ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2015
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 28.05.14
    SEP-2015

Un loc ingrijit si luxos cu vile cu piscina privata si apartamente

Thealos Village a fost cea mai frumoasa cazare pe care am avut-o in Grecia si am facut pana acum vreo 5 vacante, alegand in fiecare vacanta minim 3 destinatii. E greu sa gasesti cazari cu adevarat frumoase la preturi cat de cat decente. Thealos apartine unui grec pe nume Spyros si familiei acestuia, iar ei fac tot posibilul ca turistilor sa nu le lipseasca nimic.

Am stat intr-o vila cu 2 dormitoare, 3 bai, living, bucatarie echipata de la A la Z, curte si piscina privata. Totul a fost perfect de la priveliste (toate vilele si apartamentele au marea in fata) si pana la linistea pe care ti-o ofera locul si imprejurimile. Locul este extrem de curat si ingrijit este unul dintre putinele locuri de unde ne-a fost greu sa plecam inapoi, acasa.

M-a impresionat in mod special faptul ca nu lipsea absolut nimic din ceea ce ai fi putut avea nevoie. La bucatarie aveai inclusiv cate ceva in frigider si ulei, otet, sare, piper si oregano pentru gatit. Bucataria este utilata complet cu masina de spalat vase, expresor, cuptor, aragaz, hota, etc...

Este pacat sa mergi in Lefkada, sa te cazezi aici la Thealos si sa stai mai putin de o saptamana (mai ales ca in Lefkada sunt cele mai frumoase plaje din insulele Ionice, dupa parerea mea).

Acestea ar fi doar 5 dintre ele: youtube (este un clip facut de mine, mai urmeaza sa fac si altele cu plajele descoperite mai recent).

Lefkada este o alegere minunata cu o singura conditie. Sa ai o masina la dispozitie cu care sa te plimbi pe insula si sa descoperi plajele.

Trimis de craita* in 15.10.15 09:39:38
    Validat / Publicat: 15.10.15 13:13:54

VIZUALIZĂRI: 4070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (craita*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Privelistea de la apartamentele Thealos Village

webmasterX [15.10.15 13:13:41] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Villa Thealos Village [Lygia], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

ebirsan [15.10.15 13:35:00] »

@craita - Mai dă-ne te rog niște detalii privind prețul cazării, cum ați găsit această locație și modul în care ați făcut rezervarea.

Trei băi la doua dormitoare mi se pare curate risipă de spațiu pentru o locație în Grecia.

Multumim anticipat!

Rețea [15.10.15 14:16:44] »

Buna

Imi poti spune, te rog la ce distanța este o plaja amenajată daca este cu nisip si de asemenea la ce distanța sunt tavernele.

Multumesc

costy69 [15.10.15 22:23:18] »

@craita - Am avut norocul să nimeresc eu superbonusul.

Lefkada este întradevăr o insulă interesantă care trebuie străbătută cu mașina pentru a-i descoperi frumusețile și în special renumitele plaje.

Am văzut videoclipul și mi-a plăcut, eu nu am reușit să văd toate plajele prezentate de tine acolo. poți scrie și un review nou despre plajele vizitate de tine în Lefkada.

Succes!

craita* [15.10.15 22:48:50] »

@webmasterX - Este corecta localizarea GPS. Multumesc. Din cate am inteles merg romani acolo, iar Spyros (proprietarul) este foarte multumit de romani ca si clienti. Sper doar sa nu ajunga si romani galagiosi pe aici. E pacat

craita* [15.10.15 22:52:20] »

@costy69 - Voi incerca sa fac si un review al plajelor din Lefkada. Am fost deja de 4 ori in Lefkada si intre timp am descoperit si mai multe plaje, din punctul meu de vedere splendide. Trebuie sa-mi iau cateva ore bune pentru a le descrie si pentru a selecta pozele. Dar voi face asta mai ales daca sunt oameni interesati. Din cate vad oamenii de pe aceasta platforma online sunt foarte activi.

craita* [15.10.15 22:59:54] »

@Rețea - Sunt plaje amenajate si cu nisip si cu pietris in apropiere. Insa este o "crima" din punctul meu de vedere sa mergi in Lefkada ca sa mergi doar la plaja de langa cazare.

Am invatat ca in Grecia cu cat accesul la plaja este mai anevoios (adica iti trebuie masina, scuter, taxi boat sau un boat trip) cu atat plajele sunt mai frumoase si mai neasteptate.

Taverne sunt si la 5 minute, insa recomand sa inchiriati o masina si sa incercati in fiecare seara alta taverna. De exemplu, aici la Rakias http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g6495956-d8482392-Reviews-Rakias-Lefkada_Town_Lefkada_Ionian_Islands. html am mancat cel mai proaspat peste din Grecia, gatit pentru localnici (le-am recomandat eu sa-si faca publica locatia pe Tripadvisor, altfel nu stiu cati turisti le-ar fi calcat pragul, caci sunt dositi pe niste stradute pe care n-am fi ajuns niciodata daca nu am fi cautat loc de parcare timp indelungat in Lefkas - capitala Lefkadei).

De asemenea accesul la cazare este pe o strada in panta. Nu stiu cata placere poate fi sa urci panta aceea de mai multe ori pe zi Noi am avut masina si nu am avut probleme.

craita* [15.10.15 23:11:43] »

@ebirsan - Am cautat pe site-urile pe care caut de obicei dar nu mai stiu unde am dat de vila asta. Trivago.com, booking.com, villas.com, airbnb.com, etc...

Apoi le-am gasit site-ul si am sunat. http://www.thealosvillas. gr/ Nu a raspuns din prima. A fost singurul grec care m-a sunat inapoi. Nu avea disponibilitate cand vroiam noi in vila, insa ne-a oferit o noapte in apartament pana cand se elibereaza vila.

Am facut rezervarea direct la el pentru ca am simtit ca este un om ok si ca pot avea incredere. In plus pe el il ajuta ca nu mai plateste comision la booking.com sau la alte site-uri (in jur de 10-20% din valoarea rezervarii cred ca pierde in aceste cazuri).

Stiam ca in Lefkada nu prea conteaza zona in care gasim cazare pentru ca avem masina si ca oricum plajele cele mai misto nu sunt in orase. Dar in 30 - 60 minute ajungi cam la toate plajele la care vrei sa ajungi (cu masina si uneori cu masina + boat trip). Asa ca nu m-a interesat ca nu este in orasul capitala Lefkas si ca este in Lygia, un satuc mai mic si mai linistit.

Da intr-adevar e wow sa ai baie privata la fiecare dormitor + inca o baie in living in Grecia. In general mi s-a parut ca grecii sunt jalnici la capitolul cazari si ca nu dau 2 bani pe conditiile pe care le ofera turistilor. Se pare ca Spyros face parte din alta categorie de greci. Ma bucur ca l-am cunoscut si ca il pot recomanda mai departe.

craita* [15.10.15 23:14:43] »

@ebirsan -

Scuze am uitat sa zic de preturi. Uite sunt la ei preturile pentru extrasezon:

SPECIAL OFFER :

Ofertă specială 26 Aprilie - 27 Mai & 14 Septembrie - 31 Octombrie:

apartamente - 50 euro / zi.

Vile (până la 6 persoane) - 100 euro / zi

Pasithea Suite & SPA pentru - 70 euro / zi.

Vad ca aici este o lista cu mai multe preturi: thealosvillas.gr/en (alege meniul Prices & Bookings)

ebirsan [15.10.15 23:41:10] »

@craita - Multumim pt. detaliile privind cazarea.

Pentru așa condiții cazare/preț parcă m-aș mai duce o dată în Lefkada.

Incă o dată felicitări pentru alegerea făcută.

calatorul [16.10.15 15:35:54] »

Multumim pentru informatiile oferite, sunt utile si binevenite, iar pretul devine tot mai interesant. Eu am stat in sudul insulei Lefkada intr/o vila la fel de bine dotata dar din pacate fara vedere la mare, cu 80 de euro pe zi pentru 4 persoane, intre 1-10 septembrie, am povestit pe AFA.

Vederea din prima foto e frumoasa, dar nu am inteles din relatare cum era amplasata vila/pensiunea si ce imprejurimi avea, o sa caut pe net.

cbogdan87 [08.04.16 18:31:54] »

Buna ziua... as dori sa stiu cand ati facut rezervarea a trebuit sa virati un avans de 40% din suma totala intrun cont al unui domn Argyros Nikolaos? Am luat si eu legatur cu domnul Spiros prin email si asa mi-a spus ca pt a face rezervarea trebuie sa depun avansul in contul acela... pt securitate va intreb daca ati facut la fel? multumesc ult. o zi buna

calatorul, cbogdan87, costy69, craita*, ebirsan, Rețea
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Thealos Village: