ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2015
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2015

Daiana, veselă și colorată

Perfectă pentru vacanțe, iunie este cea mai strălucitoare lună din an. 14 iunie este o zi importantă pentru noi, zi dedicată iubirii. În fiecare an mergem să vizităm Marea Neagră, iubim soarele, nisipul și apa mării.

Anul trecut, pe 14 iunie am fost în Mamaia, a fost minunat dar și trist. Anul acesta, după vacanța în Cipru am ales să admirăm litoralul din stațiunea Eforie Sud.

Voi îmbina puțin impresiile de cazare cu cele de călătorie, știu că nu e indicat, dar nu pot scrie un articol distinct despre stațiuni și plajă, ar fi prea dureros, mă încarcă negativ.

Am plecat într-o sâmbătă, ultima din iunie, când eram la Agigea îmi sun prietena, o rog să-mi găsească repede o cazare în Eforie Sud, nu contau condițiile de cazare, doream să simt ”pulsul mării”.

Ne-a îndrumat către Casa Daiana, Bulevardul Nicolae Titulescu 27A.

Pentru două nopți am fost oaspeții acestei vile, o locație fără parcare, dar pe bulevard nu există riscul de a nu găsi loc, turiști să fie.

Gazdele extrem de simpatice, ne întâmpină cu zâmbetul pe buze, ne conduc la etajul unu și ne arată camera.

Vila are 4 camere, o curte micuță plină cu flori, un grătar și o masă uriașă ce ocupă aproape tot spațiul curții. Lângă grătar este o chiuvetă, foarte utilă mie în acele momente. Pentru cei care doresc să-și prepare singuri mâncarea există și o bucătărie cu toate cele necesare.

Intrarea în camerele de la etajul unu se face dintr-o terasă largă, fiecare cameră beneficiind de o măsuță, două fotolii și o canapea foarte comode. De jur împrejur mulți palmieri și leandri.

Camera noastră era mare, luminoasă, curată, cu baie proprie. Patul dublu era confortabil, o lenjerie colorată, un tv mare pe perete, frigider, A. C. și un șifonier imens, erau obiectele care decorau camera. Pardoseala era acoperită cu gresie iar geamurile erau îmbrăcate cu perdele și draperii.

Baia era suficient de încăpătoare, cu cabină de duș, prosoape albe, hârtie igienică și săpun lichid.

WI-FI nu știu dacă există, nu am întrebat.

Veselia copiilor gazdei, minunatele culori ale plantelor existente în toată locația au fost pentru mine cel mai frumos tablou de pe litoralul românesc anul acesta. De ce Daiana? Numele aparține unei superbe fetițe, pistruiată, inteligentă, haioasă, nepoțica gazdei.

Casa Daiana se află la o distanță considerabilă față de mare, dar și de centrul stațiunii. Pentru noi nu a contat acest aspect, am circulat numai cu mașina.

Deși era sfârșit de iunie, litoralul românesc nu era pregătit pentru turiști. Bine, așa e întreaga țară, dar nu contează.

Am vizitat toate stațiunile din sudul județului Constanța. Dezamăgitor este un cuvânt delicat.

Nu pot compara mere cu portocale, sunt chibzuită în judecată, chiar dacă în urmă cu câteva zile venisem din Cipru nu puteam să nu observ clădiri ale hotelurilor și vilelor lăsate în paragină, care arătau ca după război, multe restaurante/terase închise, parcul de distracții pentru cei mici era ceva minuscul, cu trei chestii- aparate sau ce-o fi fost alea, gunoaie multe, bălării, iluminat aproape inexistent seara/noaptea.

Marea era frumoasă, nisipul nu strălucea ca odinioară, dar era curat. Existau șezlonguri și umbreluțe pe plajă, terase erau puține.

Într-o seară, ne plimbam prin centrul stațiunii, am căutat cu privirea un coleg, l-am găsit fără probleme, ne-am bucurat de revedere. Vă dați seama ce aglomerație era acolo dacă l-am zărit fără efort pe @papone?

Am servit toate mesele numai la terase, a fost ok, prețuri ca peste tot în Romania.

Chiar dacă litoralul românesc a rămas ancorat în comunism, în fiecare an o să-mi fac timp în luna iunie, chiar dacă nu e 14 poate să fie oricare zi din lună, Marea Neagră e acolo, e frumoasă, ne încântă de fiecare dată, valuri spumoase ca ale ei nu are nici o mare. Sau poate așa văd eu.

Recomand cazarea la această vilă doar turiștilor cărora nu le pasă de distanța mare până la plajă/centrul stațiunii. Este o opțiune bună de luat în calcul pentru cei care doresc să guste aroma verii, a vacanței.

E păcat că avem un litoral pe care-l iubim doar noi, oamenii de rând.

Trimis de krisstinna in 02.11.15 10:35:33
Validat / Publicat: 02.11.15 14:41:28

VIZUALIZĂRI: 2331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Frumoasa mea, marea.

[02.11.15 11:28:20]

- Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

[02.11.15 15:11:09]

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.11.15 15:43:07]

14 iunie este o zi importantă pentru noi, zi dedicată iubirii.

Si pentru mine ziua de 14 iunie este o zi importanta! Este ziua mea de nastere si un numar care mi-a purtat mereu noroc.

Apropo de ''Daiana'', maine o sa vizitez pentru a doua oara Parcul Kensington si Castelul Kensington, locurile unde a copilarit Printesa de Wales.

DaRKruCS
[03.11.15 00:22:44]

@krisstinna:

Ce face iubirea din om! ???? Îl face încă să se simtă îndrăgostit de Marea aia, a noastră! Cu toate lipsurile ei... Superb finalul!

[03.11.15 04:49:25]

@webmasterX - Mulțumesc.

[03.11.15 04:50:41]

@webmaster70 - E ok, mulțumesc.

[03.11.15 04:57:17]

@traian. leuca - Mulțumesc de vizită, avem în comun o zi frumoasă pentru a sărbători alături de cei dragi.

Vacanță plăcută!

[03.11.15 05:04:45]

@DaRKruCS - Mulțumesc pentru vizită și gânduri!

Mihai18
[03.11.15 14:51:35]

@krisstinna. Mi-a plăcut review-ul. Marea este frumoasă chiar și când pe țărm plouă. Cristina, ești curajoasă, ai cutezat să scri despre Eforie Sud, deși știai că pe recepție este @ Maria 55 care veghează și nu iartă. ”Imi sun prietena pentru recomandarea unei locații” Chiar dacă nu i-ai dat numele, eu știu cine era. Apoi „Am văzut toate stațiunile din Sudul Litoralui - dezamăgitor” Respect punctul tău de vedere dar eu am altă părere. In extrasezon, chiar și în Mamaia este la fel. Îmi vine în minte afirmația unui nou vecin (medic militar) venit prin transfer de la Constanța la Ploiești și i-am zis Cum ai dat litoralul pe Ploiești? El mi-a răspuns. Litoralului îi dă frumusețe lumea (oamenii), lumininile și muzica Câte ceva despre Mamaia în extrasezon (noiembrie) Eram cazat la hotel Flamingo din orașul Mariei 55 și într-o după amiază mi-a fost dor de Tabăra Nord din Mamaia. Nu am luat vreun coleg cu mine, am vrut să merg singur să remomorez puțin din anii tinereții. Când am ajuns acolo, nu a fost posibil să cobor din mașină că riscam să mă rupă câinii fără stăpân. Eu iubesc marea. Tu ori eu avem nevoie de cca. 4 ore să o admirăm, @maria 55 are nevoie de 5-1o minute să o revadă. Fericită poți fi Maria. Cu bine.

Mihai18

• pagină generată în 0.062812089920044 sec