ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2015
ÎNSCRIS: 07.03.14
MAY-2015
team-building

Teambuilding la Moeciu

Am ramas restanta cu cateva review-uri inca din mai. Am tot vrut sa scriu, dar din diverse motive am tot amanat. Lucrarea de disertatie a avut prioritate, iar in final a meritat! Am primit „superbonusul” de la profesori si am luat 10 :). Acum oficial am terminat cu scoala. Libertateeee!!

Bine, bine... nu o mai lungesc cu „off topic-ul” si trec la subiect: Cheile Gradistei Moeciu. Am fost la Moeciu cu ocazia unui Teambuilding in perioada 15-17 mai. Impresia generala a fost buna, insa am si cateva nemultumiri.

Drumul

Avand in vedere ca am fost cu autocarul, pot sa spun ca drumul a fost luuuuung si obositor. Insa nu am prins aglomeratie, iar drumul de la Sibiu pana acolo este bun. Cu autocarul am urcat si pana la Cheile Gradistei Fundata si trebuie sa recunosc ca am avut ceva emotii. Soseaua este destul de ingusta si plina de serpentine. Autocarul a ajuns foarte greu pana sus si inapoi, dar a meritat.

Cazare

Ajunsi in sfarsit la Moeciu, singurul lucru pe care mi l-am dorit a fost sa imi las bagajele in camera si sa fac un binemeritat dus. Din pacate, ni s-a spus ca 90% din camere nu erau gata din cauza ca nu era facuta curatenia in ele. Din si mai mari pacate, camera in care eram alocata a fost una din ele. Avand in vedere ca am ajuns mai pe dupa-masa acolo si sunt sigura ca au avut timp berechet sa faca check-out si curat, am fost destul de suparata pe tema asta. Desi camera nu era gata, mi-am lasat totusi bagajele in ea pentru ca nu mai aveam energie sa le car in spate in timp ce ma plimbam pe acolo. Le-am pus intr-un colt astfel incat sa se faca curat in jurul lor.

In schimb, dupa ce a fost gata curatenia, pot sa spun ca au facut treaba buna. Totul a aratat frumos si curat. Nu am plangeri la capitolul acesta.

Camerele

La fiecare etaj erau 5 camere. Intrarea se face printr-un living mare cu o mini chicineta, iar de acolo se intra in camere. Eu am stat intr-o camera dubla. Pot sa spun ca arata destul de bine. La intrare, pe stanga este un cuier, in dreapta este baia, iar in fata sunt cele 2 paturi twin, un TV si balcon. Dar oricat de mult mi-a placut camera twin, chiar langa noi au stat 2 colege ce au prins camera tripla. De camera aceea am ramas chiar impresionata. Era mare, spatioasa si luminoasa! Camera in care am stat eu a fost mai intunecata. Insa asta nu a contat foarte mult deoarece nu am petrecut mult timp in ea.

Restaurantul

Ca aspect, restaurantul arata destul de dragut. Se poate manca afara, inauntru sau pe balconul acestuia. Dimineata pe balcon era minunat pentru a sta si a savura cafeaua. Privelistea din jur era magnifica. Simteam cum mi se incarca bateriile pur si simplu stand acolo si bucurandu-ma de liniste.

In ceea ce priveste servirea, le dau un minus. Ideea este urmatoarea: compania a stabilit un meniu impreuna cu cei de la Cheile Gradistei, insa noi nu am stiut exact ce este inclus in acel meniu (si aici ma refer la bauturi). Pe masa se punea doar vin si apa. Un coleg a intrebat la un moment dat daca in meniu este inclusa si bere, iar raspunsul a fost afirmativ. Problema este ca noi am aflat doar sambata seara ca puteam cere suc sau bere la masa. Poate gresesc eu aici, dar sunt de parere ca trebuia sa fim anuntati ce putem alege de baut. Ar fi trebuit ori sa fim anuntati de firma inainte sa plecam, ori sa ne spuna chelnerii ce optiuni avem inca de vineri seara, ori sa fie afisat cate un meniu pe masa pe care sa-l putem consulta. Aici o sa pun vina 50/50 pe cei 2 colaboratori.

Mancarea a fost destul de buna. Am mancat un gulas bun cu mamaliguta sau pireu (la alegere) si macaroane cu branza care au fost asa si asa. Dar recunosc ca nu sunt fan macaroane. Poate de asta nu m-au impresionat. Alti colegi au fost foarte multumiti de ele.

Imprejurimi

Privelistea din jur a fost frumoasa. Stateam dimineata cu cafeaua in mana, ma uitam in jurul meu, luam cate o gura sanatoasa de aer si imi spuneam „ce zi superba si linistita”. In prima zi cand am ajuns la Moeciu, ne-am strans un grup de fete si ne-am pus in gand sa urcam pana la Fundata. Asa ca am luat-o la pas... si am mers... si am mers... si am mers... Recomandarea mea este sa nu incercati sa mergeti pe jos pana la Fundata deoarece drumul este foarte lung. Noi am abandonat destul de repede (incepuse si ploaia). Norocul nostru este ca inainte sa plecam spre casa, soferul autocarului a fost foarte dragut si ne-a dus cu autocarul pana sus la Fundata. Drumul este extrem de ingust! Dar odata ajungi sus, am ramas fara cuvinte. Este ceva de vis. As putea sa incerc sa va descriu in cuvinte de peisaj frumos am avut in fata ochilor, dar nu as reusi nici pe departe sa cuprind toata acea frumusete in cuvinte. Asa ca voi lasa pozele sa vorbeasca.

Concluzia? A fost frumos la Moeciu, insa daca ar fi sa revin in zona aia, as merge cu siguranta la Fundata.

Trimis de AleDia in 27.10.15 08:22:18
Validat / Publicat: 27.10.15 10:14:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 1920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Priveliste superba!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.00 EUR pe cameră

Marian Preda
    [27.10.15 10:24:45]

@AleDia;

Start vot! Şi eu sunt restanţier cu această frumoasă locaţie!

Toate cele bune!

AleDiaAUTOR REVIEW
    [27.10.15 12:01:28]

@Marian Preda - Multumesc. Abia astept sa citesc si impresiile dumneavoastra despre aceasta locatie

danamandache
    [27.10.15 12:31:50]

Felicitari pentru nota 10 obtinuta! Fundata este un loc deosebit cu peisaje desprinse parca din basme, mai ales iarna. Poate ai sa revii, candva, sa petreci mai mult timp aici.

@Marian Preda - Astept cu interes impresiile!

Marian Preda
    [27.10.15 13:26:54]

@danamandache - @AleDia ,

Mi-aţi ridicat mingea la fileu!

Potenţialul turistic al zonei, drumul privat, restaurantele şi hotelurile, bazele sportive ocupate 100% de numeroase echipe - ce include şi echipa naţională de volei, handbal biatlon etc, ... sunt meritul unui bun român - Ovidiu Gârbecea. Dar despre toate acestea, ... pe curând!

Vă mulţumesc! Toate cele bune!

danamandache
    [27.10.15 18:55:05]

@Marian Preda: In articolele mele despre Fundata am scris cate ceva despre Ovidiu Garbacea si minunatul sau proiect de dezvoltare pe plan turistic si sportiv.

Astept impresiile tale, Marian!

AleDia, danamandache, Marian Preda
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Cheile Grădiștei - vile și căsuțe: