ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2015
ÎNSCRIS: 17.09.15
SEP-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Santorini, 20-27 sept 2015, Hotel Blue Diamnod Bay, Perissa

Santorini este o insula frumoasa, impartita in doua: partea de vest – cu Fira si Oia, adica oresele minunate cu case albe pe care le vedeti in toate pozele si cu vedere la caldera (orase destul de scumpa) si partea estica - Perissa, Kamari, - partea cu plajele.

Eu am stat in Perissa, la hotel Blue Diamnod Bay, un hotel teoretic de 3 stele, dar e de 2 ale noastre. Singurul lucru bun al hotelului este pozitionarea, exact pe plaja.

In pachet am avut inclus micul dejun, care a fost cam socant la prima vedere :)), adica in fiecare dimineata am avut acelasi lucru: margarina cu doua tipuri de gem si cereale/fulgi de porumb cu un iaurt de-al lor, cafea (apa chioara, cafeau era in general foarte pproasta pe la toate restaurantele) si suc de fructe. Painea ne-o aducea cu ţârâita.

In camera se facea curat zilnic, insa nu uitati sa va luati de acasa tot ce va trebuie pentru baie, pentru ca acolo singurul lucru pe cre l-am primit a fost hartia igienica!! Nu sapun, nu feon, nimic! Pe la mine prin camera trecea teava de wc de la capera de sus, daca va puteti imagina asa ceva, asadar stiam de cate ori pe noapte a fost cineva la wc si de cate ori a tras apa (si se auzea destul de tare). Doua doamne cu care m-am imprietenit acolo, au fost cazate initial la subsol, insa au cerut sa fie mutate pentru ca mirosea ingrozitor.

Cum am spus, vizavi era plaja, cu sezlonguri si umbrelute, pe care nu le plateam, dar consumam ceva de la barul hotelului (happy fish se numea) si stateam cat voiam. O apa la 1,5 litri era 1,5 euro, un espresso simplu era 2,5 euro, cocktailurile erau cam 7-9 euro, o bere la halba 3,5 euro, iar la sticla 4,5 euro.

Am fost in perioada 20-27 sept 2015, cu temperaturi de 26-27 grade, seara undeva la 22 de grade, iar apa marii calduta, se poate face lejer baie. Vremea a fost un pic schimbatoare, ba era ditamai soarele, ba erau nori cenusii, a si plouat de 2 ori, in reprize scurte. Pe plaja nu simti soarele arzator pentru ca e briza destul de puternica si nu ai senzatia ca te arzi. Plaja din Perissa si chiar cea de la hotel mi s-a parut cea mai buna, cu nisip un pic mai fin si apa liiiiimpede. In kamari, plaja era mai ingusta, si plina de bolovani, acolo iti trebuie neaparat papuci de plaja. Alta plaja cu papuci, dar priveliste superba este Vlichada. Si Red Beach e frumoasa, insa nu am stat acolo la plaja, doar am trecut putin sa o vedem.

In interiorul insulei puteti circula cu scuterul, atv-ul sau masina. Noi am inchiriat un Matiz, pe 3 zile, cu 60 de euro (pentru o zi era 25 de euro, pentru 2 zile – 40 de euro), a fost cel mai mic pret pe care l-am gasit. Erau si cu 75 euro, tot matiz si tot pt 3 zile. Pentru 2 persoane, matizul a fost suficient, si am bagat benzina de 20 de euro si a fost suficient.

Mancarea este buna, cam la poate restaurantele gasesti ospatari romani. In Fira si Oia e ceva mai scumpa si nici stralucita nu prea e. Se mananca foarte bine in Perissa la Apollon, Poseidon si Acropole. Cluburi nu exista. Un bar mai dragut ar fi Tranquilo, dar e cam scump. Seara in Perissa este destul de liniste. Kamari este mai animata, iar viata de noapte este in Fira.

In concluzie, Santorini este o destinatie frumoasa, in special pentru cupluri.

Trimis de Shu in 29.09.15 13:53:52
Validat / Publicat: 29.09.15 14:51:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Shu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.09.15 14:23:40]

@Shu: Bun review de debut!

Bine ai venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

...

...

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=11236

[29.09.15 16:04:31]

Cele mai căutate baruri sunt Chilli Bar şi Wet Stories. Chilli este un loc extraordinar să scapi de mulțimea de turişti şi să petreci în stil grecesc, cu localnicii. La Wet Stories se dansează pop rock.

Ai atâtea opţiuni de distracţie, încât e greu să alegi. În Fira găseşti tot ce vrei, printre cele mai căutate baruri fiind Town, Trip in the Music şi Tropical. Cele mai populare cluburi de dans sunt Enigma şi Koo Club. Ambele au ringurile de dans în interior, dar au şi zone mari în aer liber, cu baruri, mese, scaune şi umbrele. Clubul Koo are un ring de dans la parter şi o terasă cu palmieri la etaj, cu un bar circular, şezlonguri şi suficient spaţiu pentru dans.

Dacă vrei un decor mai intim, alege Kira Thira, un jazz bar cu muzică live, lumină difuză, un bar elegant, din lemn masiv și instrumente muzicale. Este unul dintre cele mai exclusiviste şi celebre baruri, printre primele care au aprins scânteia vieţii de noapte din Santorini.

Petrecerile din Santorini nu se termină până spre 5 dimineaţa, oră la care petrecăreţii migrează spre piaţa centrală, pentru un souvlaki, un gyros sau o pita.

Deci in insula Santorini exista viata de noapte...

[29.09.15 16:06:52]

@doricuta - Ti-am trimis aceste detalii deoarece... Am fost acolo...

ShuAUTOR REVIEW
    [30.09.15 08:38:27]

@webmasterX - exact acolo este hotelul. Lipit de Hotelul Perissa bay.

ShuAUTOR REVIEW
    [30.09.15 08:40:39]

@doricuta - Eu am zis ca nu exista viata de noapte in Perissa. Si il al doilea rand, conteaza si perioada in care te duci.

[30.09.15 08:49:47]

@Shu - ok