ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
SEP-2015

25 de ani de casnicie - La multi ani parinti! // Restaurant Albota

27.09.1990. Parintii mei decid sa-si petreaca tot restul vietii impreuna, asa ca se casatoresc. Merg la primarie si spun „DA” tare si raspicat. (cel putin eu asa am auzit povestea).

27.09.2015. Iubitii mei parinti implinesc 25 de ani de casnicie. Au trecut impreuna prin bune si prin rele ca orice familie, dar au ramas impreuna si (slava Domnului) sanatosi. Acest eveniment deosebit trebuia sarbatorit cum se cuvine, asa ca am decis sa mergem la Albota (albota.sobis.ro) sa mancam un peste impreuna, sa bem un pahar de vin, sa radem si sa povestim.

Drumul

De la Sibiu pana la Albota sunt aproximativ 53 de km pe care i-am parcurs in aproximativ 1 ora.

Drumul este bun si asfaltat de la A la Z, doar ca este o bucata foarte ingusta de drum chiar inainte de a ajunge la Albota. Nu sunt sigura cum s-au gandit cei care au initiat proiectul de a asfalta drumul, dar se circula inghesuit cand se intalnesc 2 masini. E mai mult o strada cu sens unic decat una cu 2 benzi. Nu vreau sa ma gandesc ce ar face un autocar pe acolo.

Locatia

Peisajul este de vis. In ciuda faptului ca a plouat foarte mult in ziua in care am mers, nu m-am putut abtine sa nu stau putin afara si sa admir iazurile cu pastravi. Totul arata minunat si este o atmosfera foarte linistita. E un loc in care oricine poate merge sa-si incarce bateriile.

Mancarea

Pe principul „veni, vidi, vici”, am mers pana acolo, am vazut ce frumusete de peisaj ofera cei de acolo si am invins fiecare cate un peste. Din pacate, nu l-am pescuit chiar noi din cauza ploii, insa victoria a fost dulce si delicioasa oricum.

Cu totii am mancat pastrav in crusta de fulgi de porumb cu cartofi natur. Pestele a fost foarte bun, se vedea clar ca este proaspat, iar portiile au fost foarte mari (ca la nemti). Eu n-am reusit sa mananc tot din farfurie. As recomanda cu caldura acest fel de mancare.

Stiu ca am spus mai devreme ca nu am putut termina portia de peste, insa cu totii stim ca avem un stomac separat pentru desert, nu? Prin urmare, am comandat fiecare cate o portie de papanasi. Au fost foarte buni, dar aveam asteptari si mai mari de la acestia. In Sibiu am mancat papanasi mai buni la Crama Sibiana (cramasibiana.ro/index.php). Am scris putin despre Crama in cadrul unui alt review (vezi impresii). Ceea ce m-a surprins a fost faptul ca am primit la o portie un singur papanas. Sunt obisnuita ca o portie, de obicei, sa aiba 2 papanasi. Insa nu l-as trece neaparat ca minus deoarece chiar nu cred ca mai puteam manca inca unul. Ca bautura, am comandat o carafa de vin alb care a fost bun.

In concluzie, am petrecut o zi frumoasa alaturi de oamenii mei preferati intr-un cadru lejer, frumos si cu mancare buna. Abia astept sa ii vad pe ai mei parinti la nunta de aur. Doamne ajuta!

Trimis de AleDia in 26.10.15 22:52:00
Validat / Publicat: 26.10.15 23:45:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Priveliste de la balcon

Dan&Ema
[27.10.15 04:27:47]

Foarte frumos! Si o emotie in plus datorita marcarii frumosului eveniment. La multi ani intregii voastre familii! Ani frumosi si sanatosi!

AleDiaAUTOR REVIEW
[27.10.15 06:59:47]

@Dan&Ema: Multumim frumos! La fel va dorim si voua.

carmen_22_09
[01.11.15 00:47:45]

La multi ani & fericire.

AleDiaAUTOR REVIEW
[02.11.15 08:28:41]

@carmen_22_09 - Multumim frumos.

AleDia, carmen_22_09, Dan&Ema
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Transfăgărașan? :