ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2010
ÎNSCRIS: 17.03.08
AUG-2009
2 AD. + 1 ( 10 ani ) COPII

Unul din cele mai bune stranduri din Estul Ungariei

Fiind din Oradea, am reusit sa merg la aproape toate strandurile din Estul Ungariei (Aquaticum Debrecen, Hungarospa Hajduszoboszlo, etc) dar strandul din Gyula - "Baile Cetatii" ("Varfurdo" in limba maghiara) mi se pare cel mai bun.

Este relativ aproape de Timisoara, Arad (50-60 km, depinde pe unde mergi), Oradea (aprox 75 km, prin Vama Salonta).

Denumirea topic-ului = Aquapark, nu mi se pare a fi cea mai buna, pt ca nu este doar un simplu aquapark.

Este un complex foarte mare, plin de verdeata, care include intradevar si un aquapark.

Este deschis tot timpul anului, are cateva bazine acoperite, cu ape termale de diferite temperaturi, precum si bazin olimpic acoperit.

Vara este si mai frumos, pt ca este deschis tot complexul, cu alte o multime de bazine, bazin olimpic descoperit, bazin cu valuri, bazine pentru copii, aquapark-ul, etc.

Complexul are si sauna, spa, masaj (contra cost).

Preturile de intrare la strand sunt rezonabile, de ex - bilet de adult, pt o zi este 2130 HUF (aprox 30 RON).

Ca si comparatie - intrarea la Strandul International din Baile Felix este 25 RON, iar la Strandul Apollo din Baile Felix este 20 RON, dar nu se pot compara cu strandul din Gyula.

In primul rand ca Strandul sin Gyula este imens, plin de verdeata, are tot ce ti-ai putea dori, ca sa-ti petreci o zi excelenta.

Ca si mancare, sunt zeci de alternative, oferta este extrem de bogata, spre diferenta de strandurile din Baile Felix, unde oferta este relativ limitata.

In principiu veti gasi la aproape toate terasele, restaurantele, sau chioscurile din incinta strandului meniuri in limba romana, pentru ca sunt foarte multi turisti romani. De asemenea, o mare parte din personalul din strand stie romaneste.

Preturile la mancare sunt rezonabile, comparabile cu preturile din Romania, la unele chestii sunt chiar mai mici.

Nu ratati ciorba de fasole (bobgulas) pt ca e delicioasa.

In strand sunt si multe magazine cu articole de plaja, suveniruri, etc.

Mai multe detalii, daca doriti, inclusiv in limba romana, gasiti pe site -ul strandului aici

click aici

Deci, dupa parerea mea, este cel mai bun strand din estul Ungariei.

Daca tot ati ajuns la Gyula, faceti o vizita si la Cetatea Gyula, care este chiar in fata strandului. Tot timpul anului, dar in special vara se organizeaza in cetate si langa festivaluri, concerte, etc, deci aveti ce face si seara.

Mai multe despre Gyula si despre cetatea Gyula gasiti aici

click aici

PS - Atentie!!! Daca tot am scris ca sunt multi romani la Gyula, atentie mare, nu va lasati lucruri de valoare pe prosop/sezlong, etc, pt ca riscati sa nu le mai gasiti!!!

Trimis de presario in 29.01.10 13:07:42

VIZUALIZĂRI: 39897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Adios Gyula, dar mai venim si alta data !

Admin [29.01.10 13:43:59] »

felicitari, presario, un review complet si "burdusit" in info utile.

cristina1972 [23.06.10 15:11:14] »

Noi am fost la Gyula si vara trecuta, si in februarie 2009, si ne-a placut la fel de mult. Vara intr-adevar ai mai multe bazine la dispozitie, dar iarna e minunata piscina care are acces exterior si poti vedea fulgii cum ti se aseaza pe nas cand tu stai in apa calda pana la gat. Superb! De asemenea, ieftin, iar mancarea e exceptionala, nicaieri nu am gasit papa mai bun si mai consistent decat acolo.

Sigur mai mergem de cateva ori si anul asta, cu fetita cu tot, macar pentru un week-end prelungit. Noi stateam intotdeauna la o pensiune a unui domn care vorbeste si romaneste si a fost extrem de amabil intotdeauna, prima oara cand ne-am rezervat camerele nici nu ne-a cerut aconto sau altceva, am platit cand am plecat (parca 40 mii forinti toata vila de 6 persoane, un week end).

claudia_m [14.08.10 11:09:29] »

cristina1972, presario,

foarte frumos si convingator,

va rog, puteti sa ne dati date despre pensiunea unde ati stat: nume pensiune, adresa, telefon, persoana de contact/ proprietar, tarife.

-detalii despre mancare: unde serveati masa, pensiunea oferea ceva, era OK, unde va placut cel mai mult, ar trebui sa-mi fac griji pentru eventuale indigestii? pt ca la noi foarte rar am scapat fara astfel de neplaceri.

Deoarece dorim sa mergem la sfarsitul lui august, informatiile voastre sunt foarte utile, asadar va multumesc anticipat.

presario [15.08.10 18:20:41] »

claudia_m - informatii detaliate despre Gyula am scris click aici

In ceea ce priveste cazarea, sunt cateva hoteluri, dar cea mai buna si mai "eficienta" varianta de cazare in Gyula este varianta cu apartamente private. Sunt zeci de complexuri cu astfel de apartamente, special pentru inchiriat. Un astfel de complex are cateva apartamente, fiecare cu intrare separata, parcare proprie inchisa (gratuita). Fiecare apartament este dotat cu absolut tot.

Eu am stat la Aprtmani No 1, detalii gasesti click aici

Avantalui lui Apartmani no 1 - este foarte aproape de strand, la aprox 200 m de cetate si 300 m de strand. Conditiile sunt foarte bune, iar preturile sunt foarte rezonabile.

Nici despre mancare nu trebuie sa-ti faci nici o problema. In strand sunt zeci de terase, restaurante, chioscuri, etc unde se poate manca cat orice. Atentie totusi ca ungurii gatesc putin mai condimentat ca noi, mai ales ciorbele.

In afara strandului la fel. Oferta este foarte bogata si pentru toate buzunarele. Sunt si magazine alimentare mare (Tesco, etc) de unde sa va faceti aprovizionare daca doriti.

Vacanta placuta!

cristina1972 [17.08.10 20:52:33] »

Buna ziua si scuze ca nu v-am raspuns pana acum, am asteptat sa se intoarca un coleg care a fost acolo in week-end.

Impresiile lui, la cald: cazare cu 3000 forinti de persoana,copilul de 4 ani gratis, masa la restaurant 2600 forinti platou "family" pentru 2 persoane, vreau sa va spun ca pe acel platou gasiti 3 feluri de carne (pui, vita si porc) si trei feluri de garnituri (orez, cartofi, tocanita de ardei), e mai mult decat suficient pentru 2 persoane, niciodata nu am reusit sa il terminam, desi si eu si sotul mancam mult (la el se vede, la mine nu...

Nu a mai stiut colegul meu sa-mi spuna unde a stat, fiindca a zis ca a mers din casa in casa sa caute cazare si pana la urma a gasit cu 3000 forinti (cel mai ieftin pe week end), o viluta de 3 camere, cu bucatarie , terasa, baie cu vana, gradina mare cu parcare in curte... Cam asa a fost in toate locurile unde am mers, proprietarii ne dadeau cheile de la casa si nu ii vedeam pana cand plecam. Bucatariile sunt utilate cu tot ce trebuie (mai putin masina de spalat vase, dar cati dintre noi folosim), totul e foarte curat, gradinile sunt mari si au acces pentru masini.

Singura problema cu care ne-am confruntat vara au fost tantarii, dar am avut Off si Autan si am facut fata.

Colegul meu, impreuna cu sotia si fetita, au cheltuit pe week end 150 euro, cu benzina inclusa (e drept ca noi locuim la 160 km de Gyula). In acest pret au intrat drumul, cazarea, mesele la restaurant si in incinta strandului, intrarae propriu-zisa la strand.

Imi pare rau ca nu mai stiu cum se numeste restaurantul la care mergeam noi intotdeauna, stiu doar ca e cu specific rustic si e aproape de centru. NU e cel cu o roata pe fatada, unde sunt preturi mai mari, desi proprietarul e roman.

Nu va faceti probleme cu limba, noi nu stim nimic ungureste, dar marea majoritate vorbesc romana. Iar la strand si in restaurante sunt si traduceri in romana ale meniurilor, plus ca primesti bon de casa pentru orice.

Daca ajungeti la strand, nu ratati Palacsinta XXL, o clatita uriasa, buna de plangi! Plus bob-gulas (un fel de ciorba de gulas ca la noi), o bunatate! Si toate portiile sunt enorme, nu am reusit sa mancam tot.

Pe scurt: raiul gurmanzilor si raiul copiilor la strand. Sunt convinsa ca va va placea sederea acolo. Apartmani 1 de care spunea doamna de deasupra e si pe net, arata super si e si in realitate la fel, l-am vazut doar de afara dar e superb.

claudia_m, cristina1972, presario
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyula: