ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2015
OCT-2015
colegi

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sa vina primavara la Pensiunea Europa!

Amplasare

Pensiunea Europa din municipiul resedinta de judet al Mehedintului, Drobeta-Turnu Severin, este situata la sosesaua principala (DN6), mai exact pe bd. Tudor Vladimirescu la nr. 66, undeva aproape de centrul orasului, pe sensul de mers venind de la Timisoara al soselei cu 3 benzi pe sens si scuar verde pe centru. Este usor de identificat fiind la drumul mare avand firm aluminoasa, destul de vizibila din trafic.

Descriere pensiune

Pensiunea este clasificata cu 3 stele. Tarifele practicate sunt foarte rezonabile, de la camera single pana la apartament, cu sau fara mic dejun inclus, dupa prefeinta oaspetilor. Corpul pensiunii are 3 etaje, la parter se situeaza receptia, restaurantul si bucataria; camerele si apartamentele fiind dispuse la etaje.

Serviciul de receptie

Receptia este situata in stanga holului de la intrare si este un spatiu destul de inghesuit. Prima reactie a domnului de la receptie a fost ca a incercat sa ma sune pe parcursul zilei sa sea sigure daca mai ajungem, pentru ca afiram dumnealui a mai avut cereri si a trebuit sa le refuze! Mai sa fie oare asa de full pensiunea intr-o zi mohorata de toamana ploioasa! Receptionerul a vrut sa para foarte amabil in general prin exprimare si ton si gestica, dar din pacate toate acesta nu a fost suficiente pentru a rezolva una din solicitarile care am avut-o pe parcursul sederii, caldiura.

Restaurantul si bucataria. Micul dejun

Restaurantul ofera circa 40 locuri pe scaune la 10 mese. Exista o lista de meniuri pe care personalul responsabil ti-o ofera de indata ce te asezi la masa. La intrebarea daca cee ace este prins meniu se si gaseste spre a fi comandat, raspunsul a fost favorabil, cee ace m-a surprins pozitiv. Acum nu era sa command toate felurile de mancare ca s ava pot confirma veridicitatea in proportie de 100% a afirmatiei. Pot insa a spune ca la ora 19:30 cand ne-am asezat in sala de mese, am putut comanda ciorba si cele 2 feluri de mancare alese au fost disponibile. Mancarea a fost servita repede, fierbinte, cum imi place mie. A fost buna la gust. Doamna care servea acoperea si responsabilitatile de la bucatarie, in acest scop statea cu usa dintre restaurant si bucatarie permanent deschisa, statea cocotata cu fundul pe o masa de bucatarie si se uita cand prin bucatarie sau la un televizor (ca avea o pozitie fixa), cand in restauranmt daca misca cineva. In sala de mese in afara noastra (2 persoane), mai era un singur domn, apropiat al casei, apreciez eu.

Micul dejun se servea incepand cu ora 7. La acest moment al zilei au fost 2 persoane de serviciu in restaurant si bucatarie, altele decat doamna de cu seara. La micul dejun unul din noi a comandat ceva pe cat de simplu si clar, dar ataipic (rosii si branza dar mai mult decat in portia obisnuita in contul omletei care nu era dorita), ceea ce provocat incurcatura la servire. Despre meniu in general trebuie spus ca preturile erau derizorii, am atasat dovata in “poze””.

Camere si baie

Cand am ajuns in camera la ora 19 in pensiunea ce parea mai degraba pustie decat aglomerata, ne-a izbit frigul! Adica ne-a izbit! , desi ferestrele erau inchise, ca sa nu ne intelegem gresit. Radiatoarele reci bocna. Am solicitat la receptie sa dea caldura. S-a invocat solutia aer conditionat pornit pe incalzire, dar solutai nu era viabila pentru ca la un apartament, aparatul de aer conditionat nu batea decat intr-o camera. Prin urmare am insistat pentru pornirea asigurarea agentului termic in radiatoare. Receptionerul a reactionat si pana spre miezul noptii radiatoarele s-au incalzit, insuficient insa pentru a inlocui atat de repede frigul crunt din camera. Pana spre dimineata am facut uz de mijloacele de incalzire precum pleduri, pentru ca centrala termica a fost pornita numai cateva ore, ca nu cumva sa plecam multumiti de confortul asigurat. Daca preturile permissive aveau de-a face cu conditiile modeste oferite in aceasta privinta, nu stiu, dar nu mi-a placut deloc.

Altfel camera era mochetata, avea TV, minibar, noptiere, minibirou, un dulap vechi. Toaleta era curata imbracata in gresie si faianta de culoare maron in doua nuante. Accesorii la baie, almost nothing. Adica foarte la limita minima.

Concluzie

Iar referitor la cat de solicitata era pensiunea, a fost vrajeala: pensiuena a fost aproape goala... si rece.

Trimis de Dan&Ema in 16.10.15 19:16:54
Validat / Publicat: 16.10.15 19:35:16

VIZUALIZĂRI: 1161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

Michi [16.10.15 20:58:42] »

Dan& Ema a scris:Nu voi da nota de corigenta pentru ca pe timp de vara consider pensiunea foare potrivita in special pentru transit, dar sa vina primavera, si vara, pentru ca va pot recomanda pensiunea numai “sezonier”’, si anume in acel sezon cand Doamne Doamne ne da caldura.

Îmi vine să râd cum mergem în aceleaşi locuri fără să ne întâlnim. Noi am stat două nopţi la ei în septembrie, v. aici http://amfostacolo.ro/romania-pareri, 15/drobeta-tr-severin, 95,1244/pensiunea-turistica-europa, 19321/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__64132. htm

si am considerat pensiunea fără cusur. Afară erau 30 grade, aerul condiţionat mergea, saramura de peşte luată în grădină a fost excepţională. Cât de mult diferă impresiile în funcţie de anotimp! Încă ai fost prea delicat. Deci, mergeţi vara la pensiunea Europa.

Dan&Ema [16.10.15 21:56:39] »

@Michi:

Sarut mana! Am citit articolul Dva si a contat pentru mine. De fapt din cauza lui m-am exprimat asa cum ati mai evidentiat inca o data.

De la 30 grd in septembrie, acum au fost doar 5 in octombrie si cod galben de ploi.

Multumesc pentru vizita. Va urez sanatate si numai de bine!

Dan&Ema, Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Turistică Europa: