ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.09.13
AUG-2015

Fara pretenţii, camere mici

Revin si eu cu câteva impresii... Rezervarea am făcut-o online cu aproximativ 3 săptămâni înainte având inclus în preţ cazare cu demipensiune. Pe 20 august seara, după o rupere de nori în Timisoara, am pornit la drum, sperând într-o vacanţă reuşită… A doua zi, în jurul orei 13.00 am ajuns la destinaţie.

Imediat ni sa oferit posibilitatea de a alege dintre 2 camere: una doar cu pat dublu si cu “tentative” de balcon cu vedere spre spate şi alta duble plus pat suplimentar cu vedere laterală spre mare, am ales-o pe ultima în ideea unei cafele cu privelişte parţială spre mare, amândouă situate la etajul doi.

Camera era mică, recent renovată, patul suplimentar era doar pentru copil nicidecum pentru un adult (din lipsa de spaţiu), baia mică, cu un ventilator, care făcea gălăgie destulă în lipsa unui geam, cădiţa de la duş fără perdea şi cel mai important, mai ales pentru doamne, era LIPSA uscătorului de păr. În cameră mai era un dulap şi o mască pentru frigider (care sa dovedit că era doar de decor) iar deasupra o mică oglindă si un CRT tv. Între cameră şi terasă era o uşă de termopan fără plasă de tânţari ci doar cu un fel de stor metallic.

Terasa foarte mică, cu o măsuţă rotundă şi două scăunele, dacă vroiai să treci la scăunelul care era situat după măsuţă trebuia ori să ai picioarele lungi ca să poţi trece peste măsuţă ori să o ridici şi să treci, deoarece măsuţa era aproape din perete în balustradă.

Am urcat bagajele fără a le despacheta (şi bine am făcut), repede am făcut un duş am coborât să mâncăm şi sotia repede la somn, eu cu cel mic am plecat să descoperim împrejurimile.

Seara după ce am servit masa toţi 3 la o terasă din zonă am pornit spre hotel. Ajunşi în cameră am avut parte de mici surprize: frigiderul NU răcea, am coborat sa-l caut pe dl Stelios dar nu ajunsese încă, la intoarcerea in camera am iesit pe “terasa” să savurez o bere rece luată de la bar si surpriză: unul din cele două scăunele a “evadat” în terasa vecinilor, apăi acum este … deranj mare … domnule Stelios atenţie vine nevasta furioasă …

După vreun sfert de oră cioc cioc la uşă cine este oare? Soţia cu mister Stelios care în momentul în care a intrat în cameră şi a văzut bagajele nedespachetate, indignarea de pe feţele noastre, invitaţia pe terasă să-i arăt “minunea” cu scăunelul şi mai ales faptul că am bătut un apropos că a doua zi s-ar putea să căutăm alt loc de cazare, sa hotărât să ne ofere a doua zi o altă camera, situată la parter de această dată.

A doua zi la ora 12.10 punct am primit cheile de la camera 110 … alta viaţă. Intrai într-un fel de antecameră unde era un pat destul ca să doarmă o persoană sau poate două dacă se deschide noi nu l-am incercat, tot acolo era si un dulap dublu plus un frigider mascat lipit de dulap, funcţional de data asta dar nici acesta nu răcea cine ştie ce dar mai bine ceva decât nimic, în stânga o baie mare dar tot fără perdea la cădiţa pentru duş şi de asemenea uscător de păr lipsă. Apă caldă non stop.

Camera drept în faţă cum intrai pe uşă, destul de mare, cu un pat dublu în mijloc un tv CRT, o măsuţă cu oglindă sub tv, două noptiere de o parte şi de alta a patului, AC inclus în preţ, fără sită de tânţari, cu geam termopan şi terasa … mare cu o masă rotundă normală şi două scaune de asemenea normale plus încă loc de un scaun mare.

Singurul dezavantaj era că nu aveai vedere la mare şi majoritatea celor cazaţi în hotel treceau prin dreptul terasei care totuşi nu era la nivelul căii de acces spre scări ci puţin mai sus poziţionata aprox 1,5 m.

Un aspect care era să-l uit: internetul wi-fi era într-adevăr functional şi chiar mergea bine pentru Grecia. Am avut ocazia să-l folosesc chiar şi pe plaja din dreptul hotelului.

Avea şi un mic colţişor, în spatele hotelului, unde erau un tobogan de plastic cu 3 trepte şi câteva jucării.

Dupa cum am precizat la început, am avut cazare cu demipensiune, însemnând mic dejun şi prânz sau cină la alegere, când doreai să mănânci dar mâncarea era aceeaşi indiferent că optai pentru prânz sau cina.

Micul dejun, acelaşi în fiecare dimineaţă, era compus din: 1 felie de şuncă presată şi una de cascaval de persoană, în rest cât vroiai: ouă fierte, unt, gem, cereale, finetti, iaurt, lapte, ceai, pâine. Cafeaua, destul de slabuţă, se dădea la porţie (cate o ceasca de persoana) iar sucul de portocale la fel câte un păhărel de persoană Fără măsline şi fără brânză feta.

Pentru prânz sau cina aveai de ales zilnic dintre două feluri de mâncare plus o salată şi un desert care nu erau la alegere, dar fără supe sau ciorbe, fără apă, bere etc. astea se plăteau separat. Nici în una din cele cinci zile petrecute aici NU sa repetat mâncarea de la prânz (noi am optat pentru prânz). Seara mâncam tot la ei la terasă, mi sa părut foarte bună şi cu gust gătită plus că aveai un discount de 10% dacă mâncai la ei şi cina (atenţie la discount chiar şi pe bon dar nu fiscal vor sa te pacaleasca).

Ceea ce NU mi-a plăcut era că dacă doreai să bei apă, îţi aducea o carafă rece, cu apă plată, de 1,5 L care te costa 1.5 euro.

Pentru a parca maşina erai nevoit să urci o pantă nebetonată cum de altfel era şi “parcarea” din partea stângă a hotelului unde erau aproximativ 10 locuri mai erau câteva în spatele hotelului şi deasemenea pe lateral cum urcai panta dar dacă aveai o maşină mai lungă era problemă cu parcarea.

Despre plajă câteva cuvinte: de la hotel coborai câteva trepte traversai o alee (nu pot spune stradă deoarece dacă veneau două maşini din sens opus cu greu puteau trece) coborai câteva trepte şi ajungeai pe plaja cu nisip dar nu fin şi pe alocuri cu pietricele, destul de curată cu excepţia mucurilor de ţigară.

Pentru 2 sezlonguri şi o umbrelă trebuia să faci o consumaţie de cel puţin 5 euro. Intrarea în mare cu probleme adică erau nişte pietre mari sau bolovani foarte bine şlefuiţi de-a lungul vremii care erau tare alunecoşi, apa se adâncea destul de repede în schimb era foarte limpede şi acceptabil de călduţă.

Pefkari este un loc liniştit dar dacă doriţi plaje cu nisip fin şi intrare lină în apă căutaţi altundeva pe insula.

Aceasta a fost prima parte a sejurului din acest an, despre celelalte 5 zile de vacanta am scris deja vezi impresii.

Sper să fi fost de folos celor care vor merge la acest hotel.

Trimis de nicky28tm in 13.10.15 14:38:03
Validat / Publicat: 13.10.15 18:46:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2697 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicky28tm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja Pefkari cu muntele Athos in fundal

webmaster70 [13.10.15 15:06:45] »

@nicky28tm - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

calatorul [14.10.15 08:36:11] »

Multumim pentru informatii, sunt binevenite la alegerea unei cazari acolo, se pare ca asa sunt pensiunile din zona. NOi am avut noroc de o cazare superba pe coasta de est, la Skala Panaghia, am descris/o si eu pentru curiosi. VAcante frumoase, si un vot.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.10.15 18:31:43] »

@nicky28tm - Am venit cu un SB! Vacanţe frumoase în continuare!

calatorul, irinad
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel [Pefkari]: