ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2015

Zakynthos timp de 10 zile

Pentru cei interesati am sa incerc sa descriu programul vacantei noastre din aceasta vara din Zakynthos. Am sa trec peste detaliile drumului si cele 2 cazari, una intermediara, in Nei Pori, la Stoumbos Apartments, vezi impresii, si una din Zakynthos, la Rena Apartments, in Xirokastello, vezi impresii, despre care am scris deja.

Ziua 1

Dupa ce ne-am cazat la Rena am dormit cateva ore si apoi am iesit la plaja, pe Porto Kaminia. Era deja dupa-amiaza, nu vroiam sa mergem foarte departe, obositi fiind dupa drum si noaptea dormita in masina. :D Asa ca, pentru prima zi am decis sa stam "pe langa casa", luand totusi masina pana la plaja ca sa nu parcurgem drumul de coasta pe jos (si mai ales sa nu urcam seara muntele :P). Drumul nu este foarte lung dar este abrupt si "serpentinos". Plaja Porto Kaminia ne-a facut o impresie foarte buna. Cele doua terase de pe malul marii nu au tinut sa ne asurzeasca cu muzica lor, asa ca am avut ocazia sa ascultam zgomotul valurilor. Plaja este foarte ingusta, sezlongurile sunt asezate pe o zona ierboasa, prevazute cu umbrela acoperita cu frunze de palmier. Sezlongurile erau gratuite in schimbul consumatiei de la bar. Am luat cate o inghetata si o cafea si am petrecut cateva ore foarte agreabile pe plaja.

La plecarea de pe plaja ni s-a facut o foameeee... Sotul meu vine cu propunerea sa ne oprim la The View, un restaurant pe care il vazusem din balconul camerei, asezat intr-un loc foarte frumos, cu sea view teribil. Locul arata rustic, asa ca ne-am gandit ca va fi o masa pe cinste. Si a fost, doar ca intr-un sens negativ (am sa revin intr-un review separat, nu recomand insa locatia). In urma consumatiei de aici am avut niste neplacute simptome digestive vreo 2-3 zile, noroc cu Imodium-ul luat de acasa...

Ziua 2

O zi de joi. Inca afectata de cina de la The View din seara precedenta, am ales pentru plaja si odihna un loc apropiat de casa. Ceva sa fie si frumos si accesibil. Studiind harta am vazut ca suntem foarte aproape de Dafni Beach, una dintre plajele cele mai laudate din Zakynthos (si cea care ne-a fost cea mai draga, in cele din urma). Am ajuns destul de usor la plaja, luand-o pe unul din cele 2 drumuri, care s-a intamplat a fi si cel mai accesibil din punct de vedere auto. Am admirat cuiburile de caretta caretta, despre care citisem atat pe net, am pozat in nestire o multime din ele. Am strabatut intreaga plaja si in cele din urma ne-am oprit pentru plaja la Bel Mare. In schimbul consumatiei am primit sezlongurile si umbrela de care ne-am bucurat pana seara.

Cina am luat-o la Porto Mella, langa Bel Mare. Mancare foarte buna, atmosfera placuta, chelneri prompti si prietenosi. Ne-am simtit foarte bine aici, motiv pentru care am mai revenit. Pentru plaja insa ne-a placut mai mult Bel Mare, pentru masa Porto Mella.

La apusul soarelui am avut parte si de un spectacol gratuit, asistand, fara sa stim despre ce e vorba, in prima faza, la miracolul iesirii din cuib al puilor de caretta caretta. Voi reveni cu impresii. E minunat, atat pot spune!

Ziua 3

Dupa doua zile de odihna si stat pe langa "casa", am hotarat, in dupa-amiaza zilei urmatoare, ca ar fi cazul sa pornim in explorarea insulei. Am inceput cu o vizita in Laganas, pe care l-am mai vazut apoi aproape zilnic. Agitatia si lumea bine-dispusa de aici ne-au facut sa ne tot intoarcem, avand in vedere ca in Xirokastello nu aveam ce face seara. Cum nu suntem genul care sa ne uitam la televizor in concediu, si Laganas era la doar cativa kilometri de noi, l-am ales ca modalitate de petrecere a serilor.

Dupa Laganas am pornit spre coasta vestica. Prima oprire a fost Limnionas, unde peisajele superbe si albastrul apei ne-au facut sa ne simtim cu adevarat intr-un loc special. Asta pana am ajuns la taverna Porto Limnionas si am vazut stancile din golful care se vrea a fi si un mini port. Extrem de pitoreasca zona, am facut o multime de poze frumoase. Nu am rezistat nici imboldului de a ne imbaia aici. Locul nu e recomandat celor care nu stiu sa inoate sau familiilor cu copii mici. In primul rand apa e foarte rece, adanca, si sunt curenti de apa care fac inotul foarte dificil. Mai ales daca prindeti o zi vantoasa, cum a fost cea a primei noastre vizite aici (da, ne-am intors aici, ne-a placut mult). Accesul in apa se face prin plonjare, iesirea cu ajutorul unor franghii ancorate pe o platforma stancoasa din mare. Greu dar nu imposibil. Multa lume a preferat insa sa faca doar plaja pe stancile terasate si sa ii admire pe curajosii inotatori.

Dupa baia si plaja scurta care a urmat, ajutati sa ne uscam rapid de vantul foarte puternic care batea in acea zi (dar si in urmatoarele), ne-am continuat periplul pe coasta vestica spre Porto Vromi, de unde citisem ca se pot inchiria barci sau vaporase spre Navagio. Era dupa-amiaza deja si nu speram sa mai prindem ceva pentru dupa-amiaza respectiva, vroiam doar sa ne interesam de o eventuala excursie. Ajunsi in Porto Vromi, dupa o coborare spectaculoasa pe munte, am constatat usor dezamagiti ca plaja e foarte, foarte mica si ingusta, cativa metri doar de pietricele pe care nu prea puteai umbla descult. Apa rece, rece, nici de baie nu am avut parte, cu toate ca imi facusem curaj de pe drum. Am scos deci cele 2 scaune de plaja pliante pe care le achizitionasem din Nei Pori si am stat putin la soare. Deja era ora 7 seara, ziua era pe terminate. Am intrebat despre excursii. O domnisoara foarte amabila ne-a spus cum sta treaba. Nu se faceau excursii la Navagio din cauza vantului puternic. Ne-a recomandat sa nu cumparam excursia in avans, existand pericolul ca, din cauza vremii, vaporul sa nu poate ancora pe plaja. Excursiile organizate din Porto Vromi mergeau doar la Navagio, nu si la Blue Caves, asa ca, pentru turul complet ni s-a spus sa mergem in Agios Nikolaos.

Buuuun! Trecuse de ora 7, asa ca repede, repede, ne suim in masina sa mai ajungem la Navagio, pe coasta, inainte de apusul soarelui. Ajunsi pe coasta, sus, am pozat celebra plaja si am ramas pe loc pana dupa ce a asfintit soarele. Ne-am intors acasa pe un intuneric ca smoala, pe niste drumuri neumblate, nu am intalnit decat vreo 2 masini pe drum, la un moment dat mi se facuse chiar urat, parca eram pe o insula pustie.

Am oprit in Zante, la taverna Dimitri pentru cina. Mancare buna, locatie centrala, pe strada principala, aproape pe faleza. Recomand cu caldura. Revin cu impresii.

Ziua 4

La fel de vantoasa ca si precedenta. Ne alegem sa vizitam si cealalta plaja cu carette, Gerakas Beach, care are peisaje mai spectaculoase. Plus cuiburile aferente de testoase. Mult mai lunga decat Dafni, dar si muuuuult mai vantoasa. Din cauza cuiburilor nu e voie sa folosesti umbrele. Am stat asadar vreo ora pe plaja, am pozat ce era de pozat si apoi, cu toate ca ne propusesem sa petrecem toata dupa-amiaza acolo, vantul puternic ne-a facut sa plecam.

Ne-am intors pe Dafni Beach si am servit cina la Bel Mare, unde am facut si plaja. Nu am fost incantati de cina, insa plaja ne-a fermecat din nou. De data aceasta nu am mai avut norocul de a vedea broscute. Am facut insa plaja si baie in mare si ne-am umplut sufletele de frumusetea locului...

Seara am incheiat-o in Laganas, ca de obicei, de unde am cumparat majoritatea suvenirurilor, aici fiind cele mai multe supermarketuri si magazine specializate, cu preturile cele mai accesibile de pe insula.

Ziua 5

Pentru ca nu vazusem decat sudul si vestul, am hotarat sa vizitam si coasta estica. Am pornit spre Zante, intr-o zi de duminica. Levantul batea parca si mai puternic decat in zilele precedente, nici o sansa deci sa ajungem pe Navagio. Ne-am propus sa ajungem pana in Agios Nikolaos, sa ne interesam acolo de excursii. Am trecut asadar de Zante, am vizitat inca o data Tsilivi si apoi ne-am oprit, pe rand, in Amboula, Pachia Ammos, Drosia, Gerakari, Alikanas, Alykes. Vazusem pe harta cu Blue Flag-urile din 2015 ca Zakynthos are 7 plaje premiate cu steagul albastru: Alykes, Alikanas, Amboula Psarou, Tsilivi, Bouka, Amboula Tragaki si Katragaki, toate aflate pe coasta estica. Am fost dezamagiti crunt deoarece, in afara de Alykes, care are o plaja mare, cu nisip si Tsilivi care din nou are o plaja care se poate numi asa, mai ingusta decat cealalta dar totusi functionala, celelalte locatii nu aveau plaja aproape deloc, cu peisaje frumoase, stanci si valuri, dar plaja aproape ioc. Ne-am felicitat inca o data pentru alegerea inspirata a sudului insulei pentru cazare. Cred ca, daca ajungeam cumva prin zonele astea lipsite de plaja si posibilitatea de a face baie in mare (din cauza bolovanilor si stancilor care se iteau din apa la tot pasul) intram in depresie instantaneu. In momentele alea i-am inteles pe cei care se intorc din cate un loc de genul asta plini de nervi, dupa ce, probabil, au dat o caruta de bani sa stea la cate un hotel aflat la dracu-n praznic, departe de mare, in care oricum nu te puteai imbaia din cauza reliefului "colturos".

In Alykes am luat cina la Paporo apoi, pe inserate, am oprit cateva minute pe Xigia si am facut cateva poze. Ne-am inmuiat picioarele in apa sulfuroasa si ne-am propus sa ne intoarcem intr-o zi pentru plaja aici, ceea ce s-a si intamplat in cele din urma. Intunericul s-a lasat cand am ajuns la Makris Gialos, asa ca, nemaiputand face poze, am decis sa ne intoarcem acasa si sa continuam a doua zi.

Ziua 6

Cu toate ca in ajun intentionasem sa revenim pe coasta estica, vantul extrem de puternic ne-a descurajat. Am oprit pentru o cafea si o inghetata in Laganas si aici am dat peste o excursie pe care o "ochisem" in zilele precedente. "Turtle Spotting", de 3 ore, cu plecare din Laganas, pe vaporas cu fundul de sticla, te ducea sa vezi o testoasa, apoi de-a lungul coastei, la pesterile albastre Keri, cu oprire pentru o scurta baie si poze pe insula in forma de caretta, Marathonisi. Am sa revin cu descrierea excursiei intr-un alt review.

Cina am luat-o in Laganas, la Mr. Dallas, restaurant unde am mai revenit de vreo 2 ori ulterior si unde lucra si o romanca de-a noastra, studenta la medicina.

Ziua 7

Ziua n-a inceput prea bine, avand in vedere ca masina ne-a facut cateva figuri in zilele precedente. Am mers asadar la un magazin de piese auto din Gaitani, la iesirea din Zante, si am intrebat de baterie. Baietii de la magazin au fost draguti, au verificat-o pe a noastra si ne-au confirmat ca e moarta. Yupiiii! Am cumparat deci baterie noua, 60 euro, baietii au instalat-o si uite ca se facu ora 3 aproape si noi inca ne distram cu masina. Dar, dupa ce a primit bateria noua nu am mai avut probleme cu ea, asa ca, incurajati de ziua frumoasa si lipsa vantului din zilele anterioare, am mers glont in Agios Nikolaos de unde ne-am imbarcat una-doua pe o barca spre Navagio. vezi impresii

15 euro de persoana, cu speed boat- petrecut pe Navagio 45 minute (nu o ora jumate cum ni s-a spus initial), la intoarcere baie 10 minute la Blue Caves.

Ne-am intors seara in Laganas, la, ati ghicit! Mr. Dallas, unde am servit eu carbonara si sotul meu kleftiko de miel, adus flambat de catre sotia patronului! 25 euro.

Ziua 8

Dupa atatea excursii si aventuri rutiere am petrecut cea de-a 8-a zi pe langa "casa', adica din nou pe Dafni Beach, preferata noastra, ca sa ne mai odinim putin. Plus ca deja simteam ca am vazut tot ce era interesant pe insula, asa ca am simtit nevoia sa ne mai si relaxam.

Ziua 9

Ca sa incheiem in mod placut sederea in Zakynthos ne-am dorit sa ne intoarcem la locurile care ne-au placut. La Xigia fusesem doar dupa apusul soarelui si gasisem o plaja pustie, care mi se paruse atractiva, asa ca am ales-o pentru un repeat. De data aceasta, in plina zi, plina ochi, nu mi s-a mai parut faina deloc. Ba dimpotriva. Apa rece, curentii puternici si aglomeratia ne-au facut sa nu zabovim prea mult aici.

Asa ca ne-am indreptat spre Porto Limnionas, unde am servit o pranzo-cina delicioasa, urmata de baia in apele nemaipomenit de albastre ale portului.

Ziua 10

Plecarea. Ne impachetam catinel si ne indreptam spre Zante. Am ratat ferry-ul de 12,45 parca (sau 13??) la mustata, asa ca ne-am dus la birourile din Zante sa ne luam bilete pentru ferry-ul urmator, care era Fior de Levante, pe care imi dorisem mult sa merg, dupa ce am citit despre el ca e cel mai nou si modern ferry din zona. Pana a venit ora imbarcarii am mai dat o fuga in Laganas, sa mai bem o cafea si un suc pe plaja. Apoi am urcat pe ferry si am inceput, cu mare intarziere, lungul drum de intoarcere catre casa.

Ce am ratat in Zakynthos?

Cameo Island- sau Agios Sostis. Cu toate ca am fost in Laganas de multe ori, ziua si noaptea, nu stiu de ce am tot amanat sa mergem pe insula. Cred ca pur si simplu nu ne era in drum. Si am zis ca mai avem timp, pana n-am mai avut si a venit vremea sa ne intoarcem acasa. Cu regretul ca n-am apucat sa bem si noi o cafea si un suc pe plaja pe care o vazusem de la bordul vaporasului cu fund de sticla in excursia cu carette. Dar intotdeauna trebuie sa ramana ceva de vazut si facut pentru o data viitoare, nu? Daca vom mai reveni in Zakynthos, ca e taaare departe de noi! :D

In limita timpului, incet incet am sa incerc sa scriu cate ceva si despre plajele pe care le-am vazut si tavernele la care am servit masa. A, plus excursia cu carettele. Asa ca va astept sa reveniti! Pana atunci va las in compania pozelor!

Trimis de luciaoradea in 20.10.15 20:55:51
Validat / Publicat: 21.10.15 09:47:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Zakynthos- Dafni Beach- pui de caretta caretta iesit din cuib

calatorul
[21.10.15 11:22:16]

FRumoase poze, minunate locuri, grozava relatare, am pastrat/o pentru vizita pe insula, pe care inca nu am vazut/o. Multumim pentru informatii, impresii si sfaturile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

gettyy
[21.10.15 13:27:01]

@luciaoradea:

SUPER review!

Te felicit dar îți şi mulțumesc în acelaşi timp pentru informațiile deosebit de utile şi detaliate pe care mi le-ai oferit despre Zakynthos!!!

La anul mi-am programat să-mi petrec vacanța de vară pe insulă aşa că, îți dai seama cu câtă plăcere am citit despre tot ce ai scris aici şi mai ales cu cât drag am admirat superbele fotografii... !!!

Este într-adevăr un colț de rai Zakynthos!

Abia aştept să se facă vară... Eh, cât mai este... !?

Încă o dată MULȚUMESC!

Vacanțe minunate!

Rodel
[21.10.15 13:52:35]

Grecia rămâne... Grecia! M-au convins vizitele mele, iar acum și review-ul tău, plus pozele care n-au nevoie de niciun comentariu. În Zakynthos încă nu am fost. Felicitări pentru vacanța frumoasă și pentru felul în care ne-ai împărtășit impresiile tale!

[21.10.15 15:33:55]

@calatorul50 -, @ gettyy, @rodel

Mulțumesc pentru aprecieri și cuvintele frumoase! Mă bucur să văd că ce am scris (și trăit noi) poate ajuta pe cineva în vederea programării unei vacante în Zakynthos!

Dacă aveți întrebări legate de insulă nu ezitați! Am să revin cu review-uri despre plaje și taverne. În limita timpului disponibil

maryka
[21.10.15 20:23:22]

Foarte frumos! Atât rw cât și pozele!!! Îmi trezește plăcute amintiri și totodată văd cât de multe locuri am ratat la vremea vizitei noastre. Dar e bine să fie loc și pentru alte dăți. Vacanțe frumoase pe mai departe!!!

Mihai18
[21.10.15 21:53:47]

@luciaoradea - Subscriu la toate ecourile la acest splendid review. Am obosit votând pozele, vorbesc serios și se poate și verifica. Foarte interesante fotografiile cu caretta-caretta. Până acum nu am mai văzut așa ceva. Păcat că vântul a mai „umbrit” reușita excursiei. Ați promis și alte review-uri așa că eu rămân pe recepție. Cu bine.

mogly
[21.10.15 22:04:44]

Ai adus vacanta putin mai aproape de mine si mi-ai incantat sufletul cu atatea fotografii superbe. Multumesc!

[21.10.15 23:19:46]

@maryka: Pai da, întotdeauna se pot face sau vedea mai multe. Rămâne pentru o vizită ulterioara. și nouă ne-au rămas locuri de văzut pe insulă, doar ca, în cele din urmă, trebuie să te mai și odihnești sau relaxezi în vacanță, că doar de asta mergem în concediu.

@ Mihai18

Mulțumesc pentru vizită și vot. Și eu am obosit postând pozele, am stat vreo doua ore să le selectez și postez. Mă bucur mult ca v-au plăcut, am încercat sa le aleg pe cele mai frumoase. Promit ca revin cu review-uri despre plaje. Țestoasele m-au fascinat, citisem despre ele, dar experiența live este ceva într-adevăr deosebit.

@ mogly

Mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase!

amero
[22.10.15 09:20:51]

Buna dimineata, am citit si recitit rew., am revazut pozele si sunt incantata. Eu nu am fost pana acum acolo, insa la primavara am trecut destinatia in cap de afis. Excelent rew.

[22.10.15 15:39:12]

@amero: Mulțumesc mult pentru aprecieri! Noi ne-am simțit bine acolo, însă nu cred că m-as mai întoarce. Mi se pare genul de destinație pe care o bifezi o data în viață, de asta am vizitat tot ce ni s-a părut interesant și important de văzut, să știm că am parcurs tot ce era mai frumos.

Camelia19
[22.10.15 21:24:05]

@luciaoradea: minunat articol despre Zaky, insula care are un locsor aparte in inima mea. Eu m-as intoarce oricand acolo, chiar am plans la plecare, dar sunt mai sensibila de fel . Am vazut multe din locurile prezentate de tine, in Laganas nu am ajuns pentru ca mi s-a parut putin reprezentativ, in rest le-am cam bifat pe toate. Acum, le-am revazut prin intermediul pozelor tale. Felicitari, astept cu interes continuarea.

[23.10.15 09:10:07]

@Camelia19: Mulțumesc pentru ecou! Mă bucur că ti-am reamintit de experiențe frumoase trăite în Zakynthos. Nu pot să spun că nu mi-a plăcut pe insulă, ci doar că nu prea m-as mai întoarce a doua oară. Am văzut tot ce vroiam, am pozat tot ce am considerat că merită pozat. În rest insula nu mi se pare deloc comodă sau plăcută. Localnicii nu foarte prietenoși, mâncarea așa și așa, am mâncat mult mai bine în alte părți din Grecia, drumurile foarte alambicate, vânt puternic, coasta vestică frumoasa dar pustie, cea nordică la fel. Cea estică mai accesibilă dar plaje aproape inexistente, rămâne doar sudul. Din aceste motive spuneam ca nu m-as întoarce acolo.

amero, calatorul, Camelia19, gettyy, luciaoradea, maryka, Mihai18, mogly, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: