ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
SEP-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

La 2 cocosi cam jumuliti

Pentru cazarea de 1 noapte din Balcic am ales Hotel Los Dos Gallos.

Rezervarea am facut-o cu vreo 3-4 saptamani inainte tot pe booking.com, cum am procedat cu toate celelalte rezervari anterioare in Bulgaria.

Hotelul avea o nota mica pe booking, doar 7, pareri destul de proaste, la fel si pe AFA, note chiar mai proaste, atunci ce ma facut sa aleg acest hotel?

Pai am gandit asa: noi vom sta doar o noapte, toata ziua ne vom plimba prin imprejurimi, ajungand doar seara in camera pentru spalat si somn, atunci hai sa caut o cazare ieftina dar care sa fie daca este posibil cu vedere la mare.

Asa am tot “periat” booking-ul si am gasit acest hotel.

Este pozitionat intr-adevar chiar pe malul marii, despartit de mare doar de strada ce tine loc si de faleza.

L-am gasit usor, intrarea in parcare facandu-se pe o straduta prin spatele hotelului.

Problema este ca parcarea este total insuficienta pentru capacitatea hotelului, iar straduta pe care se gaseste parcarea, foarte ingusta, un pic si in panta, te obliga la mai multe manevre pentru a putea scoate masina din parcare, asta in cazul fericit in care gasesti loc liber de parcare. :)

Noi am gasit un loc liber in parcarea hotelului, pentru ca atunci tocmai pleca o masina de acolo, dar dup ace ne-am cazat si am plecat in plimbare auto prin imprejurimile Balcicului, la intoarcere seara nu am mai gasit niciun loc liber in parcare, a trebuit dupa ce am inspectat un pic zona sa parcam masina pe o alta straduta perpendicular pe aceasta, la vreo 150-200m distanta.

Ajungand in parcarea hotelului, am ocolit un pic cladirea, coborand pe faleza, pe unde este intrarea principal in hotel.

Am nimerit receptia, o camaruta cu un mobilier sumar si destul de vechi, care cu greu o puteai numi receptie hotel.

La receptie, un tanar, care vorbea lb. engleza, formalitatile de cazare au decurs rapid, ne-a inmanat un tichet pe care scria numarul camerei si numarul persoanelor aferente camerei, tichetul urmand sa-l folosim pentru micul-dejun inclus de a doua zi.

Ne-am asigurat ca putem plati sejurul cu cardul bancar, apoi ne-a insotit sa ne arate camera repartizata noua.

Noi fiind 4 persoane adulte am avut posibilitatea rezervarii unei mezonete, cum este numit la ei acel apartament pe 2 etaje.

La parter, de fapt un parter inalt la care se ajunge pe o scara din beton, curbata. Se intra inntr-un living sufficient de spatios, unde in stanga era o canapea extensibila si un fotoliu, o masuta de lemn si un ventilator di acela inalt cu picior. Tot in aceasta zona a livingului se gasea si un televizor model vechi CRT si un minifrigider.

Mobilierul in care era mascat minifrigiderul ca si mobilierul pe care era asezat televizorul, vechi, destul de deteriorat.

In partea cealalta a livingului in zona de servit masa, locul era ocupat de o masa cu scaune tot din lemn si mobilierul specific unei bucatarii, un corp de mobila jos in al carui blat era incastrata o chiuveta/spalator avand deasupra un alt corp suspendat ce adapostea, daca mai tin bine minte, ceva farfurii si ceva pahare.

Exista si o cana electrica pentru incalzit apa, probabil functional, nu am verifcat :)

De aici se urca pe o scara de lemn destul de abrupta, la etaj, intr-un mic hol unde se regaseau 2 dormitoare duble si o baie, fiecare avand intrare separata.

Fiecare dormitor era dotat cu aparat de aer conditionat, model vechi, ingalbenit de trecerea timpului, unuia lipsindu-I si lamelele directionale ale fluxului de aer.

Ambele aparate se porrneau cu o singura telecomanda. :(

Intr-unul din dormitoare se afla amplasat pe o masuta si router-ul wireless, pentru conexiunea gratuita la internet.

La primirea camerei am primit si un biletel pe care erau trecute user-ul si parola necesare conectarii la net.

Nu am reusit sa stabilim conexiune la internet pe niciun terminal pe care am incercat. Nu ne-a deranjat acest aspect, motiv pentru care nici nu am sesizat acest aspect la receptie.

Fiecare dormitor dispunea si de cate un dulap incapator.

Partea pozitiva a acestui apartament este ca mobilierul era intr-adevar din aceeasi garnitura de mobila peste tot, din lemn masiv, cu un model chiar placut, dar aceasta parte pozitiva este mult umbrita de partile negative. Mobilierul era intr-o stare functionala precara. Usi atarnand, sertare ce nu se inchideau. Practic tot mobilierul este intr-o stare destul de avansata de uzura, de deterioarare.

Instalatiile electrice necesita si ele inlocuri urgente: cabluri atarnand spre intreupatoare sau spre alte echipamente eletrice.

Iar despre baie ce sa zic: usa se inchidea cu greu, faianta si gresia necesita inlocuire. Pete de rugina si mucegai.

Am avut ce e drept consumabile la baie, iar prosoapele frumos aranjate pe pat, dar…... doar atat despre ele.

In camere totusi era destul de curat, iar lenjeria de pe pat acceptabila.

Ambele dormitoare aveau iesire pe un o terasa chiar incapatoare, care era dotata cu o masa si scaune din plastic.

Era superb sa stai pe terasa si sa admiri marea si portul de agrement din apropiere, sau portul industrial amplasat oleaca mai departe.

Era superb, dar nu de pe terasa noastra a carui priveliste era obturata de un perete si o portiune de acoperis urat.

De fapt intreg hotelul necesita renovare rapida atat exterioara cat si interioara.

Pacat ca are o arhitectura deosebita, cu o micuta curte interioara, de unde se intra separat, urcand pe acele scari frumos gandite, in fiecare apartament sau camera.

Curtea placata cu piatra ca si balustrade scarilor. Piatra utilizata chiar deosebita, avand incastrata in mod natural in ea resturi de scoici si melci.

Ici colo cateva ghivece de flori si vreo 2 copaci infrumusetau aceasta curte interioara placata cu piatra.

Dar si aceasta curte pastra marturiile trecerii vremii, degradata si ea prin multe locuri.

In capatul acestei curti interioare se regasea si o piscina, in aer liber.

Din aceasta curte interioara aveai varianta iesirii in spate direct in acea mica parcare, sau sa intri direct in restaurantul hotelului, coborand o scara interioara, ajungand practice la nivelul falezei.

Restaurantul are si o mica terasa acoperita, parte component a cladirii, dar au mai construit si o alta terasa din lemn, tot acoperita, construita peste strada, direct deasupra marii.

Este frumos a sta pe aceasta terasa, seara, admirand marea.

Noi cand am coborat dimineata, pentru micul dejun, am dorit a sta pe aceasta terasa, dar marea era atat de involburata si inspumata, radicand valuri foarte mari, incat arunca apa direct pe terasa.

A intervenit imediat angajatii hotelului, coborand, acele protectii de ploaie si vant, din plastic transparent, dar noi am hotarat a ne aseza pe terasa restaurantului.

Am sperat ca micul dejun sa salveze nota proasta a serviciilor oferite de acest hotel.

Dar nu a fost sa fie asa.

A fost cel mai slab mic-dejun pe care l-am primit, ca de mancat nu am reusit decat pe ici pe colo, la un sejur in Bulgaria.

Am ales e drept din vreo 2 sau 3 variante de mic-dejun oferite de ospatar.

Acesta continea un ou fiert, dar fiert cel putin cu o zi inainte, deoarce era rece si nu ca se racise, era de la frigider. Nici nu se mai obosisera sa le incalzeasca un pic.

Cateva felii de salam tare dubioase la aspect, cu care am hranit o pisica ce se plimba printre mese.

Una sau doua felii de branza, acestea fiind singurele pe care le-am mancat, alaturi de cateva felii de rosii si cateva de castraveti.

In doua din cele 4 farfurii castravetii fusesera congelati si apoi dezghetati, semn ca nu erau la prima incercare de iesire pe farfurie, din bucatarie. 

Totul completat cu unt, gem si cate un ciorchine de strugure si acela rece de la frigider.

Cafeaua a completat acest mic dejun.

Nu ma pot plange de conditiile de cazare oferite de acest hotel, am ales in cunostinta de cauza, dar speram ca mancarea sa fie decenta.

Pacat de pozitonarea de care beneficiaza acest hotel, chiar pe malul marii, dar probabil pe asta se si bazeaza proprietarii de nu investesc nimic in renovarea acestuia.

Pacat de arhitectura deosebita a hotelului care nu este pusa deloc in valoare.

Trimis de Testosu' in 29.09.15 11:12:36
Validat / Publicat: 29.09.15 13:23:50

VIZUALIZĂRI: 3132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Curtea interioara a hotelului. In dreapta scara exterioara de acces in apartament si terasa de la etaj.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

florinmirghes
[13.07.16 22:47:22]

Pare ca nu s-a schimbat nimic. Recunosc ca pare o descriere a sejurului meu cu ceva timp inainte. Aia nu prea au de gand sa schimbe nimic. Or fi romani de cazari vechi? Pacat de amplasare.

florinmirghes, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDvata Petela / Dos Gallos / Doi cocoşi Hotel: