ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2015
ÎNSCRIS: 18.10.15
OCT-2015

Recomandări vizita Israel

Buna ziua,

Am fost de curând in Israel pentru a vizita locurile sfinte. "Baza" a fost Hotelul Eldan din Ierusalim aflat la adresa King Davit Street la numărul 24. Am avut o buna comunicare inainte de cazare cu administrația hotelului si site-ul "booking.com" de unde am ales locația. Cazarea si masa au fost foarte bune.

Am fost un grup de patru persoane, doua familii in vârsta soț si soție, care ne-am hotărât sa vizitam locurile sfinte in luna Oct. 2015 perioada in care clima este mai potrivită pentru o excursie in Iesrael. Temperatura a fost de 26-28 grade la amiaza. Inainte de a pleca in aceasta excursie am citit cu multă atenție si interes cele scrise despre o excursie in Israel pe acest site. Unele din articolele citite arătau ca autorii lor aveau un talent deosebit de a scrie si a transmite celorlalți impresiile dumnealor. Eu nu am un astfel de talent dar doresc sa ajut pe alții care vor merge acolo cu mici recomandări personale (de actualitate) ale grupului nostru. Daca plecați acolo si formați un grup de patru persoane adulte așa cum am fost noi cele de mai jos va vor fi de un real folos.

Noi am făcut toate rezervările cu doar doua luni si jumătate inainte de a ajunge in aceea locație. Pentru rezervările de avion timpul nu a fost suficient pentru a prinde un zbor direct Buc. - Tel Aviv la un low cost. Recomandam sa cumpărați bilete de avion cu minim trei - patru luni inainte.

De la aeroportul Ben Gurion la un hotel din Ierusalim toată lumea recomanda sa luați maxi-taxi. Recomandarea e corecta pentru o persoana. Daca sunteți un grup de patru persoane așa cum am fost noi va iese mai scump cu maxi-taxi plus transportul in oraș de unde va lasă maxi-taxi si pana la hotel. Recomandam pentru grup sa luați taxi. Exista dispecerat taxi unde se face comanda la taxi acreditat se eliberează bon fiscal nu ai ce discuta cu taximetristul nu te tocmești cu nimeni. Aeroport (Ben Gurion) - hotel (Eldan) in Ierusalim pe noi ne-a costat 286 NIS. E mai ieftin așa.

Orașul vechi e împânzit de poliție si armata. Sunteți in siguranța peste tot. Localnicii (israelieni si palestinieni) respecta pe cei care le vizitează tara si nu se leagă de voi. Evitați imediat orice conflict local care sa va prindă la mijloc. Locația este mai sigura decat multe orașe renumite din vestul Europei.

Mâncarea si transportul sunt destul de scumpe in comparație cu prețurile la care suntem noi obișnuiți in tara si prin Europa. Dupa târguirea specifica Orientului Mijlociu prețurile la care ve-ți ajunge in Israel si Cisiordania sunt aceleași. Bunurile care au un preț afișat au si ele o reducere de 5-10% așa ca nu ezitați sa negociați. Localnicul va va disprețui daca nu ve-ți negocia si o sa plătiți cât cere el. Așa e tradiția la ei. Prima strigare e cu 100-200% mai mare decat prețul final.

La articolele religioase va recomand o locație cu cele mai mici prețuri din Israel si Cisiordania. Aici e chiar in buricul orașului (Ierusalim) si cu toate acestea prețul e mic. Mergeți prin spatele complexului de biserici cunoscut sub denumirea de Biserica Sfântului Mormânt. Ajungeți pe "Via Dolorasa" pana in dreptul scărilor spre punctul Nr. 9 de pe drumul crucii si va deplasați spre acel punct. La un moment dat in drumul Dvs. spre locația respectiva o sa întâlniți pe acel drum doua intrări opuse la o manastire copta si etiopiană. Drept in fata avand la stânga si la dreapta ușile de intrare in aceste mănăstiri o sa vedeți o camera. Intrați in aceea camera faceți la dreapta si intrați in alta camera. In stânga este intrarea in magazin. Magazinul este ținut de călugări copți. Prețurile sunt foarte bune. Nu negociați prea mult deoarece s-ar putea sa fiți dați afara din magazin deoarece ii jigniți. Ei nu au nevoie de un profit personal.

Daca doriți sa va deplasați spre Bethlehem nu va recomand autocarele israeliene din autogara centrală care o sa va ducă pana la check pointul de granița apoi trebuie sa luați un taxi palestinian pana la destinație. O soluție mult mai buna si sigura este sa folosiți una din autogările palestiniene care operează in Ierusalim. Noi am folosit autogara palestiniană care se găsește la o suta de metri in fata Porții Damascului de la intrarea spre vechiul oraș. Biletul este 8 NIS si de unde va lasă mai mergeți cca. un kilometru pana la sfântul lacaș.

Hărțile Bethlehemului nu sunt prea detaliate ca cele din Ierusalim si de aceea dupa achiziționarea lor de la centrul INFO turistic nu o sa va ajute prea mult prin orașul vechi.

Daca vizitați M. Moarta va recomandam deplasarea cu autobuzele israeliene din autogara centrală a Ierusalemului. Costul unui bilet este de pana in 50 NIS (dus). Noi fiind patru am mai pus 200 NIS si cu 600 NIS (dus si intors) a stat cu noi toată ziua taxiul. Pentru doamne recomandam sa cereți daca va deplasați cu taxi sa oprească la fabrica de cosmetice Ahava si sa cumpărați produse de top mondial din magazinul fabricii.

Daca doriți sa petreceți o zi in incinta unui hotel avand toate facilitățile la mare, spa plus prânzul mergeți in stațiunea Ein Bokek. Noi am ales hotelul Hod unde am făcut o rezervare telefonică pentru sistemul "Lom Keif". La sosire plătiți 180 NIS pentru cele de mai sus o sa primiți un card pentru acces la automatele de prosoape curate si o sa petreceți o zi de neuitat in acel resort. Mâncarea si facilitățile de la plaja si spa sunt de cinci stele. In orașul Ierusalim daca nu va deplasați pe distante mari va recomand sa nu folosiți metroul ușor deoarece biletul este aproape 7 NIS. Noi am fost trei stații pana in piața principala a orașului si cea mai băgata a tării. Prețurile sunt mari prin piața dar merita de vizitat. Este ușor de ajuns si pe jos in 30 min pe strada Jaffa de la zidul orașului vechi (poarta noua).

Va dorim un sejur plăcut si poate cele de mai sus sa va fie de folos.

Cu respect, Ed McKee.

Trimis de Edmckee in 18.10.15 08:43:30
Validat / Publicat: 18.10.15 09:56:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 6285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Edmckee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.10.15 09:56:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperind Israelul, #CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

***

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[18.10.15 09:58:49]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3380

EdmckeeAUTOR REVIEW
[18.10.15 14:13:01]

Buna ziua,

Revin cu unele precizări in legătura cu vizita de o zi la M. Moarta. Cele de mai jos se referă in special la cei care închiriază o mașina si vor sa ajungă singuri la resortul prezentat in emailul precedent.

Distanța între hotelul Eldan si hotelul Hod este de 109 km.

Mare atenție la scăldatul in M. Moarta. Nu faceți pluta deoarece este greu de revenit in picioare. Apa fiind foarte sarata este dificila schimbarea poziției daca faceți pluta. Evitați intrarea apei in gura sau ochi. Apa conține multă sare, sulf si potasiu. Apa e uleioasa. In apa la resort (hotel Hod) nu este nisip ci un strat gros de sare, fundul marii este alb. Nu se compara cu apa celor mai bune lacuri sărate de la noi (L. Sarat sau Techirghiol). Desemenea puteti sa va ungeți cu nămol.

Cei care se deplasează pe sosea dea lungul M. Moarte cu mașina închiriată ca citească cu multă atenție panourile înșirată dea lungul șoselei si care avertizează in legătura cu scăldatul sau apropierea de apa.

Sa faceți baie doar in locurile special desemnate pentru scăldat. Nu ignorați aceste panouri. Va puneți viața in pericol. Sunt zone militare cu fel de fel de restricții. Rocile din zona M. Moarte sunt extrem de sfaramicioase dea lungul timpului s-au creat între sosea si țărm numeroase peșteri cu plafoane fragile. Puteti sa va prăbușiți si sa dIspareti fara urma prin acele zone daca ignorați indicațiile de avertizare. Respectați toate avertizările. In ultimi 30 de ani apele au scăzut cu cca. 25-30 m lăsând la suprafața numeroase găuri astupate superficial de nisip si vegetație. Faceți baie doar in stațiunile turistice. Atenție la șofat, deseori trec șoseaua un fel de capre / mufloni locali care se aduna câteodată in mici turme.

Va doresc o călătorie plăcuta pentru a vizita zona si a face baie in acesta mare. Daca sunteți prudenți nu o sa aveți surprize.

Cu respect, Ed McKee.

[04.04.17 08:12:00]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Israel, #CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

Edmckee
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Israel: