ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2015
    DIN: Constanța
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    OCT-2015

Ciocolata pentru toate gusturile

Bruges este un oras superb si daca in alte orase cauti pitorescul, nefiind usor sa-l gasesti, aici, asaltat din toate partile de pitoresc, nu-l poti evita.

Am scris pe site ca Barcelona este un muzeu in aer liber (vezi impresii). O sa ma repet si o zic acelasi lucru si despre Bruges. Case spectaculoase, stradute inguste pietruite, restaurante pitoresti, te fac sa te plimbi incantat, ore bune.

Hotel Leonardo a fost gazda noastra pentru 2 zile. Aflat la 5 km de centru, intr-o padure, a fost necesar sa venim cu masina, parcata foarte bine cu numai 2 euro/zi, in spatele garii.

Trecand prin gara am intrat intr-un parc, apoi pe langa Lacul iubirii, am ajuns la manastirea beghinelor Prinselijk Begijnhof, o oaza de liniste, avand in interior o curte larga cu gazon si plopi.

Beghinele au fost femei nemaritate care vroiau sa traiasca intr-o societate sigura si respectabila, fara sa depuna juramantul monahal. Ele puteau sa aiba proprietati personale, se dedicau ingrijirii bolnavilor si fabricarii dantelei. Dealtfel ele se ingrijesc azi de realizarea costumelor pentru procesiunea anuala a Sangelui Sfant.

Ne despartim cu greu si trecand peste un pod vedem in stanga pitorescul St. Janshospitaal, astazi avand intre zidurile sale Muzeul Memling. Curtea este spectaculoasa, din interior am retinut o pictura frumoasa a pictorului Hans Memling.

Catedrala Notre Dame are ziduri masive, am retinut ca aici a avut loc nunta Mariei cu printul Maximilian de Austria. Principala atractie o reprezinta Madona cu pruncul a lui Michelangelo, am inteles ca este singura opera a sa care nu este acum in Italia.

Strazile sunt incantatoare, traversam niste canale mici si dupa ce ne potolim foamea la un restaurant chinezesc, pe care aveam sa-l vizitam de doua ori, ajungem in Markt, o piata vasta avand in mijloc monumentul comemorativ al celor doi eroi ai eliberarii Jan Breydel si Pieter de Coninck.

Intr-una din cladirile care inconjoara piata, datorita cresterii impozitelor, locuitorii oraselor l-au intemnitat pe printul Maximilian I. Dupa ce a fost eliberat de tatal sau, Frederick al III lea, el s-a razbunat mutand capitala ducatului la Gent. Astfel Bruges a intrat intr-un con de umbra, recapatandu-si farmecul initial la sfarsitul sec. al XIX lea.

Am considerat ca e momentul sa facem o plimbare pe canalele orasului si pentru 8,5 euro ne-am imbarcat la bordul unei barcute. Carmaciul ne-a prezentat casele, pe langa care treceam, am intrat pe canale foarte inguste, ne-am relaxat timp de ora, vazand Bruges si de pe apa.

Va sfatuiesc sa faceti la inceput aceasta plimbare, veti descoperi locuri pe care altfel nu stiu daca ati putea sa le gasiti. Le-am cautat apoi plimbandu-ne pe jos si ne-am bucurat de pitorescul lor.

Pe drum zeci de magazine cu ciocolata, care mai de care avand vitrine de care nu-ti mai venea sa te desparti. Bomboane de ciocolata de toate felurile, scumpe dar buuune... rau.

Piata Burg este superba, cu o cladire a primariei considerata a fi cea mai frumoasa din Belgia. Peretii sunt decorati cu fresce care ilustreaza evenimente din istoria orasului.

Clopotnita Belfort, 88 m este impunatoare si reprezinta simbolul orasului.

Dar obiectivul care ne-a placut cel mai mult a fost Basilica Sangelui Sfant. Este superba atat la exterior cat si la interior. Nu prea credem noi in bazaconiile cu sangele lui Isus, dar am fost deosebit de incantati de tavanul acesteia, de peretii din lemn si de un amvon superb aducand cu o scoica.

Beneficiind de o vreme superba ne-am plimbat pe stradute neumblate, pe poduri mici si astfel ne-a prins seara parca nevrand sa ne despartim de Bruges.

Trimis de marius gaudi* in 24.10.15 20:06:19
    Validat / Publicat: 24.10.15 21:05:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 3522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 St. Janshospitaal

[25.10.15 13:21:44]

P.S.

la un moment dat am observat o chocolaterie care avea în vitrină etalate tot felul de sâni de ciocolată, ba şi un trup de femeie , nu lipseau nici căteva falusuri tot din ciocolată

marius gaudi*AUTOR REVIEW
    [26.10.15 10:38:22]

@webmaster13 -

Foarte buna alegerea muzicala.

Ce ochi ai webmasterule... asa e, tot felul de modele si marimi)))

marius gaudi*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brugge și împrejurimile: