ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2015
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 07.07.12
NOV-2015

Sia Mountain Apartment: Peste asteptari, cu siguranta vom reveni

Incurajati de vremea de afara, ne-am hotarat pe ultima suta de metri sa petrecem 2 zile la munte. Discutia “Ce zici mergem la munte ca se anunta vreme frumoasa? ” a avut loc miercuri. Joi am plecat.

Cautand cazare si dorind neaparat un apartament pentru ca pitica noastra de aproape 2 ani are nevoie de spatiu de desfasurare, am dat peste Sia Mountain Apartment. Avand o nota de 9.2 pe booking.com nu am stat pe ganduri si am rezervat o camera prin intermediul aceluiasi site. Apoi am vorbit la telefon cu proprietara pentru a confirma rezervarea si a ramas sa imi trimita un mesaj cu contul unde pot achita in avans (conditie specificata pe booking). In fine, printr-o eroare nu am primit la timp e-mail-ul cu numarul de cont dar am discutat la telefon si am stabilit sa venim fara a mai achita nimic in avans. Mi-a spus ca dansa nu va fi acolo dar mi-a dat numarul domnului administrator pentru a-l suna cand ajungem

Locatie: cum mergeti pe strada principala din Predeal, faceti la un moment dat dreapta spre partia Clabucet, pe sub podul de cale ferata. Faceti stanga apoi a doua la dreapta. Apartamentul se afla exact pe colt si daca veniti cu masina exista parcare privata. Daca folositi GPS-ul aveti grija ca e trecuta gresit locatia pe booking, coordonatele corecte sunt 45.500265,25.575794 Am semnalat aceasta eroare si ni s-a spus ca stiu, ca toti care folosesc gps-ul ajung cateva case mai sus.

Interiorul: apartamentul este SUPERB. Utilat complet si mobilat modern, este ideal pentru o familie cu copii. Bucataria este comuna cu livingul, de tip open space si are cam tot ce e necesar intr-o bucatarie: vesela, tacamuri, oale, tigai, cuptor electric, plita cu inductie, fierbator, filtru de cafea, cuptor cu microunde, sandwich-maker, combina frigorifica. Livigul contine o canapea extensibila foarte mare, o masa de 6 persoane, o comoda pe care se afla un LCD si 2 corpuri suspendate. Dormitorul are un pat pe mijloc de 2 persoane, foarte confortabil, 2 noptiere, un LCD si un dulap cu usi glisante. Dormitorul este dotat cu draperii. Baia este foarte spatioasa, avand cada tip jacuzzi. Pe hol exista un dulap de pantofi, un cuier si centrala termica.

Am gasit in apartament 4 perne, 2 pleduri, 2 cearsafuri de pat, 2 paturi foarte pufoase :) Ulterior in dulapul din dormitor am mai gasit 3 perne. Am mai gasit si prosoape si papuci (vreo 4 perechi). Apartamentul e conceput pentru 2 familii sau 2 cupluri, in sensul ca se poate dormi si pe canapea dar pentru noi 3 a fost perfect.

Pe booking citisem initial ca se retine o taxa de 70 de euro garantie, in caz ca apar eventuale stricaciuni. Noua nu ni s-a cerut aceasta taxa si nici nu s-a verificat apartamentul la plecar, am vorbit cu administratorul si ni s-a spus sa lasam cheia pe masa si atat. Apropo de cheie, este foarte important sa aveti grija sa o luati daca nu ramane nimeni in camera pentru ca se inchide usa automat si ramaneti pe afara :) Exista si internet wireless de la dolce, gasiti un user si o parola.

Privelistea e minunata, spre partia clabucet si de la fereastra livigului se vede Costila si Crucea Caraiman

Cu siguranta vom reveni aici!

Trimis de Wildhoney in 06.11.15 22:47:50
Validat / Publicat: 07.11.15 08:57:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PREDEAL

VIZUALIZĂRI: 2078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Wildhoney); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Costila si Crucea Caraiman

[07.11.15 08:57:09]

Mutat în rubrica "Sia Mountain Apartment, PREDEAL" (nou-creată pe sait).

[13.01.16 12:59:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, PREDEAL" (deja existentă pe sait)

Wildhoney
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: