ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2010
    JUN-1992
    single

Sub orice critică

Jedem Das Seine

Ma gandesc de mult timp sa scriu cateva cuvinte despre acest loc, ceea ce m-a retinut pana acum a fost simplul fapt ca este un loc despre care nu-mi face nici o placere sa povestesc, insa tinerii si adolescentii de azi, cred eu ca trebuie sa afle, si sa nu uite despre existenta acestora.

Buchenwald (padurea de fag) a fost cel mai mare lagar de exterminare prin munca de pe teritoriul Germaniei, infiintat initial pentru detinutii politici si militantii comunisti, ulterior cand capacitatea lagarelor similare din Polonia a fost depasita, a preluat si o parte din evreii veniti din toate colturile Europei.

Azi, toate constructiile de lemn, in mare parte baracile in care erau tinuti detinutii nu mai exista, mai sunt in picioare doar cladirile zidite (cele ale administratiei lagarului) si crematoriul. Corpul de cladiri existente inca adapostec muzeul Buchenwald, ce ironic suna acest termen cand este vorba despre moarte si despre cate feluri de moarte poate sa inventeze mintea omeneasca! Peretii muzeului sunt tapetati cu poze, poze care vorbesc despre suferinta, mizerie, degradare umana, intr-un colt un norman de ochelari, intr-o vitrina, abajuuri si coperti de carti din piele umana. La subsolul crematoriului, se afla o camera pustie, fosta morga, este goala, doar in peretii sunt infipte carlige mari din loc in loc, carlige in care erau spanzurati oameni, crematoriul este o incapere cu cateva cuptoare, totul pare nou, proaspat vopsit, insa doar privind la acestea, parca simti mirosul greu de carne arsa. Infirmeria ca orice sala de spital, insa pe un perete acolo unde erau masurati prizonierii, daca te uiti cu atentie este un mic orificiu, acesta fiind in dreptul cefei unui om de inaltime medie, de partea cealalalta un membru SS astepta ca prizonierul sa se dezbrace si apoi cand chipurile era masurat acesta era impuscat in ceafa, toate astea in timp ce radioul era dat la maxim pentru a nu se auzii zgomotul focului de arma. Exista si o sala in care se vizioneaza un documentar, acesta este momentul cel mai greu de suportat, o doamna insarcinata, a inceput sa planga in hohote si pur si simplu a avut o cadere nervoasa de necontrolat in momentul in care pe ecran erau prezentate imagini cu cadavre de femei tinand in brate pruncii lor. ma voi oprii aici nu mai vreau sa spun nimic, atat doar ca la doar cativa kilometri se afla Weimar. un oras al culturii universale, un oras al unora dintre cele mai luminate minti omenesti, parasind lagarul in urma noastra s-au inchis portile grele metalice, pe acestea se puteau citi 3 cuvinte Jedem Das Seine (fiecaruia dupa cum merita) si nu pot sa nu ma intreb, noi oamenii ce meritam?

Trimis de Cristian_h* in 30.01.10 15:26:32

VIZUALIZĂRI: 2226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
    [30.01.10 16:02:06]

Foarte frumos scris, felicitari! Nu ai si poze de acolo, ar fi fost interesante!

Diaura*
    [30.01.10 16:23:10]

Ai dreptate cristian_h si cand nu vrei sa intristezi aici pe nimeni si cand spui ca totusi de lucrurile astea trebuie sa stie si tinerii. Asa cum vizitam castele si parcuri frumoase, si aceste locuri trebuie vazute. Din toate trebuie sa invatam ceva. Pentru cine nu va ajunge acolo recomand cartea "Am fost medic la Auschiwtz" scrisa de un roman sau filmul "Din cenusa"... cutremurator.

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [30.01.10 16:34:21]

din pacate nu am, dar nici nu simti nevoia sa fotografiezi, eu cel putin nu stiam cum sa plec mai repede de acolo si sa uit toate acele imagini cu corpuri umane emaciate, aruncate de-a valma, imagini de cosmar, cladirile in sine nu au nimic spectaculos, importanta este informatia care in mod normal nu o gasesti altundeva, aici fiind vorba de cat de inuman, bestial, si cinic a fost tratamentul de care au avut parte toti acei oameni, oficial lista mortilor de la Buchenwald se ridica la aproximativ 55. 000 suflete, insa in realitate se pare ca au fost de 3 ori mai multi, inca de la sosire, cei slabi, infirmi, batrani, erau executati fara a se inregistra acest lucru, Buchewald a fost primul mare lagar eliberat de fortele aliate (americani), s-au gasit multe dovezi despre atrocitatile produse acolo, dupa 1945 lagarul a mai fost folosit timp de 5 ani de catre sovietici, se pare ca masacrul a continuat si sub Stalin insa lipsesc dovezile.

Diaura , la Buchenwald nu au existat camere de gazare precum in lagarele din Polonia , intamplator am trecut pe langa Auschwitz , dar nu am avut puterea sa-l vizitez , acolo chiar a fost iadul pe pamant , mi-au povestit parintii mei .

Dragoș_MD
    [30.01.10 19:00:28]

desi nu te-ai distrat defel acolo (ar fi fost culmea s-o faci! ), nu cred ca trebuie scris/notat despre un astfel de 'obiectiv' ca este "sub oice critica"... atunci de ce (si cum) sa mai mearga acolo tinerii? sau poate chiar si unii mai 'purii'...

ar trebui gasita o modalitate prin care sa poata fi puse in evidenta si locurile neplacute, dar utile a fi vizitate...

Miss Butterfly
    [30.01.10 23:11:22]

Randurile scrise de tine mi-au dat senzatia cum ca recitesc pasaje din romanul "Arsa de vie"... infiorator si greu de imaginat... I'm speechless... si totusi... primesti un superbonus fie si numai pentru faptul ca ai deschis un astfel de subiect... adica un bonus din partea mea... m-ai zdruncinat rau de tot cu frazele de mai sus...de fapt... zilele trecute mi-ai chinuit stomacul cu meniul ala grecesc... iar acum imi dai cosmaruri cu lagarele astea

Cer penalizari si sanctiuni la adresa ta

[later]: si totusi mai revin cu un 'edit' asupra ecoului: nu stiu cat de inspirata e alegerea, insa as vrea sa vad si eu lucrurile astea de care amintesti tu. Poti sa-mi dai niste coordonate, puncte de reper, ceva, o localizare? Se preconizeaza ca in vara ajung si eu cateva zile pe pamant german si nu as vrea sa ratez un astfel de loc 'tabu'. Parca ma torturez singura cu chestia asta.. dar oricum... astept raspuns

ileanaxperta*
    [31.01.10 00:19:42]

Cristian, mi-ai amintit de cartea feroce a lui Ota Craus si Enrich Kulka, "Fabrica Mortii", citita de mine demult... Autorii sunt de fapt supravieturitorii ororilor din lagarele naziste de la Auschwitz. Cartea mea are si poze care te-nfioara, care-ti dau senzatia ca nu te poti numi OM, atata timp cat in istoria omenirii s-au produs asemenea atrocitati tot asupra omului si deci, a omenirii. Datorita acestor amintiri crunte ale umanitatii, uneori am senzatia ca si eu fiind om, parca fac parte din cea mai josnica speta creata de Dumnezeu si ma gandesc atunci, care este menirea OMULUI pe acest pamant?!...

Am luat cartea si-am frunzarit-o si am vazut si citit cateva pasaje in care dupa ce-i ducea pe bietii oameni care nu mai erau apti de munca, la dusuri si-i curata, apoi ii baga in crematoriu si-i ardea. Din grasimea lor nemtii faceau sapun, din oase, ingrasamant artificial si din parul femeilor faceau saltele sau perii. Sau pe altii ii gaza. Pe tinerele femei faceau experimente si le sterilizau...Dar nu mai vreau sa-mi mai aduc aminte...Omenirea poate a invatat inca o lectie dura din cele mai rusinoase si crunte pagini ale existei sale. Istoria condamna, nu poate nici uita si nici ierta…

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [31.01.10 00:26:42]

Miss B, trebuie sa ajungi la Weimar de acolo se poate ajunge cu un taxi, sunt numai 8/9 km din centrul orasului, de altfel Weimar este un oras cu multa, multa istorie si foarte important pentru zestrea sa culturala, Goethe de fapt obisnuia sa cutreiere padurea alaturata Buchenwald, si foarte probabil, pasii l-au purtat de multe ori pe locul in care a fost amplasat lagarul, ironic nu! maretia culturala germana si atrocitatile nazistilor in acelasi loc! Insa tin sa-ti spun, impactul cu Buchenwald cu ceea ce a insemnat acest loc este un lucru care marcheaza pe viata un om, sincer fara false afirmatii cand am scris aceste randuri inima mea a batut mult mai des si mai tare decat de obicei, mai am inca in minte imagini si imformatii pe care nu pot si nici nu vreau sa le scriu aici!

Ileana , inseamna ca stii despre ce este "vorba " , si stiu ca un parinte incearca sa fereasca pe copii de tot ce este rau in viata , important este sa le transmitem si lor cat mai multe informatii , despre viata si despre lumea in care traiesc, si cred eu asta este cel mai greu lucru , sa-ti pregatesti copilul sa dea piept cu lumea in care traim , lume care uneori poate fi atat de urata , cruda si nemiloasa.

Diaura*
    [31.01.10 08:57:24]

Pentru Ileanaexperta

Am citit si cartea de care amintesti tot in adolescenta si am vazut si filme “ de groaza” cu aceasta tema mai tarziu. Si o vreme imi era greu sa fac deosebirea intre nazisti si germani. Pana am inteles ca era o mare prostie din partea mea. Nu pot sa condamn si sa urasc un popor intreg din cauza unor …..unor bolnavi mintal ajunsi in rang de conducatori. .

Dar de la a fi marcata negativ si oripilata de toate acele cruzimi pentru care nici nu s-au inventat cuvinte care sa exprime exact nebunia acelor oameni ( oameni doar ca aspect )……si pana a avea senzatia ca “fac parte din cea mai josnica speta creata de Dumnezeu “ e cale lunga si nu as putea pentru niciun motiv sa accept aceasta afirmatie.

Noi, majoritarii, cei peste 99% din populatia planetei nu gandim si nu actionam ca acei nazisti “ dereglati la minte”. Si daca noi suntem “ oameni” sanatosi la minte, avand adevaratele valori clare dupa care sa ne traim viata , asa ne vom creste si copii si nepotii.

Cand eram copil si mergeam la bunica la tara, auzeam uneori la oamenii de la tara care isi certau copii; “ decat sa ajungi un nenorocit , sau un nemernic….mai bine te omor cu mana mea ….sa scap lumea de un nebun ! “. Acesta era argumentul supreme pentru ai face pe copii sa inteleaga cat de mult au gresit si ca nu este bine sa faca anumite lucruri. Si vorbele erau de ajuns,..nimeni nu isi omora copilul. Cu siguranta parintii nazistilor nu si-au crescut odraslele in acest spirit .

ileanaxperta*
    [31.01.10 16:55:19]

Pentru Diaura: poate ar trebui sa-ti amintesc si de "nazistii" din zilele noastre, care, chiar de mici, au aceste inclinatii spre atrocitati, de a face rau, de a chinui: copii ce maltrateaza animale fara nicio o aparare, care n-au nicio vina, copii care batjocorasc pe cei mai mici decat ei, oameni pe care tu ii poti numi asa, dar eu nu, cei care-si omoara in bataie animalele dupa ce nu le mai corespund "cerintelor" lor, mame ce-si arunca nou-nascutii printre gunoaie, etc. Toti acestia sunt OAMENI?? !!! Eu si la acest aspect m-am gandit cand am scris fraza aceea, fiind bineinteles parerea mea, cu care restul lumii poate (nu poate) sa fie de acord. Eu atata timp cat OMUL va face rau voit fie seamanului sau oricaror alte vietati fara aparare, asa voi crede. E prea multa cruzime si nemernicie in lume si acum, la scara planetara, ca sa-mi pot schimba parerea. Si am scris clar ca "am senzatia... ", cu toate ca realitatea imi trezeste multe, prea multe simturi si nu e aici locul de a le impartasi... Dar sper, poate intr-o "renastere" a omenirii spre bine si mai ales spre iubirea si intelegerea aproapelui, spre compasiune...

Nici eu n-am condamnat poporul german pt. declasatii de nazisti. Am un respect deosebit pt. toate realizarile lor dtpdv.

Dar vezi tu, atrocitatile si ororile "contemporane" ca sa le zic asa, facute tot de unii oameni, au luat acum alte forme, cu aceleasi rezultate pt. omenire, dar pe care nu le mai comentez... cred ca le stii prea bine...

Miss Butterfly
    [03.02.10 15:06:59]

Merci pentru info Cristian believe it or not, dupa ce am citit impresiile tale am reusit sa-i convig pe membrii echipei sa rezervam o noapte de cazare intermediara in Weimar

magdalena
    [14.10.10 11:49:27]

Interesant... Si eu am vazut anul acest lagarul de concentrare de la Terezin. Este terifiant! (click aici, click aici)

Cristian_h*, Diaura*, Dragoș_MD, ileanaxperta*, magdalena, Miss Butterfly, pepsi70ro