ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2015
DE Noha
ÎNSCRIS: 10.09.15
JUN-2013

Singapore Cable Car — Enjoy the bird's eye view

Am vrut initial sa scriu despre saptamana mea in Singapore dar am citit aici alte povesti despre oras atat de frumoase si de complete incat nu stiu ce as mai putea spune. O sa ma opresc doar asupra telegondolei care face legatura intre oras si insula Sentosa.

S-a scris aici despre diversele modalitati mai ieftine sau mai scumpe de a ajunge pe insula. Telegondola cred ca este cea mai scumpa dar privelistea e de nepretuit. Gondola leaga Mount Faber (care in ciuda numelui este doar un deal cu o inaltime de 105 m) cu insula Sentosa peste portul Keppel. Pusa in functiune in anul 1974 este prima telegondola din lume care trece peste un port. Costul unui drum dus-intors este de aproximativ 30 de dolari singaporezi adica in jur de 21USD. La inaugurare cabinele aveau usi operate manual si ca o curiozitate spre sfarsitul anilor 70 aici s-au filmat si episoade din celebrul serial Hawai Five-O. De asemenea celebra firma LEGO a construit din piese o cabina dupa modelul acesteia din Singapore.

Dupa cateva schimbari de-a lungul anilor, astazi cabinele sunt construite din sticla si metal si ofera o priveliste panoramica putand acomoda pana la 6 persoane.

Traseul are 3 statii: Mount Faber / Harbour Front / Sentosa Island. Puteti admira orasul de sus si face poze de exceptie.

La urcare, in statii, avem parte de niste panouri cu instructiuni gen "asa nu". De exemplu, nu trebuie sa topaim sau sa dansam in cabina-logic/sau nu e bine sa ne sprijinim de usi in timpul mersului-logic/sau sa scoatem capul pe fereastra ca sa nu ne lovim de o pasare-oarecum putin probabil. Mai avem insa si instructiuni ceva mai ciudate cum ar fi sa nu aruncam pe geam copiii zgomotosi! Ok!

O sa atasez cateva poze semnificative si promit sa nu arunc copiii pe geam.

Trimis de Noha in 29.10.15 19:02:11
Validat / Publicat: 29.10.15 20:27:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 3032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Panorama traseu

adri-nico [29.10.15 22:56:30] »

Singaporezii astia, cum intorci capul in alta parte, cum rasare cite un etaj de bloc in plus fata de ce priveai mai devreme... asa ma simt si eu, dupa citiva ani sa nu mai recunosc nimic din pozele tale.

Si chiar daca s-a mai scris, sint sigura ca fiecare a vazut altfel prlimbarea prin acest oras superb. Eu zic ca daca nu vrei sa povestesti despre fiecare obiectiv in parte, macar scrie unul colectiv cu toate "frumuseturile" vazute de voi.

Si sint sigura ca pozele vor fi diferite fata de ale celor care au fost cu 2 luni mai inainte.

Noha [29.10.15 23:00:50] »

@adri-nico - Ai dreptate, ca si la Dubai. Eu am scris din iunie 2013. Probabil ca s-au mai schimbat lucruri. Nici eu nu am recunoscut unele din aspectele scrise in 2014 si chiar ma gandeam cum de le-am ratat.

luciaoradea [30.10.15 21:59:35] »

@Noha -

Și mie mi-ar place sa citesc despre Singapore. Nu contează ca s-a mai scris, eu aș citi despre locurile faine în care nu am avut încă ocazia sa ajung (și, cine știe, poate voi ajunge vreodată, poate nu) de multe, multe ori, fără să mă plictisesc deloc. Pozele iar sunt superbe. Și, la fel cum spune și @adri-nico mai sus, locurile și lucrurile sunt în permanenta schimbare, așa că oricând poate apărea altceva nou.

Aștept cu nerăbdare sa mai citesc ceva despre Singapore, sau orice alte locuri frumoase în care ai mai fost.

adri-nico, luciaoradea, Noha
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: