ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2015
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 21.09.10
SEP-2015
single

Sanconfind, zbor lin pe spate în ape sărate

Păi nu avea cum să-mi scape. Am fost eu până în Ischia pentru ape termale și să nu probez apa sărată caldă din bazinele de aici? Aici unde ajung in 35 de minute pe jos de la slujbă? V-am spus că ajung…

Așa că, uite-mă în poză. Am ales ca procedură hidrokinetoterapie de grup. Fără consult medical … aveam vechime. Adică baie in jur de 40 de minute în bazinul cu apă sărată din izvorul de la Poiana Campina. Pentru descrierea clinicii citiți ce a scris @denisse înaintea mea (vezi impresii)să vedeți cum a fost adusă apa și ce calități are. Merită.

Mă programez frumos la telefon vineri și capăt programare imediat pentru luni, îmi cere de la receptie niște date la telefon și gata.

Ajung la ora convenită, semnez un contract și niște formulare și mi se dă o hârtie cu procedurile pe care le am de făcut, hârtie care trebuia semnata zilnic de asistent și de mine. Plătesc cu card si cu reducere semnificativa de plătit integral 340 de lei pentru 10 ședințe.

Mă invită fetele drăguțe într-un vestiar (cam mic zic eu și am văzut apoi că am dreptate) cu dulapuri cu cheie, raft cu halate imaculate puse pe mărimi și papuci speciali așezați tot pe mărimi.

După ce ies eu echipată în costum de baie halat alb și papuci care nu aluneca (minunați), mă conduce domnișoara de la recepție la lift, urcăm și apoi ajungem în sala bazinelor. Cald, luminos, o muzică de relaxare în surdină se auzea pe undeva. Un tânăr drăguț îmbrăcat în alb pe bluza căruia era brodat numele – profesor CFM– făcea exerciții cu două persoane aflate în bazin. Mă salută și vine să îmi dea cască și ochelari (dacă vreau) și să ia de la domnișoară hârtia cu procedurile mele, hârtie care mă va însoți toate cele 15 zile cât sunt “la băi“.

Merg la duș apoi intru în bazin (uaaaa, apa pe la vreo 34 de grade), fac efort să mă deplasez cu picioarele pe fundul bazinului de sărată ce e, mă instalez la un suport din inox cu ajutorul căruia se fac exercițiile și îi spun “profului” meu de cultură fizică medicală pe unde mă doare, ce probleme am pe la coloană și că mă doareeee… că vezi... tocmai făcusem curățenie generală cu zugrăveală, șters vreo 2000... mp de geamuri... faianță și gresie și mutat de mobile. Eram vai de capul meu. Mă dureau articulațiile, aveam febră în toți mușchii, o durere îmi cobora pe spatele piciorului stâng, alta pe mana dreapta iar ceafa era înțepenită …

Și încep ușor câteva exerciții cu spatele lipit de bazin agățată de barele de inox, apoi plutind pe apă apoi… genunchii la piept... picioarele întinse, trageți de talpă în sus apoi pe spate ca un fluturaș zburăm, apoi tragem de un baston prin apă … și când să realizez cât îmi era de bine aud “vă mulțumesc, încheiem aici, mai puteți sta două trei minute la hidromasaj“.

Eu, mândră fostă înotătoare-canotoare … abia mă deplasam prin bazin prin apa mică pînă la piept. Este atât de sărată încât la prima miscare greșită ajungi “cu roțile-n sus” și cu saramură trasă pe nas… și în ochi … Adevărat că de usturime poți să uiți instant de toate durerile.

Gataaaa. Sunt ca un fluturaș. Mă simt ușoară și liniștită. Când ies din bazin încep să-mi simt greutatea reală… cam mult.

Refac traseul la întoarcere după ce am dat jos de pe mine la dușul din sală apa sărată și sarea uscată de pe față și din păr, las hârtia semnată la recepție și plec acasă. Bine. Ușoară. Cu durerile abia zbătându-se pe undeva …

Am schimbat orele de mai multe ori. Și am fost inclusiv sâmbăta și duminica. Anunțam în ziua anterioară și găseam împreună ora la care bazinul nu era așa aglomerat. În bazin nu era așa problemă, “profii” de la bazine se ocupau de noi toți cu aceeași atenție, problema era la vestiarul de jos unde nu aveam loc să ne schimbăm. Dar… asta doar în primele zile că apoi am descoperit vestiarul de la etaj. Ura! Mare, liniștit. Perfect.

Exercițiile nu erau aceleași zilnic, depindeau de profesor dar indiferent care dintre ei ar fi fost nu scăpam nicicum … căpătam tot felul de aripioare și palmare și balize și nu mai știu ce chestii agățate de mâini și de picioare … care îngreunau tare orice mișcare în apa sărată căreia și așa era greu să i te opui.

Câteva zile am avut programarea mai târziu, era deja întuneric și deși eram numai eu la ora aceea, erau pornite luminile colorate pentru cromoterapie. Muzica in surdină, culori schimbătoare pe tavan …. Nu prea știu cum să vă explic, încerc cu cuvintele mele :) … nu știu exact ce are special apa sărată din izvorul de la Poiana Câmpina dar în afară de faptul că nu mai aveam dureri aveam și o stare de bine, de liniște și relaxare… cred că apa aceea creează dependență. Sau tinerii profesori în costume albe :) Cert este că așteptam cu nerăbdare să ajung acolo zilnic.

Cam pe la a 8-a ședință am întrerupt două zile. Am mers într-un autocar aproape 1000 de km. Eram îngrozită de durerile de spate ce le-aș putea avea de la atâtea ore de stat pe scaun și vibrații. Și mers pe jos …. și stat în picioare câteva ore la un rând la vizitat.

Ei bine, nu am avut nimic. Și de bucurie, la întoarcere am mai luat 5 ședințe de data asta și cu sauna uscată după. Am plătit din nou cu cardul și cu aceeași reducere de achitat integral în jur de … nu mai știu cât. Găsiți prețurile pe site.

Minunat. În sauna eram singură, mă supraveghea periodic o asistentă pe care nu am reușit să o conving să nu mai vină că sunt foarte bine, aveam prosoape curate în afara celor de la bazin care erau deja sărate …

Într-o zi, cum “zburam“ eu lin pe spate în bazin cu niște aripioare albastre și priveam cerul prin bolta cu geamuri, intră un asistent și întreabă dacă cineva de acolo de la bazin are mașina cu numărul … …. Ei! Mașina mea. Cu o privire blândă îmi spune “îmi pare rău să vă spun, dar a fost lovită în pacare“.

Pfff, din atâtea mașini …. Asta e… sunt asigurată că persoana care a lovit-o este la recepție și mă așteaptă așa că îmi întind din nou aripioarele albastre și îmi continui “zborul”. Ce să fac? Mă vedeați albă de sare alergând prin parcări în costum de baie? ... Nici eu….

Vin la mine pe rând „profii”de la bazin să se asigure că nu fac vreun preinfarct sau ceva de supărare …. mai vine și o asistentă de la un alt cabinet de fizio să mă întrebe dacă e chiar mașina mea… și să-și exprime regretul că s-a întâmplat chiar în parcarea lor. Apoi se întoarce asistentul care venise să afle a cui este mașina să- mi spună că a verificat... e doar julită și să nu mă sperii că cioburile nu-s de la mine. Eu… zbor lin cu fața în jos de data asta și cu urechile afară din apă… ca să-i pot asculta pe cei care tot veneau să mă încurajeze.

Închei programul de bazin, în lift o altă asistentă își exprimă regretul pentru mașina mea lovită (... vedeta de mine) și ajung la saună. Acolo mă aștepta asistenta de la saună cu o față tristă... eu eram ghinionista cu nenorocirea... poate am nevoie de ajutor, ceva... Aflu între timp că persoana care îmi lovise mașina lăsase datele la recepție și plecase. Să stau liniștită... să nu mă agit că poate îmi creste tensiunea... totul este sub control.

Termin și sauna și ajung cu aceeași stare de bine ca de fiecare dată după baie și saună, la vestiar. Acolo, o mămică cu o puștoaică la recuperare îmi face loc să mă usuc repede să o prind pe cea care îmi lovise mașina… știau și pacienții...

Mă usuc și ies în hol, de la recepție fetele sar cu o hârtiuță cu datele vinovatei și iși exprimă aceleași regrete că s-a întâmplat la ei in parcare și că e mare păcat că eu am venit acolo să mă vindec și ia uite ce pățesc...

Aproape de ușa de la ieșire, o tanti trăgea de un cărucior cu materiale de curățenie. Le întâlneam tot timpul peste tot. Ridică ochii și îmi spune: „Nu fiți necăjită … i-am luat noi numărul … Ce lume dom’leeeeeeeee...”

Gata :)

Update 1

Am început să scriu în timp ce încă mergeam la program. Între timp... m-au apucat niște dureri de n-am mai vrut să deschid documentul unde scrisesem și îmi venea să-l șterg. Degetele îmi înțepeneau dureroase pe mouse ... Nu mai intru în apa aia câte zile mai am... și nu mai “zbor” cu aripioarele alea niciodată că de asta mă dor așa tare umerii…. și mi-am mai găsit și mașina lovită în parcare!

Update 2

Ei... mașina e doar julită un pic, am rezolvat amiabil și nu mă mai doare nimic. Apa sărata și toate exercițiile mi-au luat câțiva ani buni din spate. Nu-mi vine să cred… Mă pregătesc pentru următoarea excursie, doar nu credeți că am renunțat :) Și am și slăbit 2 kg.

Când veniți aici la SANCONFIND la recuperare sau doar la relaxare și liniște dați-mi un semn, vă spun eu unde să NU parcați mașina :)

Trimis de TEOANCA in 26.09.15 21:02:27
Validat / Publicat: 26.09.15 21:42:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂMPINA.

VIZUALIZĂRI: 3465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TEOANCA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Me, me.

[27.09.15 07:41:31]

Te rog frumos să pui muzica cu fluturași de aici https://www.youtube.com/watch?v=9wNvhVxSMck

Mulțumesc

----

Rezolvat!

Aurici
[28.09.15 09:55:27]

@TEOANCA - Si noi ne gandim ca ar fi cazul sa luam niste masuri. Buna recomandare, multumim. Si destul de la indemana.

[28.09.15 10:15:25]

@Aurici - Sa va fie de leac! Asa zicea bunica

La modul cel mai serios este foarte ok. Si e langa noi. Daca mai ai intrebari sunt pe aproape.

[28.09.15 17:14:49]

Să-ţi fie de leac!

Fierul se repară (maşina), corpul omenesc mai greu... sau deloc, în unele cazuri. Aşa că....No worries !

Mi-a plăcut!

alinaro
[28.09.15 17:39:38]

@TEOANCA - Ce haios ați povestit, ahhh, dacă am fi în stare să facem haz de necaz mereu. De-aia nici mașina n-a fost decât julită, pentru că... ați fost super pozitivă, și mai ales pentru că apele alea și zborul acela vă priau atâta... Bravo, mi-a plăcut mult de tot. Vreau și eu.

[28.09.15 18:02:38]

@Alex_Macedo - Alex, îți mulțumesc. Mai aveam un pic și postam " scrie-mi și mie cineva un ecou că mă plictisesc numai de voturi... "

Reparăm și noi ce putem. Fierul e la service iar restul... nesperat de bine ținînd cont că plouă cu găleata și a scăzut temperatura brusc.

Să-ți fie bine

[28.09.15 18:07:54]

@alinaro - Mulțumesc și te aștept la Câmpina. Aranjez eu la clinică, acum sunt vedetă, mă cunosc toți

Nu-mi iese mereu chestia cu partea plină a paharului dar zău, cred că era și de la apă.

Trăsesem pe nas...

alinaro
[28.09.15 18:10:26]

@TEOANCA - Ha, ha, vin, vin! Până atunci... credeți că dacă umplu cada diseară și arunc un kil de sare și fac scufundări fără mască... merge?

[28.09.15 18:16:47]

@TEOANCA -

Reparăm și noi ce putem. Fierul e la service iar restul...

Restul e mai tare ca fierul!

[28.09.15 18:21:47]

@alinaro - Noooo, trebuie să fie izvorul de la Poiana. Restul e iluzie... sarea din supermarket e un fel de...

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.09.15 19:05:34]

@TEOANCA -. În 2008 și 2009 m-am tratat la clinica profesorului Decebal M. din Poiana Câmpina și m-am simțit foarte bine. Durerile de spate au recidivat în 2014 și a trebuit să merg din nou la clinica profesorului.

Cred că pentru întreținere ar trebui să încerc și Sancofind, însă mă cam sperie prețurile de pe site-ul oficial al clinicii.

[28.09.15 19:58:41]

@traian. leuca - Te asigur că nu încape comparație. Și eu am trecut pe acolo. Condițiile sunt net superioare, aparatele sunt noi iar apa sărată caldă în bazine nu o găsești pe aproape. Nu încape comparație. Poți veni să vizitezi centrul, așa am făcut și eu și la câteva săptămâni după ce l-am vizitat am revenit.

Am văzut că lucrează și cu CAS, te poți informa și programa dar am înțeles că durează mai mult până îți vine rândul.

Dacă te pot ajuta cu ceva sunt pe aproape.

[23.06.19 13:39:56]

Salutări! Am câteva informații noi.

De curând Centrul SanConfind nu mai lucrează pe balneo cu CAS, se pot face diverse pachete cu proceduri și încasate prin agenție de turism cu tichete de vacanță iar progrămarile se fac mult, mult mai repede.

Eu am deja o lună și jumătate de când am terminat din nou un pachet de 10 zile cu: împachetări cu nămol, magnetoterapie și masaj.

Mă simt foarte bine.

Și sper să vă fie tuturor la fel.

[27.06.19 13:36:30]

@TEOANCA:

Da' , te ' nămolești de nu te vezi, văz!

Fiece an! Bravo!

Dacă îți face bine, de ce nu??

Alex_Macedo, alinaro, Aurici, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Câmpina și împrejurimile: