ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2015
SEP-2015

încărcat de pe telefon!

Edem, rimeaza cu eden :)

Salutare tuturor!

Am revenit cu review-ul despre cazare, dupa cum am promis.

Am fost cazati la aceasta vila in perioada 8-15 septembrie, 3 persoane, intr-o camera tripla.

Dupa cum mentionasem in review-ul despre calatorie, am ajuns pe la 10 jumate 11 fara a. m, iar nici macar una din camerele turistilor sositi din Romania, nu era gata, cu toate ca ei au pretentia ca tu sa eliberezi camera la ora 9 a. m. In fine, noi oricum ne-am conformat la plecare si am eliberat-o la 9 fix, mai ales ca menajera astepta foarte nerabdatoare in curtea vilei cu ustensilele de cleaning pregatite gata de atac :)) Deci se putea... doar ca la sosirea noastra nu s-a putut, iar atat menajera cat si proprietara, Litsa, o dadeau din colt in gard ca nu stiau cum sa termine mai repede de curatat 4 camere in timp record si sa nu ne tina prea mult pe asteptare. De apreciat insa ca a pus si proprietara osu’ la treaba... o bulina alba :)

Revenind la vila, Edem este situata oarecum central, cam la distanta egala fata de noul port si de vechiul port, dar nu foarte aproape de mare, in jur de 1000 metri de mers pana la una din plaje. Pe noi oricum nu ne deranja sa ne plimbam un pic pe jos, doar suntem tineri si in putere, nu?!

Edem Dimitriadis este alcatuita din 2 corpuri de cladiri pe 2 si 3 nivele, cu vedere spre curtea interioara, spre munti, sau cu vedere in curtea vecinului :))

Noi am stat in corpul cu 2 nivele, la parter cu vedere spre curtea interioara, respectiv spre piscina :) Thank God! Macar atat :)) daca nu am nimerit si noi ceva mai aproape de mare. Dar nu-i bai, la anu ne straduim mai mult.

Camera nici prea-prea nici foarte-foarte mare, dar macar reusise grecoaicele sa faca o oarece curatenie superficila, ce-i drept. Aparent era ok, praful de sub pat l-am observat doar in momentul in care mi-am scapat un cercel pe jos si musai a fost sa arunc un ochi sub pat. Altfel, nu as fi stat sa caut prafu cu lupa :))

Nici bine nu intrasem in camera ca ne si batu la usa proprietara ca mai are barbatu-sau ceva treaba in camera, gen sa lipeasca o bucata de faianta desprinsa de pe perete. Funny! Eu chiar ma amuzam... Oare ce mai urma?!

Din fericire, micile „neplaceri” se incheiau aici. In alta ordine de idei, cel mai tare din toata camera, mie mi-a placut balconul... da, balconul. Balconul acela unde mi-am baut eu caffe-ul meu latte tot sejurul, balconul acela mare cu vedere la piscina si unde soarele imi saruta obrajii dimineata, iar albinele dansau in jurul meu necontenit :))

Dar revenind la camera... Baia ok, suficient de mare cat sa ai loc de un dus, cu apa calda tot timpul dar presiune cam slaba, si loc „pe tron”, cu un geam mic pt aerisire cu vedere spre vila de langa, noroc insa ca mai tot timpul erau obloanele trase la vecini altfel riscai sa faci striptease pe gratis si nu stiai, ma scuzati :))

Chicineta decenta, frigider in stare foarte buna arata ca nou, plita electrica functionabila, fierbator electric, un filtru de cafea, vesela, cani, pahare, tot ce trebuie, dar la tacamuri s-au cam zgarcit... cate 2 linguri 2 furculite 2 cutite, dar camera era tripla :) Dar am cerut si ni s-a dat.

Paturile destul de incapatoare cu saltele bune, lenjeria curata, care s-a schimbat o data la jumatatea sejurului. Oricum la cat de des faceam dus nici nu ar fi avut cum sa se murdareasca asa repede. Prosoapele la fel, curate, cate 2 pt fiecare dar cam aspre la atingere, insa nu le-am folosit pt ca de regula imi duc eu de acasa.

Usa de la balcon cu plasa pt tantari si jaluzele de exterior, perfecte pt perioada cat bate soarele pe camera pt ca tin racoare. Aerul conditionat nu l-am folosit pt ca nu a fost nevoie.

Curatenia mi-o faceam eu, gen un dat cu matura sau dat cu mopu cand se facea dus, spalatul vaselor obligatoriu, dar la jumatatea sejurului cand a schimbat lenjeria a si facut curat in camera gen maturat, spalat pe jos, spalat chiuveta si toaleta si culmea desi gunoiul era dus de mine si pusesem sac nou de gunoi, ea mi l-a luat si in locul lui a pus o punga de cumparaturi in cos :))

Camera mai era dotata cu tv suspendat pe perete care prindea protv international restul grecesti, nu prea l-am folosit oricum, decat uneori pt stiri. Asa am aflat si noi ca „ne parasise” d-nu Vadim :D Aveam sa ne gandim deja ce subiect de discutie vor avea vecinii nostri mai in varsta, in autocar pe drumu de intoarcere :D

Revenind, camera mai era dotata cu telefon fix si uscator de par.

Dupa cum mentionasem mai sus, vila este fericita detinatoare a unei piscine. Faina ce-i drept, dar cam rece pt gustu meu, eu obisnuita fiind cu apa mai calduta a bailor termale din Felix :P Dar pe baieti i-a incantat la maxim, ei isi faceam incalzirea zilnic inainte si dupa mare :) Adancimea piscinei se face treptat de pe la 1m jumate la 2-2,5. Programul la piscina era de la ora 10 a. m pana la ora 9 p. m dar cu respectarea orelor de siesta de la 14 la 17:30

Langa piscina, o portiune cu iarba si sezlonguri dar nu prea bune pt plaja pt ca e mai mult umbra, sunt doar pt lenevit cu o carte in mana si o ceasca de cafea sau un cocktail, dar pe marginea piscinei e perfect pt plaja.

Curtea pavata decorata cu un pavilion tres chic cu masa si scaune, flori peste tot, pitici de gradina, obiecte cochete decorative, iar in spatele vilei o fantana cu nuferi si pestisori, multi pomi si cativa palmieri.

Receptia era afara in curte langa piscina, unde avea si un bar cu mese si scaune. Evident, nimeni nu consuma nimic de la bar.

In fata vilei, cateva locuri de parcare, suficiente. Nu era plina niciodata parcarea cat am stat noi acolo.

Vila este pazita strasnic de o catelusa pe nume Maya si de gasca ei de pisici, 4 la numar... din cate am numarat eu :))

Edem se afla aproape de un magazin mixt in dreapta cum iesi de pe straduta cu vila si mergi inspre centru si unul de tip „ carrefour de cartier” in stanga spre plaja Tarsanas. Acestea sunt cele mai apropiate, ca altfel sunt mai multe in Limenas. Totodata este aproape de zona cu taverne si buticuri, dar si de port.

Noi am avut o sedere placuta la vila Edem, nu am intampinat probleme de acomodare si pot spune ca as reveni cu drag acolo in cazul in care as mai merge sa stau in Limenas, desigur doar daca nimeresc tot o camera cu vedere la piscina :P

Vacante faine tuturor!

Pe vara viitoare! :)

Trimis de CarmenTina in 24.09.15 18:33:19
Validat / Publicat: 24.09.15 20:49:13

VIZUALIZĂRI: 2670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Piscina noaptea...

webmaster70 [24.09.15 20:48:41] »

@CarmenTina - Mulțumiri pentru amabilitatea de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Mutat în rubrica "Villa Edem Dimitriadis [Limenas], THASSOS" (nou-creată pe sait)

CarmenTina [24.09.15 21:42:50] »

@webmaster70:

Este perfect pozitionata!

carmenmo [24.09.15 22:16:19] »

@CarmenTina - Felicitari din nou pentru review!

Excelentă partea cu "balconul acela mare cu vedere la piscina si unde soarele imi saruta obrajii dimineata, iar albinele dansau in jurul meu necontenit"

Asta da gândire pozitivă ! Și dovada că ești îndrăgostită de Grecia.

Drăguță și Maya. Noi am avut parte doar de două pisicuțe. Urcau dimineața în balcon și trebuia să le hrănim întâi pe ele, dacă nu vroiam mic dejun cu concert și gheruțe înfipte în pantalonii... scurți.

Dar și asta face parte din farmecul vacanțelor în Thassos, pe care eu le numesc vacanțe 3 în 1, adică vacanță la mare, la munte și la bunici.

Vacanțe la fel de reușite și pe viitor!

CarmenTina [24.09.15 23:31:44] »

@carmenmo:

Multam, Carmen! Ce funny "vacanta 3 in 1"

Sa stii ca Maya e adusa acolo din Romania, ne-am inteles perfect asadar. Mai ales ca mai primea cate ceva de papa din cand in cand si ii placea sa fie draganita

Pisicutelor nu am avut voie sa le dam de mancare ca se obisnuiau prost, a fost cerinta proprietarei si am respectat-o

Maya s-a acomodat foarte bine in Grecia si-i prieste, si ma gandeam ca si eu m'as putea acomoda acolo la fel de bine definitiv

calatorul [25.09.15 12:19:47] »

Desigur, intotdeauna balconul este unul din punctele principale ale unei cazari de vacanta. Pentru noi este una din conditiile necesare, ca frigiderul sau mai stiu eu ce, balconul sau terasa pe care poti petrece clipe minunate admirand peisajul, daca il ai la dispozitie. Multumim pentru informatii si vacante frumoase.

CarmenTina [26.09.15 10:48:43] »

@calatorul50:

Foarte de acord