ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2015
DIN: Tecuci [GL]
ÎNSCRIS: 23.09.15
SEP-2015

Vama Veche rămâne un loc special

Deşi am auzit foarte multe despre Vamă, cu bune, cu rele, nu am putut să las lucrurile aşa.

Poate şi alţii ca şi mine au tot amănat un cocediu acolo, din diverse motive şi am hotărât să vă împărtăşesc şi eu câteva impresii.

Deşi am simţit din totdeauna că acolo aş simţi altfel relaxarea la malul mării, uite că până acum nu am reuşit să ajungem în acel [colţ de rai], pentru că aşa l-am simţit eu.

Trebiue să recunosc că scurtul sejur la Vamă a venit după 5 zile de Costineşti, în plin sezon, un Costineşti extrem de aglomerat, mizerabil şi Foarte zgomotos şi atunci inevitabil termen de comparaţie există.

Vama, am găsit-o la început de septembrie, deosebită de tot ce înseamnă concediu pe litoralul românesc. Era cu totul altceva, Plaja Mult Mai curată [poate şi prin puterea exemplului, toţi cei din jur îşi strângeau pahare, sticle, pungi goale... ], nimeni nu mânca seminţe, muzică de bună calitate se auzea plăcut cu nişte decibeli suportabili, chiar spre surdină, nimeni nu vorbea cu voce tare în detrimentul vecinului de plajă şi pot spune cu mâna pe inimă, că am avut o revelaţie -descoperisem un colţ de rai - şi îmi puteam retoric o întrebare în gând Ce am aşteptat atâţia ani! .

Acolo este un loc în care şi marea e mai azurie, de curată nici nu mai vorbesc, nu tu munţi de gunoaie, cu siguranţă cineva îşi făcea bine treaba şi nici vorbă de ~hoardele de tineri gălăgioşi ~nu nici vorbă, totul parcă era o imagine idilică desprinsă dintr-un film.

Consider că VAMA Veche, încă mai este un loc special, un loc neatins de manele, prost gust şi nesimţire, un loc pe care ar trebui să îl preţuim şi să-l păstrăm cât de mult putem aşa cum este acum.

Pentru mine, nu mai există un alt loc pe litoralul românesc, în care să merg cu aţâta plăcere şi dor de Marea Neagră!

Trimis de carpluminita in 23.09.15 13:15:51
Validat / Publicat: 23.09.15 15:08:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 1927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carpluminita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.09.15 15:08:01]

@carpluminita: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=4522

• Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Vama Veche: