ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2015
ÎNSCRIS: 28.06.15
SEP-2015

la PMM* = 799 AED

Un sejur minunat intr-o tara minunata

Inainte de a pleca in aceasta vacanta am devenit membru al comunitatii "AM FOST ACOLO". Am incercat pe aceasta cale sa ma informez de la altii despre unele aspecte care ma interesau legat de aceasta calatorie. Unele sfaturi au fost de bun augur si multumesc pe aceasta cale celor care mi-au scris. Acum sunt in masura sa dau la randul meu detalii despre experienta avuta in orasul care detine cele mai multe recorduri de genul cel/cea mai... (cred eu).

Am ajuns in Dubai dupa o calatorie lunga combinand o cursa Tarom pana la Viena, escala de cateva ore si apoi mai departe cu Fly Emirates. Eu cumparasem initial bilete la Tarom, cursa directa, dar pentru ca din nu stiu ce motive au anulat zborul mi-au oferit aceasta alternativa. Initial am fost mahnit dar din momentul cand am urcat la bordul aeronavei Fly Emirates am zis ca tot raul spre bine. O companie de 5*, o aeronava de 5*, o servire de 5* si un personal de 5*. Am mai zburat de suficiente ori cu avioane mai mari si mai micute dar ca acestia nu am mai intalnit.

Aeroportul din Dubai este un colos. Pe el se perinda sute de aeronave zilnic. Pe langa dimensiunea mare este si foarte curat si as zice eu luxos. Apropo de aeroport nu va recomand sa schimbati valuta acolo deoarece cursul este foarte slab (In jur de 3.28 - 3.3 dh / 1 euro fata de cursul din Malluri de 4.0 - 4.02 dh / 1 euro). Eu am schimbat numai cat am crezut eu ca ar trebui pentru inceput.

De la aeroport la hotel (in zona Dubai Marina) am ajuns cu taxiul si a costat in jur de 72 dh. Hotelul minunat cu niste camere mari si luminoase. In camera aveam doua paturi imense unul in care incapeau lejer trei persoane si in altul doua. Camera este un Double Deluxe. Am avut vedere chiar spre ansamblul de zgarie nori care se afla la 60 - 70 metri de hotelul nostru. Camerele care au avut vedere spre apa aveau si balcon.

Personalul hotelului este foarte amabil si tot timpul cu zambetul pe buze. Cand cobori din masina ei deschid portiera iti iau bagajele instantaneu si le duc pana la camera. La restaurant o domnisoara te conduce la masa si-ti aranjeaza scaunul cand te asezi. Mancarea este din belsug dar trebuie sa ai habar de diferitele feluri necunoscute sau sa incerci cate putin din fiecare pentru a te decide ce consumi in final. Sunt etalate acolo cateva zeci de feluri de mancare si nenumarate dulciuri.

In cadrul hotelului Le Meridien Mina Seyahi existau doua restaurante dar aveam acces la alte sapte restaurante (cu specific italian, spaniol, chinezesc etc) care functionau in cadrul aceluiasi lant hotelier Mina Seyahi.

Am uitat sa va spun ca mai exista un hotel numit The Westin Mina Seyahi, patronat probabil de aceiasi firma, iar oaspetii celor doua hoteluri puteau beneficia de facilitatile acestora la alegere. Hotelurile sunt vecine si au multe in comun. Din punctul meu de vedere amenajarea interioara a hotelului Westin M. S. este mai de lux. Dar piscinele care sunt patru sau cinci la numar cat si plaja pot fi folosite la alegere. Intrucat tot ansamblul se intinde pe o suprafata destul de mare, in exterior, existau masinute electrice cu care te puteai deplasa oriunde aveai nevoie. Soferii acesor masinute sunt niste indieni tare vorbareti.

Masa a fost inclusa in bilet (demipensiune in care masa de dimineata este fixa si poti alterna pranzul cu cina dupa nevoie). Atat la piscina cat si la mare sezlongurile sunt gratuite si suficient de multe cat sa nu-ti faci griji ca nu mai gasesti locuri libere. Complexul dispune de plaja privata la cativa pasi de Marina.

Daca nu ati rezervat bilet cu masa inclusa costurile sunt foarte mari. De exemplu o cina cuprinsa din cateva felii de paine prajita acoperite cu ceva... (bruschete) ca aperitiv, o pizza si o cupa de inghetata la desert costa in jur de 190 dh (adica aproximativ 200 lei), o bere 45-50 dh (adica 50-55 lei) iar o apa plata la 1 litru 27 dh (aproximativ 30 lei). Din acest motiv va recomand sa luati bilet cu masa inclusa altfel va trebui sa apelati la cumparaturi de la supermarket (Carrefour de exemplu unde preturile sunt aproape la fel cu cele din Romania). Noi am avut sansa sa avem la doar cativa metrii de noi un astfel de supermarket si ne-a fost foarte folositor in privinta bauturilor. Bauturile alcoolice (inclusiv berea) nu se gasesc la magazin ci doar in restaurante sau baruri.

Am urcat in Burj Kalifa - At the top cu rezervare facuta din vreme pe internet. Am facut rezervarea pe siteul lor oficial si va spun cu toata convingerea ca am obtinut cel mai ieftin bilet (125 + 5 AED). Este o experienta unica si merita incercata. La intrare esti verificat ca si in aeroport motiv pentru care am cam stat la coada. Liftul urca atat de repede incat nici nu stii cand ai ajuns la etajul 124. Noi am luat bilete la ora 16.30 si am prins lumina dar sa stiti ca puteti petrece acolo timpul pana apune soarele. O multime de chinezi stateau asezati pe jos si asteptau momentul acesta si nu au fost deranjati de nimeni. Inclusiv eu am prins si inceputul apusului de soare.

La baza turnului Burj Kalifa mallul este impresionant. Nu cred ca reusesti sa-l parcurgi in intregime intr-o singura zi daca mai petreci putin timp (foarte putin) si prin magazine iar seara mai iesi din 30 in 30 de minute sa te rasfeti la minunatele fantani care danseaza in ritmul muzicii. Cred eu ca spectacolul oferit de aceste fantani nu merita pierdut de nimeni care trece prin Dubai. Pentru a avea o vedere mai de ansamblu asupra spectacolului va recomand sa va asezati in zona teraselor mai inalte din partea opusa mallului sau cel mai bine chiar de la una din terasele de la etajul trei sau patru ale Mall Dubaiului, insa pentru a avea acces acolo trebuie sa rezervi o masa.

Am cerut opinii despre safarii in desert si pana la urma am rezervat din tara tot pe internet prin intermediul siteului "Yallabanana". Am fost reticient la inceput dar acum pot spune ca totul a fost OK. Am facut rezervare prin firma "Badshah tourism" si pot sa va spun ca le ofer nota maxima la toate capitolele. Singura problema a fost legata de ora de la care trebuia sa plecam de la hotel in sensul ca au venit cu o ora mai devreme. In schimb soferul a fost minunat. Tot timpul am vorbit, am glumit, am povestit cu el. De la hotel am fost luati cu o fiara de masina de 4700 cm3, mare cat un tanc. Aceasta a fost masina de oras, impecabil de curata iar in desert am intrat cu alta identica dar care este folosita numai in regim de safari.

Alta experienta inedita pe care va recomand sa nu o ratati dar atentie trebuie sa stati bine cu psihicul. E vorba de adrenalina dusa pana la maxim iar cei speriosi cum ar fi de exemplu sotia mea nu prea vor gusta asta. Pe parcursul cursei care cred ca a durat 20 - 30 minute a stat numai cu ochii inchisi si tinandu-se temeinic de tot ce putea. Pe bancheta din spatele masinii (care avea opt locuri) au stat doi turisti germani care nu au putut rezista astfel incat unul din ei a dat la boboci. Eu am fost norocos fiindca am stat pe locul din fata si am incercat sa filmez. La iesirea din safari ne-am dat cu ATV ul prin dunele de nisip. Un fel de mic safari la care de data asta conduceai tu personal. A fost draguta atmosfera cu atat mai mult cu cat se desfasura la asfintit si in jur totul era rosiatic. Distractia asta costa 150 dh si tine o jumatate de ora.

Finalul zilei l-am petrecut intr-un campus unde am facut fotografii in straie arabesti, am luat masa (ceai, cafea, sucuri si o gustare arbeasca) si ne-am plimbat putin cu camila. Apoi aceiasi masina de oras a mers cu noi inapoi la hotel. Pe soseaua din desert (no speed limit) a mers si cu 200 km/h. La Burj Al Arab am facut poze doar de afara pentru ca accesul este permis numai celor care au facut o rezervare in acest sens... cred ca la restaurant. La intrare se gaseste un parc de distractii acvatic.

Pentru ca aici nu am avut prea mare succes am plecat la Mall of Emirates. Alt mall grandios daca tinem cont ca in el se gaseste o mare partie de schii cu telescaun si cu toate cele necesare. In pretul de 200dh aveai inclus doua ore de schiat cu tot echipamentul pus la dispozitie de ei. Pentru ei si altii care nu vad altfel zapada e ceva. Pentru noi ramane doar ideea de a se fi realizat asa ceva intr-un mall. In restul mallului multe magazine de firma insa preturile in aceasta perioada sunt destul de mari. Va recomand perioada iernii de la noi cand sunt reduceri de pret la ei.

Apropo de vreme, temperatura in perioada finalului de septembrie - inceput de octombrie este destul de ridicata asa ca nu incerca sa mergi pe afara prea mult. Noaptea am facut un tur al zonei Marina Beach si in cateva momente am transpinat abundent. Dar am vrut sa vizitam asa ca am indurat cu stoicism. A doua zi am mers in jurul ore 15.00, pe jos, de la hotel pana la intrarea in monoraiul care duce pe palm beach si am ajuns acolo destul de sifonati. Distanta parcursa a fost aproximativ echivalentul a doua statii de autobuz ale noastre dar la intoarcere am luat taxiul. A costat in jur de 20dh dar a meritat. Cu monoraiul am mers pana la capat adica pana la hotel Atlantis. Am fost inspirat si am ocupat locurile cele mai din fata astfel incat am putut filma/fotografia toata cursa.

La Atlantis, in afara de micul bazar cu magazine de firma, totul se plateste: intrarea la acvariu, intrarea la parcul acvatic de distractii etc. De aici dar si din alta parte puteti procura bilete la autobuzele etajate (trei linii - una rosie, una albastra si inca una) cu care poti sa faci un turneu prin oras cumparand abonament pentru o zi intreaga sau pentru doua. La abonamentul de doua zile ai inclus si intrarea la acvariul din Atlantis. Eu zic ca merita deoarece mai ai si alte obiective incluse gratuit (flamingo...) si poti sa cobori sa vizitezi apoi te urci si pleci mai departe.

Ar mai fi multe de spus dar ajunge pentru acum. Va urez celor care aveti in plan sa vizitati Dubaiul sa o faceti. Merita pe deplin si printre altele pot sa va dau si niste ponturi pentru a procura bilete ieftine...

Trimis de Dan Petrescu in 04.10.15 20:04:35
Validat / Publicat: 05.10.15 00:21:09

VIZUALIZĂRI: 3909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan Petrescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Traseul monoraiului (trenul fara conducator) merge pe deasupra apei in timp ce o parte din sosea intra pe sub apa catre hotelul Atlantis.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 799.00 AED pe cameră

[04.10.15 22:38:14]

@Dan Petrescu - bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro odată cu primul review!

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "cazare" şi unul de tip "călătorie".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19463

Mutat în rubrica "Le Meridien Mina Seyahi Beach Resort, DUBAI" (nou-creată pe sait)

gettyy
    [05.10.15 16:25:36]

@Dan Petrescu -

SUPER!!!

Pentru mine care în viitor, pregătesc o excursie în Dubai, aceste informații îmi sunt deosebit de utile.

Să înțeleg că va mai urma un articol?

Eu una îl aștept cu deosebit interes.

Ce să spun... frumos hotel ți-ai ales! Faptul că ai putut alterna prânzul cu cina, mi se pare genial.

Am înțeles că prețul afișat aici este fără transport. Poți să ne spui cam cât te-a costat transportul?

Te felicit din suflet pentru ”Un sejur minunat într-o țară minunată”, pentru frumoasa experiență trăită și... îți urez BINE AI VENIT în frumoasa familie AFA!

Vacanțe la fel de frumoase și pe viitor!

[05.10.15 19:14:05]

@webmasterX - Multumesc pentru sfaturi. Am sa organizez pe viitor recomandarile separat pentru cazare si pentru calatorii. Aceasta este pozitionarea pe harta a hotelului Le Meridien Mina Seyahi Beach Resort.

[05.10.15 19:27:40]

@gettyy - Multumesc pentru apreciere. Calatoria am rezervat-o inca din iarna acestui an (mai precis din luna ianuarie) si a costat 574.5 euro/ persoana. Tot atunci am rezervat si biletele de avion prin compania Tarom si au costat aprox. 172 euro/ persoana.

gettyy
    [05.10.15 19:29:54]

@Dan Petrescu: Mulțumesc mult.

[05.10.15 19:45:53]

@gettyy - Oricand... Si cu alte informatii...

Dan Petrescu, gettyy