ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2015

Cazare pe malul marii in Nei Pori

Dupa ce am parcurs cu masina aproximativ 1000 km din Romania, cu opriri doar pentru toaleta si sa luam cate o gustare pe drum, plus vreo 2 pauze de somn (ce somn a fost ala, cate 1 ora in masina :P), ajunsi in Grecia, ne luam dupa ce spune GPS-ul, fara a mai verifica amanuntit traseul, si ne indreptam spre partea estica, spre muntele Olimp. Dupa vreo cativa km pe autostrada ne-am prins ca ar fi fost mai bine pe cealalta varianta, spre Ioannina, dar deja era prea tarziu sa ne mai intoarcem. Am zis ca oricum, vedem si partea asta de Grecie, ca nu mai fusesem prin zona inainte. Asa ca rulam frumos pe autostrada care duce spre Atena, pe coasta estica, cu Olimpul in fata. Ajunsi pe coasta, cand incepem sa zarim marea in stanga, parca nu prea mai aveam chef de drum. Deja era amiaza, soarele dogorea ingrozitor, asa ca am simtit ca se cuvine un popas pentru o cafea si un suc, undeva pe malul marii. Consultand harta am observat ca eram in zona Paralia Katerini/Platamonas/ Nei Pori. Hmmm, ce sa alegem... Nei Pori suna mai exotic, asa ca am iesit de pe drumul principal si am cotit pe drumul spre mare.

Dupa ce am trecut printre cateva case si peste o cale ferata, ajungem in Nei Pori. Parcam masina langa plaja si cautam un loc umbros cu ceva racoritor de mancat/ baut. Facem cativa pasi si cateva poze pe plaja, dar nisipul ne ardea ingrozitor talpile, asa ca ne-am indreptat repejor spre prima terasa care ne-a iesit in cale. Neon. Cafe, ice cream. Exact ce ne trebuia noua. Asa ca luam cate o cafea si o inghetata, si stam la umbra terasei. Pe jos o iarba parlita de arsita soarelui, chiar daca se vedea ca este udata regulat. Caldura mare, ce mai!

In timp ce ne racoream noi cu bunatatile mentionate, ne-a trecut prin cap o idee - ce-ar fi daca am ramane aici pentru o noapte? Si asa eram obositi franti de pe drum, si, dupa ce statusem putin la umbra ne-am inmuiat de tot si nu mai aveam nici un chef de condus. Scoatem harta, ne uitam unde suntem, facem o mini-sedinta si ne decidem sa ramanem, daca gasim ceva convenabil. Ma gandesc sa intreb la terasa daca nu au camere libere, ca vazusem o placuta rosie in coltul terasei pe care scria "Rooms to let - entrance". Il intreb deci pe chelnerul care ne servise de camere. Omul, amabil, imi raspunde ca au o camera pentru 2 persoane, cu 30 euro. Vrem sa o vedem? Da, sigur. Urcam deci pe langa terasa, la etajul 2. Camera 8. Reusim sa ajungem in camera, dupa ce coboram (??!!) un fel de treapta. Usa era mai sus decat nivelul camerei. Ma rog, putin ciudat, am incercat sa tinem minte chestia asta la intrarea in camera, dar nu ne-a reusit de fiecare data. Si, hmmmm, destul de nasol, mai ales pe intuneric, sa faci un pas si sa calci in gol... Dar n-am patit nimic grav, asa ca trecem peste.

Camera 8.

Nu foarte mare dar ok. Doua paturi (ceea ce nu ma incanta, dar pentru o noapte treaca de la noi) din lemn, saltele destul de ok, asternuturi albe, curate. O perna si 4 umerase in dulapul de langa pat. Pe jos o gresie gri. O noptiera langa patul din dreapta, si alaturi de ea frigiderul. Bun! Pe peretele din fata celor doua paturi montata o oglinda si langa ea televizorul. Functional, nu mai tin minte ce canale prindea, l-am pornit doar din curiozitate, sa vedem daca functioneaza. Deasupra unuia dintre paturi aparatul de aer conditionat, care pornea doar daca era inchisa usa de la balcon.

Chicineta

Langa frigider amenajata chicineta, utilata cu cateva ustensile necesare gatitului. Nu aveam de gand sa gatesc, dar la o adica e bine de stiut. Chiuveta din inox, un uscator de vase cam ruginit, o plita electrica cu un ochi mare si unul mic. In sertare am gasit pahare, cani, un ibric, cateva farfurii si tacamuri, o tigaie, o oala cu capac, un strecurator si chiar si o razatoare. Ma rog, nu era bucataria de la Master chef, dar niste paste sau ceva prajit puteai face. Buretei, lavete sau lichid de spalat vasele nu sunt, insa in apropiere este un supermarket foarte bine aprovizionat, cu preturi mici, asa ca se pot cumpara la fata locului, nu e cazul sa le aduceti de acasa.

Baia

Baia mica, mica. Nu stiu daca era 1x1. Micuta tare. Toate componentele vechi. Gresie si faianta albe. Toaleta fara capac, rezervorul vechi. Langa toaleta un cos mic de gunoi din plastic. Deasupra chiuvetei un dulapior (tot din plastic!) cu oglinda. Doua role de hartie igienica. Nici sapun, nici uscator de par. Chiuveta cu robineti metalici, (hehehe, ce vremuri...). In dreapta ei o savoniera din ceramica fixata pe perete. Dusul normal ca nu avea loc, asa ca fusese fixat pe perete, si cand faceai dus umpleai toata baia cu apa. Noroc cu galeata si mopul (plus matura si farasul) lasate acolo atat de inspirat de catre proprietari. A intrat niste apa in camera dupa ce ne-am spalat, dar nu am inundat, asa ca a fost ok.

Balconul

Geamul camerei era 2 in 1, si geam si usa spre balcon. Draperii roz somon, si la gemuletul chicinetei la fel. Peste usa culisanta erau roletele. Balconul mic si el, ingust si mai lung. Gresiat cu gri, mobilat cu trei scaune si o masuta de plastic. Acoperit cu o copertina mobila, care proteja camera de soare. In exteriorul balconului era fixat uscatorul de rufe, prevazut si cu cateva cleme. Balcoanele sunt unul langa celalalt, daca doriti intimitate mai bine stati in camera. Noi nu am stat atat de mult incat sa ne deranjeze acest aspect. Insa seara, cand am iesit putin la aer, inainte de plimbarea dinainte de culcare, am reusit sa folosim internetul cu ajutorul vecinelor din camera din stanga. Noi uitasem sa cerem parola de wi-fi si nu mai aveam nici un chef sa cautam pe cineva sa ne-o dea. Noroc cu balcoanele "comune" ca se putea comunica usor. Internetul merge relativ ok, se mai deconecteaza dar se poate folosi. Presupun ca seara e trafic mai mare, in restul zilei probabil ca e mai ok.

Din balcon vedeam in fata parcarea aflata intre noi si celelalte vile, plus supermarketul de care v-am pomenit mai sus. Marea era in partea dreapta si in fata o frumoasa perspectiva asupra muntelui si statiunii care se intinde la poalele lui.

Daca recomand cazarea?

Da, pentru nepretentiosi, pentru ca este ieftina, asezata aproape pe malul marii, deasupra unui restaurant fast food, langa parcare si supermarket. Pentru noi a fost minunat pentru o noapte, dar sa stiti ca, in ziua plecarii ne gandeam ce ar fi daca am ramane aici tot sejurul... Doar ca pornisem spre Zakynthos si nu vroiam sa ne stricam planurile. Dar nu ar fi fost rau nici sa ramanem acolo pentru cateva zile. Asa ca am pastrat cartea de vizita pentru o vizita ulterioara.

Trimis de luciaoradea in 30.09.15 22:05:09
Validat / Publicat: 01.10.15 00:07:02

VIZUALIZĂRI: 2788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cazare in Nei Pori- camera noastra era cea de la etajul 2, din mijloc

[01.10.15 00:06:24]

Mutat în rubrica "Stoumbos Apartments [Nei Pori], NEI PORI / PLATAMONAS" (nou-creată pe sait)

***

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19451.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • luciaoradeaAUTOR REVIEW
    [01.10.15 00:34:51]

@webmaster98 - nu îmi dau seama exact de pe hartă dacă e corect. Zona e cam aceea, oricum, e primul cvartal de clădiri din capătul stațiunii. Poate ajută adresa -Poseidonos nr. 40, asta e prima stradă paralelă cu marea, următoarea este Olympou.

Dan&Ema
    [01.10.15 09:10:44]

Ma bucur ca am declansat SB

calatorul
    [01.10.15 15:13:48]

Am folosit si eu optiunea asta in drumurile lungi prin Grecia si am gasit de fiecare data locuri libere prin hotelurile din zona, de regula cam la fel dotate si pretuite, si tot asa am procedat. Dar pentru ca acum nu mai umblam prin receptii ci pe booking, multumim pentru informatii.

luciaoradeaAUTOR REVIEW
    [01.10.15 18:20:02]

@webmaster98- Cred ca acestea sunt coordonatele- 39.9791348,22.648531. Am cautat cu street view si am vazut ca ma inselasem.

calatorul, Dan&Ema, luciaoradea