ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2010
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
JAN-2010

Cu trenul la Budapesta

Ce poti face intr-un week-end? Nu mare lucru… Cumparaturi, cel mai bine, ca tot e perioada reducerilor. Prin Bucuresti reducerile au cam trecut, asa ca ne-am propus sa dam o fuga pana la Budapesta, sa vedem daca ei stau mai bine la acest capitol. Ne-am „lipit” de niste prieteni (plimbareti ca noi), am rezervat doua dormitoare la tren si am inceput sa facem planuri: ajungem dimineata la 8, stam 4 ore intr-un mall, apoi inca 4 pe strada pietonala dupa care seara luam o croaziera si cina pe Dunare, ca sa avem o zi cat mai plina. Dar planurile de acasa… stiti continuarea?

Trenul spre Budapesta pleaca din Gara de Nord la 19, 10. Daca vrea el. Daca nu, la 20, la 21, depinde. Lumea pe peron venea cu exemple: „ieri a intarziat o ora! ”. „A, acu doua seri a venit cu doua ore mai tarziu”, spune un batranel care vroia sa ajunga la Brasov. Noi am avut noroc si am plecat cu o intarziere de numai 35 de minute. Explodase ceva chiar in vagonul de dormit unde aveam noi locuri si au spus stop joc ca sa-l inlocuiasca - e bine, a meritat intarzierea, am zis noi cand am aflat motivul, cum era daca se strica pe drum si ramaneam in camp? Trenul curat, caldut, destul de gol – reusim astfel sa ne schimbam locurile si sa luam doua compartimente alaturate, despartite de un perete care (cu forta) se deschide si ne facem un mini-salon unde sa stam putin de vorba. Din cand in cand ne intrebam si cum o sa ne descurcam cu caldura la noapte, caci intr-unul dintre compartimente instalatia functiona cu mari pauze. Pe la 12 noaptea, dupa ce am epuizat multe subiecte dar si rezervele de mancare (ca daca trenul nu are vagon restaurant? ), ne-am hotarat sa ne culcam ca sa fim fresh de dimineata. Prietenii nostri decid sa se mute in alt compartiment, unde li se spune ca vor avea caldura dar vor sta chiar pe osie. Nu stiau ce inseamna asta si au acceptat. Dimineata Viorica mi-a povestit ce a a visat: dormea in patul ei cand a inceput un cutremur foarte puternic si ea numara secundele sa vada cat tine. La un moment dat parea ca devine si mai puternic si la o zdruncinatura mai serioasa … s-a trezit de-a binelea. Era in tren, evident, dar fiind la capat de vagon efectiv i se misca patul sub ea, de aici si asemanarea cu senzatia traita la cutremur. Am ras cu lacrimi cand ne-a povestit…

Vamesii au venit pe la 7 dimineata, la o ora potrivita – am zis noi – ca sa iti faci somnul linistit in drumul spre Budapesta. Atata doar ca deja eram in intarziere cu mai bine de doua ore, ca altfel ne vizitau pe la 5. In tot raul e si un bine, deci… Am zis sa profitam ca mai avem de stat in tren si sa luam micul dejun la vagonul restaurant. A fost o alegere buna, cei doi domni de acolo au fost foarte amabili si chiar ne-au facut cate o omleta cu sunca (foarte buna) si cascaval pane, desi nici unul din aceste feluri nu era in meniu. Doua omlete mari, doua portii de cascaval (mari si astea), doua portii de muraturi, apa si 4 cafele au fost 64 de lei. Noi am fost multumiti. Desi acum in pretul biletului de tren este inclus si un bon de mic dejun in valoare de 3 euro, noi nu am avut companie la masa.

Am ajuns pe la 10, 45 in gara Keleti, in loc de 8, 37. Frig, zapada mare, ningea. Am ales sa ne deplasam cu metroul, la suprafata se circula greu din cauza zapezii. Prima oprire, mall-ul West End. In trei ore eram deja plecati de aici: desi sunt foarte multe magazine, in afara de Promod si Mango celelalte nu aveau (mai) deloc reduceri. Pe Vaci Utca, strada lor de cumparaturi, cam aceeasi poveste. E bine totusi ca am mai schimbat aerul, tot a meritat iesirea.

Noroc ca am insistat sa fac rezervare si la croaziera pe Dunare (ceilalti vroiau shopping intens), caci pana la urma cu asta am ramas. Pachetul de cina si plimbare costa 39 de euro / persoana, rezervarea se face pe internet si se plateste la fata locului. Locul de intalnire (si caseria) este la Palatul Dunarii (Duna Palota), pe o straduta care ar veni cumva in continuarea Podului cu Lanturi. De acolo se pleaca in grup, cu 15 minute inainte de imbarcare. Vasul este destul de mic (70 de persoane? ) deci atmosfera e intima. Suntem intampinati cu cate un pahar de sampanie, apoi trecem pe langa un mini-taraf, de la care speram sa aud multa muzica ungureasca (pana la urma s-au mulat pe dorintele si tara de provenienta a turistilor). La masa ni s-a adus vin alb sau rosu si cate o sticla de apa plata/minerala, dupa care am fost invitati sa ne servim cu mancare (bufet seudez). Meniul a fost destul de bogat, iar mancarea foarte gustoasa: pasta de branza, pasta de jumari, pate de ficat de gasca, supa gulas de vita, piept de pui cu sos de branza, garnitura de galusti (ceva specific unguresc, nu ii stiu numele oficial), sarmalute, carnaciori, lasagna cu spanac, salata de cartofi cu maioneza, salata cu pui, salata greceasca, fructe, strudel cu mere sau cu mac si inca cateva feluri de prajituri. Am avut o seara foarte placuta, cu un usor iz de aventura daca e sa tinem cont de faptul ca in unele zone Dunarea era inghetata de-a binelea si vaporul parca spargea gheata ca sa isi faca drum. Iar ca sa tinem minte momentul, ne-am lasat fotografiati de „fotograful oficial” si ne-am cumparat apoi fotografia cu echivalentul a 7 euro (platiti in forinti).

Trenul cu care ne-am intors in tara a plecat din gara Keleti la ora 23, 10. Exact ora scrisa pe bilet, fara nici o intarziere. De asta s-a ocupat insa CFR-ul, pentru ca in Bucuresti am ajuns cu doua ore mai tarziu decat trebuia. Totusi, e si aici un lucru bun: in felul asta am profitat si dupa micul pranz-dejun am mai luat o portie de somn, astfel ca am ajuns acasa odihniti. Numai bine sa plecam din nou la cumparaturi

Trimis de lizuk in 01.02.10 15:20:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 10781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Podul cu lanturi

michirec [01.02.10 15:36:56] »

Util review, cat a costat biletul de tren/persoana ?

lizuk [01.02.10 15:42:30] »

Depinde ce varianta alegi, trenul are vagoane de clasa si vagoane de dormit. La dormitor exista compartimente cu 2, 3, 4 si 6 paturi. Un loc in compartimentul de doua paturi a costat 600 ron, dus-intors. Inteleg insa ca exista si oferte mai bune, am gasit aici http://www.gandul.info/financiar/cfr-calatori-vine-cu-oferte-low-cost-afla-aici-cat-costa-biletul-pana-la-budapesta-sau-innsbruck-5173562 cateva detalii.

georgiana [01.02.10 17:40:02] »

A fost faina ideea cu trenul la Budapesta,inedita,chiar!

Si chiar nu ti-ai cumparat nimic?

Nici macar fotografii n-ai facut?

Pami* [01.02.10 18:02:30] »

tu chiar ca te aventurezi - pentru o zi sa faci atati kilometrii si sa umbli toata ziua..respect...se vede ca inca esti tanara ;-)

lizuk [01.02.10 20:48:11] »

Fotografiile au aparut intre timp, si chiar i-as ruga pe webmasteri sa le intoarca pe primele. De luat, mi-am luat doua chestii din Promod si niste bluze de gradi pentru baietel, dar nimic deosebit (nici la pret). Plecasem special sa iau haine pt el, caci la ritmul in care creste in fiecare sezon trebuie luat totul de la zero, si anul trecut am avut mare succes.

Pami, ce fac eu nu are nici o legatura cu aventura, aventura e ce faci tu prin Egipt :-) Eu am luat-o ca pe o zi de shopping, oricum vineri seara de la ora 19 ziua e incheiata pt mine de obicei, sambata am folosit-o la maxim ca si cum as fi fost la Bucuresti iar duminica a fost ce-i drept de sacrificiu. Chiar recomand escapade din astea si altora care vor sa schimbe putin atmosfera, cu bani putini (daca mergi in grup mare la vagon cu 6 locuri e chiar ieftin)

pepsi70ro [01.02.10 23:33:58] »

Ai avut si bebeitul cu tine? Eu ma gandesc ca daca merg cu cea mica nu rezist unui astfel de maraton. Oricum felicitari!

lizuk [02.02.10 10:10:54] »

Nu, baiatul a ramas acasa, nici nu ma gandesc sa il iau undeva unde merg special pentru cumparaturi. La doi ani, sigur nu ii face nici o placere...

webmaster13 [05.02.10 23:17:27] »

lizuk , avem si aici o propunere muzicala care sa ilustreze impresiile - daca nu-ti place alegerea, putem remedia oricand problema!

Mihai18 [19.08.15 16:26:09] »

Mie îmi place reviewul și l-am votat pe măsură. Frumoasă excursia, mai ales felul cât se poate de natural de a descrie excursia, cu bune ori mai puțin bune. Felicitări și drumuri bune spre alte destinații. Și noi am mers la Budapesta de câteva ori, numai cu autoturismul. Ne este greu până ieșim din țară. De acasă până la Vama Cenad aveam de parcurs 608 km. Plecăm la 4 dimineața și sera în jurul orei 18 suntem deja instalați în hotel. De fiecare dată am rezervat cameră la același hotel (Gold Buda Wine-Dine, despre care am scris primul meu review)

Lavinia152005 [12.11.18 12:31:00] »

Mi-am luat mare teapa cu trenul de noapte bucuresti budapesta EN 472. Pe site se spune ca poti achizitiona cuseta cu dus si wc in camera. Desi eram dispusa sa platesc oricat de mult, la ghiseu mi-au vandut camera cu wc urmand in schimb sa "ma intleg" cu controlorul de bilete sa ne schimbe camera si sa primim una din cele cateva camere cu wc si dus. Mare supriza cand ajungem in tren: nici urma de vagoane care sa aiba aceasta facilitate (NICI WC, iar dus nici macar pe hol) ! Explicatia a fost ca CFR-ul baga din cand in cand, nu intotdeauna, acele vagoane 'speciale'. La calatoria cu acest tren, fiti pregatiti de o intoarcere in timp cu cel putin 30 de ani.

geni, georgiana, Lavinia152005, lizuk, michirec, Mihai18, Pami*, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: