ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2015
ÎNSCRIS: 07.09.14
JUL-2015

7000 km în 4 zile

Nu am mai scris de mult aici si m-a luat astazi cheful de tastat.

Am sa va povestesc cum am facut eu 7000 km in 4 zile.

Am plecat in luna Iulie in UK cu masina.

Am avut treaba in UK si am plecat cu un prieten ca sa ne fie mai usor in drumul lung pe care il aveam de parcurs.

Traseul ales a fost urmatorul :

Bucuresti - Pitesti- Rm. Valcea - Sibiu - Arad - Nadlac - Szeget - Budapesta - Tatabanya - Gyor - Viena - Linz - Passau - Regensburg - Nurnberg - Wurzburg - Frankfurt - Koln - Aachen - Maastricht - Bruxelles - Gent - Bruges - Callais - Dover - Ashford - Londra - Luton - Northampton - Rugby - Coventry - Stafford - Chesterfield - Sheffield - Manchester - Birmingham - Londra - si retur pe aproximativ acelasi traseu. Prin Europa traseul a fost neschimbat insa foarte putin schimbat in UK.

Am facut rezervare on-line la ferry boat din tara ca sa fie ceva mai ieftin.

Am plecat sambata dimineata din Bucuresti pe A1, toata lumea cunoaste autostrada, asa ca nu mai detaliez nimic. Ne-am oprit pe Dealul Negru sa mancam niste mici de Dedulesti, nu puteam rata o masa buna si destul de ieftina. Cu 20-30 lei am mancat 2 insi foarte bine. Am pornit din nou la drum, am trecut destul de repede de Rm-Valcea si de Valea Oltului, drumul a fost liber si ne-am miscat repede.

Am facut o noua oprire la Sibiu la un prieten, am stat o ora la o cafea sa ne dezmortim si sa ne pregatim de drum. Mi-a placut foarte mult noua Autostrada care leaga partial Sibiul de Deva, o autostrada noua, cu poduri si pasaje care arata foarte bine. Inca o oprire am facut-o la Deva la un alt prieten, unde am mai zabovit o ora in centrul vechi. Centrul vechi din Deva este refacut total si arata foarte bine.

Am plecat iar la drum si am facut o ultima oprire la Arad, iar cum am multi prieteni, v-ati dat seama... am oprit la un alt prieten :), acolo am innoptat. De dimineata am am avut ceva treaba prin Arad si am plecat spre UK destul de tarziu, pe la ora 17.00. Am plecat cu gandul sa nu ne oprim decat in Uk, lucru care nu ne-a iesit :).

Am iesit din tara repede pe la Nadlac, nu ne-au cerut nimic la vama, nici macar buletinele. Nu am prins noua autostrada Arad -Nadlac deschisa, s-a deschis la cateva zile de la intoarcere. In Ungaria sunt autostrazi care fac legatura cu toata europa, mai putin cu Romania, de la Nadlac pana la autostrada sunt cam 15-20 km. Ungurii asteapta autostrada Arad-Nadlac ca sa se lege cu autostrazile lor de noi. Am trecut foarte repede pe langa Budapesta si ne-am oprit intr-un McDonalds de pe autostrada sa mancam ceva, era deja ora 20. Am iesit din Ungaria undeva pe la ora 22.

Ajunsi in Austria am prins o ploaie torentiala care a tinut vre-o 100 km si ne-a cam dat planurile peste cap. Am oprit intr-o benzinarie, am alimentat si am stat la o cafea pana a mai stat putin ploaia.

In Germania am ajuns noaptea tarziu. Germania e luuunga, noroc cu autostrazile pe care le au, si noroc ca nu au limita de viteza si mai poti recupera din timpii pe care ii pierzi in Romania. Oboseala incepea sa-si spuna cuvantul iar undeva pe la ora 02:30 ne-am bagat o ora la somn in masina intr-o parcare. Parcarile in Germania sunt imense spre deosebire cu parcarile de la noi. Sunt cate 2-3 benzinarii in aceste parcari, sunt si restaurante, fast-food-uri, cafenele, bai si wc-uri, si multe locuri de parcare atat pentru tir-uri cat si pentru masini. Pe la 3:30 am luat o cafea si am pornit iar la drum, ne-am mai oprit pe la ora 05:00.

Am trecut de aeroportul de Frankfurt si ne-am oprit sa mai luam o cafea. S-a facut dimineata si am oprit pe la 7:30 langa Koln sa luam micul dejun. Am oprit intr-un restaurant dintr-o parcare unde am mancat renumitii carnati germani cu un fel de cartofi taranesti. Mancarea la un pret acceptabil (15E) si foarte gustoasa, cu suc natural din partea casei.

Am iesit din Germania prin Olanda de unde am iesit foarte repede, a urmat Belgia, o tara foarte aglomerata mai ales langa Bruxelles, unde si pe autostrada se mergea in coloana. In Belgia am prins si un accident pe autostrada aproape de iesirea spre Franta. Am stat nemiscati aproape o ora si deja ne faceam griji ca vom pierde ferry boat-ul peste Canalul Manecii. Cand au dat drumul la circulatie ne-am grabit sa recuperam din timpul pierdut si am iesit destul de repede din Belgia.

In Franta am mers ok, autostrada libera si am ajuns la Callais. Am luat biletele fizic dupa ce am platit 160£, daca imi aduc bine aminte... 2 persoane, masina si cainele. Fiecare persoana plateste bilet, platesti taxa pentru masina si pentru caine. Am ales compania P&O ca era cea mai ieftina. ATENTIE!!! Sa nu va uitati pasaportul acasa, am vrut sa intram doar cu buletinul si nu ne-au lasat, noroc ca am luat pasapoartele cu noi. La ora 13:30 eram in ferry boat.

O data urcati pe ferry boat, lasi masina jos si esti obligat sa mergi sus la partea cu restaurante, magazine si pe punte. Nu ai voie sa ramai in masina pe perioada traversarii. Traversarea dureaza aproximativ o ora si jumatate-doua. In acest timp puteti sa mancati, sa va odihniti, sa dormiti sau sa admirati marea si cele 2 coaste... Franta si Anglia. La iesirea de pe ferry boat am fost intrebati cu ce ocazie in Anglia de catre un politist anglo-indian :), i-am zis ca suntem turisti si nu a mai insistat.

O data ajunsi la Dover se schimba situatia, mare atentie la drum, in Anglia se circula invers fata de Europa, sensurile giratorii sunt pe invers, la fel ca si prioritatea. Am facut cateva manevre gresite, dar englezii sunt calmi si cred ca si obisnuiti cu turistii europeni. Dupa 10-20 min de condus iti intri in ritm si incepi sa te obisnuiesti. Anglia este o tara diferita total de Europa, in afara ca se circula pe dos, Anglia este foarte verde, au multi copaci, multe parcuri, iarba la greu, iar aerul este unul curat. Bate vantul mai tot timpul si nu este cald deloc.

Cand am plecat din Bucuresti erau 37-38C iar in Anglia erau 22-23C. Noi aveam bluze pe noi iar englezii rupeau halbele de bere la terase in tricouri si in slapi. De la Arad pana la Chesterfield am facut 27 de ore, daca adunam cu aproximativ 7 ore de la Bucuresti la Arad putem zice ca in 34 de ore ajungi din Bucuresti pana in inima Angliei. Am rezolvat ce aveam de rezolvat la Chesterfield, am vizitat niste prieteni in apropierea Chesterfield-ului si ne-am cazat din nou la Ibis Sheffield undeva pe la ora 01.00.

A doua zi in jurul orei 12.00 am plecat pana la Manchester sa mai rezolvam o problema si sa ne intalnim cu niste amici, am mancat intr-un pub din Uttoxseter, numit Dapple Grey, un pub tipic englezesc, cu super mancare. Un pub super full, cu greu gasesti un loc, dar merita asteptat ca sa mananci acolo. Am stat aproximativ 2 ore acolo unde am luat masa cu 2 prieteni englezi (ei ne-au adus acolo) iar la ora 16.00 am plecat inapoi spre casa.

Ne-a prins noapte pe drum in Anglia, am vrut sa rezervam iar bilete la ferry boat dar nu am reusit. Atunci am zis sa mergem cu trenul prin EuroTunnel dar cand am ajuns sa platim, ne-a spus ca trebuia sa achitam 270£ si ne-am hotarat sa plecam la Dover sa ne luam direct biletele de ferry boat de acolo. Am ajuns la Dover, acolo pana sa intram cu masina ca sa putem sa cumparam biletele, am fost opriti de 2 politisti de frontiera care ne-au scos din rand, ne-au bagat intr-un hambar si ne-au verificat actele personale si ale masinii, s-au uitat la numerele de identificare ale caroseriei, i-am intrebat daca sunt probleme, au zis ca fac controale de rutina, ne-au multumit si ne-au dat drumul.

Am ajuns la biroul de bilete, acolo coada mare. Ne-am uitat la preturi, tot P&O era cel mai ieftin, asa ca am luat biletele si ne-am urcat in ferry boat. Am reusit sa dormim putin pana cand am ajuns la Callais. Am ajuns in Franta noaptea tarziu, am tot condus pana undeva in Belgia. Din cauza oboselii nu am vazut ca am ramas fara benzol, de abia cand s-a aprins becul am inceput sa intram in panica ca nu se vedea nici o benzinarie pe autostrada si nu vazusem nici un panou care indica una in kilometri apropiati. Am redus considerabil viteza, am bagat pe GPS cea mai apropiata benzinarie, iar GPS-ul ne-a scos la fix de pe autostrada intr-un orasel mic din Belgia. Am gasit benzinaria BP, inchisa la ora aceea (fara magazin) dar puteai alimenta direct cu cardul.

Am alimentat si deoarece era ora 03:30 prietenul meu a scos si cainele la plimbare lasand masina cu haionul ridicat in benzinarie, iar pe mine langa masina. A trecut pe langa benzinarie o masina de politie (VW transporter), a incetinit, s-au uitat la mine si au facut dreapta pe prima straduta. Dupa cateva minute am bagat cainele in masina si am plecat. Dupa ce am trecut de straduta, ghiciti cine era in spatele nostru... Exact, masina de politie. Au mers usor in spatele nostru fara sa ne depaseasca. Vazand asta, am vrut sa vad daca merg dupa noi sau au treaba, asa ca am decis sa ma opresc dupa aproximativ 2 km de la benzinarie.

Am oprit pe o banda speciala de oprire, au oprit si ei in spatele nostru, m-am dat jos din masina, m-am uitat la ei in timp ce ma indreptam spre spatele masinii, i-am salutat, au dat din cap si ei, m-am facut ca umblu in portbagaj, am inchis portbagajul, i-am salutat din nou :), m-am urcat in masina si am plecat mai departe. Ei ne-au urmat pana cand am dat semnal si am intrat pe banda spre autostrada. Se pare ca peste tot suntem vazuti rau, desi suntem oameni normali, cu o masina normala, imbracati normal si cu un comportament foarte civilizat.

Am tot mers, iar in Olanda am cedat din cauza oboselii. Am oprit intr-o parcare din Olanda si am dormit o ora in masina. Parcare mare, multe masini in care dormeau foarte multi oameni de diferite nationalitati. Am plecat din nou la drum, am intrat in Germania, am tot oprit in benzinarii sa bem cafele. In benzinariile din Germania intrarea la toaleta costa 0.50€, bani pe care ii recuperezi daca iti cumperi ceva din magazin. Oricum, acesti 0.50€ fac toti banii, wc-uri curate, foarte bine dotate, care au si dusuri daca vrei sa te reimprospatezi. Benzinariile au wi-fi gratuit pentru o ora, trebuie sa te loghezi si ai acces gratis pentru o ora. Daca treceti pe autostrada de langa Koln-Bonn, opriti la Starbucks-ul de pe autostrada, acolo ai parte de o cafea foarte buna, cu arome care nu se gasesc in Romania.

Am mers mai departe prin Germania, undeva aproape de Austria am oprit la un moment dat intr-un Subway, sa mancam ceva, nu mai retin exact unde este dar acolo am gasit la vanzare niste banateni (sot-sotie) care s-au bucurat foarte mult sa auda iar o limba materna. O data ajunsi in Austria, ca orice roman :), am oprit in Pandorf, dar din pacare era sarbatoare si era inchis, asa ca am mers mai departe. La cativa kilometri de la intrarea in Ungaria am oprit la o benzinarie Mol, se numeste Mol-Marche si este langa localitatea Mosonmagyarovar. Este cea mai mare benzinarie Mol pe care am vazut-o, ai in benzinarie si un restaurant foarte mare unde poti manca foarte bine si ieftin, dar si foarte divers, ciorbe, mancaruri gatite, fripturi, carnati, cartofi de toate tipurile, deserturi, torturi, placinte, prajituri. Daca aveti drum pe acolo merita sa opriti si sa mancati acolo.

De acolo, nu am mai oprit pana la Arad. Am innoptat in Arad la acelasi prieten iar dimineata am plecat spre casa. De la Arad pana la Bucuresti am mers fara oprire pana am ajuns acasa.

Sper ca v-a placut mimi-excursia noastra, si pentru orice detalii va stau la dispozitie.

Trimis de bartaiomu in 06.10.15 20:00:18
Validat / Publicat: 06.10.15 23:17:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 6116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bartaiomu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Sheffield

[06.10.15 23:53:49]

Wow! Ce călătorie! Ce rezistenta fizica! Mi-am amintit de drumurile spre Grecia, din concediul de vara. Dormitul în mașină îmi sună tare cunoscut, nu îmi place deloc, dar dacă ai de ajuns undeva e o metodă buna de a te odihni câteva ore și a-ti reîncărca bateriile pentru drum.

O întrebare -câinele cum a reacționat la drumul lung? E obișnuit? A mai fost? Presupun că a dormit o gramada .

[07.10.15 00:10:44]

@luciaoradea: Obositor dar frumos. De fiecare data cand ma bag sa dorm in masina imi jur ca e ultima data cand fac asta, dar uit repede Cainele a sforait tot drumul, nici nu l-am simtit. Nu ca acasa il simt prea mult . Ii place cu masina maxim. Ce am uitat sa specific aici este sa va luati cusca de transport pentru caine ca altfel nu puteti sa urcati pe ferry cu el. La fel, cainele trebuie microcipat si vaccinat complet si iti trebuie de la veterinar un aviz ca este clinic sanatos eliberat cu 24 sau 48h inainte de a ajunge la Callais. Englezii sunt maniaci cu regulile privind animalele de comapanie. La plecare nu te mai intreaba nici dracu de nimic .

[07.10.15 08:52:41]

@bartaiomu: ce rasă e?

[07.10.15 08:53:33]

@luciaoradea: Bull Terrier

[07.10.15 09:06:50]

@bartaiomu: nice, interesant că a rezistat atâta drum în mașină, bull terrierul teoretic e un câine activ .

[07.10.15 09:32:45]

@luciaoradea: Unii dintre ei, mai ales puii. Altii dorm cat e ziua de lunga

Mihai18
[28.01.17 17:59:07]

Am citit reviewul pentru că mi-a atras atenția titlul.

Domnilor, dar sunteți fenomenali. Eu n-am mai auzit sau citit pe AFA, despre un drum atât de lung într-un timp atât de scurt. Nu știu ce sânteți în viața de toate zilele, dar la volan sunteți de admirat amândoi.

La dus, aproape de intrarea în Achern, ca si mine, ați ratat schimbarea autostrăzii și ați intrat în Belgia tranzitând Olanda în zona Sud-Est, cca. 40-50 km.

Când am fost eu, era o zi cu ploaie și n-am observat tabla indicatoare că intrăm în Olanda. La scurt timp primim un SMS și citindu-l mai să ne stea inima. Scria „Bine ați venit în rețeaua Vodafon Olanda” (aceasta este politica Vodafon din Europa). Era aproximativ ora 15 și noi seara trebuia să ajungem în Brussels unde aveam camera rezervată și plătită. In fine, s-a remediat situația (trăiască GPS-ul) și am ajuns pe înserat la Brussels.

Vă mulțumesc pentru explicația din P-3. La întoarcere, pe tronsonul Koln-Munichen (ca. 600 km.), în dreptul acelei clădiri a fost un blocaj de cca. 30 de minute și până azi nu am știut că este clădirea aeroportului.

Să fiți sănătoși.

[29.01.17 17:20:53]

@Mihai18: Multumesc de feedback, chiar ma bucur cand pot aduce lucruri noi in comunitatea AFA.

In viata de zi cu zi, nici unul dintre noi nu e sofer (nu ne castigam painea din asta). Nu suntem nici macar soferi profesionisti . Drumul a fost extenuant, insa frumos, fiind pentru prima oara cand plecam in Anglia cu masina mi-a placut foarte mult si am vrut sa "asimilez" cat mai mult. Am folosot GPS-ul tot drumul, desi prietenul meu mai fusese inca de 2 ori pana acolo cu masina, insa niciodata singur. Asa ca GPS-ul este vinovat de traseul nostru, probabil ca este drumul cel mai scurt. Este imposibil sa faci drumul asta singur, de multe ori cand unul conducea, celalalt atipea sau chiar dormea cateva zeci de minute. Cand simteam oboseala ne trezeam unul pe altul ca sa ne tinem de vorba. Englezii la care am fost ne-au numiti "two crazy madmans" cand au auzit in cat timp am ajuns . De fiecare data cand dorm in masina, chiar si pentru o ora, imi jur ca nu mai fac astfel de cascadorii, insa nu imi iese .

Aeroportul din Frankfurt este senzational, la dus, era atat de luminat incat de pe la vre-o 10-15km departare, era atat de luminat cerul incat credeam ca se face zi, desi era 4 dimineata. Forma am vazut-o la intoarcere, si mi s-a parut senzational, acea forma de barca, nava, mi s-a parut super interesanta, de aceea am si facut poza.

Mihai18
[30.01.17 10:30:01]

@bartaiomu: Eu mă voi referi numai la persoana mea când ieșid din Gemania spre Brussels am circulat și o mică porțiune prin Olanda. Greșeala a fost a mea și nu a GPS-ului, pentru că așa știa el drumul.

Scriu aceste rânduri ca să fiu de folos celor care vor parcurge acest traseu sau oricare altul și folosesc GPS-ul.

La plecarea mea din Frankfurt am Main am setat GPS-ul cu destinația Brussels și am gresit că nu am intrat pe funcția „simulare traseu” ca să văd și pe unde mă va duce. Acasa, intrând pe Google map am văzut că mai era și alt traseu, direct Achern-Brussels, fără a mai tranzita Olanda. De ținut minte pentru viitor.

Cît privește Aeroportul din Frankfurt am Main, pe mine m-a fascinat construcția. Fiind alături de autostradă, părea un vapor pentru pasageri cu mai multe etaje și era foarte lung. Știam că suntem în mijlocul Germaniei și nu pot fi acolo asemenea vapoare. Am presupus că ar putea fi birouri sau o mare unitate care ansamblează electronice sau orice.

Mulțumesc pentru toate informațiile iar pentru mine reviewul este senzațional.

Cu bine.

bartaiomu, luciaoradea, Mihai18