ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2015
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
JUL-2015

In the middle of all... Alay Hotel

Ceea ce va voi povesti acum aproape ca anul viitor nu va mai fi la fel.

Hotel Alay, viitor Ibersol Alay va intra intr-un plin proces de renovare si va deveni, fara niciun fel de indoiala, unul din cele mai cautate dar si posibil mai scumpe hoteluri din Benalmadena (peste tot in holul hotelului, in lifturi erau afise care anuntau acest lucru si in care se specifica ca pentru cei care rezervau o camera pentru sezonul viitor, de acum, plateau acelasi pret).

Recunosc cu mana pe inima ca am plecat putin indoita in acest sejur. Desi hotelul imi fusese recomandat de o agentie foarte cunoscuta si puternica pe piata, review-urile mai putin bune ma faceau sa regret ca m-am grabit cu rezervarea.

Nu a fost mai deloc asa…

Am ajuns la hotel in jurul orei 11, ora Spaniei cand afara erau nu mai putin de 33 grade (asa anuntasera in avion). Despre zbor nu am ce sa va spun. Cu totii ati zburat cu Blue Air-ul iar faptul ca timp de 4 ore (pe asa o canicula) nu te servesc gratis nici macar cu un pahar de apa sau de ceai, mi se pare extrem de aiurea.

Hotelul are 2 cladiri, un corp cu 9 etaje si al doilea cu 5 in care am stat noi. Am intrat in hol, destul de marisor, am mers la receptie unde ne-a intampinat un barbat foarte amabil si intr-o engleza perfecta ne-a rugat sa revenim peste o ora si un pic. am dat voucher-ul, am lasat bagajele si am plecat putin sa exploram in jur.

Cand ne-am intors dupa vreo ora, am luat in primire cartelele, ne-am recuperat bagajele si… eram tare curioasa sa vad camera care, in ciuda parerilor de pe alte site-uri, era neasteptat de buna si potrivita ca marime pentru o camera dubla, standard.

Balconul era suficient cat sa incapa 2 scaune si o masuta si avea vedere partiala la mare in partea stanga, in fata parcarea hotelului iar in dreapta se zarea piscina.

Mobilierul da, era cam invechit dar nu murdar sau prafuit sau mai stiu eu cum... mocheta era curata, aspirata, paturile twin erau destul de confortabile, lenjeria imaculata… baia cu toate cele necesare…

Lipsea insa ceva destul de important avand in vedere arsita de afara…. minibarul. Stiam asta inca din tara si de aceea am fost si destul de nemultumita ca am rezervat fara sa studiez mai mult. In schimb exista o frapiera cu care te puteai duce la barul hotelului sa o umpli (gratis) cu gheata ca sa poti raci o bere sau o apa. Nu am atins-o toate cele 7 zile. In fiecare zi ne luam apa, bere atat cat sa bem pe moment iar cand ieseam seara in statiune ne delectam cu altceva rece de baut.

Asa cum v-am spus hotelul are 2 corpuri. In cel mare nu am intrat dar despre cel in care am stat pot sa va spun ca era foarte curat, spatios, in camera se facea curatenie in fiecare zi, se schimbau prosoapele, consumabilele. Cei de la receptie zambeau tot timpul, ce mai, o atmosfera destul de placuta.

Eeee…. si a venit timpul sa va povestesc despre restaurantul aflat cu un etaj sub cel in care era receptia.

La intrare astepta unul din chelnerii restaurantului care te conducea de fiecare data la masa cu mult protocol, mult prea mult protocol. Spun prea mult pentru ca restaurantul era suficient de marisor iar la ora la care ne duceam noi de obicei era aproape gol. In fine, asta era politica restaurantului si a hotelului. Toti erau imbracati sobru, in haine gri inchis, cu nasturi pana la gat…

Mancarea, in schimb cam lasa de dorit. Eu, de exemplu n-am servit decat paine prajita, unt, miere, ceai, cafea si pepene galben… in rest, nu ma tenta mai nimic. Era suficienta dar pareau toate cam “trecute”. seara, in schimb mai aveai de unde alege, o fripturica, un peste, salate... s-a observat o imbunatatire dupa vreo 3-4 zile cand au sosit mai multi turisti straini (si restaurantul mai aglomerat dar si mancare mai multa si mai buna).

Piscina era potrivita ca marime, nu am stat la ea, nu am intrat in apa pentru ca plaja era destul de aproape iar eu nu sunt adepta piscinelor decat iarna si atunci abia abia…

Parcarea care era in fata hotelului era destul de mica fata de capacitatea celor 2 corpuri de cladiri. Nu am mai vazut alta parcare.

Iesind din hotel, urcai spre dreapta si dupa cateva sute de metri era statia de autobus. M110 mergea pana in Torremolinos si mai departe Malaga, 120 se lua pana in Fuengirola, iar expresul 320 te ducea direct in Marbella. Biletele se luau de la sofer doar daca in statii nu erau chioscuri de bilete sau acestea erau inchise.

De la hotel daca o luai in stanga, ajungeai intr-un scuar, coborai treptele sau pentru cei cu dizabilitati erau amenajate pante. In fata era plaja, intinsa, lata iar in dreapta mergeai pe promenada cu terase si magazinase.

In partea unde ne duceam noi la plaja era pus un panou in care se spunea ca apartinea hotelului Alay dar sezlongurile si umbrelele se plateau. 9 euro, 2 sezlonguri si o umbrela iar apoi a doua zi plateai doar 6 euro cu biletul din ziua precedenta. In fata sezlongurilor era o portiune libera pana la mare unde incepand cu ora 10, veneau localnicii si umpleau plaja…

Apa…. splendida… perfecta… limpede, calda... mai era pe ici pe colo cate o piatra dar se vedeau destul de bine. In ultimele 2 zile, insa s-a umplut de meduze care erau destul de agresive, piscatura lor ustura rau de tot si n-am mai intrat in apa decat asa cate putin…

Datorita faptului ca nu aveam frigider (asa cum am spus) mergeam la SuperCor sa luam apa rece, bere, alune… se afla aproape de hotel, intr-un mall dupa care incepea sa se vada Puerto Marina… SUPERB… fara cuvinte… cei care l-au vazut nu au cum sa-l uite prea repede, cei care nu…. mici iahturi parcate aproape de usile vilelor… n-am cum sa va descriu… pozele vor spune totul sau aproape tot…

In concluzie, in mijlocul tuturor acestora, plaja, faleza, mall si magnificul port era pozitionat...Hotel Alay

Deocamdata atat… … in toamna am fost la PlayaBonita Hotel, mult mai departe, aflat la jumatatea distantei dintre Benalmadena si Fuengirola dar despre asta putin mai tarziu…

Trimis de artemisa24 in 05.11.15 20:42:50
Validat / Publicat: 05.11.15 22:43:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 dupa copac, erau scarile pentru plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[05.11.15 22:43:23]

[05.11.15 22:47:36]

@webmaster98 - Perfect...

nicole33
    [06.11.15 00:13:13]

@artemisa24 -

Până la urmă cum este mai bine să alegi: un hotel în centru sau unul ceva mai izolat?

[06.11.15 09:12:28]

@nicole33 - sincera sa fiu, Playabonita este un hotel f bun dar cam izolat (tanjeam dupa Puerto... si tanjeam oarecum si dupa Alay cand treceam pe langa el) dar ne-am descurcat si cu autobuzele asa ca, chiar nu stiu ce sa raspund ... poate conteaza si pretul... PlayaBonita este foarte scump in sezon

[14.02.18 21:51:44]

In luna noiembrie a anului 2016 am avut ocazia nesperata de a mai petrece cateva ore in portul care mi-a fost atat de drag si anume, portul din Benalmadena, statiunea turistica de langa Malaga... era inceput de noiembrie si totusi atat de cald...

cred ca eram inca in programul de seniori al altor tari pentru ca zona era plina de turisti straini mai in varsta...

majoritatea magazinelor erau deschise dar nu toate aveau reduceri

am revazut cu mare placere si Hotel Alay care intre timp fusese renovat dar cred ca pusesera la vanzare corpul din fata...

voi mai atasa cateva poze din vizita scurta si neasteptata pe care am facut-o intr-o statiune care mi-a ramas in suflet si pe care am vizitat-o a 3-oara

artemisa24