ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2015
ÎNSCRIS: 09.08.10
SEP-2015

Către satisfăcător

Septembrie in Zakynthos un colt din Grecia suberba

Am descoperit ca si in Grecia sejurul din septembrie poate avea multiple avantaje: temperatura este acceptabila cu o medie de maxim 33 de grade, iar dupa amiza se poate face plaja linistit pana pana in jurul orei 19.00, seara se lasa pe la ora 20.00, apa este foarte curata si extrem de calda (ma refer la golful Laganas) avand in jur de 25-26 de grade. Satiunea in septembrie este relativ mult mai linistita deoarece tinerii englezi (cei extrem de galagiosi) pleaca de obicei la sfarsitul lunii august.

Despre hotel: amplasare este foarte buna deoarece este relativ departe de strada principala din Laganas unde sunt amplasate majoritatea tavernelor si barurilor galagioase, ca informatie pana la strada principala se fac aproximativ 15 minute de mers lejer, eu am fost cazat imediat deoarece am ajuns dupa ora 15.00 (atentie, la cazare se vor cere 50 de E garantie ce vor fi inapoiati la plecare) am stat la parter, camera este relativ mica 4/4 cu o baie la fel, destul de modesta, exista seif contra 20 de E pe sejur (recomad) si un mic frigider, gol, aerul conditionat este centralizat dar functioneaza perfect, se facea zilnic curatenie si nu vreau sa fiu carcotas dar pana nu am lasat catva E pe pat nu au fost schimbate prosoapele in primele doua zile, apoi erau schimbate zilnic indiferent unde le lasam, legatura de internet este gratuita, se solicita parola de la receptie, dar este foarte, foarte slaba! Hotelul este format din doua corpuri cu doua etaje fiecare, accesul la restaurant se face tot pe la receptie.

Accesul la piscina este pe langa restaurantul principal (piscina are dimensiuni mici: 30 m pe 6 m cu o adancime variabila de la 2,80 m la 1,50 m, exista si piscina pentru copii) apa din piscina era foarte calda undeva la 26 de grade, tot acolo este amplasat si pool bar-ul iar dupa piscina este plaja ce apartine tot de hotel.

Plaja: nisipul este foarte curat si foarte fin, apa este mica (maxim 1,5 m) pe o portiune lunga de aproximativ 100 m de la mal, sezlongurile de la plaja se inchiriaza cu 6 e pe zi (2 sezlonguri si o umbrela) pe la ora 11.00 vine fata de la pool bar si aduna banii. (pont : piscina este chiar deasupra plajei si se pot rezerva din timp sezlonguri, desi era interzis totusi toti turistii practicau acest sport, iar acolo sunt gratuite) in stanga si dreapta plajei hotelului sunt sezlongurile unor taverne amplasate pe plaja care le inchiriau contra unei mici consumatii (de exemplul o cafea de 3-5 e) dar nu prea prezentau siguranta, pe perioada sejurului eu am stat doar pe sezlongurile de la piscina.

Barul de la piscina: slabut in comparatie cu cele de 5 de stele de la turci doar bere Pyramid, patru tipuri de coktailuri oribile si un automat cu sucuri slabe calitativ, in stanga exista o mica masa unde era inghetata si sandwiciuri doar pentru turistii de la AI, fac o mentiune in hotel erau turisti si cu AI si fara, diferenta era ca cei de la AI aveau bratara iar cei fara AI nu aveau bratara nici acces la masa de seara si nici la barul de la piscina decat contra cost.

Calitatea meselor: destul de OK, eu nefiind mare gurmand zic ca era cam la 60 % din ce vedeti la un restaurant de 5 stele de la turci, din pacate cele mai multe feluri erau la masa de seara, cand eu trebuia sa ma abtin, se serveau si cateva specialitati din care chiftele de oaie sau fructe de mare in rest salate si mancaruri mediteranieene obisnuite.

Animatie in hotel: in fiecare an se organizeaza doua seri pe saptamana la pool bar una cu un pianist si una cu muzica traditionala greceasca cu doi dansatori (destul de dragut)

Excursii sunt de doua tipuri pe uscat si pe mare: aveti doua variante, cele oferite de agentia de turism si cele oferite de agentiile din oras care sunt cam cu 30 %-40% mai ieftine decat cele oferite de agentia de turism (pont: si excursiile oferite de agentiile din oras au ghid in limba romana) recomand pe cele din oras sunt mult mai complete si mai bine organizate. Excursia pe mare este cea mai completa avand plaja Navagio in centru (este fantastica, fiind a 33-a ca frumusete in lume conform ghidului Michelin) dar de pe uscat nu se poate vedea si fotografia decat foarte greu. In excursia de pe uscat veti vizita doua biserici, un mic port de unde daca permite vremea contra 7 e de persoana se pot vizita cu barca grotele albastre, o fabrica de ulei (interesanta) si una de vinuri, frumos de vizitat si capitala Zante, taverne, suveniruri ceva mai ieftine... dar atentie intre orele 14.00-18.00 totul este inchis.

Ca o curiozitate: insula are aprox 45 de Km lungime, 10 latime si o populatie de aprox. 40 000 de locuitori, economia este bazata pe turism si masline, exista apoximativ doua milioane de maslini pe insula iar culesul maslinelor este in perioada octombrie-februarie.

O alta posibilitate de a de distra seara este vizita pe strada principala din Laganas, care are aproximativ 6 Km iar pe o parte si alta sunt taverne, magazine cu suveniruri, baruri, agentii ce ofera excursii etc... foarte interesant. (pont magazinul de suveniruri de vis a vis de McDonald este tinut de un roman din Iasi.

Pentru mine a fost un sejur excelent recomand fara emotii acest hotel si aceasta insula.

Trimis de pelerin in 28.09.15 12:01:14
Validat / Publicat: 28.09.15 12:33:50

VIZUALIZĂRI: 3352 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pelerin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.09.15 12:22:55]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=634

***

calatorul
    [29.09.15 15:46:14]

Frumos, interesant, multumim pentru informatii si impresii. IN asteptarea pozelor, Vacante frumoase!

calatorul
    Alte impresii din această RUBRICĂGalaxy Beach Hotel [Laganas]: