ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2015
ÎNSCRIS: 29.12.11
SEP-2015

la PMM* = 81 USD

Cazare bună

Am fost nevoit să iau o noapte de cazare în Male, deoarece avionul decola la ora 9 dimineața. La 7,30 pleca ferry din Maafushi și făcea cam o ora jumătate până în Male. La fix ca să-i spunem pa din mers, avionului.

Așa că am ales o variantă de compromis, să stăm o noapte și în Male. Inițial am ales o pensiune mai ieftină (cu vreo 40 de dolari), pe principiul oricum nu-i decât o noapte de cazare. La insistențele fetei mele am schimbat în ultimul moment hotelul, chiar înainte de plecare. Și bine am făcut.

Pensiunile pe care le-am văzut atât în Male, cât și în Maafushi nu-mi inspirau prea multă încredere. La hotel cu siguranță e altceva. Cel puțin la ăsta.

Hotelul despre care facem acu vorbire este unul cotat la 4 stele, total meritat. Raportat la zona în care ne aflăm, în capitala Male îl putem cataloga chiar ca pe unul de top.

Este situat cam la 10 minute de mers pe jos de portul Villingili, unde ne-a lasat ferryboat-ul de Maafushi. Aveam ceva bagaje și cum am mai spus trolerele nu au mari șanse de reușită, pe trotuarele lor de piatră cubică. Dar am zis hai că n-om muri, l-om găsi și singuri. În apropirea hotelului am văzut pe hartă, că este Spitalul Mahatma Ghandi. V-am spus ca ei sunt mai apropiați de indieni, decât de arabi!

Am ajuns la spital, am mai întrebat pe unul, pe altul și în fix 10 minute de la debarcarea în port eram în fața hotelului. De afară nu spunea mare lucru. Dar înăuntru se schimbă treaba. Am fost întâmpinați la recepție de două fete foarte drăguțe și la propriu și la figurat. Nu am menționat până în acest moment, dar o fac acum, femeile maldiviene sunt foarte frumoase.

Până la întocmirea actelor necesare am fost serviți cu un cockteil de cocos. Cum arată un asemenea cockteil? O nucă de cocos căruia i se face o gaură în vârf, pe care e introdus un pai. Și gata cockteilul! Delicios.

Să mai spun că zona recepției arată foarte bine, conformă cu stele hotelului. Am fost conduși în cameră de către o recepționeră, care ne-a prezentat camera și facilitățile acesteia.

Camera mare, luminoasă decorată cu gust. Aveam televizor plat, mini frigider, aer condiționat, aparat de cafea ultra modern. Aveam toate cele necesare pentru prepararea unei cafele sau al unui ceai. Foarte util, din punctul meu de vedere.

În cameră mai există un seif cu cifru, o măsuță, două scaune, un șifonier și firește două paturi . Unul dublu si altul de o persoană, despărțite de un perete decorativ. Ca punct pozitiv menționez faptul ca patul de o persoană nu era pliant. Nu suport acest tip de pat. Iar ca punct negativ saltelele de pe pat erau foarte tari. Unii poate apreciază acest lucru, dar eu nu.

Mai trebuie să menționez că pentru copil nu a trebuit să achităm ceva suplimentar. Camera a costat 140 USD cu tot cu taxe și am achitat-o când am ajuns la hotel.

Baia foarte mare, dar cam de trei stele așa. Gresia de pe jos parcă era de spital. Camera de baie e dotată cu duș și cu toate cele necesare igienei.

După ce ne-a fost prezentată camera, a apărut si valetul cu bagajele. Uitai să spun de lift! E cam zăpăcit așa de felul lui, nici n-apuci să intri bine și se și închide ușa. M-a prins de două ori. Cred că ar trebui să remedieze această problemă.

Camera este dotată si cu un balcon, gen terasă. Adică poți să te plimbi liniștit si pe la alții prin cameră! ; -) Oricum e foarte util fumătorilor de exemplu. De pe el se poate vedea orașul de sus. Era să zic admira!

După ce ne-am plimbat prin oraș am venit să mâncăm tot la restaurantul hotelului, pentru că celelalte localuri nu prea ne inspirau încredere. Mai mult erau pline numai de bărbați. Restaurantul e foarte elegant, mâncarea e foarte bună, servirea ireproșabilă. Dacă n-ar sta să se uite în gura ta cum mănânci, poate i-aș aprecia mai tare. Prețul e un pic mai ridicat. A fost singura dată, când am depășit 20 USD, pentru o masă.

Mai au un restaurant la ultimul etaj, de unde se poate mânca la înălțime, dar am uitat cu desărvâșire de el, așa că nu-l pot descrie.

A doua zi dimineața, deoarece aveam plecarea înainte de deschiderea restaurantului pentru breakfast, am rugat să ne aducă mâncarea în cameră. Pesemne că au uitat. Am coborât după un sfert de oră de așteptare, după ora comandată și le-am reamintit.

Au apărut după alte 15 minute, cu un mic dejun gustos, dar cam frugal. Totuși s-au revanșat la plecare. Era 6,45 și noi încă nu plecasem spre aeroport, Am rugat să ne cheme un taxi. După aproximativ 10 minute a venit un angajat al hotelului care mergea alene sau pole pole așa cum ne-a învățat cristina65. Ne- a suit bagajele în mașina hotelului și ne-a dus în portul, de unde se face transferul spre aeroport. L-am întrebat cât datorăm și ne-a zis că-i din partea casei. Să fie primit. Mai mult ne-a cumpărat și bilete pentru barca spre aeroport. Fără cuvinte. Nu costau mult, dar gestul contează.

Așa că dacă sunteți cumva prin tranzit prin Male, recomand acest hotel.

Trimis de robert in 23.09.15 12:09:21
Validat / Publicat: 23.09.15 17:07:27

VIZUALIZĂRI: 3584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 cockteilul de cocos cu care am fost întâmpinați
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 81.00 USD pe cameră

webmaster15 [23.09.15 17:07:00] »

Mutat în rubrica "The Beehive Hotel [Male City], RESORTURI / ATOLI [CAZARE]" (nou-creată pe sait).

robert [23.09.15 17:16:10] »

@webmaster15 - nu cred că-i ok! E chiar în Male!

webmaster70 [23.09.15 17:20:13] »

@robert. c - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19391.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • robert [23.09.15 17:21:53] »

@robert. c - E ok! Mersi!

robert