ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2015
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14

Andre Rieu 'neinvitat'

Mi-a făcut o mare surpriză ilustrația muzicală de astăzi pe care am votat-o, din păcate doar o singură dată (corectă regulă, dureroasă pentru suflet). Și foarte inspirată alegerea, căci Andre Rieu a venit ieri la București NEINVITAT ! Chiar mă întrebam de ce nici unul dintre noi, cei ce iubim acest site, nu spunem două-trei cuvinte. Da, este un site de turism, dar acolo, in București, in Tăbăcăriei, se va face turism, acel "turism negru" care se practică in atâtea părti ale lumii, unde s-au produs tragedii cu multe victime umane. Și dacă regina Maria "a pus România pe harta lumii", Andre Rieu a onorat muzica populară românească și a înălțat-o atât la București, românilor, cât și la Maastricht. Și nu oricum, ci, ca o premoniție, cu Ciuleandra, vechi dans astăzi românesc, moștenit de dincolo de traci, dans al destinului, al păcatului tăinuit, al mărturisirii, al izbăvirii; cum spune Mircea Eliade "lucrul tăinuit devenea primeșdios omului și colectivității". Căci toți cei ce au fost jertfiți acolo sunt ca in vechiul obicei al zeițelor tracilor, "cei curați care s-au înălțat". Iar după credința noastră ortodoxă, ei s-au înălțat la ceruri ca victime.

Mulțumesc destinului că fiul meu nu a fost acolo, că prietenii lui și copiii prietenilor mei nu au fost, că nici cei pe care-i bănuiesc a-mi fi neprieteni nu au fost.

Mulțumesc Andre Rieu că o lacrimă a curs aici pentru suflete nevinovate.

Trimis de elviramvio in 08.11.15 17:01:01
Validat / Publicat: 08.11.15 20:09:09

VIZUALIZĂRI: 869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2034 PMA (din 34 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

puiutea
[08.11.15 21:36:24]

Spre deosebire de mulți, mulți alții, "personalități" apărute după '89, Andre Rieu a venit nu numai cu o jerbă de flori, a venit cu sufletul!

Felicitări pentru acest review omagial!

[08.11.15 22:06:39]

@puiutea -

Multumesc. Si bine completat.

Cesere
[09.11.15 14:11:38]

Andre Rieu donează încasările de pe dvd către familiile greu încercate și Nightwish spun... e vina noastră ca niște prosti au dat foc acolo? noi avem concert... vrem bani nu vrem anulare... ce mai poți spune?!

zlatna
[09.11.15 15:15:32]

Foarte frumos si miscator acest articol. Andre Rieu are toata admiratia poporului roman, gestul sau este unul simplu, normal intr-o tara civilizata. Multumim domnule Rieu, ce ati facut dv. pentru tara noastra (si prin concertul de la Maastricht), nu au reusit sa face niciunul din cei care sunt platiti sa promoveze Romania (ICR).

Odihneasca-se in pace toate victimele de la Colectiv.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[09.11.15 15:31:57]

@Cesere -

Nimic nu poti spune dar poti cugeta asupra valorilor umane.

[09.11.15 15:45:55]

@zlatna -

La noi nu este interes sa se facă ceva și va fi foarte greu, oricât încearcă unii. Nu este vorba de "balcanism", este alta problema.

Și nu s-au terminat din păcate necazurile, in curând se schimbă subiectul știrilor pănă vine rândul Arenelor din parcul Carol, Centrului vechi, unei biserici ori spital, unui mall la care pompierii n-au văzut usile de evacuare blocate de fast food.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
DaRKruCS
[09.11.15 23:53:44]

@elviramvio - O frumoasă strategie de marketing a echipei domnului Rieu. A nu se înţelege că nu am fost "mişcat" de faptul că a reuşit să ajungă aici (probabil între 2 concerte), să aprindă o lumânare şi se depună un buchet de flori. Dar la fel de "mişcat" am fost şi de tot felul de declaraţii, uneori "insuficient înţelese" ale celor care nu au venit neinvitaţi. Dar nu m-am gândit să scriu ceva pe AFA pentru că aici vreau să EVADEZ. Să fiu dincolo de suferinţă, de moarte, de tot ce-i "negru" (aici o să facă @dragos mişto de mine: parcă-l aud: întunecatul ruCS) Am considerat că este un subiect care nu trebuie dezbătut pe AFA, siteul care-ţi recomandă ca şi locuri de vizitat pe oriunde te-ai duce şi nişte biserici sau mănăstiri! Ceea ce am avut de spus am spus-o oriunde altundeva, da' nu pe acest site.

PS. În memoria celor ce AU FOST ACOLO, la Colectiv, poate trebuia să nu postăm nimic în cele trei zile de doliu naţional. Cornel nu cred că se supăra!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[10.11.15 07:18:45]

@DaRKruCS -

Marketingul acesta noua ne-a lipsit exact acolo unde se incaseaza bani grei dar nu se doneaza decat dupa "ancheta sociala proprie".

Tacerea duce la multa filozofie, in memoriam este cu totul altceva iar eu ma consider un om, cu suflet; inainte de orice sunt mama si asta spune tot.

Si nu am facut-o pentru puncte ori elogii, multe din voturile pozitive imi demonstreaza ca o lacrima in suflet exista in fiecare om.

O zi buna sa ai!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
amero
[10.11.15 08:32:53]

@DaRKruCS - respect pentru PS. din ecoul tau.

amero, elviramvio, hlli, zlatna
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):