ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 13.07.13
OCT-2015

încărcat de pe telefon!

M-am îndrăgostit! De Spania.

Mai întâi vreau sa multumesc tututor care au postat impresii despre călătoriile lor in Spania, si care m-au ajutat foarte mult sa am o idee despre ce e de facut/ vizitat in câteva zile.

Fiind prima data când am mers in Spania, am intrebat prietenii de pe AFA ce-mi recomanda între Barcelona si Madrid. Barcelona a câștigat. Si uite-asa ne-am luat bilete de avion (luate de pe o zi pe alta au fost destul de scumpe) ai am pornit. Am ajuns la Barcelona in jurul orei 12, am luat un taxi pana la hotelul nostru, care este in Castelldefels, la 20-22km de Barcelona.

De la hotel, la 5 min. de mers pe jos este stația de tren, cu care in 15 min ajungi in stația Sants Estatio. De acolo poti ajunge oriunde cu metroul, trenul sau busul.

In prima zi, am pornit pe jos către piața Columbus, iar de acolo, pe Rambla, pana in piața Spania.

A doua zi, stadionul Camp Nou, care pe mine, contrar așteptărilor, m-a impresionat.

Ziua a treia, la Pedrera, Parcul Guell si de la ora 18, intrare la Sagrada Famillia.

Ziua a patra parcul Ciutadella, apoi urcare cu funicularul pe Montjuic, am coborât pana pe Ramblas, cumpărăturile de rigoare, (am cumpărat un tablou pictat cu Grafitti in fata noastra), piața Bockeria, unde am așteptat 20 de minute sa se elibereze o masa, dupa care am renunțat si am mers pe terasa mall-ului Arenas la restaurantul Abrassame unde am mâncat, dupa care am fost sa vedem spectacolul fântânilor.

Înainte sa plecam de acasa, ne propusesem sa facem o excursie de o zi la Madrid, dar am ajuns la concluzia ca va trebui sa acordam si Madridului câteva zile, asa ca am lăsat pe alta data.

Am vizitat Barcelona la foc automat, a fost una dintre cele mai obositoare si in același timp frumoase excursii pe care le-am facut. Stiu ca sunt multe locuri pe care nu le-am văzut, dar sper sa ne întoarcem.

Trimis de Coca Dosky in 02.11.15 15:52:58
Validat / Publicat: 02.11.15 18:28:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coca Dosky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 17 voturi)

[02.11.15 19:29:05]

@Coca Dosky -

.....hotelul nostru, care este in Castelldefels, la 20-22km de Barcelona.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Coca DoskyAUTOR REVIEW
[02.11.15 22:01:01]

@webmaster70: da, o sa scriu, câteva impresii si despre hotel. Am avut ceva probleme cu netul, si nu am reușit sa pun toate pozele la acest review. Acum încerc din nou.

polat
[11.11.15 19:56:20]

cat a costat distractia?

Coca DoskyAUTOR REVIEW
[11.11.15 20:57:06]

@polat: nu pot sa spun cu exactitate, dar in afara de cazare, cred ca undeva pe la 600-700€. Cred...

calatorul
[06.10.16 13:27:13]

@Coca Dosky: Barcelona este intr/adevar un oras spectaculos, din care abia m/am intors, subscriu celor de mai sus.

calatorul, Coca Dosky, polat
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: