ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
MAR-2004

Maribor, o poveste de neuitat

Intamplarea, fericita, a facut sa ajung in maribor, slovenia. dupa un drum cu avionul pana la ljiubliana (escala parca la praga) si autocarul pana la maribor, am ajuns seara in renumita statiune montana din slovenia.

Maribor este un oras cu circa 100 mii de locuitori, un puternic centru cultural si o perfecta statiune montana, renumita in toata lumea, in special pentru concursurile internationale de schi, aici avand loc un concurs din circuitul cupei mondiale la schi. acest renume in sport nu este lipsit de modestie, intrucat maribor este dotata cu instalatii de mers pe cablu foarte moderne (circa 12-14) si are partii care se prezinta in conditii extraordinare (circa 40 km, din care 5 km in nocturna.

Partiile sunt dispuse etajat, mai scurte si mai lungi, in functie de nivelul de pregatire (pentru amatori).

Hotelul habakuk era, cred ca inca este, singurul hotel de 5 stele din maribor. asezat la poalele muntelui, cu un amplasament minunat si camere cu vedere catre munte si catre oras, iti ofera imagini de neuitat. hotelul iti ofera intradevar conditii de 5 stele, atat la cazare cat si la restaurant, spa sau sala de conferinte.

Orasul este absolut superb, cu case pe pamant, majoritatea fiind fara etaj, dar pe suprafata mai mare, contrar celor de la noi. de fapt nici nu exista comparatie in frumusetea caselor, a verdelui natural, a curateniei si a modului in care sunt ingrijite casele si gradinile.

In 2004 era in constructie, partial data in folosinta, autostrada de la ljiubliana la maribor.

Pentru impatimitii de schi si care intradevar schiaza, maribor poate fi o destinatie excelenta in sezonul de iarna.

-------Nota webmaster99: cele de mai jos au fost postate initial ca ecou:

pps2: imediat langa hotel este statie de bus. important este sa stii pe care sa-l iei dar te poti interesa la fata locului. cand am fost, biletul se platea direct la sofer.

Trimis de cosminp in 29.01.10 13:34:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA

VIZUALIZĂRI: 3047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cosminpAUTOR REVIEW
[29.01.10 13:49:42]

p.s.: din pacate inca nu gasesc pozele de atunci. promit sa le postez imediat ce le gasesc.

mirelutza
[29.01.10 21:18:21]

Astept cu nerabdare pozele......

M-ai facut curioasa asupra zonei !

Din ce povestesti seamana cu statiunea de ski Songen - Austria unde am fost anul acesta si la care urmeaza impresii

Ai votul meu .

cosminpAUTOR REVIEW
[01.02.10 15:39:57]

cred ca poate fi un excelent premiu amfostacolo 2010.

cosminp, mirelutza

• pagină generată în 0.035408020019531 sec