ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2015
ÎNSCRIS: 28.01.12
SEP-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 16, 19

Absolut superb!

Ne-a placut atat de mult in Lefkada, incat am hotarat sa ne prelungim vacanta si cum la Aristea Apartaments nu erau camere libere (de la 1 septembrie veneau 6 familii de romani, despre care gazda spunea ca sunt oameni OK, are numai cuvinte de lauda despre ei) am rezervat pe booking un studio in Exanthia, situata in partea vestica a insulei - SUNSET VIEW STUDIOS EXANTHIA.

Am ajuns devreme si d-nul Giorgio, gazda noastra ne-a primit cu flori din gradina lui, ne-a invitat la masa de pe terasa, sa facem o baie in piscina pana e gata camera, adica intr-o ora. Ne-a servit cu o cafea greceasca, apa rece, iar la copii le-a adus cate un suc de portocale. Totul din partea casei!

I-am spus d-lui Giorgio ca am rezervat un studio pentru 3 persoane, pentru ca era singurul liber, dar noi avem 2 copii, dupa cum se vede si l-am intrebat daca are o solutie. Ce credeti? Ma asteptam sa se supere, sa ne ceara un cost suplimentar... Dar el a vorbit cu d-na Athina (sotia) si imediat au pregatit un pat suplimentar, la fel de comod ca si cel cu care era dotata camera. Fara niciun tarif suplimentar.

Camera a fost gata si ne-a poftit inauntru. Ceva de vis! F. curat, f. calitativ, totul fin de tot, cu mult bun gust, ca si cum acolo e mana unui designer sau arhitect. Baia din piatra, n-am vazut asa ceva in Grecia, la nivelul unui hotel de 4 stele. Din partea casei am avut in frigider 3 sticle de apa plata, 1 borcan de gem de smochine facut in casa, unt; la bucatarie ulei de masline, cafea greceasca si zahar. A spus d-nul Giorgio, cu o sinceritate si o bunatate rara: sper sa va bucurati de sederea la noi!

La bucatarie mai aveam pe langa plita: cuptor cu microunde, cafetiera, aparat ptr. sandwichuri, prosoape de hartie, burete si detergent de vase; la baie aveam dusgel, sampon cu balsam 2 in 1 si sapun lichid pentru maini.

Ne-am revenit cu greu. Eram cazati in Grecia? Cea mai frumoasa experienta ca ospitalitate.

Domnul Girogio si doamna Athina au grija singuri de vila cu 4 apartamente si piscina. El este de o gentilete rara, de moda veche, o gazda perfecta, discreta si atenta. Ea e o femeie harnica, care trebaluieste toata ziua. S-au purtat extraordinar cu noi si cu celelate 2 familii de romani care erau cazate atunci. Nu ne-a lipsit nimic. Seara venea d-na Athina si ne aprindea pe masuta de pe terasa o lumanare. Romantic. Totul arata acolo f. f. fin si de bun gust. Din zona piscinei am vazut cel mai frumos apus de soare din viata mea! Nu se poate exprima in cuvinte! De aici si denumirea vilei.

Eram la cateva minute de toate plajele renumite din Lefkada. In partea vestica sunt cele mai spectaculoase si incredibile plaje, la fel de frumoase ca in destinatiile exotice. O apa turcoaz, un peisaj superb! Iar in septembrie apa e atat de calda, totul e perfect! Nu mai faceti calatorii lungi si obositoare cu avionul si nu mai platiti sejururi scumpe pentru destinatiile exotice. In Lefkada e la fel de frumos!

Pe drumul de intoarcere de la Porto Katshiki ne-am oprit si am cumparat ulei de masline si miere din cimbru si din pin - delicioase. Mierea din cimbru, recoltata in august are adevaratul gust de nectar al zeilor. Am avut o reducere mare pentru 10 litri de ulei si 5 kg. de miere. Ne-au dat sa le gustam pe toate, am primit si o crema din produsele stupului cadou. Aceeasi ospitalitate ca peste tot in Lefkada.

Revin la d-nul Giorgio! Dupa ce ne-am instalat, ne-a adus un pliant cu cea mai buna harta a insulei, pe care ne-a marcat cu un marker negru subtire (si cu explicatii clare) cum ajungem pe toate plajele frumoase, in toate locatiile frumoase si care sunt cele mai bune taverne din toate zonele insulei. A avut dreptate intru totul. Pastrez cu sfintenie aceasta harta pentru vacantele viitoare.

La 1 km. distanta de vila, dar sus, pe munte e taverna VERANDA, cu cea mai buna mancare si cu o vedere frumoasa la mare si la satele din vale. Am mancat acolo biban de mare la gratar (tipura) cu cei mai deliciosi cartofi prajiti pufosi, moi si dulci; la pranz puteai lua o placinta cu branza, abia scoasa din cuptor cu un iaurt grecesc rece. Divin! Sa vedeti ce cotlete de vitel faceau - fragede... Asortam cu o bere rece de-a lor sau cu vinul casei la carafa. Perfect!

La plecare, d-nul Giorgio ne-a imbratisat, ne-a oferit un buchet format din 1 ramura de maslin, cateva fire de cimbru si flori. Ne-a condus si ne-a facut cu mana in semn de La revedere pana ne-am indepartat pe sosea, ca un prieten apropiat. Vom reveni cu siguranta!

Mergeti acolo pentru cea mai frumoasa vacanta posibila! Pretul la studioul de 3 persoane a fost in septembrie de 50 euro/noapte. Erau 2 studiouri si 2 apartamente, fiecare pe 2 nivele, ptr. 4-5 persoane. La parter sunt studiourile si la etaj sunt apartamentele. E o liniste desavarsita, te poti odihni noaptea, pentru ca nu e circulatie, desi e la sosea. parca si aerul a fost mai bun decat in partea estica, mai racoros.

ATENTIIE! Mai exista o vila cu aceeasi denumire pe insula, dar cu review-uri nu prea bune. Nu uitati sa fie cea din EXANTHIA. Doar pe booking se poate rezerva, nu are site propriu. Si aveti nevoie de GPS, nu are "firma" cu numele vilei, e mica, cu doar 4 studiouri.

Nu aveti nevoie sa mergeti la taverna Rachi din Exanthia, renumita pentru cel mai frumos apus de soare. E la fel de frumos la Sunset View Studio din Exanthia!

Trimis de redmari108 in 26.09.15 22:52:21
Validat / Publicat: 27.09.15 07:45:06

VIZUALIZĂRI: 3403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.09.15 07:44:47]

Mutat în rubrica "Sunset View Studios [Exanthia], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

mbogdan4
[27.09.15 10:19:11]

Buna ziua, ne poti preciza, te rog, daca locatia este pe malul marii? Am cautat aceasta locatie si am gasit doua locatii, acum sunt confuz, nu stiu care este aceea in care ai fost.

redmari108AUTOR REVIEW
[27.09.15 10:43:29]

@mbogdan4 - Nu e pe malul marii. Are vedere la mare, dar e situata la inaltime fata de mare. E la soseaua principala, care face inconjurul insulei. E la 2 minute cu masina de plaja Kashima si de A. Nikitas. E singura cu aceasta denumire din Exanthia.

redmari108AUTOR REVIEW
[27.09.15 10:52:41]

@webmaster15 - Nu e bine.

coordonatele GPS sunt: 38°45'51.0"N 20°36'25.0"E

[27.09.15 14:39:42]

@redmari108 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

calatorul
[30.09.15 11:47:08]

@redmari108 - Felicitari pentru vacanta reusita pe aceasta insula minunata. Am vazut/o si eu si am aceleasi impresii, desi departe si greu de ajuns, cu plaje izolate si ape adanci, merita tot efortul. Adaug si votul meu, inclusiv pentru poze, si vacante frumoase!

popa alin
[08.11.15 13:23:50]

am incercat sa fac o rezervare pt septembrie 2016. costul este de 5600 lei, cam mult pentru ceea ce ofera, indiferent de zimbete, ospitalitate, etc. cu banii astia am stat in egipt in conditii de vis, ba chiar cu mai putini bani, in tunisia am prins o oferta 460 e 7 nopti in port el kantaoui, acolo am avut parte de o surpriza, nu ma asteptam sa nimeresc chiar in hotelul lui rafael nadal. a fost ceva de vis

popa alin
[08.11.15 13:26:08]

am uitat sa precizez ca in ambele destinatii am avut all inclusive

gikanu
[10.03.18 11:38:08]

Buna ziua, stie cineva daca la aceasta locatie, studioul pt 3 persoane paturile sunt in aceiasi camera. Va multumesc.

calatorul, gikanu, mbogdan4, popa alin, redmari108