ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
SEP-2015

Închiriat barcă – Vourvourou, Sithonia

Închirierea unei bărci cu motor (25 HP) în zona Vouvourou (Halkidiki, Sithonia) pare a fi o afacere de succes chiar și la mijlocul lui septembrie. Pe o distanță de circa 4 km sunt cel puțin patru centre mari de închiriat bărci.

Inclin să cred că pe timpul verii cererea este foarte mare și că trebuie făcută rezervare cu 1-2 zile înainte. De asemenea după traficul pe care l-am văzut în septembrie, cred că în iulie-august numărul de bărci cu motor închiriate turiștilor într-o zi s-ar putea să treacă de 150.

Zona se pretează foarte bine pentru acest gen de activitate pentru că este foarte bine adăpostită de vânt în cea mai mare parte, și chiar și în partea de nord a insulei Diaporos unde este mare liberă vântul pe timpul verii nu formează valuri periculos de mari. Nu este o arie la fel de bine adăpostită ca cea din Lefkada între Nikiti și ins. Meganissi, dar ceva similitudini există.

Pericolele pentru navigație sunt reprezentate de câteva zone cu adâncimi foarte mici deasupra unor recife de stânci. Stâncile ies însă până la suprafața apei a. î. zonele periculoase sunt vizibile fără dificultate.

Bărcile de 25-30 CP se închiriază cu 90 euro (toată ziua) în lunile de vârf și 80 euro în rest (plus benzina). Spre deosebire de bărcile închiriate de mine în Corfu și Lefkada, bărcile de aici au saula cu ancora în prova și atât, ceea ce atestă modalitatea gândită pentru staționarea bărcii atunci când vrei să faci o pauză.

Toate cele patru puncte de închiriere văzute de mine nu au pontoane de la care se ia barca, deci urcarea în barcă în momentul plecării se face din apă. In mod similar se va proceda și pe traseu dacă vrei să te oprești undeva: fie arunci ancora într-un loc unde apa este mai adâncă, fie o tragi la mal pe o plajă cu nisip și înfigi ancora în nisip. Nu există în zona portulețe sau pontoane unde să poți acosta pentru a coborâ la mal, așa cum se găsesc în zonele unde se închiriază bărci din Lefkada sau Corfu.

Ca urmare este de preferat ca la plecare, dacă vrei să stai cu barca până spre seară, este indicat să iei în barcă cel puțin apă de băut și ceva de mâncare.

Noi am făcut un circuit de vreo 18 mile marine (30 km) care a durat cam trei ore (pt. că nu am mers cu viteza maximă) și în care am ajuns până la Ormos panaghia, intrând în golful Lagonisi și ulterior înconjurând complet insula Diaporos.

Peisajul este destul de arid și nu foarte spectaculos, în ciuda faptului că zona de coastă este foarte “franjurată”, dar sunt multe plaje cu nisip unde se poate trage barca la mal și rămâne câteva ore. Ca ori unde în Grecia există și o “blue lagoon” cu apă azurie, situată în partea de NE a insulei Diaporos, între aceasta și insulița Agios Isidoros.

Plajele cu nisip cele mai accesibile se află în partea de sud a insulei Diaporos, acolo unde este și cel mai bun adăpost de vântul de est. Mai sunt două plaje frumușele în zona de nord a insulei. Plaja care mie mi-a plăcut cel mai mult și pe care aș acosta dacă mai ajung în zonă este cea din sudul insuliței Peristeri (insula care are far pe latura estică) pentru că are apă pe ambele părți și zona pare foarte tentantă și pentru snorkeling.

Dacă treceți (spre nord) prin vestul insulei Peristeri și intrați în golful Lagonisi, puteți ancora și în dreptul plajelor Talgo sau Lagonissi.

CONCLUZIE: Pentru cine este dispus să cheltuiască pentru barcă și benzină 110-130 euro (mai ales dacă sunteți un grup de 4-6 persoane) poate fi o zi foarte plăcută și o experiență interesantă dacă sunteți la prima închiriere de barcă.

Atenție doar la zonele cu “recife” care se văd fără probleme apa fiind foarte limpede și nu uitați că partea “cea mai de jos” a bărcii este elicea. Cu cât viteza este mai mare cu atât prova (partea din față) a bărcii se ridică mai mult și elicea intră mai adânc în apă. Ca urmare atunci când treceți peste zone cu adâncimi mici reduceți viteza pentru ca barcă să intre mai mult cu prova în apă pentru că în acest fel pescajul maxim al bărcii devine mai mic și puteți trece mai în siguranță peste zonele cu adâncimi mici.

Apa fiind foarte limpede este greu să apreciezi vizual dacă are 1 metru sau 3 metri. Indicatorul cel mai bun pentru adâncime este culoarea apei. Dacă apa are o culoare albastru deschis, atunci cu siguranță adâncimea este mică și cel mai bine ocoliți zona respectivă. Dacă trebuie să treceți peste respectiva zonă, reduceți cât mai mult viteza.

Bărcile nu au asigurare, deci orice avarie produsă bărcii se va plăti suplimentar. Nu știu cât vă poate cere proprietarul bărcii pentru o pală de elice ciupită într-o stâncă, dar nu are rost să vă stricați concediul. O elice nouă pentru motoare de 25-30 CP costă în jur de 70-90 euro (în caz că cineva vrea să ia pielea de pe voi).

Pe coasta de vest a Sithoniei bărci cu motor se închiriază la neos Marmaris și pe plajă la Lagomandra. Prețurile sunt similare. Eu aș închiria barca din Neos Marmaris că să merg până spre sud măcar până la Toroni.

Trimis de ebirsan in 03.10.15 22:22:19
Validat / Publicat: 04.10.15 07:10:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 ins. Diaporos
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[04.10.15 07:09:26]

Mutat la rubrica "Descoperă zona Vourvourou" (deja existentă pe sait).

ebirsanAUTOR REVIEW
[04.10.15 09:42:41]

@webmaster15 - Daca scoatem "Vourvourou" din titlu putem lăsa review-ul la rubrica "Descoperă Sithonia"?

Ideea ar fi că și cei care stau in altă locație din Sithonia (chiar și de pe coasta de vest) ar putea veni la Vouvourou să închirieze barcă. Pentru cei care stau in Vourvourou această opțiune este evidentă (chiar dacă nu au știut dinainte de ea) pt. că nu au cum să ignore zecile de ambarcațiuni care roiesc pe mare, plus indicatoarele (multe) care direcționează către punctele de închiriere.

[04.10.15 10:07:57]

AmFostAcolo și eu, de mai multe ori și știu la ce te referi.

Dar, articolul se referă la o barcă închiriată în Vourvourou și la o vizită (pe mare) a împrejurimilor stațiunii (suna cam prentios) Vourvourou.

Nu putem avea pretenția că articolul se referă la mai multe centre de închiriere din Sithonia, ca să îl plasăm la rubrica generală dedicată brațului Sithonia.

Poate, când vom avea mai multe review-uri pe această temă, din mai multe locuri, înființăm o rubrică dedicată acestor centre. Sunt sigur ca ar avea destui cititori.

Pe moment, pentru argumentele din paragrafele 2&3, review-ului rămâne aici. Decizia nu are legătură cu titlul

Plus, atunci când un user va căuta articole despre închirierea de bărci, dând căutare în căsuța din prima pagină, va găsi și articolul asta...

Uite, dacă cineva căuta "bărci Sithonia", acest articol este al doilea întors de căutare, chiar dacă l-am pus la Vourvourou...

calatorul
[04.10.15 18:54:28]

La fel de util si interesant ca si reviewul din Lefkada, multumim.

[26.07.19 13:48:44]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Excursii opționale din Vourvorou» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Halkidiki]

calatorul, ebirsan