ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2015
ÎNSCRIS: 05.11.15
NOV-2015

încărcat de pe telefon!

Excelent

Buna ziua. Am stat 5 zile la acest hotel cu regim de masa pensiune completa.

Totul este la superlativ din punctul meu de vedere. Am facut concedii doar in afara tarii si am fost reticient cand ne-am hotarat sa mergem la felix la acest hotel.

Este un hotel f frumos, nou, care isi merita cele 5 stele. Pentru odihna si familii cu copiii este excelent.

Mancarea este ok complexul felixarium la fel.

Camera este luxoasa ca si tot hotelul de altfel. Acum depinde si de om. Romanii sunt recunoscuti ca fiind foarte fitiosi si snobi.

Si in turcia unde am fost erau tot timpul nemultumiti. De exemplu si aici la acest hotel ca si in turcia noi romanasii am facut scandal ca este coada la aparatul de cafea sau la prajitorul de paine. Sa ma ierte Dumnezeu dar asta este o situatie normala la 300 de cazati care coboara toti la aceeasi ora la micul dejun. Pretentii aberante.

Curatenia se face zilnic si iti schimba prosopul de cate ori vrei. Sa fim seriosi ca acasa la tine nu schimbi prosopul si asternuturile zilnic. Doar numai tu dormi in ele 5 zile. Iti pune la dispozitie inclusiv patut in camera pentru copiii mai mici. Tot ce vrei numai sa te simti bine.

Eu unul m-am simtit ca in turcia. Am uitat; personalul este f amabil.

Ps. Poate o sa invatam si noi romanii odata ca daca platesti nu inseamna ca ai sclavi la dispozitie si ca ni se cuvine totul. Sunt si ei oameni si traim intre oameni

Trimis de gilu in 05.11.15 14:23:10
Validat / Publicat: 05.11.15 15:42:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BĂILE FELIX / '1 MAI'

VIZUALIZĂRI: 2335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gilu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 93.00 EUR pe cameră

[05.11.15 15:37:09]

@gilu - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19310

-- = * * * = --

carmenmo
    [06.11.15 12:25:10]

@gilu - Dar piscinele si zona SPA cum sunt???

luciaoradea
    [08.11.15 16:50:19]

Bravo, felicitări pentru atitudinea normală! Mai nou normalitatea a devenit o raritate, multa lume are pretenții nejustificate. Dacă plătești niște servicii nu înseamnă că ti-ai cumpărat sclavi, ai dreptate în totalitate.

Cât a costat sejurul? Niște poze din zona spa și Felixarium nu ai? Sunt foarte curioasa cum arată...

Michaell
    [09.11.15 08:43:51]

@luciaoradea - Scuze, dar imi permit sa te contrazic. Gandirea asta cu cumparatul sclavilor, dupa parerea mea, este total gresita. Cam asa gandesc majoritatea celora care isi cistiga banii in turism sau in alte branse, prestatoare de servicii, in Romania. Las ca-i bine asa, ca doar nu-s sclavul lor. Daca ai perceptia asta, n-ai ce cauta intr-o bransa care deserveste clientul. Dar din pacate, cum am spus mai sus, asa gandeste nu doar ospatarul ci si asistenta medicala, mecanicul sau / si multi altii. Este UNUL din motivele din cauza carora situatia in tara este asa cum este. Aici nu va ajuta nici-o iesire in fata universitatii sau injurarea politicenilor ci doar o schimbare radicala a acestei mentalitati balcanice.

Asa, de ex., gandeste receptionera hotelului Hilton din Dumbrava Sibiului atunci cand te tutuieste de parca te-ar cunoaste de o vejnicie sau sefa spitalului atunci cand isi alunga colegul din birou, spunind-u-i: „Mars afara porcule!”

Sunt doar doua exemple care arata unde duce o asemenea gandire. Primul exemplu l-am luat de pe acest site, din review-ul unui user, iar al doilea, a fost publicat nu demult in presa romana.

In ambele exemple, personajele care au afisat comportamentul neadecvat situatiei, in perceptia lor s-au crezut mari si tari si „n-au vrut sa fie scalv”, ci sefi.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.11.15 09:41:05]

@Michaell - perfect de acord cu tine; dar culmea! și cu luciaoradea.

Oi fi io mai rabin, dar parcă văd lucrurile oarecum altfel - iată cum:

lucrătorii din serviciile publice (medicale, de turism etc.) nu sunt SCLAVII noștri, și nici nu trebuie să-i tratăm ca atare. Sunt în schimb datori să ne asigure serviciile pentru care i-am plătit (fie și indirect, prin impozite) corect și la timp, fără nicio umbră de dezgust sau altceva pe figuri. Pentru că până la urmă, ăsta le e job-ul, din el își câștigă leafa și nu i-a obligat nimeni să-l facă. (adăugat ulterior: Pentru cazuri de încălcare a atribuțiunilor de serviciu, trebuie să existe proceduri de remediere a deficiențelor și eventual de schimbare a celor vinovați cu alți angajați mai competenți);

pe de altă parte, există (din păcate) încă destui oameni care tratează acest tip de angajați ca pe sclavi / suboameni, fără un minim de respect. Pentru astfel de cazuri, fiecare conducător de unitate prestatoare de servicii ar trebui să aibă prevăzute niște proceduri de aducere a nesimțitului la realitate sau de îndepărtare a sa într-un mod cât mai diplomatic posibil. Dar toate astea, fără a scădea vreo clipă calitatea serviciilor de care beneficiază acea persoană.

Cam asta ar fi.

Daniela33
    [09.11.15 10:36:32]

3500 lei pt 5 zile in Romania mie mi se pare exorbitant. Nu inteleg ce poate oferi un hotel pt a avea astfel de preturi. Oricum din recenzile citite referitor la hotelul asta, pe mine nu m-a convins nimeni sa ii trec pragul... dar cine se scalda in bani, poate sa il inerce, fiecare dupa posibilitati

Michaell
    [09.11.15 11:02:35]

@Dragos - Cam asta ar fi.

Pai din pacate ,,n-ar fi cam asta ,,

Nu vreau sa polemizes ci daca iti raspund o fac pentru sunt de parere ca gresesti, poate fara sa-ti dai seama.

Mai sunt de parere ca, tu, dar si multi altii din Romania, inca n-au dezvoltat un simt real al valorii banului. Dupa aceasta propozitie, vei ridica sprinceana si vei gandi: ,,Ce scrie asta aici, a prostit cu totul,,

Nu, nu cred ca am prostit ci sunt un realist, un realist cum numai o societate capitalista te poate face.

PENTRU BANI, E S T I sclavul clientului. Esti sclavul celuia care detine banul. Iar cel care detine banul detine puterea. Sti cine ar putea sa-ti explice acest lucru mai bine decit mine? De ex. personalul medical de la clinicele de specialitate din Münschen unde vin milionari arabi la tratament sau manageri de hotel din Elvetia unde vin turisti indieni cu tot alaiul. Ambele etnii cu obiceiul de avea acasa sclavi reali. Sa vezi tu acolo, personaje, doctori, profesori, oameni cu studi si titluri, cum pentru bani, fac matanii si inghit in sec pina le ies ochii ca cepele. Ti-ai putea inchipui asaceva in Romania?

Dragul meu, nu mi-o lua in nume de rau, dar inca nu sti ce inseamna capitalism!

Sa ai / sa aveti o saptamina frumoasa in continuare.

luciaoradea
    [09.11.15 13:23:13]

@Dragos: perfect de acord cu tine!

@michaell

Nu mi se pare firească o astfel de situație. Vorbeam mai sus de normalitate. Nici tutuitul clientului, nici atitudinea directorului, dar nici cea a milionarilor cu alaiul după ei nu este normală. Cu atât mai puțin a celor care fac temenele în fața lor. Arabii și indienii care au sclavi reali (cum o fi asta -mai exista pe undeva prin țările "civilizate "?) se comportă așa pentru ca li se permite și li se pare firesc să cumpere orice cu bani . Sunt de acord să primești servicii de calitate, în funcție de ce ai plătit. E firesc să îți faci datoria, ÎN ORICE DOMENIU AI LUCRA, nu doar în servicii. Să faci tot ce trebuie făcut, pentru ca nu te obligă nimeni să păstrezi un loc de munca dacă nu-ti convine. Poți să pleci și sa cauți altceva. Dacă însă rămâi acolo nu-ti bate joc de nimeni. Dacă lucrezi cu oameni (și în ori domeniu tot ai relații interumane în cele din urmă )nu strică să mai și zâmbești puțin, măcar din când în când. ..Îți schimbă și starea de spirit. Însă nu sunt de acord cu afirmația conform căreia ești sclavul celui care are banul. E fundamental greșit. Eu refuz să cred că asta înseamnă capitalism. Oi fi eu mai naivă...

carmenmo
    [09.11.15 18:08:37]

@Daniela33 - Cam asa cred si eu, extrem de scump sejurul.

Pretul pentru o noapte de cazare intr-o camera dubla, cu mic dejun inclus nu ar fi chiar asa mare, dar pentru asta eu mi-as dori ceva mai mult decat o camera luxoasa si o cafea buna la micul dejun (cu sau fara coada...).

Din punctul meu de vedere doar zona SPA si baza de tratamente ar putea face diferenta fata de alte hoteluri din Felix. Din pacate recenziile scrise pana acum nu ofera prea multe informatii de acest fel...

carmenmo, Daniela33, luciaoradea, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂLotus Therm Hotel [Băile Felix]: