ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
AUG-2009

City Tours Viena cu o mașină de epocă

Era luna august 2009 și făceam prima excursie cu mașina la Viena. Am fost cu soția și fiica noastră (a doua în ordinea nașterii) și ne-am cazat la Hotelul Eurostars Embassy despre care anterior am scris un review. Pregătirea excursiei a fost sumară, ne bazam pe un ghid turistic, o hartă a Vienei și pe mezina familiei care era responsabilă cu comunicarea în limba engleză.

In dimineața primei zile a excursiei am cerut relații de la recepționera hotelului care a fost foarte amabilă, ne-a oferit o hartă turistică a Vienei pe care a încercuit obiectivele turistice recomandate de ea, printre acestea fiind și Palatul Hofburg și chiar cu el am început. Nu dezvolt impresiile de la Stephan Dom și Palatul Hofburg și mă rezum la titlul review-ului.

Era aproximativ ora 11 și eram în curtea Palatului Hofburg. In ziua aceea Dumnezeu a fost român pentru că ne-a dat o zi cu cer senin și soare plin. Pe aleea pietonală cu ieșire din curtea palatului spre Burgring era staționat un autovehicul de epocă, necarosat, cu o platformă pe care erau montate transversal patru rânduri din bănci din lemn cu spătar, în stare foarte bună, acoperite cu lac incolor, cu alte cuvinte era o mașină decapotabilă, capacitate 16 locuri. Pa masca motorului scria Steyer Diesel (P-1) Aproape de mașină era o domnișoară simpatică, comunicativă, care invita turiștii la o plimbare timp de o oră prin Viena. Erau deja câțiva turiști urcați și fiica mea dialogând cu ea, a fost convinsă să mergem și noi. Taxa era 18 euro/persoană. Mașina s-a umplut repejor. Turiștii primeau o pereche de căști și o hartă cu traseul ce urma a fi parcurs. Ghidul nostru Andreea ocupa un loc pe ultima bancă și prin microfon ne-a dat explicaţii în timpul turului. Acest City Tours a fost o inspirată alegere și o recomand celor care vizitează prima dată Viena pentru că sunt informați ce obiective turistice pot vizita. Fiica mea folosea camera video iar eu camera foto. Din arhiva cu imagini foto pentru acest tur am găsit 123 fotografii, prea multe pentru un review, unele erau nereușite din cauza unor vehicule mari cu care ne intersectam și ne estompau imaginea. Au trecut câțiva ani de atunci și acum văzând imaginile foto, nu mai recunoșteam ce reprezenta imaginea ori unde eram. De mare ajutor mi-au fost imaginile video cu colana sonoră și comparând imaginile, am înțeles conținutul fotografiilor. Explicațiile apațin ghidului cât și translatorului familiei. Imaginile le voi expune în ordina sensului de mers.

Și acum, să încep City Tours Viena. Am ieșit din curtea palatului și prin viraj dreapta ne-am înscris pe Burgring. În partea cealaltă (jumătatea stânga) și vis-a-vis era Muzeul de Stiințele Naturii și Istorie care avea 39 de săli cu exponate, unele cu o vechime de peste 200 de ani.

Ajunși la capătul Burgring, prin viraj jumătate dreapta am intrat pe str. Dr. K. Ronner apoi peste drum a apărut Palatul Parlamentului Austriei unde funcționează cele două Camere ale Parlamentului. Clădirea a fost construită între anii 1874-1884 de Theophil Hansen care s-a inspirat din arhitectura greacă. In fața clădirii Parlamentului era statuia Atenei-zeița greacă a înțelepciunii și lateral dreapta-stânga era încadrată de două grupuri statuare reprezentând dresorii de cai. Vis-a-vis era Volksgarten (grădina poporului), deschisă publicului în anul 1823. Acest parc face parte și din grădinile Palatului Hofburg.

In continuare am intrat pe str. Karl-Lueger Ring. Pe partea stângă era Primăria Vienei (Rathaus) construită între anii 1872-1883 în stil neogotic. Tot acolo își desfășura activitatea și Consiliul orășenesc al Vienei. In fața Primăriei am văzut Burgtheter (Teatrul Național Austriac) construit în anul 1888 de același arhitect care a construit și Opera de Stat din Viena.

Continuând drumul, pe partea stângă și în plan îndepărtat se vedea frumoasa biserică Votivkirche, cu două turnuri, arhitectul ei având vârsta de 25 ani când a conceput-o. A urmat un viraj dreapta si s-a intrat pe Schotten Ring şi pe la jumătatea acesteia am întîlnit clădirea Bursei. La capătul străzii am intrat pe Franz Josef-Kai, o stradă principală, cu două benzi pe sens de mers, paralelă cca. 400-500 m. cu Canalul Dunării (un braț al Dunării). Pe acest drum am întâlnit clădirea centrală a Băncii Raiffasenbank. La capătul acestei străzi, înainte de a o părăsi, am văzut Urania, unde în afară de funcția de observator astronomic, este și un centru de învățământ public, acolo se țin consfătuiri, prelegeri și mai are și o sală de cinematograf.

Drumul a continuat pe Schubertring unde am întâlnit frumoasa biserică Karlskirke, aceea încadrată de două coloane ori turnuri exterioare înalte cât biserica. Mai departe, am fost conduși până la Opera de Stat din Viena, apoi Muzeul Alberetina şi mai departe am ajuns la Museums Quartier.

Turul a fost încheiat prin traversarea Burgringului si intrarea în curtea Palatului Hofburg. Era deja ora 13 şi am servit masa la o tersa aflată între Hofburg şi Stephan Dom.

Dacă ajungeţi în Viena, vă invit să faceti şi voi la fel.

Trimis de Mihai18 in 08.11.15 15:20:59
Validat / Publicat: 08.11.15 17:21:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Burgtheater (Teatrul de Stat al Austriei)

[08.11.15 17:20:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Viena, de-a lungul și de-a latul, VIENA" (deja existentă pe sait)

[08.11.15 17:25:05]

@webmaster45 - Mulțumesc.

danamandache
[08.11.15 17:51:13]

La multi ani, domnule Mihai!

krisstinna
[08.11.15 18:41:27]

@Mihai18 - Dragul meu prieten, îți doresc multă sănătate, bucurii, multe și frumoase vacanțe, multe articole interesante pe acest sait!

Eu am fost anul trecut, de ziua mea, în acest minunat oraș. Am tremurat de frig, am îndurat ploaia și vântul, dar a fost minunat.

A fost un cadou (rece și tăios) din partea soțului meu.

Anul acesta, vom merge la Roma. Sper să nu prind o ploaie ca la Viena, că mă bat singură.

La mulți ani!

[08.11.15 19:02:34]

@danamandache - Extraordinar. La așa ceva chiar nu mă gândem. Așa da surpriză, foarte plăcută. Vă mulțumesc mult pentru urare.

puiutea
[08.11.15 19:05:25]

Frumos review-ul, la fel și pozele! LA MULȚI ANI, sănătate, bucurii și mulți, mulți ani "la pedale", alături de cei dragi!

[08.11.15 19:13:24]

@cristinaoranici - O urare prețioasă, foarte potrivită pentru „pro memoria” O păstrez pentru onomastica mea. Cristina, cu ajutorul primit de la Nicole, oarecum te-ai apropiat de vârsta mea, dar numele meu îl știe numai Admin. Interesant dacă poți să-l afli, aceasta ar fi chiar o provocare. Încerci? Gata cu glumele. Urarea ta m-a emoționat. Mulțumesc mult. Sărut mîna.

gettyy
[08.11.15 19:22:08]

@Mihai18:

Un review frumos pe care l-am citit cu multă plăcere... fotografiile de asemenea... şi cine spunea odată că vrea să se retragă... ???

De fiecare dată când văd un nou review semnat Mihai18, mă bucur din tot sufletul! Un exemplu de abnegație... putere... verticalitate... cum nu prea mi-a fost dat să văd... !

Felicitări pentru tot şi...

LA MULȚI ANI!!!

krisstinna
[08.11.15 19:38:43]

@Mihai18 - Nici nu vreau să-l aflu. Pentru mine ești Mihai. Chiar dacă mi-ai spune tu numele real, eu tot Mihai îți voi spune. Deci, să fii sănătos!

Știi ceva? Eu cred că în fiecare zi e ziua noastră, doar că noi nu ne dăm seama. Nu e frumos să fie în fiecare zi sărbătoare, să fim fericiți că suntem sănătosi, că putem zâmbi, că putem iubi, călători, mânca, respira... ?

elviramvio
[08.11.15 19:43:34]

Mihai18"inima mare" cauta in cutia postala, o fi pe acolo si de la mine ceva...

[08.11.15 20:33:45]

@Mihai18 -

M-ai păcălit. Și eu care ți-am dat mesaj să te felicit cu ocazia onomasticii.

dar numele meu îl știe numai Admin.

Și „nașa” ta crezi că nu?

Interesant dacă poți să-l afli, aceasta ar fi chiar o provocare.

Ca fin al meu nu te poți numi decât Nicolae. Dar și pentru mine vei rămâne tot Mihai (18).

[08.11.15 21:52:00]

@nicole33 - Sunteți extraordinară. Pe acest sit, chiar mi-am găsit „nașul” la propriu și la figurat. Mă dau bătut. La nașterea dv. ursitoarele v-au înzestrat cu mare putere de pătrundere. In plus, mai aveți și „pile” la Admin. De azi înainte, nu mai cred în secrete pe internet. Nici Elviramvio nu este departe. Cred că ea a reușit să deschidă cutia pandorei. Dragi useri de sex masculin. Atenție. Cu sexul frumos nu este de glumit. Ele sunt tari. Îmi vine în minte o vorbă „ Pe cine nu-l poți învinge, este bine să ți-l faci prieten” Așa că, haide-ți să fim prieteni pe AFA. Am glumit puțin că doar este sărbătoare, este Sf. Mihail iar eu sunt Mihai și mă opresc ca să nu supăr pe Web. Sincer și din toată inima adresez mulțumiri pentru urări Cristinei, Daneimandache, Gettyy, Puiutea, Elvira și Nicole

[09.11.15 19:34:50]

@Mihai18 -

La nașterea dv. ursitoarele v-au înzestrat cu mare putere de pătrundere.

Se numește fler. Am vrut să fac doar o glumă, dar se pare că am nimerit-o.

In plus, mai aveți și „pile” la Admin.

Fals. Aș vrea eu să am, dar... De fapt, cine nu ar vrea? Oricum tu sigur ai.

[09.11.15 21:47:59]

@nicole33 - Of, of. Iarăși sunt provocat să scriu un ecou. De ceva timp, după ce „pun în undă” un ecou, regret că nu am fost sobru, că m-am lăsat luat de val. Webmaster, te rog, în seara aceasta ține cartonașul galben în buzunar, (doar bărbații se ajută între ei), lasă-mă să-i spun două vorbe lui Nicole 33, că prea conduce la un scor sever.

Pe acest sit, la My Account-Info. pers. eu mi-am declinat identitatea pentru că sunt un om de bună credință și am fost convins că numai Admin și echipa sa au acces. Dovadă este faptul că nu de mult, cerând sfatul unui user pe o problemă de calculator (nu-i dau numele că se poate supăra) și pentru că nu prea o înțelegeam, mi-am dat numărul de telefon, să mă sune. In secunda 2 Web de serviciu atunci, mi-a șters din ecou numărul de telefon și mi-a amintit nu că este permis așa ceva. OK.

Două vorbe spun lui Nicole 33. Nicole, tu ori ai lucat pe calculator chiar și înainte să te naști ori esti Samanta, eroina principala din serialul Ce vraji a mai facut nevasta mea. Daca nu-l stii, te rog intreaba pe cei de varsta mea. Multumesc Webmaster.

[09.11.15 21:55:14]

@Mihai18

și am fost convins că numai Admin și echipa sa au acces

Te asigur că *exact aşa* stau lucrurile.

Restul e... fie magie — a-la-Samantha, că tot îmi plăcea şi mie :- — fie... pură intuiţie feminină.

Sau, cel mai probabil = ambele

[09.11.15 22:03:14]

@Admin - Mulțumesc mult. In dimineața aceasta, mi-am șters toate datele din „info pers. ” Poate am greșit, dar sunt și persoane de excepție care au reușit să pătrundă în calculatoarele NATO.

[09.11.15 22:23:10]

@Mihai18 -

Sunt absolut convinsă că așa se și întâmplă în realitate. Oricum, eu, mai prevăzătoare din fire, nu am dat nicio dată personală cu excepția adresei de mail, fără care nu-mi puteam crea cont pe AFA și eu aș fi avut de pierdut.

Postarea numărului pe site a fost o greșeală. Pe viitor este bine să eviți lucruri de genul acesta. L-am văzut și eu înainte de a fi șters, dar nu am îndrăznit să-ți dau SMS ieri.

Dacă ai fi citit pe mail mesajul privat trimis de mine, te-ai fi convins că am fost foarte sinceră felicitându-te de 8 noiembrie, cu mult înainte de a declara tu public că te numești altfel.

Gluma cu „Nicolae” am făcut-o doar având în vedere că tu m-ai numit nașa ta pe site și nașii își botează finii cu propriul prenume.

Și eu îmi mai amintesc de Samantha. 33-ul de la Nicole nu reprezintă vârsta reală, așa cum și 18 de la Mihai are, cel mai probabil, o altă semnificație pe care nu îmi propun să o ghicesc.

[09.11.15 22:45:44]

@nicole33 - Eu am depășit mult limitele review-ului și amabilitatea lui Web are și ea o limită. Trei vorbe îți mai scriu și nu mai răspund la nicun ecou de la acest review. 1. Telefonul meu are cartelă reîncărcabilă, deci nu este niciun pericol. 2. Dacă ai nr. meu de telefon, păstrează-l, eu mă bucur. Mă bucuram și mai mult dacă primeam acel SMS. 3. Cu mine nu folosi convorbiri pe „privat” că nu am acces. Noapte bună.

[09.11.15 23:01:07]

@Mihai18 -

Îmi pare rău să constat că niște inițiative lăudabile ale unor colegi de site printre care m-am numărat și eu au generat asemenea discuții.

Am terminat cu ecourile off topic, deoarece nici eu nu vreau să fiu sancționată de către moderatori.

O seară frumoasă, Mihai 18!

[11.11.15 14:02:08]

@nicole33 - Uneori, vorba românescă are două înțelesuri și așa s-a întâmplat în acest caz. Eu regret. Mi-ați fost un user drag. Rămîne cum ați spus dv. „Eu am terminat cu ecourile off topic”, valabil și pentru mine. Să vă fie numai bine în continuare.

[19.02.17 20:52:35]

Pt. Nicole 33. Ca să nu fiu ultra off-topic, vă dau acum un PM