ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2015
SEP-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

La Spezia - poarta de intrare in Cinque Terre

La Spezia, al doilea oraș al Liguriei după Genova, este pentru foarte mulțí, un punct de plecare către Cinque Terre.

De fapt, acesta a fost motivul pentru care am poposit și noi, intr-o zi de inceput de septembrie, in La Spezia.

Așezat in estul Liguriei, in mijlocul unui golf natural, La Spezia este inconjurat de un lanț de dealuri din care cel mai inalt este Verrugoli, cu o inălțime de 749 m deasupra mării.

Exsitența lui datează incă din epoca romană, continuînd să se dezvolte in perioada medievală, când a trecut sub controlul Republicii Genova. Orașul a fost aproape distrus in timpul celui de al doilea război mondial, motiv pentru care in prezent are aspectul unui oraș modern, datorită clădirilor noi construite după război.

La Spezia este unul dintre principalele porturi militare și comerciale din Italia, deținând și unul din cele mai mari muzee navele din lume, Muzeul Naval Tehnic.

Timpul petrecut de noi in La Spezia a fost destul de scurt, deși am stat două nopți, dar, o să incerc să relatez cât mai mult din ce mi-a plăcut la acest oraș.

Hotelul la care am stat, era așezat lângă Cattedrale di Cristo Re, așa că, vrând nevrând a fost primul obiectiv văzut de noi.

Catedrala di Cristo Re este cel mai important sanctuar pentru catolicii din La Spezia, și a fost construită in 1975. Prima oară când am văzut construcția, nici prin cap nu mi-a trecut că este o catedrală, și mai ales una catolică. După fumoasele biserici și catedrale văzute in Toscana, acum vedeam o catedrală rotundă, albă, asemănătoare cu o farfurie zburătoare. Numai crucea de pe fațadă trăda faptul că acolo se află un așezământ bisericesc.

Am coborât, pe niște scări largi, spre Promenada Morin, numită așa după Enrico Constantino Morin, om politic și militar italian din a doua jumătate a sec. 19.

Aici este principalul loc de plimbare pe malul mării, existînd practic trei alei.

Una chiar lângă mare, unde, din loc in loc sunt locuri de andocare a vapoarelor care pleacă spre Cinque Terre.

La mijloc este o alee lată, mărginită de o parte și de alta de palmieri mari.

Pe cea de a treia alee, care este mărginită de B-dul 24 Mai, sunt frumoase ronduri de flori. Seara, aici se deshid multe terase, unde se pregătesc scoici și paste cu fructe de mare. La una din aceste terase am poposit și noi seara, și am mâncat un bol mare de scoici insoțite de un pahar de vin (asta după ce mai intâi ne-am păcălit cu un pahar de bere pe care l-am dat repede inapoi pentru că care avea un gust oribil).

Vis-a-vis de capătul promenadei se află un punct de informare turistică, iar de aici incepe o stradă pietonală, cu foarte multe magazine, cafenele și restaurante. Strada merge până la Gara Centrală, de unde am luat trenul spre Cinque Terre.

Din lateralul străzii pietonale, pornesc multe alte străduțe mici, de unde se urcă, pe scări sau cu ajutorul liftului, la locuințele aflate pe dealul din spatele portului.

Tot aici, se află Castello di San Giorgio, una dintre puținele clădiri foarte vechi ale orașului.

Castelul a fost construit la sfârșitul sec. 13 și restaurat in perioada 1985-1998, găzduind acum Muzeul Arheologic.

Ceea ce mi-a plăcut cel mai mult la acest oraș, a fost așezarea terasată a caselor, de la baza spre vârful dealului. Puteai urca de jos până la casele din vârful dealului, fie pe strada in spirală, fie mai drept, urcând treptele din piatră, fie, cel mai ușor, cu liftul (care insă noapte se oprea). De ka fiecare nivel aveai vedere asupra mării și a portului.

Să vă mai spun că, deși noi am mers mai mult pe jos, orașul are o rețea de transport în comun foarte bine pusă la punct.

Aceasta a fost scurta noastră vizită in La Spezia.

Trimis de Mika in 31.10.15 00:16:42
    Validat / Publicat: 31.10.15 08:52:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Castello di San Giorgio
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

acristofan [28.07.16 07:47:12] »

@Mika:Super prezentare. Noi vrem sa mergem in octombrie, dar plecand de la Pisa. Crezi ca ne ajunge o zi pentru intreaga zona?

Mika [28.07.16 10:01:06] »

@acristofan - Multumesc. Se poate face intr-o singura zi, e cam greu, dar se poate. Ar fi preferabil să aveţi mai mult timp. Este frumos şi chiar merită.

acristofan [28.07.16 10:52:54] »

@Mika: Vom incerca, dar avem rezervate 3 zile de cazare in Pisa. Poate altadata vom merge special. Multumesc pentru raspuns si iti doresc vacanta placuta.

acristofan, Mika
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă La Spezia: