ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2015
ÎNSCRIS: 27.06.12
AUG-2015

Sithonia - o insula deghizata

Impresii de calator

De cand am inceput sa merg la scoala m-am obisnuit sa numar anii dupa vacante si, desigur, mai ales dupa cea mai grozava dintre ele – vacanta mare. Pe care o astept in fiecare an cu mare bucurie, chiar si de cand am terminat toate scolile si pe care, chiar si acum, tot vacanta o numesc. Mai cu seama ca spirala timpului m-a readus in vacante odata cu copiii care au crescut si merg si ei la scoala. Si asa ma bucur, de la un an la altul, planificandu-mi concediile si asteptand vremea vacantelor. Iar de cativa ani au devenit mai interesante si mai colorate, adica mai azurii, de cand am descoperit Mediterana, un tarm care ma atrage, reconforteaza si relaxeaza ca nimic altceva, iar aici la Egee si aproape ca distanta si pret.

Cred ca oricate terapie, spa si tratamente as face, cel mai bun efect il are tot vacanta la mare "nel blu dipinto di blu" cum zice celebra cantoneta italiana. Si incerc sa profit in fiecare vara de frumoasa Egee aflata nu asa departe, de care ma apropii cu bucurie in fiecare an si de care imi amintesc mereu cu multa placere.

Vara la televizor

DAR vara asta televiziunile ne-au bombardat cu vesti catastrofice despre Grecia, greve, colapsuri, incapacitati, bancomate blocate etc. Mai incolo in Turcia atentate, explozii, teroristi de toate soiurile si, ceva mai la vale, un razboi adevarat, cu bombe si alte nenorociri. Si atunci, poftim de pleaca in vacanta la mare!

In plus, vacanta estivala de anul asta a fost cam stramtorata de calendarul aglomerat, care ne-a facut sa alegem o destinatie cat mai apropiata din Grecia pe care o admir atat de mult. Stirile de la tv nu erau prea incurajatoare si ne-am decis sa mergem cu masina in Halkidiki, pe Sithonia, ca sa nu depindem de ferry, greve de transport scl, dupa 10 ani de la prima vacanta greceasca de unde am amintiri minunate.

Tot pe drum

Am plecat cu Dumnezeu inainte, sambata la sfarsitul lui iulie, pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Pleven - Sofia - Kulata desi am citit pe AFA de variantele prin Makaza, dar acum la intoarcere pot spune ca am ales bine. Am trecut usor catastrofa de pod de la Giurgiu iar drumul nu a durat mult desi mergem linistit, langa limitele de viteza legale, ca sa nu avem complicatii cu domnii politisti bulgarici, iar de data asta nu am mai avut nicio disputa amiabila. Dar am constatat ca pe traseu, mai ales in zone cu limitare de viteza, prin Bulgaria au aparut stalpi cu radare si camere video care nu stiu inca daca functioneaza.

Traseul este binecunoscut drumetilor spre Grecia, marea problema e traversarea Sofiei, pe care am ocolit-o cu succes in ambele sensuri pe centura de sud, si cu ajutorul GPSului. Desi e mult spus centura de sud, e un drum ocolitor prin periferie, cartiere si localitati invecinate, pe care l-am ales pentru ca avand experienta Bucurestiului stiam ca la ora pranzului nu e bine sa traversezi orasul.

Drumul spre Grecia prin Sofia e cel mai lung dar mai comod si usor, am avut o medie orara de 85 kmh, in timp ce pe traseul spre Makaza, de la Ruse la Stara Zagora am facut 6 ore prin pasul Shipka, cu o medie de 44 kmh si un consum mai mare de benzina la trecerea muntilor pe serpentine, o sa reiau in alt review.

La fata locului

Odata trecuti de Kulata si ajunsi in campia Macedoniei m-am simtit, ca de obicei, in relaxanta vacanta estivala greceasca pe care o astept in fiecare an cu atata bucurie.

Desigur drumurile mai bune si mai bine indicate ca la bulgari, desi pe sensul de dus autostrada nu e gata si soseaua veche e nerefacuta, cam denivelata pe alocuri. Dar odata intrat pe autostrada, am mers impecabil pe langa Salonic la Nea Moudania si apoi am coborat spre Sithonia, pana langa Nikiti. Am gasit destul de greu o rezervare convenabila datorita varfului de sezon de la sfarsitul lunii iulie si a preturilor maricele, si am ales varianta a 2 cazari diferite de cate 5 zile, care merita fiecare un review separat, alaturi.

Am ales Nikiti pentru apropierea de plaje frumoase, laudate pe AFA, si pentru ca acolo drumul care ocoleste peninsula se bifurca si puteam ajunge usor la ambele laturi ale Sithoniei. Si bine am facut. Am regasit cu bucurie sosele bine intretinute si linistite din peninsula, cu pante si serpentine usoare si peisaje minunate, pe tarmul marii albastre care o margineste. Nu am avut probleme cu alimentarea de combustibil, ba chiar, ca niciodata, am platit cu cardul la toate benzinariile, care mi-au dat bon pentru banii incasati. Si ajunsi la destinatie am deschis harta plajelor pentru care batusem atata drum. Am cautat in apropiere de Nikiti mai multe plaje demne de vizitat, care ne-au incantat ca unele din cele mai celebre insule.

Plajele

Karidi beach mi s-a parut una dintre cele mai frumoase vazute pana acum, si insuficient cunoscuta, desi unii n-au fost multumiti de lipsa amenajarilor si nisipul prea prafos. Soseaua dupa Nikiti face la stanga iar la Vourvourou parasesti soseaua si intri in statiunea insirata pe tarmul marii, cu vile si pensiuni tot mai multe si mai frumoase.

Drumul merge serpuit printre case si pensiuni iar inainte de iesirea din localitate pe stanga vilele se termina si este un teren gol ca sa nu-i spun parc, acolo se face la stanga din sosea pe o alee ingusta printre ziduri, iar drumul se termina printre pini si se infunda in nisip. Am avut noroc sa gasesc un loc gol pe dreapta, unde am parcat, atlfel ajungeam printre masini aglomerate pe nisip intre copaci, de unde e greu de iesit pe aleea ingusta cu un singur sens.

Cobor si merg pe nisip spre mare printre pini inalti umbrosi si ajung pe o panta care coboara in mare. E mai mult un golf inconjurat de stanci, cum se vede in poze, decat o plaja, unde am gasit cu greu un loc la umbra pinilor, caci era mijlocul verii si trecut de ora 9, dar am colindat imprejurimile cu interes si bucurie. Apa este mica si calda chiar la mare distanta de mal, datorita stancilor care inconjoara golful. Chiar daca nu e o plaja comoda si clasica, mi s-a parut un loc incantator pe care vi-l recomand.

Kalogria este simetric pe malul din vestul pensinsulei la 2-3 km pe drumul care coboara de la Nikiti la dreapta, spre Neos Marmaras, bine indicata si cu asfalt pana in parcare. Este bine descrisa pe AFA si multumesc pentru informatiile excelente. Am gasit pe drum un indicator vizibil, am facut dreapta si am coborat pe un drum asfaltat, si apoi iar dreapta pentru a ajunge in parcare. Atentie parcarea nu costa, recomand sa coborati cu masina in parcare sa nu o lasati pe marginea drumului, mai greu a fost sa gasim loc la umbra sub pini, caci era aglomerata, un alt incovenient fiind praful de pe jos.

Fiind full-sezon trebuia sa ajungem pana la 9 pentru a gasi locuri bune pe sezlonguri, mai aproape de mare, noi cautam 4 alaturi etc. Vara asta costa 2 euro sezlongul, adica 4 o pereche cu umbrela, si separat comanda la beach-bar ness, cafea, frappe intre 3 si 4 euro paharul, la care primesti o apa mica gratis. Au si sendvisuri si salata de fructe, inghetata, meniurile sunt agatate de umbrele, se poate manca rezonabil daca nu esti fomist sau gurmand. Am primit chitanta si pentru sezlong si pentru consumatie, am gasit umbrele bune de stuf la care am rezistat pe canicula din 1 august toata ziua pe plaja, la umbra.

Am stat pana seara tarziu sa vedem apusul, iar in zilele cand am plecat sa mancam la pranz ne-am intors si am gasit sezlonguri libere fara probleme, am pastrat chitanta de sezlong, nu ne-au mai cerut alti bani. Plaja e aglomerata dimineata iar la pranz se golea la jumatate, seara fiind suficient de libera desi apa si soarele erau la fel de bune, cu un nisip moale, o apa limpede si lina, minunate. Sunt toalete langa plaja si dus (in aer liber) in marginea parcarii, tot gratis, si o muzica care ne-a placut desi cautam linistea, uneori seara era chiar muzica de colectie.

Kouviou este pe acelasi drum de la Nikiti la Neos Marmaras, imediat mai sus adica mai in nord, dupa o curba la stanga pe un promontoriu deasupra marii, si la fel de bine indicata. E mai complicat cu parcarea caci drumul indicat care iese din sosea duce in parcarea unui hotel unde nu prea sunt locuri. Mai e o parcare folosita de cunoscatori care lasa masina ceva mai inainte pe marginea soselei, inainte de plaja, dupa ce veti ajunge prima data acolo veti vedea locul. Noi am oprit in ambele, langa hotel e mai bine nu ne-a intrebat nimeni de ce parcam acolo si nu ne-a cerut vreo taxa desi aveam monede la indemana.

Plaja e mai mica si la fel de frumoasa cu 2 zone diferite: in sud langa hotel mai aveti de mers pe jos pana la nisip si gasiti sezlonguri cu umbrele bune contra cost sau contra consumatie, variaza dupa zile si aglomeratie. Aici in apa sunt pietre si e cam incomod de intrat. In mijloc e o zona libera si in nord adica in dreapta cum stai cu fata la mare sezlonguri cu umbrele de plastic, nu asa bune pentru soare, si ele tot contra cost. Dar aici plaja si apa au nisip fin si moale, apa limpede si mica.

Am ajuns si pe plaja Kastri recomandata de gazda de la Nikiti, mai la nord cu 1/2 km si la fel de bine indicata, dar dupa ce am iesit din sosea am mers pe niste coclauri pe drum neasfaltat pana am coborat langa plaja de nisip, neamenajata. Zona e plina cu rulote unde oamenii campeaza si toata vara, plaja e suficient de mare pentru toata lumea si apa mica si limpede. Dar aici ai nevoie de dotare – rogojini, umbrela etc pentru plaja si o rezerva de apa sau mancare.

Fiind cazati chiar acolo am vizitat si micuta plaja Spathies care nici ea nu e chiar o plaja ci un mic golf inconjurat de stanci si pini umbrosi, la care poti ajunge cu masina si unde poti face baie intr-o apa mica si limpede de cristal, si ea la fel de buna pentru copii ca toate cele de mai sus.

Am renuntat sa vizitam Fava, Goa, Vathi sau Portokali, rapusi de soare si caldura, si am ramas sa plutim in apa calda si cristalina, in soarele verii grecesti. Pentru mine unul inconfundabil, reconfortant si inegalabil.

Taverne si masa

Spuneam ca am plecat la sfarsitul lunii iulie in plin sezon si am prins calduri ca niciodata. Asta ne-a cam impiedicat sa ne facem clasicul program de plimbari, vizite si noi descoperiri in zona, fiind nevoiti sa ne ascundem de soare intr-un fel sau altul in pauza de pranz.

Iar masa de pranz de regula o gaseam in Nikiti, o localitate micuta dar care are 3 supermarketuri, 1 Lidl si 2 grecesti Matsoutis si inca unul. Recomand tavernele de pe faleza, unde se ajunge coborand pe drumul care intersecteaza soseaua principala si coboara spre faleza de la singurul semafor din centrul statiuinii, si mai ales pe cele din capatul de nord langa portul turistic, unde gasiti mese in gradini de pini sau palmieri, cu o umbra placuta si in miezul zilei de vara. Si mancarea buna la aceleasi preturi ca intotdeauna.

De remarcat e ca am fost martori pe 1 august la cresterea TVAului la mancare de la 13 la 23, dar mancarea nu si-a schimbat pretul nici la taverne si nici la magazinele de unde cumparam pentru micul dejun de la pensiune. Interesant, nu? Ca acum 10 ani tot 6 euro o musaka, un souvlaki, o salata, 2-3 euro un tzatziki sau o bere de care nu beam, iar la sfarsit, de fiecare data si in fiecare loc am primit bonus un desert de fructe: pepene, piersici, struguri etc. si am lasat un mic tips in monede, cum zice ghidul turistic.

Am revazut cu placere si Neos Marmaras pe care si pozele il arata la fel de insorit si pitoresc, demn de vizitat si admirat, cu taverne la fel de bune si mancare pe alese. Am colindat cel mai pitoresc loc din jurul portului, pe faleza pana la bisericuta de sus si apoi pe stradutele umbroase, cu o inghetata bunicica si multe suveniruri pe tarabe.

Din pacate n-am ajuns la Sarti si alte frumoase locuri din Sithonia, despre care s-a scris aici mai devreme, iar drumul de intoarcere nu are nimic relevant.

Niste concluzii

Si aceasta vacanta in Halkidiki mi-a confirmat convingerea ca Sithonia este una dintre cele mai frumoase si convenabile destinatii pentru turistii romani, la fel de aproape ca Thassos dar fara drum cu ferryboat. Anul asta l-am exclus desi calatoria cu vaporul e frumoasa, ca sa evitam vreo greva sau blocaj presupus de agitatiile stirilor televizate, care la fata locului nu s-au confirmat de niciun fel, nici la preturi, nici la plati cu cardul sau bancomate. DAr o sa evit sa mai ajung in miezul verii, pe calduri toride si preturi maximale la cazare si, mai ales, mare aglomeratie si pe cele mai izolate plaje. Preturile la cazare si masa sunt rezonabile, iar drumul nu foarte lung nu presupune mari cheltuieli de transport.

Sithonia are un peisaj salbatic dar accesibil, drumuri bune spre plaje frumoase si ape mici cu nisip fin, apa limpede si azurie care te imbie sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta. Iar albastrul inegalabil al marii se confunda cu azuriul cerului, in contrast cu verdeata pinilor care imbraca stancile arse de soare. Frumusetea locurilor, linistea micilor statiuni insirate pe tarm, deschiderea oamenilor si sentimentul confortului te fac sa te simti intr-o adevarata si binemeritata vacanta. Ceea ce va doresc tuturor.

Trimis de calatorul in 24.09.15 16:07:55
Validat / Publicat: 24.09.15 18:19:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Kalogria beach la asfintit.

puiutea [24.09.15 18:30:36] »

Felicitari, frumos scris, interesant, incitant, tentant! Poate la anul... si eu pe acolo! ???? O sa ma urc in ????, o sa-mi pun ???? pe-o ureche si... trai neneaca!

Toate cele bune!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.09.15 18:39:32] »

@calatorul50 - Cu mare plăcere am citit reviewul tău, care mi-a amintit de o zonă a Greciei pe care o cunosc foarte bine.

Cu titlu de amuzament, în 1997, când am ajuns pentru întâia oară în Halkidiki (la Metamorfosi, un cătun cu două străzi la vremea aceea), Nikiti era un sat "eminamente agricol", cum s-ar zice, şi l-am văzut crescând an de an. Ce ţi-e şi cu turismul ăsta!

Felicitări pentru articol!

crismis [24.09.15 19:07:24] »

@calatorul50: Asta cu caldura nu mi-a placut nici mie in Croatia, vara asta... Recent am citit sfaturile unui renumit blogger de turism referitor la ce zone din Europa sa vizitezi si in ce sezon mai bine... De parca nu era la mintea cocosului... Dar stiu cum e, depinzi de concediul sotului/sotiei (de multe ori al sefului sau al colegilor), de vacanta copiilor si de o sumedenie de alti factori. Si cand pleci, in sfarsit, in Vacanta Cea Mult Asteptata, vrei sa impaci si capra si varza: si plaja si vizite la obiective turistice... Greu!

Vacantele sunt minunate oricum! Chiar daca mereu mai ramane ceva pt "data viitoare"!

calatorul [24.09.15 19:31:33] »

@puiutea - Multumesc pentru vizita si aprecieri, si iar ma repet ca da, merita un drum acolo. Succes si vacanta frumoasa.

calatorul [24.09.15 19:36:34] »

@Carmen Ion - Da, asa am vazut si eu Sithonia, acum 10 ani tot la Metamorfosi, oferta cam slabuta a agentiei pentru turisti incepatori, si un Nikiti micut si golas, care acum devine o adevarata statiune, cu port de agrement, faleze si terase, supermarketuri si plaje amenajate. Ma bucur sa regasesc o Grecie turistica tot mai frumoasa si primitoare in fiecare an.. Multumesc pentru felicitare si aprecieri si vacante cat mai frumoase.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.09.15 19:37:47] »

@calatorul50 - Foarte frumos articolul şi foarte frumoasă zona pe care anul acesta era cât pe-aici s-o aleg, dar am înclinat până la urmă în favoarea Peloponezului. Sunt sigură că voi ajunge şi eu vreodată pe acolo, aşa cum ţi-am spus că voi ajunge şi eu la Olympia, şi s-a întâmplat. Informaţiile tale, desigur, îmi vor fi de real ajutor.

Vacanţe plăcute în continuare!

webmaster70 [24.09.15 19:37:59] »

@calatorul50 - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

calatorul [24.09.15 19:41:24] »

@crismis - Asa e, cam toate vacantele estivale la Mediterana si Egee le/am facut in miezul verii, ca romanul obisnuit cu Marea Neagra sau nevoit de vacantele scolare. Si desi am prins zile toride in sudul Turciei pe Coasta de Turcoaz sau in sudul Cretei la mijlocul verii, niciodata nu am fost asa daramati de caldura. Ideal ar fi o vacanta in iunie/iulie si alta in septembrie, dar cine are atata timp si resurse necesare? ASa ca deocamdata ma multumesc cu una pe fiecare vara, marita de la 7 la 10 ori 14 zile sau, in anii buni, chiar 3 saptamani.

Si multumesc pentru vizita si apreciere.

calatorul [24.09.15 19:43:29] »

@webmaster70 - Ce sa mai spun, as fi vrut sa o fac mai repede dar nu am avut vreme de scris, mai am in plan de rw si cazarile plus o excursie aparte. Multumesc pentru aprecieri si incurajare.

calatorul [24.09.15 19:55:33] »

@irinad - Multumesc pentru atentie si aprecieri, mai ales ca vin de la cunoscatori de la care am aflat atatea lucruri utile vacantelor mele. Iata vara viitoare vreau sa revad Peloponezul asa frumos descris intr-un jurnal de calatorie prin insula lui Pelops.

Ma bucur sa adaug si eu o mica parte la construirea acestor sfaturi si informatii folositoare amatorilor de excursii si calatorii. Si cred ca asta se datoreaza norocului de a vedea locuri atat de frumoase, care te inspira si binedispun. VAcante tot mai frumoase.

bogumil [24.09.15 19:56:22] »

@calatorul50

Mulţumesc! Pentru că m-ai ascultat

calatorul [24.09.15 20:01:01] »

@bogumil - Da maestre, multumesc, am pus deoparte o sticla de ouzo si o retsina pentru minunata descriere si sfaturile primite pe AFA. Nu doar ca am gasit plajele la locul lor, dar fiecare amanunt mi-a fost de folos, pornind de la relatarile postate am facut tot planul de vacanta de anul asta. La prima vacanta in Sithonia am umblat la intamplare si tot mi-a placut, dar acum ce sa mai zic, am mers la tinta. Multumesc si pentru vizita si apreciere. Vacante minunate!

marocanu21 [25.09.15 00:45:39] »

@calatorul50: Abia acuma observ de ce ai fost atât de interesat de Sithonia! Felicitări pentru articol!

adryana [25.09.15 07:39:23] »

felicitari pentru vacanta si pentru fotografii. Sunt deosebite. De Sithonia asa cum ai vazut ma leaga amintiri vechi incepand cu anul 2008 cand am iesit prima data din tara si am ales Grecia, Sithonia. Am revazut cu drag cateva locuri frumoase care intre timp dupa atatia ani s-au schimbat, ma refer la Kalogria Beach,care in urma cu 5 ani nu arata chiar asa, s-au mai adus amenajari.Si cu ocazia acestui rw mi-am mai adus aminte de o plaja. La iesire din Nikiti acolo dupa LIDL, la intersectia de drumuri nu stiu daca iti amintesti, pe dreapta mai este o plaja frumoasa, se numeste Agios Ioannis. E inainte de Kalogria.

Iar despre plaje, tocmai asta e farmecul Sithoniei, sunt plaje izolate, salbatice, unele cu nisip fin pe care multi dintre noi le iubim. Vacante frumoase in continuare!

calatorul [25.09.15 08:48:56] »

@marocanu21 - Multumesc pentru vizita si aprecieri. Am vrut sa repet vizita din 2005 pe Sithonia din motivele enumerate in relatare. Doar ca acum am avut la indemana relatarile AFA mai ales ale cunoscatorilor turisti experimentati ai vacantelor adevarate. Am gasit multe informatii, impresii si opinii utile, pe care le-am folosit ca sa stiu unde sa merg si ce sa mai vad, si cu toate ca vremea prea calda ne-a cam scurtat plimbarile, ma bucur de o noua vacanta reusita, o adevarata simfonie. Asa ca multumesc si vacante cat mai frumoase!

calatorul [25.09.15 09:29:28] »

@adryana - Multumesc pentru aprecieri, ma bucura la fel de mult. Si pentru mine Sithonia este o destinatie aparte, prima vacanta afara si in Grecia, pentru care am o nostalgie deosebita. M-am bucurat sa o regasesc mai frumoasa si sa vad mai multe lucruri ca data trecuta, cand eram lipsit de experienta si informatiile de acum. DA, am vazut si Aghios Ioannis, recomandata si de gazdele noastre din zona, chiar acolo am stat langa intersectia de drumuri de dupa Nikiti. Si eu am regasit Kouviou dupa 10 ani mult schimbata, prima data ne-a uimit prin frumusetea apei si umbra pinilor, era aproape goala si amenajata doar langa hotel, acum era plin cu lume si pe plaja si in apa, dar poate si varful de sezon a contat.

Si acum dupa cateva insule frumoase care si pe mine m-au fermecat si Grecia colindata, imi place la fel de mult Sithonia, care are atatea locuri frumoase. Multumesc pentru urari si vacante minunate!

webmaster [25.09.15 14:04:50] »

calatorul [25.09.15 14:34:51] »

@webmaster - Multumesc, sunt incantat de apreciere, nu eram pregatit pentru asemenea premiu onorant.

saxonul [25.09.15 16:54:58] »

@calatorul50 - Salutare! Și eu mă număr printre cei nemulțumiți de Grecia: Că apa e prea caldă în august sau prea albastră; ca nisipul e prea fin, sau dimpotrivă, are pietre; că berea e prea rece; că brânza avea mucegai, vinul era vechi și icrele erau negre Cu toate acestea, continui să fiu masochist și o dată la 2 ani continui să merg ba la Marea Egee, ba la cea a lui Ionică .

Sper ca îndemnat de acest articol sa ajung și prin Sithonia, unde încă nu am fost.

Dan&Ema [25.09.15 19:26:15] »

Bravo pentru articolul bogat in inforamtii si util pentru cititorii ce vor sa se inspire si sa se documenteze.

M-a mirat cand ai afirnmat ca nu sunt probleme cu bancomatele si cu plata cu cardul. Chiar ai putut plati cu cardul pe unde ai vrut sa ai putut scoate de la oriec bancomat bani?

In Skala Potamia, Thassos, doar la Carrefour Express am reusit si la un singur bancomat.

calatorul [26.09.15 22:02:02] »

Ma bucur sa aflu ca aceasta situatie este tot mai molipsitoare, si ca nu sunt singurul care sufera de asemenea dependenta. Desi sunt subiectiv, Sithonia fiind prima mea vacanta greceasca, eu cred si acum dupa a doua vizita ca merita vazuta cu prisosinta.

Multumesc pentru apreciere, alegere inspirata si vacante frumoase.

calatorul [26.09.15 22:08:33] »

@Dan&Ema - Multumesc pentru aprecieri si atentie. Si spre surprinderea mea, am putut plati cu cardul nu doar la supermarketuri ci si la carburant, unde de obicei preferau cash, si am primit si bon/chitante. Mai mult, si la hotel tot cu cardul si mi/au dat factura, desi eu tocmai invatasem sa negociez cu gazda un pret fara factura si acte, desigur mai bun decat cel initial.

Cum spuneam, pana si pe plaja imi aduceau bon pentru sezlong si frappeuri, ca niciodata, poate si intentionat pentru noi strainii. Singurul loc unde plateam cash erau tavernele, nici nu m/am obosit sa intreb vreodata de plata cu cardul, dar si ei dadeau cate o hartiuta sau bon la urma, adica nota de plata, pe unele le pastrez, sunt scrise de mana in greaca, arata simpatic.

Asa ca nu am mai scos de la bancomat decat bani de cheltuiala, ca nu am vrut sa plec cu mult numerar. Am inca dilema unde sa/i tin - in camera, in masina sau cu mine pe plaja? Nicaieri nu e bine. DAr asa, o suta doua risc sa am la mine.

In Thassos acum 2 ani nu am folosit cardul decat ca sa scot bani din bancomat, toate platile le/am facut cash dar nu m/a incurcat, inclusiv hotelul, la pretz redus si fara facturi.

calatorul [28.09.15 15:41:30] »

@saxonul - postasem gresit raspunsul asta cu destinatarul neprecizat:

Multumesc pentru apreciere, alegere inspirata si vacante frumoase.

calatorul [30.09.15 15:42:59] »

To: all - multumesc pentru vizita, ecouri si aprecieri.

urjanclaudiu [03.11.15 11:52:06] »

Am lipsit cam mult de prin zonă (a se citi "de pe AFA") şi nu prea mai sunt familiarizat cu practicile de pe aici. Se mai obişnuieşte să se anunţe cine este "fericitul" câştigător al SB-ului sau al ZB-ului? Că la un moment dat parcă era o adevărată frenezie cu astfel de anunţuri! Dacă s-a renunţat între timp la ele... măcar să ştiu şi eu, pentru viitor.

calatorul [03.11.15 12:03:17] »

@urjanclaudiu - Ooooo, multumesc pentru vizita si votul acordat, sunt zuperincantat pentru primul meu ZB, si desigur satisfacut ca mi-am atins toate recordurile personale. De-acum incolo scriu doar de placere, ca mai am inca destule de povestit. Multumesc si vacante frumoase tuturor!

Tomi si Lili [30.03.16 10:28:18] »

super review-ul... bravoo! "Din cauza" ta o sa iau in calcul o vacanta in peninsula... zona care pana acum (cu toata dragostea mea pt Grecia de oriunde...) am evitat-o... dar ceea ce tu ai scris m-a facut sa imi reconsider parerea... Multumesc!

calatorul [01.04.16 19:45:13] »

@Tomi si Lili - Multumesc pentru aprecieri si atentia acordata, cred ca e o alegere foarte buna pentru cei carora le plac locurile descrise mai sus. Sper sa nu fi trecut si pe acolo exodul emigrantilor asiatici, pana acum au ocolit/o si ar trebui sa arate la fel de frumos. Alegere inspirata si vacanta frumoasa!

honey.booyah [12.06.17 01:11:41] »

@adryana: Mi-ati putea recomanda, va rog, câteva plaje cu nisip fin care ar fi potrivite pentru copii? Mergem cu băiețelul meu in August in Metamorfosis si încercam sa aflam înainte detalii despre plaje si apa - încercam sa evitam aricii

Va mulțumesc!

calatorul [12.06.17 09:18:04] »

@honey. booyah: Sitrhonia are foarte multe plaje frumoase dar, asa cum am constatat si eu la prima vizita acolo, cea din Metamorfosi nu prea e potrivita pentru copii. CAnd am fost eu acum 12 ani plaja alterna zone de nisip cu pietris si chiar cu pietre ceva mai maricele, iar apa era si mai accidentata, cu bolovani, stanci si multi arici de mare.

De aceea va propun sa faceti o recunoastere completa a plajei din Metamorfosi pentru a gasi zonele cele mai potrivite de baie pentru cei mici.

Noi am fost cu masina si am adoptat alta masura: am plecat in cautarea altor plaje din zona si le/am gasit imediat, la cateva minute distanta, mai jos spre sudul peninsulei. Sunt plajele pe care le/am enumerat mai sus si care sunt ilustrate si cu poze, plaje foarte bine descrise pe AFA, le gasiti la prima cautare. Succes si vacanta frumoasa.

honey.booyah [12.06.17 11:02:37] »

@calatorul: Vom merge cu mașina, deci vom putea ajunge repede in Lagomandra, Nikiti, Kalogria sau chiar Vouvourou. Am citit aseară si despre multe alte locuri care sunt frumoase, deși cu ani in urma erau triste. Ne-am hotărât destul de tarziu sa plecam in vacanța, dar chiar si asa, am înțeles ca Metamorfosis este un sat foarte frumos. Pentru plaje, am timp sa ma documentez. Va fi un pic de căutat si citit mai ales ca soțului ii place apa turcoaz, baiatul are nevoie de nisip fin, si n-as opta pentru plata șezlongurilor sau umbrele - avem noi un set foarte ușor si drăguț

Va mulțumesc! Sa auzim numai de bine!

calatorul [12.06.17 19:52:22] »

@honey. booyah: Daca plecati cu masina e ok, puteti vedea o multime de plaje frumoase daca aveti timp si elan. Altfel Metamorfosi a devenit o statiune frumoasa, linistita, pe malul marii, unde poti petrece o vacanta relaxanta. Are plaja la doi pasi iar langa faleza o multime de taverne si magazine de vizitat si cumparat, o bisericuta frumoasa in centru si multe magazine mici cu mancare locala, fructe si sucuri naturale.

Plajele le gasiti descrise pe AFA ca si aici mai sus, acum doi ani aveau toate indicatoare de pe sosea, cea mai comoda si bine dotata este Kalogria mai jos de Nikiti, cea mai interesanta este Karidi pe malul estic. DAr si langa Metamamorfosis sunt multe plaje frumoase la indemana, veti avea ocazia sa incercati cate veti vrea. Alegere inspirata si vacanta frumoasa.

bogumil, calatorul, crismis, Dan&Ema, honey.booyah, irinad, marocanu21, saxonul, Tomi si Lili
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sithonia: