ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2010
ÎNSCRIS: 12.03.09
JAN-2010
2 AD. + 2 copii: 1 an si 5 ani COPII

Noua ne-a placut!

Am plecat la drum la 3 dimineata, din Arad, am ajuns la destinatie in jur de ora 14, cu toate opririle facute (scurte). Am avut nevoie de vigneta pt autostrada in Ungaria (2550 ft. pe 10 zile) si in Austria (7, 90 euro tot pe 10 zile). Ne-am cazat in circa 20 minute, dupa o conversatie foarte primitoare chiar cu patroana hotelului (care locuieste in hotel impreuna cu familia sa), purtata in engleza si in germana, dupa cum prefera turistul. In aceasta conversatie am fost informati despre facilitatile din perioada sederii noastre in Oetz, si anume programul: "Happy Family Wochen" care se intindea pe durata a doua saptamini si continea un curs gratuit de schi de 5 zile, pentru copiii cu virsta de pina la 6 ani si/sau un voucher gratuit pentru copiii pina la 6 ani la gradinita din virful muntelui. Noi am inscris copilul cel mare la schi, iar pe cel mic la gradinita pe perioada a 5 zile din sejurul nostru.

Am admirat la extrem dezinvoltura, dar si dedicatia cu care cei implicati in scoala de schi s-au ocupat de fiecare copil, chiar daca acesta nu intelegea germana. Baiatul meu "s-a urcat" pe schiuri pentru prima data in viata lui, nici macar nu a mai vazut pe cineva schiind, decit la televizor, iar in ultima zi, la concurs PE PIRTIE ROSIE, a luat locul trei. Spun asta ca sa laud metodele austriecilor de a-i motiva pe cei mici. Dansuri, pinguini, poze, distractie, la sfirsit un chef pentru cei mici unde toti au primit medalii, astfel incit le-a crescut increderea in ei si inclinatia pentru acest sport. Scoala de schi a durat 5 zile, incepea la 10 dimineata, cite 4 ore pe zi (cu pauza de o ora la mijlocul intervalului). Am inteles ca acest program gratuit este oferit anual de catre localitatea Oetz.

Pentru cei care schiaza si au copii mai mici, intre pirtii este amenajata o gradinita, practic un spatiu cu masute, jucarii, cu baie si dormitor cu patuturi si tarcuri, astfel incit sa-ti poti lasa copilul acolo in timp ce schiezi... daca nu plinge foarte tare: -)))) (atunci, persoana responsabila de copii ii suna pe parinti sa vina dupa copil). In schimb, daca nu schiezi, poti sta cu copilul tau in incinta gradinitei cit doresti (programul era de la 10 la 16). Daca veneai cu voucher de la hotelul in care erai cazat, gradinita era gratuita, altfel costa 4 euro pe ora.

Noua ne-a placut hotelul, camera, mincarea (super-indestulatoare), personalul l-am gasit chiar foarte amabil, singurele mele obiectii au ramas: vana putin murdara si praf sub pat (de, eu a trebuit sa umblu in 4 labe dupa jucarii...) - iar asta tinea chiar de seriozitatea femeilor de serviciu...

Mincarea (in regim de demipensiune) era de nu stiu cite feluri - dimineata: cereale, lapte, sucuri de fructe, iaurturi, salam, sunca, brinzeturi, ciocolata, gem, pateu, cornuri, chifle... si altele, iar seara incepea cu mai multe sortimente de salate, apoi supa, apoi felul 2 si la final, desert. Dimineata ne trezeam si mergeam la bucatarie dupa cafea, ca sa o bem in camera, iar dupa prima zi in care am cerut cafeaua, tava era pregatita pentru noi de catre baiatul care ne servea - desi cafea se oferea si la masa, oricum. Eu am considerat asta un gest de amabilitate. Erau foarte draguti si cu copiii (noi ne stresam ca mai fac galagie, insa nimeni nu era deranjat - nici personalul, nici turistii).

La capatul unuia din holuri era un spatiu (cam mic) cu o masa de jucat fotbal si cu jucarii pentru copii - acolo copiii stateau sa se joace.

Statiunea este la vreo 850 m altitudine, iar telecabina te duce pina la vreo 2200 m. Statia de skipass e la circa 1 km de Alpenhotel, practic puteai merge si pe jos pina acolo, sau cu masina, insa hotelul asigura gratuit autobuz pina acolo. Sint 11 pirtii mari, de diferite dificultati. in virf de munte este si restaurant. La 16: 30 se inchid toate pirtiile, pina la ora asta trebuie coborit de pe munte.

Oetzul este mic, cochet, are 2 mini-market-uri, magazine de haine, schiuri etc. si restaurante. Practic Oetz-ul este alcatuit in cea mai mare parte din hoteluri, apartamente, vile, pensiuni unde locuiesc si proprietarii.

Mi-au mai placut in Oetz cladirile vechi, unele de prin anii 1500, altele de prin 1800, care, desi renovate, au pastrat desenele facute in trecut.

In concluzie, ne declaram multumiti si ne-ar placea sa mai mergem.

Trimis de daniapasca in 29.01.10 20:03:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniapasca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Oetz - vedere din soseaua centrala

• Alte impresii din această RUBRICĂAlpenhotel [Oetz]: