ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2015
DE zake
ÎNSCRIS: 27.05.15
JUN-2013

Coasta de Azur - Insula Saint Honorat

Costa de azur reprezinta, dupa propria-mi parere, una dintre cele mai frumoase si luxoase regiuni din Europa. Cand spui Coasta de Azur, te gandesti la Franta, iar mintea iti fuge la mancaruri fine si bauturi alese, parfumuri speciale si oameni cu bun simt, norocosi oarecum ca s-au nascut intr-o zona atat de favorizata.

Ajunsi pe aceste meleaguri, ti se deschid o sumedenie de itinerarii, care mai de care mai interesante, mai placute si incarcate de istorie, incepand cu jandarmii lui Louis de Funes de la Saint Tropez si terminand cu luxosul si opulentul Casino de la Monte Carlo.

Odata popositi in celebrul Cannes, dupa ce v-ati familiarizat cu faimosul bulevard La Croisette si deja banalul covor rosu, va recomand sa va rezervati pentru a doua zi, un bilet in valoare de 10 euro cu care, la bordul unei luxoase ambarcatiuni va veti teleporta in timp, in mijlocul unei insule plina de istorie si religie, intitulata Saint Honorat (dupa numele calugarelui Honoratus nascut in anul 370), surioara mai mica a insulei Saint Marguerite, ambele din grupul de insule Lerins.

Plecarea are loc din portul Cannes in fiecre zi, incepand cu orele 10, in total 3 curse pe zi la intervale de aproximativ 2 ore iar calatoria dureaza in jur de 30 de minute, care trec extrem de repede, avand in vedere ca pana la destinatie, aveti placerea de a admira celebra insula Marguerita, iar panorama orasului Cannes ce incepe sa se contureze la orizont, te lasa fara suflare.

Odata ajunsi pe insula, esti informat ca ultimul vapor spre continent va pleca la orele 16 si esti rugat sa-ti iei toate masurile de precautie pentru a fi prezent la ora stabilita pentru imbarcare, deoarece prezenta pe insula Saint Honorat pe timpul noptii nu este permisa.

Asadar ne pornim la drum si incercam sa nu ne abatem de la itinerariul prestabilit, astfel incat, in cele cateva ore avute la dispozitie sa bifam toate atractiile turistice de pe micuta insula.

Primul popas l-am facut la biserica Sf Patrik, protectorul Irlandei, o constructie misterioasa, dar extrem de bine ingrijita si cocheta, cu alei atent pietruite, incadrate de pereti impodobiti cu flori frumos colorate. Aici listea parca este la ea acasa, iar daca inchizi ochii, parca auzi pasii vechilor calugari catolici ce populau in trecut acest frumos asezamant.

Am parasit acesta locatie pentru a admira, la inceput din departare, iar apoi in amanunt, fortareata insulei, o impunatoare constructie aflata la malul marii, ce avea rolul de a apara locuitorii insulei de invadatorii acelor vremuri. Odata ajunsi in interiorul fortaretei, cunoscuta si sub denumirea de fortareata Saint Croix, ai posibilitatea sa urci pana la etajele superioare, de unde superba insula parca ti se ofera in totalitate, printr-o imagine panoramica de exceptie a manastirii Saint Honorat, care iti taie rasuflarea.

Dupa cateva ore de hoinareala pe treptele inguste si incaperile capelei, am considerat necesar sa parasim locatia si sa incercam delicatesele frantuzesti, pe singurul bar-restaurant de pe insula, La Tonelle, unde la umbra pomilor, in mijlocul naturii poti servi bauturi racoritoare si nu numai si diverse preparate de tip snaks.

Presati de timp si cu ultimul vaporas in imediata apropiere, gata sa duca ultimii turisti inapoi in civilizatia si luxul de la Cannes, ne-am imbarcat nemultumiti oarecum pentru ca nu ma reusit sa trecem in revista celelalte atractii de pe insula.

Ne-am promis sa revenim in zona, poate peste cativa ani, cu siguranta mai bine documentati, pentru a revedea si gusta pe indelete aceste frumoase si linistite insule Lerins, incarcate de istorie.

Trimis de zake in 11.10.15 12:58:12
Validat / Publicat: 11.10.15 14:44:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zake); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 cochete ambarcatiuni

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: