ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
FEB-2009
2 adulti ADULȚI

O plimbare cu telegondola - iarna.

Cunosteam Sinaia foarte bine, este statiunea noastra preferata, dar nu stiam ca primaria montase o telegondola pana la cota 1400...

Dupa un drum de cativa km, drum ce traverseaza zona cu vile si pensiuni turistice, incepe padurea; " frumos era daca acea telegondola ar putea fi folosita din Sinaia! " ne zicem noi, dar ulterior am inteles ca acei stalpi de sustinere ai telegondolei ar fi devastat curtile vilelor/pensiunilor/hotelurilor ai caror proprietari cu siguranta au acte de proprietate pe terenuri , deci practic a fost imposibila montarea lor.

Padurea de brazi proaspat ninsa, fulgii de nea jucausi ce navaleau peste noi, peisajul de vis...

Merita o plimbare cu telegondola in Sinaia, iarna si cu siguranta in tot cursul anului!

Ajunsi sus, mancam la restaurantul hotelului cota 1400, frumos amenajat in stil rustic, cu o mancare super-gustoasa si personal primitor.

Pofta buna amatorilor .... dupa o plimbare la inaltime !!!

Revenim.

Trimis de mirelutza in 01.02.10 09:51:05

VIZUALIZĂRI: 2613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Telegondola - Sinaia.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[01.02.10 10:38:16]

Am vazut si eu telegondola plimbandu-ma prin zona, cata costa, apropo?

Si unde ar fi statia de sosire la cota 1400, ca nu imi amintesc sa o fi remarcat, sau am orbul gainii...

[01.02.10 11:22:56]

Draga Magda,

L-am sunat acum la tel pe sotul meul... dar nici el nu-si mai aduce aminte cam de unde am luat telegondola; mergi cu masina spre cota 1400 si vezi o parcare si telegondole "zburand ". Oricum , imediat dupa ce treci de zona de vile/pensiuni.... Statia e pe langa un mare hotel de acolo, dar nu mai stiu denumirea; e in zona, oricum. Mai sus de locul unde se parcheaza masinile cand vi pe drum.

cat priveste pretul... , daca tu ai avut "orbul gainilor " eu am o "mica amnezie ". Parca ceva in jur de 10 lei, sau putin peste! Dar nu bag mana in foc.

Pup.

Poate ne cunoastem la Poiana.

[01.02.10 12:40:27]

hi, hi, asa cam am idee de unde se ia, ai si indicator, dar nu stiu unde ajunge la cota 1400!!! Cate locuri sunt inauntru? 4?

Din pacate la Poiana nu ajung, desi mi-as fi dorit enorm! Chiar daca am postat prima data in decembrie, abia in ianuarie am aflat de ceea ce inseamna acest site, ca si inscrierile pe ultima suta de metri si oricum nu as fi putut pentru ca fetita mea cea mica are abia 1 an si nu o pot lasa peste noapte cu altcineva, are si regim special de masa si tinand cont ca mai am o fata mai mare, noi deja nu mai putem merge decat in apartamente sau camere suficient de mare - sa zicem gen studiouri - pentru a avea loc 4 persoane fara sa ne chinuim si sa ne calcam in picioare.

In schimb, daca se mai fac asemenea intalniri mai spre vara, ma inscriu prima!!

Regret profund ca nu pot participa, macar in trecere sa va cunosc si eu pe unul sau pe altul....

[01.02.10 12:54:17]

Sunt cam 4-6 locuri; sunt ca cele din Mamaia.

Ajungi prin zona cu hoteluri / restaurante - si iti spun eu ... stai linistita ca nu te papa lupul ; sunt o gramada de turisti care se fataie pe acolo.

Pup.

ionescunic
[01.02.10 16:35:51]

Langa cladirea telecabinei de la 1400 e o terasa in stanga cum iesi afara, intre telecabina si terasa respectiva au inghesuit si locul de plecare al telegondolei. De la telegondola daca mergi drept inainte pe directia de deplasare a ei ajungi la noul telescaun ce urca la 2000.

[01.02.10 17:14:37]

Multam! Stiu terasa aceea.

Am gasit ceva, poate foloseste - click aici

cosminp
[02.02.10 11:07:04]

mirelutza,

gondola este altceva decat cabina clasica cu care ne plimbam cand eram copii? sa inteleg ca acum sunt doua "linii" diferite de transport pe cablu spre cota 1400? sau este acelasi cablu dar cu alta cabina, moderna?

pentru ca din ceea ce povestesti "nu stiam ca primaria montase o telegondola pana la cota 1400" eu inteleg ca sunt doua lini diferite.

[02.02.10 11:39:17]

Habar nu am , stiu ca era in trecut o telecabina clasica , dar pe aia nu am vazut-o . Adevarul este ca ningea si e posibil sa existe inca , dar nu am vazut-o eu pentru ca era pitita dupa fulgi . Telegondola care ne-a incantat si pe noi parea noua din cap pana in picioare ( stalpi ) ;

molko*
[02.02.10 11:55:41]

gondola si cu cabina sunt 2 lucruri diferite. Cabina este cea clasica pe care o stim de cand eram mici si pleaca din oras, Gondola pleaca de ceva mai sus, este construita de primarie, din acest motiv nu este inclusa in eventualul ski-pass de o zi (celelalte instalatii pe cablu sunt ale lui Sarbu, de la ProTV). Se spune ca se incearca unificarea tarifelor. De la 1400 la 2000m este cabina veche + un telescaun nou.

[02.02.10 12:16:27]

uite , de ceva care merge mai sus de cota 1400 nu auzisem... bine ca stiu ! mutumesc.

[12.02.10 20:53:35]

am atasat aceasta coloana sonora, nu pot decat sa sper ca o sa fiu in asentimentul autoarei acestor impresii!

[13.02.10 16:41:04]

Ha, Enya - una din cantaretele mele preferate; buna alegere webmaster13; multumesc mult.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.11.11 20:31:38]

@mirelutza & all: iată ce veşti bune m-au făcut să redescopăr acest topic:

In pragul sezonului de iarna, telegondola din statiunea Sinaia atarna degeaba. Primaria statiunii a cheltuit o avere pe minunata instalatie, peste sapte milioane de euro, dar n-o poate folosi.

Se judeca cu firma de leasing, prin intermediul careia a cumparat telegondola si e la un pas de executarea silita.

sursa / şi/sau

Telegondola din Sinaia este pe cale să treacă în proprietatea unei firme de leasing, respectiv Dunărea IFN SA, după ce Primăria Sinaia nu a achitat la timp rata finală de 300.000 de euro, dintr-un contract total de 7,6 milioane de euro, din care 2,3 milioane proveneau din fonduri guvernamentale.

sursa.

Se pare că n-o să ne mai bucurăm de ea prea curând... păcat.

PS de fapt, executarea silită a şi fost declanşată (azi), fiind în ultima clipă amânată, pentru doar câteva zile.

cosminp, magdalena, mirelutza, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: