ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2015
DE zake
ÎNSCRIS: 27.05.15
JUN-2015

La Perla din Eforie Nord, cu bune si rele

Iata ca a venit si ziua cea mare in care urmeaza sa incarc in bogata biblioteca AFA primele mele informatii despre un mini sejur petrecut in tara noastra.

Mie imi place marea, imi place soarele si nu ratez nicio ocazie sa ma bucur de un sezlong mai confortabil sub o umbreluta sau de un prosop mititel intins pe nisipiurile autohtone.

Despre litoralul romanesc s-a scris foarte mult, suntem cu totii familiarizati cu plusurile si minusurile lui. Din ce in ce mai multi romani aleg sa dea o fuga peste caricatura de pod de la Giurgiu, sa indure cozile uneori interminabile si sictirul politistilor de frontiera bulgari, doar ca sa ajunga la un hotel bulgaro-nemtesc mai de Doamne ajuta si sa se bucure de un fals sistem all inclusiv, unde berea nu e bere, bauturile racoritoare penduleaza intre bricor si cuic-cola sau tropicana, iar pestele pangasus ere ridicat la rang de calcan.

Nu, nu sunt pretentios. Am fost cazat la locatii de 5 stele extrem de luxoase, dar la fel de bine am stat si la pensiuni de o margareta jumate. A contat mereu compania si mai mereu sa fie curat, sa simti ca esti respectat pentru banutii cheltuiti acolo, indiferent de suma.

De cele mai multe ori, banii vorbesc si de fiecare data ne limitam la buget. Avem internet, azi informatia este la putere si la indemana oricui. Avem in AFA o mare familie, un grup imens de oameni priceputi care pun necontenit la dispozitie informatii despre aproape orice locatie. Cand am fost acceptat aici, aveam in minte cateva destinatii mai speciale vizitate impreuna cu scumpa mea sotie, cu care mi-as fi dorit sa sparg gheata. Dar ce credeti? Nu unul, ci mai multi colegi mi-o luasera deja inainte. Incepusem deja sa iau in calcul o excursie pe luna, pentru a avea o povestioara exclusivista :).

Asadar, informandu-ne temeinic, ne putem planifica orice excursie minimizand riscurile si situatiile oarecum neprevazute care pot aparea.

Dar sa revenim la oile noastre de pe litoralul romanesc. Bazandu-ma pe o experienta acumulata in vreo 20 de ani, am ajuns la propria-mi teorie, conform careia litoralul romanesc s-ar imparti in 3 zone, dupa cum urmeaza :):

zona 1: nordul statiunii Mamaia, o zona care rivalizeaza fara probleme cu cele mai scumpe statiuni de pe Coasta de Azur si nu numai, prin terasele luxoase, cluburile de fite si preturile de piperate si sarate.

zona 2: Vama Veche, un fost satuc pescaresc uitat de lume, loc de pelerinaj pentru poeti si alti boemi in viata, in prezent impanzit cu diversi dubiosi rastingniti pe la cate un colt de strada, in asteptarea unui leu greu sau o tigare salvatoare.

zona 3: restul litoralului :) vizitat de oameni obisnuiti, cu posibilitati financiare variate, inghesuiti in diverse unitati hoteliere, incepand cu ofilita si timida margareta din Eforie Nord pana la cele 5 stele ninja romanesti din Saturn.

Ma regasesc de cele mai multe ori in zona 3 de confort asa ca, impreuna cu sotia am stabilit ca in vara acestui an sa bifam si noi litoralul romanesc ce se intinde lenes in dreputul statiunii Eforie Nord.

Pentru o familie sau un cuplu care se respecta si care crede cu tarie ca vacanta de vara de o saptamana are rolul de a incerca bateriile, nu Eforie Nord este lozul castigator. Trebuie sa recunosc, aceasta statiune nu s-a aflat niciodata printre preferatele mele, si am ajuns aici datorita unui concurs de imprejurari mai mult sau mai putin fericite.

Statiunea este un adevarat furnicar, o localitate in care un loc de parcare este destul de greu de gasit si unde servitul pranzului sau cinei intr-un restaurant oarecare, neverificat, este o adevarata aventura.

Dar sa revenim la cazare si la pensiunea de 3 stele "La Perla", aflata undeva la granita dintre Eforie Nord si Eforie Sud, cunoscute ca fostele vile ale companiei Petrom, administrata in prezent de un trubadur italian.

Am citit mai multe comentarii despre locatie, unele pro, altele, majoritatea, contra. "De gustibus non disputandum" ne amintesc latinii din cand in cand si bine zic.

Personal, va marturisesc ca pensiunea beneficiaza de cea mai buna locatie posibila din Eforie Nord sau poate de pe intreg litoralul. Cele 6 vile care alcatuiesc acest complex sunt situate direct pe plaja. Din camerele de la parter pana la nisipul de pe plaja sunt numai 3 metri. Plaja este extrem de lata si destul de libera in acea zona, intr-adevar datorita nudistilor. In perioada in care am fost noi, zona de nudisti era delimitata de un gard din nuiele, astfel incat, parintii mai sensibili nu mai aveau sa fie pusi in fata situatiilor "jenante". Sincer sa fiu, intre un grup de nudisti care isi vad linistiti de bronzul lor si o haita de manelisti care asculta la maxim refrenele lui Salam, sau beizadelele care prizeaza faina la Mamaia, in vazul tuturor, merg pe prima varianta. As prefera sa-i explic copilului meu putina anatomie, in imediata apropiere a nudistilor, decat sa-l plimb printre aburi etnobotanici sau sticle goale de sampanie Moet. In fine, asta e alta discutie, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.

Altii s-au plans de piscina. Intr-adevar, piscina nu este cea mai curata din lume si daca imi amintesc bine, intr-una din zile nici n-a fost plina. Decat cu aer. Dar sa fugi pe litoral si sa preferi sa stai pe un sezlong intre cladirile si betoanele La Perla, cand la mai putin de 10 metri gasesti o plaja aerisita si o mare la care nemtii sau ungurii nici macar n-au visat vreodata, iar mi se pare ciudat. Dar ce poti face cu gustul omului, decat sa-l respecti :)

Revenind la pensiune, bifez la plusuri si zona parcarii, care este un imens platou ce ofera in permanenta posibilitatea de a-ti lasa masina in siguranta, fiind pazita si pe timpul noptii de un angajat al unitatii hoteliere.

Despre mancare, nu va pot spune prea multe, deoarece n-am avut la dispozitie decat micul dejun, care, desi nu a excelat, iti punea stomacul la adapost cateva ore. Mereu am gasit o cafeluta sau un ceai, un ou ochi sau omlteta, salam, branza, cascaval si cremvusti, servite atat la mesele din interior cat si pe micuta terasa de deasupra plajei.

Despre camera, confirm cele spuse de colegi. Este mult de munca, incepand de la aerul conditionat care merge cand vrea el, la televizorul cu lampi sau cu boilerul care functioneaza doar daca ii amintesti receptionerei sa-l bage in priza, pana la geamurile care desi iti ofera o superba panorama asupra marii, necesita o degresare serioasa.

Ca o paranteza, intr-una din seri, faceam un haz de necazul defectarii aerului conditionat, amintindu-ne de o noapte in Bali, intr-un luxos hotel de 5 stele descris cu ceva timp in urma, cand aerul conditionat a incapatanat sa raspunda la comenzi si telecomenzi, functionand non stop, cu maxima putere si zgomot pe masura. Ce bine ne-ar fi prins atunci raposatul nostru aparat de aer conditionat, blocat pe silentios si no play, rastignit pe peretele italienesc din pensiunea Perlata. :)

Impresia generala este de delasare din partea angajatilor, care au scuza si varianta lor. Boss ul nu se implica si nu plateste corespunzator. Asa este. Femeia de serviciu vine doar daca o soliciti, receptionera este mereu obosita si sictirita, bucatarul mai mereu supra solicitat de cele doua familii care servesc cina la restaurantul pensiunii, iar administratorul, omul bun la toate, se imparte intre curatarea piscinei, schimbul prizelor, hranirea animalelor de companie ale imparatului italian si multe alte activitati de reparatie.

Pretul este destul de piperat si oarecum peste media pensiunilor din Eforie Nord. Noi am platit 160 ron in luna iunie, cu mic dejun inclus. Variante mai erau, in jurul sumei de 120 ron, dar cu siguranta nu se compara cu pozitia pensiunii La Perla.

Sfatul meu, foarte bine punctat de un alt coleg care a fost cazat in aceasta unitate hoteliera, este urmatorul: lasati rusinea la o parte si luati comanda prin atitudine ferma. Noi ne-am simtit ca acasa, dupa o discutie mai aprinsa cu menajera, care facea curatenie si de 3 ori pe zi daca o solicitam, cu receptionera care mereu lasa pe cineva la comanda in front desk, chiar si dupa miezul noptii, cu bucatarul care, desi extrem de ocupat si obosit isi gasea timp sa ne gateasca un peste prajit cu mamaliguta la orele 16, desi piureul cu carnat se servea in meniul de la pranz doar intre orele 12 si 14. Noi am cerut, mai apasat si ni s-a dat.

Dar din pacate, de cele mai multe ori n-ai dispozitia necesara sa porti tratative cu angajatii. Ajungi in binemeritata vacanta si astepti sa fii servit decent, rasfatat si mangaiat dupa un an de alergatura si stres la job, iar pensiunea La Perla cu siguranta nu bifeaza la superlativ toate capitolele, dar foarte multe variante asemanatoare, la bani putini, din pacate nu prea avem, mai ales la periferia statiunii Eforie Nord...

Promit ca voi incarca si poze, asa cum v-am obisnuit, dar dupa mini vacanta romaneasca din 2016...

Trimis de zake in 24.10.15 23:45:56
Validat / Publicat: 25.10.15 07:57:39

VIZUALIZĂRI: 2776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zake); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster69 [25.10.15 09:02:59] »

@zake: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

zake [25.10.15 10:11:42] »

@webmaster69: este Ok!

maria55 † [25.10.15 10:45:24] »

@zake: o descriere mai bună nici că se putea! Felicitări, vot maxim!

zake [26.10.15 00:04:35] »

@maria55: multumesc frumos, Maria55. Am incercat sa fiu obiectiv. Cu exceptia pretului puuuutin cam piperat, e o locatie perfecta. Cel putin pentru Eforie

Millana [09.11.15 01:37:56] »

@zake - Am fost si eu acolo! prima data o camera single, in vila de paitra. In afara de usa de la intrare si de un fel de dulap, totul era ok. In anii urmatori am tot ales o camera la vila 1 sau 2. Intr-adevar, daca te burici un pic la ele in prima zi, restul e ok. Pe mine deja ma asteapta cu un ochi zambind cu celalalt stand la panda... Linistea si inotul la rasarit, merita! La un moment dat a fosr singurul restaurant de pe tot litoralul care ne-a servit guvizi! Ce-i drept cu comanda cu o zi inainte; nici cu pile nu gaseai...

O sa revin in fiecare an, chiar daca incarc masina cu fierbator pentru apa de ceai si veioza...

E liniste, curat...

pentru pranz si cine, prefer o plimbare in centru, la cate oferte sunt!

zake [09.11.15 17:32:12] »

@Millana - cand ai spus de fierbatorul pentru apa, mi-am adus aminte cum arata saracuta noatra masina, plina pana la refuz cu: espresor, 30 l de apa plata, un storcator de fructe si cateva sacose de fructe, cat sa ne ajunga o saptamana, fier de calcat si alte nebunii care nu-mi mai vin acum in minte... Dar, asa cum ai spus si tu, pozitionarea vilei, plaja linistita si mai mereu goala cat si reprizele de inot de la prima ora, fac toti banii... Si noi vom reveni, cu siguranta tot in vila 1 sau 2...

zlatna [11.11.15 11:29:08] »

@zake -

"Sincer sa fiu, intre un grup de nudisti care isi vad linistiti de bronzul lor si o haita de manelisti care asculta la maxim refrenele lui Salam, sau beizadelele care prizeaza faina la Mamaia, in vazul tuturor, merg pe prima varianta. As prefera sa-i explic copilului meu putina anatomie, in imediata apropiere a nudistilor, decat sa-l plimb printre aburi etnobotanici sau sticle goale de sampanie Moet"

sunt cu totul de acord cu tine, si daca copilul de mi ar primii niste explicatii de la parinti poate nu am mai avea fete insarcinate la 12 ani.

zake [11.11.15 11:57:35] »

@zlatna: e timul sa facem niste mici schimbari...

maria55, Millana, zake, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂLa Perla Bianca Residence (ex Complex La Perla) :