.

Referitor la ideea ta, de a puncta maxim doua reviewuri dintr-un obiectiv, da-mi voie sa spun ca nu sunt de acord. Si trei mi se parea destul de putin, iar doua… Revin la exemplul Bangkokului (amintit de mine cand au mai avut loc discutii pe aceasta tema) unde am stat 10 zile. Am vazut multe, temple, palate, orasul in sine, au fost multe excursii in apropierea orasului la obiective care nu puteau fi puse impreuna intr-un review, a mai fost si hotelul unde am stat. Cum pot impresiile din aceasta vacanta sa fie apreciate cu acelasi numar de puncte (2 x 1000 pma) ca unele dintr-o zi petrecuta la Bran (sa zic), unde scrii despre un restaurant si despre pensiunea in care ai stat?

Stiu ca decizia iti apartine, si vad ca intre timp ai si luat-o, dar nu ma pot abtine sa-ti spun ca nu sunt de acord.

[02.02.10 10:53:35]

lizuk: nu am luat inca decizia cu privire la numarul de reviews-uri punctabile, reflectez am scris acolo, scris-am asa? Banuiesc ca esti de la curent cu obiectiile referitoare la fragmentarea impresiilor dintr-o vacanta, fragmentare pe care - repet - eu o cer explicit, pentru o STRUCTURARE mai buna a obiectivelor recomandate.

Cat despre restaurante - aici chiar nu avem ce discuta, mi s-ar parea de-a dreptul ridicol sa accepti impresii despre un parc din orasul tau si despre un restaurant nu.

In plus, gasesc DEPLASAT si NEELEGANT (ca sa nu ma exprim MULT MAI DUR) sa-mi trimiti cititorii pe alte site-uri, cand ti-a devenit evident ca doresc si o asemenea sectiune aici.

Si tot referitor la restaurante, mai logic imi pare ca odata cu adaugarea unui nou tip de impresii de "calatorie" numarul maxim de reviews-uri punctabile per obiectiv sa CREASCA si nu sa scada (la 2). Astfel ca numarul maxim de impresii punctabile ramane de 3 per obiectiv.

Un ultim raspuns: 2 reviews-uri (slabe, putin interesante) despre o zi la Bran pot fi diferentiate de altele 2, consistente, interesante, dintr-o vacanta "tare" FOARTE SIMPLU & USOR: prin voturile voastre. In mod cert & firesc cele doua ("slabele") vor ramane la 2000 pma, iar celelalte ar trebui sa obtina de de 3-5 ori mai mult, prin voturi. E foarte simplu, si sunt convins ca daca nu sunteti prea inversunati realizati singuri USOR aceaste lucruri.

Problema e ca NU SE VOTEAZA. Un review postat acum ajunge lejer la peste 100 de vizualizari doar intr-o zi. Impresiile foarte bune aduna intr-adevar voturile (PUTINELE voturi) necesare superbonusului, dar celelalte sunt toate "o apa si-un pamant"!???, ca numar de voturi - zero, hai mai 1-2 pe ici pe colo. E AIUREA!

Ma rog, asta e situatia, nu va pot forta sa votati. Insa aceasta nemultumire (PROFUNDA) a mea face deja subiectul unui post pe care am inceput sa-l scriu pe forum - unde voi anunta unele masuri care sa contribuie la o mai buna corecta departajare a reviews-urilor okey de cele mediocre - marirea punctelor acordate prin voturi - de la 50 la 100 si de la 100 la 250.

-- atat aici -- cine e interesat, continuam discutia pe forum.

Thread closde.

[06.11.17 13:53:47]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm” (în București, cazul de față), am constatat că resturantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

Costi, david, geni, lizuk, magdalena, mili1983
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: