ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2015
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 02.07.13
JUN-2015

Prin lumea cristalelor Swarovski - Wattens, Austria

Nu departe de Innsbruck cam la 15 km de acesta, intr-un cadru natural de vis in Alpii tirolezi se afla localitatea Wattens, cu minunatul muzeu si fabrica Swarowski.

Totul a inceput cu mai bine de 100 de ani in urma cand cehul Daniel Swarowski, taietor de sticla impreuna cu fii sai s-au mutat in aceasta minunata locatie facind un mare brand mondial din prelucrarea sticlei in compozitie cu plumb, nisip de cuart, reusind in peste 100 de ani de activitate (centenarul a fost in 1995) sa faca adevarate opere de arta.

Ajunsi la fata locului, dai de un parc mare bine structurat fiind intampinat de un urias cu ochi de cristal, din gura caruia se revarsa o mini cascada. Inca de la intrare esti fascinat de ceea ce vezi, fiind parca o lume de povesti foarte stralucitoare. Fiind renovat in aceasta primavara, totul este creat sa te ameteasca :vitrine intregi de cristale, candelabre, cupole formate din fatete care iti capteaza privirea, manechine miscatoare, oglinzi, toate luminate discret avind un singur scop : sa te fascineze. Aceasta lume cristalina a devenit de peste un secol o afacere mondiala incepind cu obiectele decorative si terminind cu bijuterii extravagante, ramanand in continuare cu succes afacere de familie.

Ramai fara cuvinte dupa ce strabati salile de vizitat acestea fiind:cel mai mare cristal slefuit, teatrul mecanic, domul, cristaloscopul, silent light, teatrul de cristal, aleea de gheata, galerie, obiectele uriasului, puzzle lui Poseidon, million crystals, reflexii, padurea de cristal, timeless Swarovski. Momentele sint unice si trebuie savurate ca atare.

La terminarea acestui tur, te intampina un imens shop unde se poate admira si cumpara cele mai noi produse pe piata cristalelor. Preturile sint de la cativa euro si ajung la mii de euro. O incantare unica in viata, care cu certitudine nu se va uita niciodata chiar daca nu esti pasionat de aceste minunatii create de mana omului. Cu greu te desparti de acest imens shop, nereusind sa te saturi de privit si chiar de cumparat. Iesind afara esti inconjurat de un parc in care sculpturile, instalatiile stralucitoare si un labirint verde incearca sa te aduca cu picioarele pe pamant.

La iesire este si un restaurant cu preturi destul de mari, care parca te trezeste la realitate.

Foarte aglomerat nu este, dar in permanenta sint vizitatori de toate natiile incepind cu ora 9 00 si terminand cu 18 30.

O lume de poveste atit la interior cat si locatia tiroleza, care merita vazuta macar odata in viata. Fotografiile parca nu spun nimic din realitatea existenta.

Trimis de melena in 24.09.15 09:17:27
Validat / Publicat: 24.09.15 10:42:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (melena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 URIASUL in curtea muzeului.

adrianbogdan
[24.09.15 11:16:32]

Buna!

AI putea sa- mi spui cat mai costa intrarea si daca se mai pot folosi carduri cumparate din Innsbruck din acelea valabile o zi pentru mai toate muzeele din zona.

Multumesc frumos si vacante inspirate!

luciaoradea
[25.09.15 08:08:55]

Wow! Am rămas fără cuvinte. Eu sunt pasionată (soțul meu ar folosi alt cuvânt ) de bijuterii, am o grămadă. Bine, majoritatea sunt gablonturi sau mărgele, dar am și câteva piese mai valoroase. Din nici o vacanță sau excursie nu mă pot întoarce fără un mărunțiș. În Thassos clar nu am putut rezista vizitei la fabrica Iris Gold (și cumpăra ceva, desigur). În Viena am fost la magazinul de prezentare Swarovski din centrul orașului, dar preturile prohibitive m-au făcut să admir doar "exponatele "și atât. Cred că și la acest muzeu plus shopul aferent tot asta aș face. Doar poze. Apropo, ai cumpărat ceva? (Dacă nu sunt prea indiscreta...)

adrianbogdan
[25.09.15 08:46:32]

@luciaoradea: buna!

Stiu ca nu mi-ai adresat mie intrebarea dar uite ca eu am un raspuns.

In toamna anului 2008 am vizitat muzeul fabricii si inevitabil vizita s-a incheiat in shop pentru ca asa este proiectata vizita.

Am cumparat pentru fetita mea un inelus cu o piatra pe care am platit 10 euro.

Concluzie piatra este bine mersi si acum dar metalul in care era inclusa pietricica a ruginit foarte repede. Si acum imi pare rau ca nu am cumparat pietricele separat pe care sa le pot monta intr-un metal mai nobil.

Vacante placute!

adrianbogdan, luciaoradea