ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2015

la PMM* = 90 USD

încărcat de pe telefon!

Cazare la Hotelul Eldan din Ierusalim

Buna ziua,

In cursul lunii Aug. 2015 împreuna cu niște prieteni ne-am hotărât sa vizitam Ierusalimul. Am optat pentru o locație apropiată de intrarea in orașul vechi. Am găsit pe "booking.com" Hotelul Eldan care a corespuns dorintelor noastre de cazare pentru patru adulti in vârsta. Am rezervat doua camere (5 nopți) la Hotel Eldan pentru luna Oct. Rezervarea celor doua camere facuta cu aproximativ doua luni si jumătate inainte a avut un preț corect pentru cele oferite de hotel. Din păcate rezervarea unor bilete de avion pentru o ruta directa Buc. - Tel Aviv la o companie aeriana low cost nu a mai fost posibila. Pentru perioada aleasa de noi biletele erau epuizate. Am ales un zbor normal dar nu direct cu escala la Roma. Recomandam sa se cumpere bilete de avion cu cel puțin trei luni inainte.

Am sosit in jurul orei 19:00 la hotel. In perioada in care am fost cazați in aceasta locație ne-am simțit foarte bine si am apreciat administrarea foarte buna a hotelului. Am fost cazați in perioada 11-16 Oct.2015. Apreciem cu nota 9,5 cazarea si masa. Va recomand sa va cazați la Hotel Eldan si nu veți regreta. Călătorie plăcuta in Iesrael.

Cu respect, Ed McKee.

Trimis de Edmckee in 18.10.15 06:00:59
Validat / Publicat: 18.10.15 09:47:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Edmckee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 USD pe cameră

webmaster98 [18.10.15 09:47:16] »

@Edmckee: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

***

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19520

***

Mutat în rubrica "Eldan Hotel, IERUSALIM" (nou-creată pe sait)

***

Edmckee [18.10.15 13:01:50] »

Buna ziua,

Mulțumesc pentru aprecieri. Ma bucur ca emailul meu a fost apreciat. Poziționarea GPS transmisă de Dvs. este corecta. Acolo este hotelul. In fiecare zi s-a făcut curat in camera. Zilnic s-au schimbat prosoapele, șampoanele, gelurile, cremele, plicurile de cafea, ceai si zahăr. Gunoiul a fost luat zilnic. Am avut in camera la sosire un platou de prăjituri si apa minerală. Instalația de aer condiționat a fost foarte eficientă. Mobilierul arată ca in pozele hotelului. S-a făcut zilnic patul. Mâncarea foarte diversificata si de calitate. Întreg personalul hotelului foarte amabil. Hărți in detaliu (bune) la receptie. Sunau oriunde in Israel pentru tine fara contracost.

In general pe unde am fost dea lungul anilor rar am stat la trei stele. Cele de mai sus sunt greu de găsit prin tari cu prestigiu in domeniul turismului deoarece sunt doar teoretice. Real, cu adevărat, hotelul este bine administrat si salariații bine selectionați. Toți patru am fost incantați si între noi mereu lăudam alegerea locației. Desemenea foarte aproape de poarta Jaffa pentru intrarea din vest in vechiul oraș. Nu ratați shopping in Moll Mallila care e la vreo 250 m, mai găsiți lucruri de firma la reduceri de 50%.

Va doresc un sejur plăcut pe la locurile sfinte si daca va place nu ratați o cazare la Hotel Eldan, Str. King Davit Nr. 24, Ierusalim. Inainte de plecare acest site mi-a fost de mare ajutor.

ATENȚIE: La intrarea in tara (Israel) si la toate locurile sfinte din Israel sau Cisiordania NIMENI nu a cerut carnetul galben de vaccinare pentru a controla daca avem făcut cu minim o luna inainte vaccinul poliomelitic. Ne-am deplasat de la Galati la Buc. cu mașina personală, am plătit vizita medicală si vaccinul (Inst. V. Babes), pierdut o zi. Bani aruncați in vânt. Nimeni nu a solicitat oficial asa ceva din partea lor. Am cerut INFO suplimentare la ambasada lor din Buc. etc. Practic foarte mulți am căzut in plasa unor posturi TV care au făcut jocurile murdare ale unora. Daca doriți totuși sa faceți acest vaccin pentru liniștea Dvs. deoarece in Siria a fost 1-2 cazuri puteți sa-l faceți. Eu am adus la cunoștința ca nicăieri nu s-a solicitat asa ceva.

La plecare când intrați in aeroport întâi o sa fiți controlați de armata intr-un check point pe la 4-5 km distanța de aeroport. In aeroport întrebați la INFO in ce sector se face controlului de Security unde o sa va aplice un sigiliu de benzi special. Numai dupa toate acestea indreptati-va spre check in ca sa predați bagajele de cala. Pentru recuperarea TVA-ului (17%) daca aveți pe bon cumpăraturi de peste 100 US$ (echivalent pentru NIS) solicitați bon special pentru aeroport. La intrarea in aeroport (Ben Gurion) inainte de controlul pentru Security o sa găsiți ghișeul pentru recuperarea TVA-ului. Acolo trebuie sa prezentați acel bon special si sa ARATATI / PREZENTAȚI obiectele cumparate. Deci nu împrăștiați cumpărăturile prin valize. Pentru bijuterii recuperarea TVA - ului se face in zona de magazine "tax free" dupa ce ai trecut de controlul bagajelor de mâna si biroul de imigrare.

Inca o data va doresc călătorie plăcuta pe la locurile sfinte.

Cu respect, Ed McKee.

Edmckee