ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2015
DE zake
ÎNSCRIS: 27.05.15
SEP-2013

Bali - un must see!

Trebuie sa recunosc ca imi face o placere deosebita sa va incant cu articole si desrieri ale unor destinatii si locatii mai speciale, mai putin vizitate de domniile voastre, dar, tinand cont de comuniatatea AFA, care este intr-o continua dezvoltare, acest lucru imi este aproape imposibil.

Nu cred ca exista colt de pe pamant, despre care vreun scump coleg AFA, amator de seri nesfarsite petrecute in fata calculatorului, sa nu fi scris cateva randuri despre experienta turistica avuta.

Personal, am considerat oportun sa continui povestioarele despre drumetiile mele, iar azi a venit randul minunatei insule indoneziene, Bali, o urmare oarecum fireasca a articolului prezentat in urma cu ceva vreme, despre un luxos resort in care am fost cazati, Ayana Resort & Spa.

Despre Bali s-a scris mult si s-a scris foarte frumos! Felicitari MonaSerban, Mona 77, Roxana. Tomina, Bianca. Beatrice, Andreea72, AndreeaH si altii. Nu cred ca a ramas vrun aspect nepunctat, astfel incat, orcine doreste sa initieze o calatorie in Bali, pe baza articolelor voastre va fi extrem de informat si cu siguranta se va bucura deplin de aceasta superba locatie.

In ceea ce ma priveste, pot spune ca, datorita locatiei de vis in care am fost cazat, pur si simplu am intrat intr-o stare de betie, care m-a impiedicat sa evadez si sa vizitez restul insulei.

In Bali iti trebuie timp, iti trebuie liniste, ai nevoie de cel putin o saptamana in care sa bifezi macar principalele obiective turistice, in care sa cunosti balinezii, acesti oameni minunati, blanzi, respectuosi si credinciosi.

Asadar, profitand de o zi mai putin insorita de semptembrie, cu greu ne-am desprins din paradisul Ayana, pregatiti sa dam piept cu o lume noua, total diferita de cea din interiorul resortului.

Trebuie sa recunosc ca ma documentasem cu mult timp inainte cu privire la destinatiile ce urmau a fi vizitate, dar ca de fiecare data, socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea de la targ. Spun asta deoarece, desi Bali nu este o insula foarte mare, este o locatie extrem, extrem de aglomerata. In concluzie, din cele 5 temple care urmau a fi vizitate, doar 2 au fost punctate.

Inca de la iesirea din resort, taxiul in care am fost imbarcati a fost pur si simplu flancat de 20 de scutere. Scutere de tot felul, marea majoritate conduse de minori, sau femei trecute de o anumita varsta, dar cu siguranta toate avand inspectia tehnica expirata. Dar pe cine intereseaza? :)

Bali este fascinant. La fiecare colt de strada te saluta cate un templu, pregatit parca sa-ti alunge si ultimele urme de energie negativa care iti mai bantuie prin corp. Strazile glomerate, ticsite de oameni blanzi cu o statura miniona, dar aflati intr o forfota continua, iti lasa impreia unui imens furnicar. Sa cobori din taxi si s-o iei la pas prin Bali mi se pare o mica aventura, si nu din cauza securitatii ci mai degraba datorita riscului de a te rataci prin labirintul infinitelor temple. Aproximativ 20.000 de temple se gasesc pe micuta insula.

In jurul pranzului am ajuns la primul obiectiv vizat, respectiv templul Tirta Empul, construit in jurul anului 1000, in vecinatatea localitatii Tampaksiring. Acest sfant locas de cult te impresioneaza prin amplasament, aflat in mijlocul unei mici jungle, numarul mare de turisti veniti ca la un adevarat pelerinaj, dar si densitatea crescuta de constructii sfinte. Tinuta este obligatorie. Inca de la intrare, am primit un soi de paturica, menita sa acopere picioarele dezgolite. In interiorul templului, troneaza o mica zona de imbaiere, despre care batranii balinezi spun ca ajuta la spalarea pacatelor si ajuta la sanatate.

Desi alocasem acestui punct turistic doar 1 ora, pot spune ca timpul efectiv a zburat si ne-au fost rapite 4 ore din program. Abia la plecare am inteles zambetul soferului de taxi, pe care il avertizasem sa revina la locul stabilit si sa ne astepte peste aproxmativ 1 ora. In Bali, timpul trece alftel...

Asadar, ne am luat ramas bun de la frumosul templu balinez, cu regretul ca n am avut curajul necesar sa ne imbaiem in apa miraculoasa (vreau sa cred ca acest lucru ar fi fost permis si turistilor, desi am vazut doar localnicii imbaindu-se), si am transmis soferului urmatorul azimut: loclitatea Ubud. Soferul a zambit politicos, si intr-o engleza cu puternic accent asiatic ne-a comunicat ca nu ne vom incadra in timp, si ne-a recomandat sa alegem urmatoarea destinatie, singura care mai putea fi vizitata in cursul acelei zile.

Ce sa vizitezi? Incotro s-o apuci? La ce sa renunti? Intrebari foarte delicate cu raspunsuri greu de dat...

Am ales templul Tanah Lot, considerat pe buna dreptate unul dintre cele mai frumoase destinatii turistice, situat pe coasta de vest a insulei Bali, la 20 de km de capitala Denpasar.

Construit in jurul seculului al 15-lea de mai multi pescari, la indemnul preotului Nirartha, templul reprezinta o adevarata minune a lumii. Cocotat pe o stanca rupta din tarm, aceasta atractie este vizitata anual de milioane de turisti, oferindu-le momente speciale de relaxare si unul dintre cele mai frumoase apusuri vazute pe pamant. In anii 1990, au fost alocate mai multe milioane de dolari pentru restaurarea si consolidarea templului, care se afla la un pas sa se prabuseasca in mare.

Frumosul templu ne-a incantat vizual si ne a incarcat cu energie pe parcursul celor 3 ore petrecute acolo. Cu greu am reusit sa ne desprindem de superbul apus si templul Tanah Lot, obligati si impinsi oarecum de la spate de respectul pentru partenerul nostru de drum, respectiv soferul de taxi, un om deosebit, care, desi nu foarte vorbaret, s-a facut placut prin mult calm si bun simt.

Am ajuns la portile hotelului tarziu in noapte, cu un decalaj destul de insemnat fata de ora stabilita initial cu angajatii hotelului, lucru care nu parut sa-l deranjeze pe amicul nostru. Ne am luat la revedere cu zambetul pe buze, i-am multumit pentru rabdarea avuta cu noi si intelegerea de care a dat dovata in fata curiozitatilor si avalanselor de intrebari referitoare la toate domeniile care iti pot veni in minte si la minunatiile care le intalnesti la tot pasul. Probabil era obisnuit de a lungul anilor cu sutele de turisti care i au calcat pragul masinii.

Acesta e Bali, descris in cateva fraze, vazut prin ochii unui fascinat turist roman, ramas fara cuvinte, ratacit pe cealalta parte a Pamantului. Un colt de rai in care timpul parca are alte valori si care te face sa intelegi pe deplin sensul proverbului... Esentele tari se tin in recipiente mici!!

Mergeti in Bali, daca aveti posibilitatea, macar o data in viata si cu siguranta veti fi mandri ca Ati Fost Acolo!

Trimis de zake in 10.10.15 16:34:31
Validat / Publicat: 10.10.15 17:36:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 3717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zake); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Tanah Lot

monaserban
[10.10.15 21:48:38]

iti multumesc pt felicitari.

Bravo

si pentru mine ramane, deocamdata cea mai frumoasa locatie pe care am vizitat-to. Sincer as fi vrut ca ziua sa aiba 35 de ore sa pot sa cuprind cat mai mult

zakeAUTOR REVIEW
[11.10.15 00:13:58]

@monaserban - Si la mine tot numarul unu a ramas... Urmeaza in martie Hawaii, sa vedem daca va fi detronat Bali...

monaserban
[11.10.15 00:21:00]

@zake - wow!!!

Felicitari

Lyssys
[11.10.15 11:02:24]

@zake - Felicitări, echipa României (PH 26!) aţi câştigat superbonusul!

Multe vacanţe de vis să aveţi!

zakeAUTOR REVIEW
[11.10.15 11:22:12]

@Lyssys - Multumim frumos! Doamne ajuta, la toata lumea...

Lyssys, monaserban, zake
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: