ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2015
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2015
colegi

Cred ca merita incercat

La inceputul lunii august a trebuit sa mai fac un drum pana la Paris, insa pentru ca nu aveam de stat decat in cursul zilei in oras, iar drumurile pe care trebuia sa le mai fac erau pe la Reims si Crepy en Valois, am preferat sa caut o cazare intr-unul din cele doua orasele. Nu am cum sa planific cu ceva timp inainte aceste cazari pentru ca drumurile nu sunt planificate de asa fel, motiv pentru care singura varianta de incredere si viabila a ramas booking.com

Asa am procedat si acum, iar dupa o consultare rapida a disponibilitatii si a preturilor, am rezervat o camera la hotel Akena City din Crepy –en Valois. Sincer, si numele mi s-a parut interesant, apoi faptul ca e un orasel mic-mic, si mai ales ca imi doream sa am parte de liniste dupa o zi in Paris (nu ajunsesem inca, insa anticipam). Bineinteles ca am avut ceva retineri, nu este trecut pana acum in “ panoplia” AmfostAcolo, nici pe alte site-uri nu era cine stie ce, insa stiam ca voi fi obosit si ca voi sta doar cateva ore. Un alt + ar fi faptul ca parcarea era gratuita, fapt care conteaza mult in economia rezervarii …

Asadar, dupa o zi de calvar prin Paris, pe care il lasasem mult mai “ordonat” in martie, dar pe care l-am gasit plin de lucrari, cu drumuri deviate, care au dat peste cap gps-ul, cu un idiot care a reusit sa blocheze pasajul de langa Luvru, intrand cu un camion si blocandu-se acolo, dupa ce si-a decopertat cabina, iar deasupra, colac peste pupaza, un ghinionist blocase doua din cele 4 benzi cu un Bmw care luase foc, am parcurs la fel de greu si cei 60 de km, distanta pana la Crepy, circulatia fiind foarte foarte greoaie. Inainte insa de a-mi expune parerile despre hotel, am sa scriu cateva cuvinte despre orasel, informatii culese, desigur, de pe internet.

Crepy-en Valois este un orasel situat in nord vestul Parisului, un orasel fondat in secolul X de catre contii de Valois, pentru a servi ca si capitala a tinutului Valois. In anul 1213 este integrat domeniului coroanei franceze, iar Louis d’Orleans il transforma intr-un ducat. Pozitia sa privilegiata, pe drumul care lega Flandra de Champagne, renumit targ cu marfuri foarte cautate, il ajuta sa se dezvolte foarte repede dpdv economic, In sec al XIV lea, in timpul razboiului impotriva englezilor, orasul este insa distrus aproape in totalitate. Abia din anul 1861 cand se construieste calea ferata orasul incepe sa cunoasca o revitalizare, concretizata mai ales din 1873 cand se construieste fabrica de mobila Clair, devenita celebra in Franta, intr-un timp foarte scurt. Din pacate, toate aceste eforturi de dezvoltare, dispar incepand cu 1914, cand nemtii invadeaza Franta, apoi bombardeaza orasul in 1918. Aceste daune continua si in cel de-al doilea razboi mondial, si in sfarsit dupa 1953 se reincepe construirea sa din temelii.

La momentul vizitei mele, am gasit un oras primitor, cu oameni zambitori, cu foarte multa verdeata, cu flori, cu pomi si borduri proaspat varuite, drumuri perfecte, trotuare ingrijite, si o atmosfera de relaxare. Si vremea, foarte frumoasa si potrivit de calda sustinea aceasta atmosfera. Pentru ca veneam la Crepy dinspre Paris, am optat pentru drumul national (RN2), iar pentru cei care au timp si nu au bani de cheltuit aiurea, folositi drumurile nationale, sunt foarte bune, cu doua benzi, cu peisaje minunate care va intorc in timp. Ca o paranteza, autostrada, desi fara repros, m-a costat, la cele 4 puncte de taxare cam 60 euro. Dus …

Asadar, venind catre Crepy-en-Valois dinspre Paris, pe RN2, dupa ce veti face dreapta din drumul principal, veti strabate cativa kilometri strajuiti de paduri, ceva de genul intrarii la Neptun. Intrand in oras, dupa nici 2,5 km, undeva unde padurea se sfarseste, veti observa pe partea stanga Hotelul Akena. Micut, dragut, asezat chiar in marginea padurii, cu cateva amenajari de spatii verzi care sa nu rupa brusc acel peisaj superb, hotelul are un gard din plasa, care sa nu obtureze flagrant peisajul, gard care imprejmuieste toata proprietatea, aceasta incluzand in partea stanga parcarea, incapatoare pentru circa 50 de masini, restaurantul, cochet, care are si o terasa pentru cei care vor sa ramana afara dupa inchidere la o sueta, si o alee pe care sa te poti misca putin, dintr-un capat la altul. Daca tot am adus vorba de restaurant, trebuie sa spun ca mi s-a parut foarte ciudat sa aiba o ora de inchidere asa ‘matinala”, la ora 19, asta in conditiile in care, la masa fiind, am vazut cel putin 15 persoane, indepartate politicos ce-I drept, pe motiv ca s-a inchis. Acelasi lucru se intamplase si la receptie, insa nu era un lucru neplacut, pentru ca exista un automat cu ajutorul caruia te puteai caza fara probleme. Doar relatii despre una-alta nu aveai de unde sa obtii…

La momentul sosirii noastre insa nu au fost niciun fel de probleme, pentru ca receptionerul era acolo, am obtinut foarte usor informatiile pe care le-am cerut, am vizionat inainte de a ma caza trei camere fara ca respectivul sa para enervate sau iritat de pretentiile mele. De ce am vrut sa vad macar doua camere? Doar pentru faptul ca pe booking rezervasem o camera la 51 euro, dar mai exista una la 60 si vroiam sa vad care era diferenta.

Camera pe care o rezervasem, si pe care am primit-o la primul etaj, era detul de micuta, chiar incomoda pentru doua persoane, asta si din cauza paturilor twin care mai ocupau un spatiu ramas excedentar in cazul unui pat matrimonial, insa la ce am avut noi nevoie, a fost suficient. La intrare, pe partea dreapta se afla baia, destul de mare, dotata cu patru prosoape, gel de dus, sampon si sapun, un dus cu perdea suficient de comod, si, cel mai important, cu apa fierbinte non-stop, dupa cum am constata in acea seara si a doua zi. Niciun miros strain sau neplacut, foarte curata, insa cum nimic nu poate fi perfect, cu probleme la scurgere… Cu parere de rau am sacrificat doua prosoape pentru a putea sa mai intram in baie dupa ce am facut dus …

Pe coltul camerei dinspre fereastra se afla o masuta, si tot in acel colt, suspendat, un televizor. De notat ca oriunde m-am cazat pana acum in Franta, punctul forte al camerelor a fost, invariabil, televizorul, intotdeauna lcd si intotdeauna de dimensiuni mari, cateodata parand a fi prea mari chiar pentru camerele in care se aflau. Camera mai avea, tot la intrare pe partea dreapta un dulapior inalt insa ingust. Parerea mea este ca acest gen de camera se preteaza doar pentru o noapte-doua, nu mai mult. Nu exista racitor sau mini bar. Facand o paralela la camerele de 60 euro, acestea din urma erau cu cca 4 mp mai mari, aceeasi baie, aceleasi dotari, si un pat matrimonial. Nici una dintre acestea, si nici a treia pe care am cerut sa o vad, dpdv al pozitionarii ferestrelor (am vrut sa nu fie la strada) nu aveau balcon. In schimb, "toti banii" ii facea vederea din camera! Direct spre padure, care se afla la cca 50 m , iar distanta pana acolo acoperita de un gazon impecabil ! Am stat pana noaptea tarziu, cu geamul deschis, ascultand fosnetul copacilor, intr-o liniste deplina. Repet, pozitia acestui hotel este una privilegiata !

Asa cum am spus mai devreme, am intrat in restaurantul hotelului si fara sa mai pierdem vremea am comandat doua pizza (23,7 euro ambele) dupa care am intrebat de un magazin prin apropiere. Am primit adresa unui Carrefour la care am ajuns insa cu masina, acesta fiind in centrul oraselului, ocazie cu care am ramas fascinat de casele ingrijite, cu arhitectura specifica oraselelor franceze din anii ’30, pe care le vedeam la tv in filme, de curatenia absoluta a strazilor, de firmele care erau deasupra magazinelor, la fel de vechi, apoi de cele cateva terase cu care m-a obisnuit deja in Franta, si care, ca de obicei pe unde le-am gasit, erau pline. Sincer, mi-as dori sa locuiesc o perioada intr-un oras ca acesta!!! Insa nu stiu daca as mai pleca de acolo !!

Despre preturile din magazin nu are rost sa vorbesc, noi am luat in primul rand alimente, pentru micul dejun de a doua zi si pentru cateva sandvisuri, iar preturile nu au fost deloc mai mari decat in magazinele din Romania , cu tot cu TVA-ul scazut !! :)

Am sa inchei aici, nu inainte de a va recomanda inca o data sa vizitati, daca aveti ocazia, Crepy-en-Valois, si daca considerati ca va “aranjeaza” hotelul despre care am vorbit, sa nu-l ocoliti. La pretul asta, chiar ca a meritat!!

Trimis de iulian68 in 28.09.15 19:31:10
Validat / Publicat: 28.09.15 20:18:27

VIZUALIZĂRI: 1404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

webmaster70 [28.09.15 20:18:07] »

@iulian68 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19431

Mutat în rubrica "Akena City Hotel [Crepy en Valois ], Meaux" (nou-creată pe sait)

iulian68 [28.09.15 20:33:16] »

@webmaster70: Pozitionarea mi se pare a fi ok, doar ca padurea e mult mai aproape... In alta ordine de idei, in cele peste 50 de impresii nu cred ca lipsesc poze. Doar ca de aceasta data, desi am facut fotografii, pentru ca telefonul a avut nevoie de internate la service, a fost resoftat, ocazie cu care am pierdut cam tot ce aveam, inclusiv pozele despre Drive Inn Budapesta pe care urmeaza sa-l public. Si imi pare rau...

traian.leuca † [28.09.15 20:35:31] »

Iulian, dacă nu pui și niște poze, eu pe vorbe nu vreau să încerc!

iulian68 [28.09.15 20:56:06] »

@traian. leuca: mergi pe cuvantul meu si eventual fac o poza la factura! ????????????aia nu s-a pierdut, e la decontare!

iulian68