ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.08.12
MAY-2015

Belgrad - o variantă mai liniștită de a petrece un sejur plăcut

Cum stateam si ma gandeam ce as putea sa fac in mini vacanta de 1 mai sa nu cheltui o avere si sa nu lenevesc cu burta la soare si un mic intr-o scobitoare, mi-a trecut fulgerator prin cap sa le fac o vizita vecinilor sarbi. Avand in vedere ca sunt destul de norocoasa sa locuiesc la 150 de km de capitala lor, am zis ca asta e.

Am mai fost o data acum cativa ani, dar nu imi pare rau ca am repetat experienta. Cazare am gasit ieftin si central, masina era in regula, asa ca mai luat 3 prieteni si am dat o fuga. Drumul a decurs bine, nu am avut nicio confruntare directa cu politia lor despre care auzisem diverse, desi am intalnit mai multe echipaje.

Prima seara cand ajuns, adica vineri, am lasat frumos masina la cazare si am luat-o incet la pas inspre partea centrala, avand in vedere ca e ingrozitor de greu sa gasesti parcare in Belgrad si e gratuit doar in weekend.

Am trecut de cladirea Parlamentului, frumoasa, dar parca tot a noastra din Bucuresti e cea mai cea, am ajuns pe pietonala cu celebrul Hotel Moskva, care trebuie sa recunosc ca isi poarta cu mandrie numele, mi-as fi dorit sa imi trag sufletul la o cafea si o prajitura, auzisem ca e faimoasa cofetaria lor, dar am amanat si amanat a ramas.

Se spune ca hotelul e celebru pt ca a gazduit multi oameni faimosi si influenti de-a lungul timpului, a fost martorul multor evenimente importante care au scris istoria de prin partea locului. Se spune ca nepotul celebrului Richard Wagner a fost oaspete al hotelului, dar nu a avut bani sa plateasca nota de plata si a lasat in schimb un tablou de-al lui drept raspalata, care a ramas in hotel. Nu am vazut, deci nu as stii sa confirm, dar cert e ca sarbii sunt mandri de el, e declarat cladire protejata.

Am continuat cu piata Slavija, care duce incet incet catre Catedrala Sfantul Sava, de care eram f curioasa, fiindca se spune ca ar fi cea mai mare biserica din lumea ortodoxa si ca poate sa gazduiasca pana la 10.000 de credinciosi. Cladirea in sine m-a impresionat, e impunatoare, din pacate insa inauntru e inca santier.

Avand in vedere ca se lucreaza de prin 1930, tare nu as crede ca o sa fie terminata in curand. Se poate intra gratuit, chiar si la ore tarzii, noi am ajuns pe la 8 PM si era inca deschisa doar ca nu prea ai ce vedea in interior in afara de schele, beton si lumanari. Merita sa-i faci o vizita macar si pentru faptul ca se spune ca e construita pe locul unde se afla ramasitele sfantului Sava, parintele spiritual si intemeietorul sarbilor.

In a2-a zi din vizita noastra a plouat deci nu am apucat sa facem mare lucru, le-am facut pe plac barbatilor care ne-au ajutat cu orientarea si am intrat intr-un local sa ne ascundem de ploaie, si sa-si faca si ei damblaua si sa fumeze narghilea. Daca e cineva interesat, localul se numeste Antiquus si e relativ central, pe strada Makedonska, barbatii au spus numai de bine, deci il recomand si eu. Preturile ca la noi, daca nu poate chiar ceva mai mici. Am dat 130 de dinari pe o cafea si 160 pe una sarbeasca, care de fapt e cafea turceasca, si o recomand clar, e bine facuta. Apa, sucurile, undeva in jur de 150-250 dinari.

Ne-am mai incercat norocul si la parcul Kalemegdan, auzisem de la voi ca e un must daca ajungi pe la Belgrad si am tinut neaparat sa il revad. Norocul nu prea a tinut cu noi, a fost frig si o ploaie mocanita dar ne-am aventurat si asa. Reiterez si eu parerile celorlalti de pe AFA si recomand sa il vezi. E format din 2 parti, prima parcare exterioara te duce catre zoo si catre parcul propriu-zis (atentie, e ceva de urcat) unde se afla si o gradina zoologica si un restaurant. In parculet puteti sta sa va trageti sufletul, sa admirati fortareata si sa faceti o poza orasului alb de sus (dupa cum ii spune si numele, Belgrad sau Beli-Grad - Orasul Alb).

Tot de aici puteti vedea si confluenta celor 2 rauri care strabat orasul, Sava si Dunarea. In partea cealalta de parc, daca mai inaintezi vreo 200 de metri cu masina, mai gasesti o intrare, unde iti poti lasa masina, sunt mai multe baze sportive si baruri - cluburi pe malul apei. Daca vremea e frumoasa si sunt deschise sigur iti poti trage sufletul dupa ce ai urcat atat. Nu as stii sa spun in timpul saptamanii, dar in weekend parcarea a fost gratuita, ceea ce e valabil si pentru restul orasului.

In a 3-a si ultima zi, am ajuns in centru pe celebra strada Skadarlija, de care sarbii sunt f mandri si se spune ca ar semana cu celebrul Montmartre din Paris. Adevarul e ca nu prea seamana cu Parisul dar are farmecul ei. E o straduta ingusta cu piatra cubica si f multe terase, sa tot aiba vreo 500 de metri, deci destul de micuta.

Se spune ca a fost cel mai boem loc din vechiul Beograd, era locul de intalnire a tuturor artistilor si mintilor celebre din secolul trecut. Nu e Montmartre, dar nu o rata daca ajungi prin Belgrad, si ai destui nervi si rabdare sa cauti loc de parcare.

Am mai ajuns si la un centru comercial sau Mall, USCE ii spune, dar nu am fost foarte impresionata. Au aceleasi magazine ca si noi, si preturile sunt cam la fel, poate chiar mai mari, deci nu e chiar un meca pt cumparaturi Belgradul, mai bine va pierdeti timpul prin oras.

In concluzie, Belgradul nu are acel "quelque chose" cum are Parisul, Barcelona, sau Praga, dar sa nu uitam totusi ca pana acum cativa ani a fost chinuit de razboi, marturie servesc cele cateva cladiri bombardate, lasate strategic asa, amplasate peste drum de ambasada Americii (un fel de monument al "recunostintei" fata de americani si fata de "ajutorul" adus sarbilor, de la cea mai prospera tara comunista la un haos economic cu un somaj de 20% si fabrici inchise).

Cu toate astea, oamenii sunt dispusi sa te ajute, iti zambesc, si aproape toti vorbesc engleza acceptabil. Chiar daca are un trafic infernal, nu e sufocat de turisti.

Desi sunt suficiente "blocuri gri", mai cat sa nu ii crezi ca numele semnifica un oras alb, nu vezi gropi, nu vezi caini vagabonzi, nu vezi mizerii aruncate pe jos, desi sunt destui tineri care petrec pe strada, si nu in ultimul rand e o varianta mai rezonabila decat orice capitala europeana (ex. o apa plata la supermarket la 2 l te costa 42 de dinari, un suc natural 100-130 dinari si un pachet de tigari de la 190 la 250 de dinari).

Trimis de angell in 27.09.15 21:48:44
Validat / Publicat: 27.09.15 22:32:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 3747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [27.09.15 22:19:33] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=7062

angell [28.09.15 01:00:25] »

@webmasterX: știu, doar ca din păcate nu am acces la pozele făcute atunci, sper sa le recuperez si promit sa le postez .

angell
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: