ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2015

Extrem de nemulțumit

Nu mancati la The View, Xirokastello!

In prima noastra zi de vacanta din Zakynthos, dupa ce am mers la plaja la Porto Kaminia (vezi impresii), ne-am decis sa ne oprim la intoarcerea de la plaja la taverna The View, pe care o vazusem initial de la balconul camerei noastre de la Rena Apartments (vezi impresii), si paruse o alegere inspirata. Din pacate nu avea sa fie asa.

Dar sa incep povestea. Intorsi de la plaja intram in parcarea tavernei, ignorand-o, din pacate, pe cea vecina, mult mai populata si mai cautata. Sperand ca vom avea parte de mancare delicioasa, autentica, am cautat loc la una din mesele aflate in spatele tavernei, in curtea plina de maslini batrani. In fata tavernei era rotisorul, pe care am vazut, surprinsi, niste carne invelita in folie de aluminiu. Nu mai vazusem asa ceva inainte si ne-am gandit ca o fi ceva specific locului.

Ne alegem deci o masa sub maslini, pe marginea stancii, cu o priveliste superba asupra marii. Mesele asezate destul de aiurea, grupate cate 2, la distanta una de alta, din lemn, unele scaune din lemn, altele din plastic alb, cu fete de masa visinii si cele albe, din hartie deasupra. In momentul cand am ajuns noi erau ocupate doar 2 mese, asa ca ne-am putut alege locul. Pozam imprejurimile si asteptam meniul.

Vine un grec in varsta cu meniurile, ne zambeste si ne spune Hello! Cam atat stia in engleza, am impresia. Ne-a explicat apoi, in limba lui, plus vreo 2 cuvinte in engleza, ca pentru comanda va veni fratele lui, cu care putem vorbi in engleza. Buuuun! No problem, zicem noi, si incepem sa citim meniul.

Nu era foarte sofisticat, ce-i drept. Primele feluri erau cele "Oven cooked", unde gaseai pizza, musaka, caneloni, placinte "pukka" cu ciuperci, legume sau carne de vita cu ceapa (nu am reusit sa aflam ce e pukka, nu au stiut sa ne explice), carne de pui, de porc sau vinete. Toate cele 12 feluri de aici erau intre 6-7 euro.

Partea de "Pot" (la oala :D) continea 6 feluri de mancare, printre care si supa de peste, spaghete, pui, vita in sos de rosii sau de lamaie si "Village rabbit", pe care l-a si ales sotul meu. Gatit cu sos de rosii cica. De sunat suna bine, preturi intre 6-10 euro portia.

Vreo 12 feluri de peste, 14 grilluri (pui, porc, curcan, peste, vita si miel). 8 feluri de bere si bauturi alcoolice, 20 de vinuri, ape, sucuri, cafele, 2 feluri de inghetata si niste dulciuri (baclavale, salata de fructe, iaurt cu miere sau cu fructe) si gata. Asta era tot meniul.

Nu ne-a luat mult sa il studiem. Sotul meu s-a decis la "iepurele satesc", cu sos de rosii, eu am ales pui cu cartofi la cuptor. Mai luam o portie de feta ca starter (pentru mine), una de tzatziki pentru sotul meu, si o sticla mare de apa.

Intre timp se insereaza, incepe sa vina lume, ne gandim ca a fost o alegere buna sa venim aici, o fi mancarea delicioasa... Drept e ca ceilalti comeseni nu prea serveau cine stie ce, ba cate o portie de cartofi prajiti, ba cate un suc, ba o apa, ba o cafea... Am zis ca or fi mai zgarciti, dar cred ca mai fusesera acolo la masa si stiau eu ce stiau...

Intre timp apare si motanul tavernei, unul mare, bine tinut, musculos, portocaliu tarcat cu alb. Incepe sa ne faca o curte asidua, noi, mari iubitori de pisici (cu 6 pisici lasate acasa) il omenim cu niste feta si dragoste. Toarce el cat toarce dupa care ne paraseste, cuplul de la masa din spatele nostru tocmai primise ceva peste, asa ca l-a atras mirosul...

Dupa catva timp, destul de mult ni s-a parut noua, vine mancarea. Adusa de fratele care stia engleza, care era si bucatar si ospatar si traducator:P (si supraponderal, ceea ce am zis noi ca o fi semn bun, stie omu' gati. As, iluzii, urla doar foamea-n noi... :().

Pe un platou mare, oval puiul meu. Doua pulpe care nu aratau rau la prima vedere, doar ca eu stiam ca trebuia sa fie la cuptor. Si nu erau. Adica am dedus dupa gaurile din mijlocul lor ca fusesera facute grill. Condimentate in dusmanie cu oregano si rozmarin. Uscate si amareeee ca pelinul. O jumate de lamaie alaturi, sa le si acresc, nu era de ajuns ca erau amare... Cartofii din denumirea produsului erau reprezentati de un singur cartofior taiat in 4. Atat! Asta era tot! Acuma sa nu va imaginati ca sunt vreo mare mancatoare, insa portia asta era chiar mica si nu aveai ce alege de pe oasele alea. Carnea era, in mod ciudat, uscata pe dinafara si suspect de roz, chiar cruda pe alocuri, pe dinauntru. Macar ceva cartofi sa fi fost alaturi ca ii mancam cu feta. Asa ca, in disperare de cauza, am mai comandat o portie de cartofi prajiti, care au venit dupa vreo jumate de ora, timp in care m-am mai chinuit cu puiu' si feta... Cartofii de casa, autentici, insa inotau in ulei.

Buuuun! Adica rau, dar macar am crezut ca iepurele de tara va compensa dezastrul cu puiul. Ei bine, iepurele respectiv consta din cateva bucati de carne care inotau intr-un sos de rosii, plus cele 4 bucati de cartofi pe care le aveam si eu. Sosul era din belsug, zici ca era supa. Si, cireasa de pe tort, iepurele cu sosu-i aferent, cu toate ca era fel de mancare "de la oala", era RECE!!! Dar rece, fratilor, zici ca il scosese din congelator, nu din frigider. Ne-am gandit noi ca nu era facut pe loc, dar macar puteau sa il incalzeasca putin, nu? Cum eram amandoi morti de foame ca nu imbucasem nimic toata ziua, n-am mai avut nervi sa il trimitem inapoi. Asa ca am mancat, mai cu noduri, mai cu apa... Puiul amar, iepurele rece, noroc cu tzatziki si feta, plus cartofii aia, ca au mai ajutat putin la inghitit.

Am luat oasele intr-o punga, sa le ducem la motanul de la pensiune, ca cel de la taverna plecase. Am platit consumatia, 25 euro. Nu am primit NIMIC din partea casei, lucru care ne-a socat, pentru ca, in ultimii 5 ani petrecuti in vacanta in Grecia, peste tot primisem cate ceva. Aici nimic. Asa ca nu am lasat nici noi bacsis.

Ba, uite ca mint! Am primit ceva din partea casei. O indigestie teribila pentru sotul meu, de la iepurele rece. Si o tulburare digestiva (ca sa fiu eleganta :D) pentru mine, de mi-am petrecut noaptea, plus o buna parte din urmatoarele 2 zile in camera de baie. Si nu facand dus... Noroc cu Imodium-ul luat de acasa, ca altfel nu stiu pe unde mergeam sa cautam farmacii in Zakynthos.

In concluzie nu numai ca NU recomand aceasta taverna (lucru care mi se intampla pentru prima oara in Grecia) ci chiar va rog sa nu cumva sa mergeti pe acolo. Sau sa mergeti, faceti niste poze si fugiti... Sa nu cumva sa mancati, decat daca doriti sa patiti ca noi...

Trimis de luciaoradea in 29.10.15 16:58:46
Validat / Publicat: 29.10.15 19:27:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Taverna The View, Xirokastello- priveliste frumoasa, mancare groaznica!

Dan&Ema [29.10.15 20:19:50] »

Foarte important este sa stii ce sa eviti, de aceea am apreciat mereu autorii care nu se feresc sa relateze si despre cele neplacute!

Imi pare rau ca nu va tihnit. Ca sa incheiem pozitiv, a fost singura nemultumire culinara a Dvs in 5 ani asa ca Grecia primeste de la Dvs o nota in continuare remarcabila la d-ale gurii.

luciaoradea [29.10.15 22:20:15] »

@Dan&Ema:

Mulțumesc pentru ecou! Eu nu mă feresc să povestesc și despre părțile mai puțin plăcute ale unor vacanțe sau ieșiri în oraș. Din păcate asta a fost prea de tot. Nu sunt pretențioasă, nu aleg niciodată chestii exotice pentru ca sunt conservatoare când vine vorba de mâncare. Tocmai de asta nu am ales nici acolo ceva deosebit. Că nu a fost grozav la gust sau nu mi-a plăcut mie -puteam trece peste, însă problemele digestive pe care le-am avut amândoi indică faptul că a fost ceva în neregula acolo. Și asta mi se pare prea mult, mai ales în concediu. Nu mi s-a întâmplat până acum așa ceva în Grecia, e adevărat. Grecia rămâne, într-adevăr, cu notă mare pentru masă în clasamentul meu personal, în ciuda acestei întâmplări nefericite.

webmasterX [30.11.17 14:01:05] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm? Taverne în zona Vasiliki» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Taverne în Zakynthos]

Dan&Ema, luciaoradea