ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Apartmani Menalo - Neum

Am vrut sa ajung la mare in Bosnia - Hertegovina mai demult dar am tot aminat, anul trecut la inceputul sezonului turistic si aproape de finalul circuitului prin unele tari din fosta Yugoslavia am ajuns aici la mare adica la Neum.

Despre Neum si marea din Bosnia am scris cite ceva mai demult vezi impresii.

Vad ca sunt destule comentarii mai mult negative despre faptul ca si Bosnia - Hertegovina are iesire la mare, una destul de mica si incurca turistii care calatoresc spre / dinspre mult mai celebrul Dubrovnik.

Adica de ce s-au bagat si astia cu ai lor 10 km si trebuie sa pierdem noi timpul prin cele doua vami.

Eu cred ca nu asa se pune problema sau daca vreti se poate pune si invers adica noi numai 10 km (total litoral Bosnia - Hertegovina 20 km) si voi sute de km? Oare spus asa e corect sau raminem la faza cu ne incurca si astia in drumul spre / dinspre Dubrovnik?

Ce parere aveti?

Eu veneam de la Herceg Novi din Muntenegru si vroiam sa ajung la Neum dar ma incurca trecerea prin Croatia si vrind nevrind in drumul spre Neum am ajuns si la Dubrovnik fara sa vreau.

Daca am ajuns si la Dubrovnik am stat si acolo citeva zile cu toate ca nu era in plan. Asa ca se poate si varianta asta sa imi stea in cale Dubrovnik.

Dubrovnik era exclus din traseu, motivul fiind - nu vreau destinatie ultraturistica si foarte aglomerata dar pina la urma a fost si Dubrovnik, stiu ca nu suna bine - cum sa nu vrei Dubrovnik si sa vrei Neum?

Daca vrei la mare si sa faci baie si plaja nu te duci la Dubrovnik, te deci unde va in afara acestei destinatii care e mult mai mult pentru vizitat si pe ultimul loc pentru baie si plaja.

Nu demult acum citeva zile chiar aici pe site cineva scria ca il incurca aceasta bucatica de mare care apartine de Bosnia - Hertegovina, la mine era exact invers vroiam la mare in Bosnia si imi statea in cale Croatia, asa ca se poate si asa ceva.

Cine e de vina pentru acest fapt - adica imparteala asta cu unul are iesire la mare 20 km, altul are sute de km litoral si altul tot din zona aia adica fosta Yugoslavia nu are nici un km de litoral.

Bineinteles ca de vina sunt cei care au contribuit la aceasta imparteala si se stie clar cine a contribuit.

Cazarea la Neum

Totalul distantei dintre cele doua vami este de doar 10 km asa ca dupa vama am ajuns repede aici, am coborit din autocar chiar in centru in statie.

Nu aveam rezervata cazarea, am mers pe ideea ca nu e sezon si voi gasi la fata locului.

Asa a si fost am gasit cazare destul de repede si chiar cu vedere foarte buna la mare. Imediat linga statia de autobuz este un semafor, singurul din Neum chiar in intersectie, am mers sa caut cazare in zona aia sa nu fie departe de statia de autobuz (urma sa merg mai departe la Mostar) si de mare.

Imediat dupa semafor am vazut scris cuvintul... sobe... si am intrat sa vad la fata locului.

Am sunat la sonerie si am spus cuvintul... sobe... si am fost poftit inauntru, am vazut si am ramas in acest loc trei zile.

Am platit 50 euro pentru doua nopti camera dubla, balcon mare, bucatarie complet echipata, baie cu boiler si foarte important vedere la mare.

Televizor si wifi foarte bun.

Camera destul de mare cu pat matrimonial, totul parea nou, pensiunea era in lucru in acel moment urma sa se mai construiasca un etaj dar nu se lucra in momentul cind am fost cazati acolo.

Din balcon aveam o vedere foarte buna spre mare, in fata se vedea cel mai renumit hotel din Neum denumit Sunce unde o camera dubla in acel moment de extrasezon costa 90 euro, in partea stinga biserica catolica, la Neum este biserica catolica, musulmanii sunt mai spre Sarajevo/Mostar, si in partea dreapta se vedea faleza si mai departe Croatia.

In balcon aveam semnal la telefon de UE adica de Croatia, jos pe faleza cind de Croatia cind de Bosnia - Hertegovina.

Ca si punct de reper aceasta unitate de cazare se afla chiar vizavi de Motel, venind de la Dubrovnik imediat dupa semafor pe stinga sau spre Dubrovnik inainte de semafor pe dreapta.

Masina poate fi parcata in functie de partea pe care sunteti cazati, in fata unitatii de cazare spre sosea sau in spate spre mare.

Plata la magazinul de linga semafor foarte aproape de cazare se poate face in moneda locala KM adica marca convertibila

1 euro = 1,95 KM, bancomat gasiti doar jos linga hotel Sunce destul de aproape de magazin si semafor, sau plata folosind cardul.

Locuri de cazare in zona

Plin de pensiuni multe cu vedere la mare, jos pe faleza sunt citeva hoteluri, luati hotelul Sunce de pe faleza ca si punct de reper si o luati la stinga sau dreapta pe faleza pentru cazare pe plaja sau sus in statiune gasiti cazare.

Cazare la pensiuni bune la 25 euro dubla sau mai mult la hotelurile de pe plaja.

Din centru de pe faleza de la hotel Sunce o luati la stinga sau dreapta acolo ar cam fi centru, cam in o ora ajungeti lejer la vama tinind cont ca aceasta bucata de litoral are iesire la mare doar aprox 10 km.

In statiune sunt zone de plaja cu nisip si pietricele si zone de plaja pe ponton de beton ca si in multe locuri din Croatia, nu veti gasii plaje cu nisip fin.

Uitativa putin pe harta si vedeti daca aceasta zona adica Neum e situata in Balcani sau nu. Partea de jos inclusiv Dubrovnik ca si zona sunt in Balcani sau nu. Unde incep Balcanii si unde se termina?

Croatii spun ca ei nu sunt in Balcani? Au dreptate sau nu?

Am ajuns acasa si a urmat intrebarea - unde ai fost?

Am fost la mare in Bosnia - Hertegovina

Vine si intrebarea - pai ce astia au mare?

Uite ca au o bucatica mica.

De aici am plecat la Mostar un oras cu doua zone distincte una musulmana si una crestina, aici la Neum era biserica catolica.

Trimis de Nicu in 04.10.15 15:10:55
Validat / Publicat: 04.10.15 17:02:28

VIZUALIZĂRI: 4157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Plaja la Neum

[04.10.15 15:23:09]

@Nicu - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Mutat în rubrica "Apartments Menalo, NEUM" (nou-creată pe sait)

NicuAUTOR REVIEW
    [04.10.15 17:17:35]

Pozitionarea pe harta este corecta.

As dori acest videoclip. Multumesc.

[04.10.15 17:20:03]

@Nicu - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Nicu