ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2010
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    SEP-2008

Grecia 10 zile - O excursie placuta desi putin obositoare

Prima oara am fost in Grecia intr-un circuit de 10 zile organizat de o agentie de turism din Bucuresti. Excursia a durat 10 zile si a costat 340 de euro. Pretul a inclus 9 nopti de cazare la hoteluri de 2 si 3 stele si am avut asigurate 10 mic dejunuri in regim bufet suedez. Nu stiu daca pot mentiona numele agentiei, asa ca voi trece mai departe si voi incerca sa prezint cat mai succint programul din fiecare zi si obiectivele vizitate. Nu voi insista prea mult asupra lor intrucat cele mai multe dintre acestea, daca nu toate, beneficiaza deja de descrieri generoase.

Plecarea s-a facut din Bucuresti, din centrul Pietei Victoria la ora 6 dimineata. Urma sa ne deplasam spre Giurgiu, apoi sa traversam Bulgaria si cazarea trebuia sa fie in Grecia, aproape de granita, la Sidirokastro. Suntem intrebati daca dorim sa facem un ocol si sa vizitam si manastirea Rila, care nu era in program, pentru suma de 5 euro de persoana. Suntem cu totii de acord, stiind ca este una dintre cele mai mari si mai cunoscute manastiri din Bulgaria. Drumul pana la manastire este foarte pitoresc, aceasta fiind situata intr-o zona muntoasa. Manastirea este intr-adevar foarte frumoasa, suntem impresionati indeosebi de catapeteasma din aur si la muzeul manastirii admiram o cruce facuta de un calugar dintr-o singura bucata de lemn si pe care sunt pictate sute de scene religioase in miniatura.

Cu putin inainte sa ajungem la granita cu Grecia suntem anuntati ca s-a schimbat locatia de cazare si, in loc de Sidirokastro, vom ramane peste noapte in Bulgaria, in orasul Sandanski. Hotelul se gaseste la periferie, are patru stele si este foarte luxos. Nu suntem totusi incantati pentru ca aflam ca a doua zi trebuie sa ne trezim la 6 dimineata pentru a putea respecta desfasuratorul excursiei. Pierdem timp pretios ramanand aici dar nu putem schimba nimic. Reusim doar sa primim micul dejun la pachet si astfel sa mai castigam o ora de dormit.

A doua zi plecam spre Grecia - Ouranopolis pentru a efectua croaziera la Muntele Athos. Dupa ce facem turul manastirilor, in pauza de pranz cativa reusim si sa facem prima baie, dar cu grija pentru ca in apa sunt pietre destul de mari si arici de mare. Apa insa este foarte calda. Plecam apoi mai departe spre Salonic unde vizitam moastele Sfantului Dumitru de la biserica cu acelasi nume. In timpul liber ne mai plimbam putin pe faleza, catre Turnul Alb, care, din pacate, era inchis. Facem turul orasului si admiram din mers, cat reusim, Arcul lui Galerius, Rotonda, Bulevardul Egnatia, Bulevardul Expozitiei, Piata Aristotel, statuile ecvestre ale lui Constantin si Alexandru cel Mare. Ne cazam seara in jur de 21.00 la un motel frumos din zona Platamonas.

In ziua a treia ne deplasam spre Termopile pentru a vedea monumentul regelui spartan Leonidas. Plecam apoi spre Delphi unde vizitam cel mai important oracol al lumii antice, considerat de greci buricul Pamantului. Avem la dispozitie o ora jumatate sa vedem atat muzeul cat si ruinele antice. Reusesc in viteza sa urc dealul, sa fac cateva fotografii, desi caldura era naucitoare, si apoi, rapid, trec in revista exponatele din muzeu. Imi doresc sa avem mai mult timp dar, din pacate, trebuie sa ajungem pana se insereaza la Capul Sunion, sa admiram apusul de soare atat de renumit. Drumul insa este lung si, din pacate, ajungem cand este deja noapte si templul lui Poseidon este si el inchis. Plecam spre Atena unde ramanem timp de 3 nopti. Aici ne cazam destul de central, aproape de Piata Omonia, la hotel Cosmos. Este cea mai slaba cazare din toata excursia. Hotelul este invechit, galagios si neintretinut. Liftul este stricat si trebuie sa urcam bagajele pe scari. Aerul conditionat se plateste separat, 4 euro/noapte. Micul dejun se serveste de data aceasta la portie si este foarte saracacios, de proasta calitate. In fiecare dimineata primim invariabil acelasi lucru. Personalul de la restaurant, in special, ne trateaza cu raceala si numara incontinu portiile de pe masa de teama, probabil, sa nu manance cineva o portie in plus.

Noaptea nu ne putem odihni din cauza caldurii si a galagiei. Cineva incearca sa fure o masina si se isca un adevarat scandal in strada. Pana dimineata tarziu se aud grupuri zgomotoase trecand pe sub ferestrele noastre sau scutere ambreiate la maxim. Acelasi scenariu se repeta in fiecare noapte.

In dimineata zilei a patra facem turul Atenei cu autocarul. Vedem complexul Acropole, Stadionul Olimpic, Palatul Parlamentului – asistam si la schimbarea garzii, Piata Sintagma, Academia, Universitatea. In timpul liber urc pe Acropole, vizitez Parthenonul dedicat zeitei Athena, Erechteionul, templul lui Nike si Pantheonul. De sus privelistea asupra orasului este splendida. Desi septembrie si aici este foarte cald. Cobor apoi in cartierul Plaka si ma pierd pe stradutele pline de taverne si buticuri.

In ziua a cincea am ales sa merg in croaziera optionala pe Marea Egee care a costat 85 euro. Am vizitat 3 insule de o frumusete rara: Hydra, Poros si Egina. Din pacate se sta doar in jur de 45 de minute pe o insula, in Egina, doar, ramanem o ora jumatate si profit sa mai fac o baie in marea calda si incredibil de transparenta.

In ziua a sasea plecam spre Canalul Corint care leaga Marea Egee de Marea Ionica. Vizitam Epidaurus, teatru antic in aer liber cu o acustica deosebita. Dupa-amiaza poposim la Nafplio, un oras deosebit de pitoresc cu stradute medievale in stil venetian. Si aici mi-as fi dorit sa stam mai mult, o ora mi se pare total insuficient. Mergem apoi la Micene unde vizitam ruinele cetatii si Mormantul lui Agamemnon. Se renunta la vizita la Sparta intrucat ni se spune ca nu avem ce vedea, neexistand vestigii. Cazarea se face la un motel cochet din zona Olimpia-Pirgos.

In ziua a saptea vizitam Sanctuarul Olimpic din Olimpia iar de aici ne indreptam spre orasul Patras, loc de pelerinaj, unde vedem moastele Sfantului Andrei si crucea pe care a fost rastignit. Traversam apoi Marea Ionica din Peloponez spre Grecia continentala pe un pod impresionant care ne taie respiratia - Rio-Antirrio.

Seara ajungem in Corfu unde ne cazam in Ipsos la un hotel aflat la 50 de m de mare. Apa este inca calda si de-abia asteptam sa ne racorim putin.

A doua zi dimineata, ziua a opta ma trezesc cu noaptea in cap sa mai fac o ultima baie. Sincer, nu as mai fi plecat... Ne apropiam si de sfarsitul excursiei... Mergem insa sa vizitam Palatul Achilion, ridicat pentru Elisabeta, imparateasa Austriei ca o alinare pentru sufletul ei. Seara ne cazam in Kalambaka, la un hotel deosebit de cochet, situat chiar in centru, decorat cu foarte mult bun gust.

Dimineata vizitam centrul de comercializare si confectionare a icoanelor de la Zindros unde se poate plati si cu cardul. Vizitam apoi Manastirea suspendata Marele Meteor si apoi Manastirea Varlaam. Peisajul este spectaculos, dar acum accesul se face cu usurinta pe trepte sapate in piatra, de unde privelistea este ametitoare. Plecam cu sufletul plin de lumina mai departe si vizitam biserica Sf. Paraschiva, loc sfant pentru alinarea durerilor.

Ramanem putin aici, doar cat sa ne inchinam si sa luam niste apa sfintita. Ne indreptam apoi spre Paralia Katerini, celebra de acum statiune unde isi petrec multi romani concediile. Aici ramanem timp de 2 ore timp in care facem mici cumparaturi. O haina scurta de piele este in jur de 90 de euro, ultimul pret.

Mi se pare o statiune aglomerata, foarte asemanatoare cu cele de la noi, poate si pentru ca auzi romaneste la tot pasul...

Ultima cazare se face la hotel Olympic in Sidirokastro, un orasel frumos aproape de granita cu Romania Bulgaria. Dimineata plecam spre tara si seara la orele 23 suntem in Piata Victoriei.

Excursia a fost destul de obositoare, in fiecare dimineata ne trezeam la ora 7 si se calatorea pana seara tarziu, in jur de orele 21, 22 chiar. Am reusit sa vad foarte multe locuri, obiective, desi mai mult pe fuga. Ar fi fost necesar probabil un timp cel putin dublu sa putem sa le vizitam pe indelete, dar banuiam asta de la bun inceput. Popas se facea in fiecare zi la pranz, in locuri stabilite de ghida, de regula la restaurante sau fast-fooduri din afara localitatilor. Autocarul era de 2 stele, destul de confortabil, cu AC si video iar soferii au condus foarte bine tot timpul. Maiestria lor s-a vazut mai ales in serpentinele din Muntii Pindului, un traseu spectaculos, ce se aseamana cu Transfagarasanul.

In timpul calatoriei ghida ne punea documentare video despre Grecia, muzica greceasca, organiza mici concursuri si intotdeauna ne prezenta, chiar daca succint, obiectivele pe care urma sa le vizitam. Nu avea insa voie sa ne ofere ghidaj in incinta muzeelor, unde trebuia sa ne descurcam cu descrierile de acolo. Per ansamblu am fost multumita de excursie. Mi-am putut forma o imagine de ansamblu asupra Greciei si frumusetea locurilor vizitate a biruit oboseala acumulata in cele 10 zile de calatorie.

Trimis de krondia* in 30.01.10 22:22:34

VIZUALIZĂRI: 8740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Croaziera Muntele Athos

Sanziana [30.01.10 22:37:25] »

a fost un adevarat tur de forta dupa cum vad.Ai si ceva poze de pe traseu?

krondia* [30.01.10 22:38:57] »

Da, bine zis... Acum se incarca si pozele

ileanaxperta* [31.01.10 00:13:46] »

Krondia, te felicit sincer pt. turul de forta facut cred eu cu Ag. O...sau cel putin ea este turoperatorul pt. stiu f. bine programele si mai ales ca si eu am mers de cateva ori prin aceasta agentie si am fost multumita pana acum. Stiu ca au programe f. incarcate, condensate, vezi multe pe traseu, este f. obositor dar e bine sa vezi partea cea mai buna a lucrurilor si anume ca, ce-i drept, dai mai mult cu nasu', cum se zice, dar si ai posibilitatea la pretul dat sa vezi f. multe locuri si obiective turistice. Asa se intampla in circuite, te trezesti cu noaptea-n cap, pt. a avea timp sa atingi toate ob. turistice din planul excursiei.

Iar Paralia s-a cam smecherit cu preturile lor pe o haina, acolo erau cele mai mici preturi...nu 90 euro pe o scurta de piele, din ce stiam si vazusem eu, o puteai lua si la 40 euro. Poate acum depinde si de model si piele, dar...Hm, daca era atunci criza, mai ziceam, dar asa...

Nu te supara, dar cred ca din cauza grabei , poate ai facut o mica confuzie, (sorry de cacofonie neintentionata), sa nu-i zic greseala, si anume ai vrut sa zici in fraza: "Ultima cazare se face la hotel Olympic in Sidirokastro, un orasel frumos aproape de granita cu Romania" de fapt este la granita cu Bulgaria, nu? pt. ca Romania nu se invecineaza pe nicaieri, din ce stiu eu, cu Grecia...

De-abia astept sa-ti vad si pozele. De la mine ai oricum punctajul maxim, 100....

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [31.01.10 09:13:10] »

Da da , ce bine ar fi sa se invecineze Romania cu Grecia, am sperat un pic dar dupa aia mi-am dat seama ca nu putem face sa dispara Bulgaria decat in vise. Agentia e inca buna si face multe excursii dar am inteles ca anul trecut multe s-au anulat din lipsa de clienti, care sunt de obicei oameni care au timp liber mai mult si dispozitia sa alerge atat, eu am dispozitia m-am nascut cu ea dar nu pot lipsi niciodata 10 zile la rand si inca sunt la varsta la care definitia mea este ca sunt o prelungire inutila a masinii mele. Foarte interesanta expunerea ta pentru care iti multumim, ne vom inspira de aici pe unde sa ne ducem in viitoarele noastre excursii. Oricum aveam pe lista multe din ele, am niste prieteni care vor neaparat sa ajunga pe Hydra parca insula unde a trait omul ala... Leonard Cohen care are o casa aici transformata in loc de cult de catre fani. Deci un om cult, cultivat a putut sa traiasca mai mult de 10 ani aici in conditii destul de vitrege fara curent, intr-o casuta simpla insa pe o insula frumoasa in Mediterana, cred ca si eu as putea asta...

Asteptam si pozele Krondia. Si te asteptam si cu alte articole.

krondia* [31.01.10 09:16:59] »

Acesta este tur operatorul si intr-adevar au circuite foarte bune. Pentru mine nu a fost chiar atat de obositor si bucuria de a vedea atat de multe lucruri a fost mult mai mare.

Detaliile mai "tehnice" le-am redat pentru cei care doresc sa opteze pentru o astfel de excursie. Este bine sa stie de la inceput la ce sa se astepte. Agentia nu iti spune unele lucruri. Pentru cei care vor sa se si odihneasca pot alege combinatia sejur cu circuit.

Multumesc pentru erata, Sidirokastro se gaseste intr-adevar la granita cu Bulgaria... Rog webmasterul sa modifice. Multumesc

krondia* [31.01.10 09:34:27] »

Hydra este o insula foarte frumoasa din Marea Egee, aici mi-a placut cel mai mult. Se ajunge foarte repede cu ferry din portul Pireu. Si celelalte 2 insule, Poros si Egina sunt foarte frumoase, Egina este mult mai mare, aici se pot vizita moastele Sfantului Nectarie. Mie mi-a placut insa Hydra pentru ca isi pastreaza farmecul traditional. Aici nu circula masini deloc (cu exceptia celor de la salubritate), de altfel ar fi si imposibil pentru cat de inguste sunt stradutele si casele de un alb imaculat sunt dispuse in amfiteatru. Turistii pot opta pentru mici calatorii in spinarea magarusilor.

webmaster77 [31.01.10 12:57:42] »

krondia, am redenumit sectiunea proaspat creata de tine cu ocazia acestui review in "Circuit Grecia" - sectiune in care speram sa mai posteze si alti useri care au facut astfel de excursii.

krondia* [31.01.10 17:53:52] »

Sectiunea era deja creata si se numea chiar 10 zile in Grecia

krondia* [31.01.10 19:09:19] »

As dori sa insotesc randurile de mai sus de acest videoclip. Multumesc

webmasterXY* [31.01.10 20:03:45] »

Krondia, felicitari atat pentru review cat si pentru frumoasa alegere muzicala!

Admin [31.01.10 20:33:20] »

din punctul meu de vedere, este un review mai mult decat perfect, este cred review-ul ideal

Iar timpul si sufletul investit de autoare ar merita recompensat cu un numar inzecit de pma pentru fiecare vot primit!

krondia* [31.01.10 20:42:19] »

Multumesc frumos pentru aprecieri. Este adevarat, am pus mult suflet. Am asteptat sa am timpul necesar sa pot sa imi adun gandurile, sa nu imi scape ceva si am vrut neaparat sa prezint excursia in ansamblu, nu pe bucatele, cu regretul de a nu ma fi putut opri mai mult la fiecare obiectiv vizitat.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.02.10 06:43:15] »

Si acum ca sa pun capac la acest review frumos si interesant va invit sa vedeti un Film cu subiect excursie cu autocarul in Grecia, o comedie draguta usoara de familie: "My life in ruins". Am simtit ca revad filmul citind randurile de aici, hotelul prost din Athena caruia nu-i merge liftul si aerul conditionat e prezent in film dar nu in Athena. Cei care au facut excursii cu autocarul se vor recunoaste macar in parte printre personaje sau vor recunoaste o mare parte din situatiile create acolo. Protagonista este Nia Vardalos din "Nunta a la grek"

Asa ca daca inca nu l-ati vazut va rog faceti rost de el sau duceti-va la cinema, pe romaneste a fost tradus parca Viata mea printre ruine si a aparut si pe dvd. Eu am in laptop peste tot cu mine adica doua filme: Mamma mia si My life in ruins, ma binedispun oriunde as fi.

krondia* [02.02.10 09:32:09] »

Multumim de pont. Caut filmul si revin.

On topic: am descoperit intre timp ca hotelul Cosmos din Atena figureaza pe net la cele mai proaste hoteluri din Europa si cu asta cred ca am spus totul.

De regula la circuite agentiile de turism (turoperatorii) omit sa mentioneze hotelurile unde vor avea loc cazarile, precizeaza doar zonele (zona insemnand un motel in afara orasului) sau orasul.

Oricum, cum bine spunea ileana, la banii astia pe cont propriu nu ai reusi sa vezi atatea, din acest punct de vedere excursia merita din plin. Doar programul este foarte aglomerat, se parcurg multi kilometri si nu reusesti intotdeauna sa vezi tot ce ti-ai propus. Mentionez ca intrarile la obiectivele de turism s-au platit separat si nu erau obligatorii. Puteai vizita un obiectiv doar daca doreai acest lucru.

Pentru webmaster: Rog sa inlocuiasca "Romania" cu "Bulgaria" in fraza: "Ultima cazare se face la hotel Olympic in Sidirokastro, un orasel frumos aproape de granita cu Romania". Multumesc si pentru includerea linkurilor in review.

Admin [02.02.10 12:14:54] »

krondia: done.

ileanaxperta* [02.02.10 17:28:29] »

Da, e super filmul, traducerea este "Sejur cu surprize", l-am vazut in toamna cum a aparut, apoi l-au tras copiii pe PC si ma uit la el de cate ori am ceva timp (deh, cam putin), dar mai ales cand mi se face un dor nebun de Grecia...

Un alt pont: mergeti si la "Vacanta All Inclusive" (titlul original Couple retreat) alt film excelent, cu alte peisaje de vis din alta zona a lumii. N-o sa regretati, nici un moment...de plictiseala...

biancuta [05.02.10 09:52:57] »

Am facut si eu un circuit Grecia pana la Meteore, dar noi nu ne-am intors pe acelasi drum si am luat-o spre Edessa.

Atena a ramas un "of" dupa care suspin, dar trebuie sa ajung si acolo. E un oras superb, cu multa istorie.

Foarte multe amanunte utile in acest review, asa ca meriti 100 pct. si superbonusul care se va acorda la acest al 7-lea vot.

krondia* [05.02.10 10:34:15] »

Multumesc, biancuta.

Atena este, intr-adevar, un loc incarcat de istorie. Iti recomand sa o vizitezi primavara sau toamna, cand am fost eu in septembrie erau peste 30 de grade iar pe Acropole, unde nu e pic de umbra, caldura te naucea pur si simplu. Si neaparat sa ajungi si in Plaka, unde sunt taverne si magazine de toate felurile. Preturile sunt pentru toate buzunarele.

Seara, insa, marturisesc ca Atena nu mi s-a mai parut atat de fascinanta, dimpotriva, am avut in permanenta un sentiment de nesiguranta pe strada.Am fost si sfatuiti, de altfel, sa nu iesim pe cont propriu, sa nu ne indepartam prea mult de hotel. Femei pe strada seara nu am prea vazut, grecii circula de obicei in grupuri mai mari, sunt galagiosi. Chiar si pana la buticul din apropierea hotelului mergeam in grup. Stradutele erau destul de slab luminate. Foarte surprinsa am fost si cand am vazut dimineata oameni ai strazii cum isi strangeau "patul" chiar din zona verde din centrul pietei Omonia sub privirile politistilor. Aceasta a fost partea care m-a incantat mai putin, in rest, in zona centrala cel putin, vestigii la tot pasul.

biancuta [05.02.10 10:43:53] »

Multumesc, krondia, imi aduci informatii noi in legatura cu securitatea personala aici, in Grecia. Si in prezent, am vazut ca sunt greve, au fost si anul trecut ceva atentate, care probabil ca dau un sentiment de nesiguranta. Si eu cand am fost in Salonic am vazut pe foarte multe ziduri inscriptii cu spray-uri cu vopsea, care m-au dus cu gandul la miscari anarhiste ce pot genera, intr-adevar, sentimentul de teama.

anamariaandone [16.11.14 16:52:49] »

@krondia - Buna ziua! Vad ca articolul dumneavoastra este mai vechi dar as vrea sa stiu daca mai este disponibil in aceeasi forma la agentia respectiva. Nu va cer sa-i faceti reclama doar sa-mi dati de inteles cum sa procedez sa aflu. Eu am gasit alte oferte dar nu sunt atat de compleze ca acestea. Va multumesc cu anticipatie! AnaMaria

virginel [16.11.18 09:45:40] »

@krondia: Buna ziua. Review util, detaliat. Dorim sa facem circuit Grecia insa acum am gasit oferte cu traversarea Marii Adriatice 9-10h. Nu este ptr. noi optiunea cea mai buna. Va rog frumos sa ne spuneti cu ce agentie ati mers. Multumesc

krondia* [19.11.18 22:56:52] »

Agentia era Omnia, cred ca pot sa-i spun numele pentru ca nu mai exista.

virginel [20.11.18 08:10:51] »

@krondia: Multumesc. Din pacate ofertele de acum nu au programul acesta.

anamariaandone, biancuta, ileanaxperta*, ionescunic, krondia*, Sanziana, virginel
    Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Grecia: