ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2015
ÎNSCRIS: 01.06.10
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 13-16

Vacanta pe Insula Soarelui, in Palatul Soarelui, cu prietenii Lunii Pline

Nu este un cantec nici un vers este o vacanta petrecuta intr-un club britanic care se numeste Sun Palace si se afla pe insula Rhodos :)

Va anunt ca aceasta este o recomandare hoteliera gen can can, adica mai pe sleau am chef de barfa dar am sa o fac intr-un mod util pentru turisti.

Dupa ce timp de vreo opt ani am ocolit insulele grecesti ai caror zeii atenieni (politicienii) faceau ce faceau si inainte de fiecare sezon estival dadeau" comanda" la cate o greva generala de inghetau avioanele la sol si secau marile de nu mai ajungea nici o barca daramite un ferry pe insulele lor atat de "virgine", aluzie la uleiul de masline :)

Anul 2014 a fost o vara neobisnuit de cuminte (l-au ales pe noul Zeus) si am zis in greaca straveche:Evrika, „εὕρηκα! , ”noul cantonament de vara viitoare se muta pe o insula greceasca.

Dar vorba aceea:"sa nu crezi niciodata grecul nici macar cand primesti cadouri de la el"s-a adeverit din nou :)

Se stie prea bine ce s-a intamplat chiar inainte de inceperea sezonului de vara, cu" cearta din Olimp"cum zeii s-au suparat pe batrana Europa sau invers :) iar floarea ceea vestita a turismului care isi programase vacantele prin jurul Olimpului a inceput sa tremure din cauza monstrului "GrExit"

Pana la urma s-a dovedit a fii o alta "Olimpiada Balcanica"si vointa grecilor care au votat" OXI" s-a transformat intr-un "NAI" mai uman iar la anul pe la inceputul verii o sa vedem probabil acelasi film :), "Zeus Reloaded"

Asta a fost in context general, in particular am ales insula Rhodos dupa ce am pendulat mult si spre Creta pentru ca le-am considerat cele mai reprezentative si ideale pentru o vacanta in familie alaturi de copii, prin prisma atractiilor si activitatilor.

In septembrie 2014 am auzit si de un nou concept implementat in unele hoteluri din lumea pusa pe balaceala si anume:Splash World adica imense parcuri acvatice atasate unor cluburi de vacanta.

Pe insula Rhodos existau doua unul pe neprietenoasa coasta vestica in Theologos iar celalat in ceea mai mare burg turistic de pe partea estica Faliraki.

Inceput de decembrie am rezervat preliminar avans 10% restul cu 2-3 saptamani inainte de plecare, . Prin ianuarie un amic ma atentioneaza, hotelul nostru a disparut de pe oferta tuturor agentiilor!! Dau telefon la "carausi"fatuca imi spune sa stau linistit, clubul a fost bine vandut si nu mai sunt locuri.

Fac pe detectivul si ajung pe drumurile nestiute ale retelelor on line si cu ajutorul "unor prieteni", virtual pana in Grecia, unde aflu cum ca intre hotel si tour operatorul unic care vindea locurile a aparut o scindare iremediabila.

Poate ca uneori este mai bine sa nu stii sau sa te intereseze deoarece eviti tensiunea care se creeaza in asemenea momente.

Dupa un e-mail adresat oficial tour operatorului si inca o luna de incertitudine prin februarie primesc "plecaciuni"si scuzele de rigoare precum si o contraoferta imbatabila:

Hotelul din Faliraki la acelasi pret cu cel din Theologos + 7% reducere, pentru pozitia locatiei, nu era direct pe plaja + in loc de o camera familiara doua camere duble, fata de pretul initial din decembrie o reducere pentru noi de1200€ prin concursul de imprejurari :)

Ajungem la hotel cu transfer de la aeroport in circa 20 minute, frumos locat la aproximativ 100 metrii de artera principala care diseaca Faliraki in fata un delusor verde iar pe partea opusa marea aflata la circa 300-400 de metrii de centrul clubului deoarece mai exista un corp de cladire pe partea dinspre mare care avea doar 150-200 metrii pana la plaja, la care se ajungea obligatoriu strabatand un teren viran, made in Greece.

Check inn cu Kalimera, un pahar de Ouzo cu caramel si zambetul pe buze pentru ca dintii erau galbeni de la nicotina sau tetraciclina., Primim camerele la etajul unu cu vedere laterala spre mare si parcul de la intrare, in corpul central, fara sa dau bacsis (parca este turcism) doar baiatului care duce sus bagajele si "timid :) " ne arata cum functioneaza safe-ul si clima-2€.

In asemenea cazuri camerele sunt de mult dupa un plan repartizate, primesti camera in functie de confortul pentru care ai platit, se poate sa nu imi placa pozitia, atunci ma adresez receptionierului dar asta nu s-a intamplat inca nicaieri sa nu primesc pozitionarea stipulata in contract.

Hotelul pe fast forward:

Asezat in partea nordica chiar la inceputul zonei hotelurilor de lux dar totusi central 2 minute de mers pe jos pana unde incep magazine, taverne, baruri etc in Faliraki.

Receptia si lobby imense, multe canapele si fotolii pentru relaxare sau pentru masaj, birou inchiriere masini, bar, toalete, sala de jocuri, biliard.

Nota mea 8,5.

Complexul are in jur de opt corpuri de cladire raspandite pe un teritoriu generos, adaugate corpului principal de-a lungul a 23 de ani, aleei si pasaje de gradina destul de bine intretinute.

Piscine fara cele de la aqua parc in numar de patru, ceea principala in jur de 100 metrii pe lungime si poate 40 pe punctul maxim de forma semiovala.

Nota 9.

Camerele sunt intretinute si aranjate, mici detalii ar fii insa de specificat, clima si curentul functioneaza doar in momentul in care cardul este atasat de aparatul de citire, curatenie zilnic dar o unda de superficial se vede, prosoape schimbate zilnic, baia igienizata dar vana cu siguranta ar trebuii schimbata e trecuta de prima tinerete, asa ca dus cu slapi obligatoriu. Balconul era spatios si cred ca era printre putinele lucruri ramase fidele arhitecturii traditionale grecesti.

Nota 8.

Restaurante:Unul principal+ patru secundare sa le spunem snack-bar sau gen fast food cu toate ca nu era doar papa congelata sau procesata, curat, luminos asezate strategic

Nota 9.

Preparate culinare:Total surprins de diversitate si calitatea preparatelor pot sa spun ca prin prisma aceasta se situeaza intre primele cinci resorturi cu all inclusive din vreo 8-9 tari unde am avut vacante vara. Salile si terasa curate si personal suficient pentru o buna si prompta servire.

Un colt era la fiecare masa esclusiv destinat preparatelor grecesti, foarte bun pus in valoare:branzeturi, tzatziki, mousaka, peste 5 feluri de masline, souvlaki, precum si sarmale in foi de vitza de vie.

Drinkurile cele non alcool erau de la o marca consacrat precum si ceva indigene, rele rau astea din urma, cele alcoolic erau de tip gastro indigene dar in cocktail aveau gust bun cu un mare plus pentru vinul rosu :)

Cu un minus pentru fructe, paleta slabuta si gust"ioc". Dar asta se explica si prin cultura gastronomica a turistilor aflati in club in proportie covarsitoare:British People's party club :)

Nota 9,5.

Aqua parc

Genial inclus in cadrul hotelului dispune de un numar de sapte topogane de viteza cu diferite inclinatii, tornado, mai multe topogane pe care se aluneca cu ajutorul colacilor pneumatici, o insula a piratilor, cu vas, tunuri de apa si multe tasnitori pentru cei mici si partea tare tot acest areal este inconjurat de un canal pe care se poate plutii doar cu colac sau saltea. o tura de leneveala si placere desavarsita pe acest lazy river dureaza circa 10 minute fara sa faci cel mai mic efort esti impins de jeturile aflate pe peretii canalului. Aici mai gasim si un bar precum si un restaurant cu terasa acoperita. Este amplasat separat de restul piscinelor clasice care dateaza de pe la inceputuri si se afla la aproximativ 3-400 de metrii de acestea.

Nota 10.

Vacanta in club

In cele doua saptamani petrecute in Sun Palace, am petrecut opt zile efectiv pentru relaxare, plaja la mare sau piscina, aqua park, doar seara ieseam prin localitate sau prin Rhodos Town aflat la 15 minute de Faliraki. In restul de 5 zile am incercat sa vedem insula atat cu masina cat si cu motocicleta, respectiv o frumoasa croaziera pe insula Simy.

Prima seara am avut si primul soc, am ajuns intr-un club sub dominatie britanica in jur de 90% din cei peste 1100 de turisti cazati, erau din insule. Glumeam cu cineva remarcand precum ca ,,asa multi britanici autentici nu am vazut nici la Londra :). Cunoscatorii cunosc fenomenul din marile metropole europene.

Tot programul clubului era stabilit dupa tabieturile lor., Dimineata pe la ora 8 (6 in Anglia) abia se spalau terasele, primii turisti coborau mahmuri din camera abia pe la 9 si mergeau ata la "tapul de Bere"ce credeati ca nu aveau cafea sau TEA with Milk, aveau dar pesemene ca omul in vacanta incearca alte freshuri :)

Seara si mai rau programul de spectacole incepea cu Mini Disco abia pe la 21.30 dupa care"Lovely Bingo Game":(pe la 22, dupa care spectacolul pe la 22.30 pana in jur de miezul noptii. Eiii si de aici cheful cel mare, adica sa curga berea se mai deschidea si un restaurant iar petrecerea dura cel putin pana pe la 2AM adica o ora rezonabila pentru britanici la ei acasa.

Oamenii erau veniti in clanuri, familii numeroase unele dintre ele erau reprezentate de trei generatii, altii erau veritabili clienti fideli ai clubului de multi ani iar aici se intalneau cu alte familii,

Aici se punea intrebarea sa fii cu ei sau impotriva lor, un fel de" to be or not to be "vs sa bei sau sa nu bei cu ei, bineinteles la bere nu aveai nici o sansa.

In rest ceva scandinavi, aici o familie de finlandezi mi-au povocat efectiv mila, erau saracii atat de albi si stravezii incat umblau infofoliti de le vedeai doar varful nasului si gambele, cand ieseau la soare chipul se schimonosea parca de durere asta fiind masculul, doamna cu rochie pana la genunchi, cei drept usoara dar tot sac de plaja se numea., Oameni acestia se sodomizau asa doar pentru kinderul de vreo 8 ani caruia i placea nespus topoganele si apa in general intrucat aproape nu iesea afara, poate si el se in felul acesta se apara de soare. O pereche mai in varsta de nemti si una mai tanara cu doi copii respectiv doua de romani erau marile exceptii.

Britanicii, va rog sa observati nu o sa spun "englezi" deoarece nu poti jignii un scotian mai rau decat numindu-l englez :), cu corpurile rozalii si bine lucrate la" sala de mese"la fast food, erau foarte activi, beau cat era ziua de lunga, mai intrau in apa in mare parte doar la piscina la mare nu prea veneau, cu toate ca plaja era excelenta dar probabil ca termenul "SEA"le aduce aminte de marea lor tulbure asa ca mai bine o evita. Berea era la butoi, o bere indigena fabricata chiar in Rhodos si era chiar buna la gust. precum si vestita Mythos, britanicii erau mari amatori si de cocktailuri pe care le beau la terase doar din pahare de unica folosinta doar la lobby bar se servea in pahare de sticla, se inelege cred motivul.

La sporturile acvatice, volei, polo nu excelau cu toate ca erau greu de depasit uneori mai usor sareai peste ei :) dar la karaoke erau chiar talentati, deh cantau in limba nativa dar m-a uimit lipsa lor de interes pentru cultura greaca, Am avut o seara greceasca un grup de dansatori si muzicanti care interpretau cantece celebre, dupa o jumatate de ora terasa unde se desfasura spectacolul era aproape goala in schimb intrau in delir daca in loc de ritmuri de bouzuki ar fii auzit un refren gen Robbie Williams.

La capitolul animatie pot spune ca erau chiar funny, un baiat de culoare si unul rotofei pe care toti il strigau cu apelativul, fatboy, erau clovnii perfecti si bineinteles erau britanici :)

Inca vreo trei baieti si vreo cinci fete faceau echipa care se straduia sa inveseleasca clientii hotelului si aveau chiar succes, pentru ca cei din urma erau mai tot timpul in "fumuri" :) . Eh, la vremuri noi, oameni noi.

In rest o atmosfera destinsa, de vacanta, parca erau niste copii care si-au gasit jucaria preferata, oricum hotelul nu este definitiv recomandat celor care cauta liniste si romantism, din aceasta cauza am insistat mai mult pe aceast aspect, fiind si primul review al hotelului Sun Palace scris pe AFA, cred ca asta ar fii caracteristica principala si cei care vor ajunge aici sa stie la ce sa se astepte:

Atentie cuib Britanic :) cu servicii bune si intr-o statiune foarte zgomotoasa dar cu o plaja si o mare in special de o culoare deosebita.

Trimis de claudiu 71 in 13.10.15 19:15:50
Validat / Publicat: 13.10.15 20:23:21

VIZUALIZĂRI: 3649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster70 [13.10.15 20:23:00] »

@claudiu 71 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19506

Mutat în rubrica "Sun Palace Hotel [Faliraki], RHODOS" (nou-creată pe sait)

danamandache [13.10.15 20:54:10] »

Savuros articol! Francisca ce zice? I - a placut cuibul Britanic?

claudiu 71 [13.10.15 22:33:57] »

@webmaster70 -

Gata am inserat si fotografiile, pozitia este exacta, becul rosu care apare pe harta

Nu stiu cum se face dar le stii de fiecare data

Merci.

claudiu 71 [13.10.15 22:38:55] »

@danamandache -

Pai, ce sa mai zic si eu fac haz de necaz.

Merg sa vad greci si grecoaice brunete si dau peste blonzi si bloande

Francisca nu prea am vazut-o la fata, dar i-am montat GPS asa ca am monitorizat toate "mouvemento".

Ne intalneam dimineata eu de la sirtaki si rasarit ea de prin pesteri, castele si alte discoteci sau cum le-o mai zice acum, ca alea erau in secolul trecut

calatorul [14.10.15 09:18:20] »

Frumoase locuri si frumoase poze, multumim pentru informatiile oferite si vacante frumoase in continuare!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.10.15 11:32:03] »

Din ianuarie astept review-ul acesta.

Ce s-a intamplat pana la urma cu celalalt hotel?

claudiu 71 [14.10.15 12:33:53] »

@calatorul50 -

Multumesc pentru interes, locurile sunt prielnice pentru vacante.

claudiu 71 [14.10.15 12:49:40] »

@Andox -

Salutari vecine .

Hotelul Doreta beach nu si-a respectat intelegerea fata de tour operatori, in legatura cu renovarile, aquapark etc, a ramas din februarie fara contracte asa ca s-a orientat rapid spre piata ruseasca.

A ajuns la o rata a recomandarilor de sub 50%, dar declara precum ca pentru la anul v-a fii TOTAL renovat, bun sa vedem cine-i mai crede.

Am fost in zona si pot spune ca am avut mare noroc, zona este fara retinere un fel de taram pustiu si neprietenos pentru turistii carora nu le place "sihastria"

plus ar fii doar apropierea de aeroport si pozitia fata de mare.

Minus: plaja, stanci, cum spunea si Iulian, avioanele care la cel mult 10 minute, zboara peste sezlong, de hotel, servicii etc. nu pot spune nimic.

Daca m-ai stii vreun hotel de 4-5* cu probleme, nu uita sa ma anunti

Vad ca stiu sa joc bine la cacealma

Faliraki este faina, precum o statiune pentru cei ce isi doresc o vacanta cu de toate, cei ce prefera linistea sa se orienteze spre vest sau localitati mai mici.

Foarte ieftina la capitol terase, restaurante, sub Rhodos town si mult sub Lindos asta datorita si marilor resorturi care aproape toate ofera all inclusive.

iulian68 [24.10.15 04:20:35] »

@claudiu 71 - Sa stii ca eu unul i-am ramas dator nevestii-mii cu un sejur reusit 100% in Rodos, mai ales ca Faliraki mi se pare cea mai buna alegere pe aceasta insula... Doreta era langa Nirvana, unde am stat noi, si anul trecut, desi nu a avut probleme tehnice, a avut o gramada de reclamatii, cel putin la nivel verbal. Noi am comunicat cu cei cazati acolo si stiam cam ce a fost. Foarte frumos ilustrata locatia ta, am sa intru "pe fir" sa vad daca ma descurc de un "deal"macar la sfert de cum l-ai avut tu!

claudiu 71 [26.10.15 09:39:07] »

@iulian68 -

Faliraki este pentru Rhodos un fel de"ombelico del mondo"

aproape de principalele obiective si cu o viata exuberanta, cum turistul intre 0-60 de ani asteapta

Pai incearca cu Doreta stii cum e, ulciorul merge de doua ori la apa

Nu pot spune "da, a fost ceea mai tare statiune de vara"dar doua saptamani au trecut foarte repede si asta spune totul.

In special la capitolul distractie nocturna aici se potriveste perfect hit-ul"Eu vara nu dorm... "

si acesta nu poti sa-l vezi si sa-l asculti decat fiind acolo, cazat.

Am intentia sa scriu un review, doar despre Faliraki si viata lui, vazuta prin ochii unui turist.

webmaster13 [10.11.15 09:20:14] »

calatorul, claudiu 71, danamandache, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂSun Palace Hotel: